Krajowy rejestr ma uporządkować rynek mediacji - trwa debata nad jego formułą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Mediatorów ma być sposobem na uporządkowanie rynku mediacji, bo listy stałych mediatorów prowadzone przez prezesów sądów okręgowych zastąpi jedna, ogólnopolska i w dodatku elektroniczna. Mediatorzy podkreślają jednak, że to dobry moment na uregulowanie i innych kwestii związanych z ich kształceniem - choćby na zastanowienie się nad tym, kto i na jakiej podstawie może to robić.

21.11.2022

SN: Sędzia Chmielewski wraca do orzekania, a rzecznik nadal bada jego winę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej postanowił wstrzymać wobec sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Krzysztofa Chmielewskiego wykonanie uchwały z 5 stycznia 2022 r. o zawieszeniu w czynnościach służbowych oraz obniżeniu wysokości jego wynagrodzenia na czas trwania zawieszenia. Sędzia Chmielewski zapowiedział, że stawi się do pracy w sądzie.

18.11.2022

W cyfrowym świecie komunikacja prawników z klientami ma coraz większe znaczenie

Prawnicy Doradca podatkowy

Bardzo często zmiany w przepisach, pojawienie się zupełnie nowych regulacji, a nawet zapoznanie się z tymi instytucjami, które od dawna obowiązują w systemie prawa, pozwalają na podjęcie decyzji o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania firmy. Dostarczenie tych informacji jest zadaniem zawodowego prawnika. Kontakt z klientem staje się obecnie priorytetem.

18.11.2022

SN: Sędzia Widło chce wyłączenia z uwagi na wyrok ETPC, sędzia Zaradkiewicz wskazuje wyrok TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ignorowanie w praktyce orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego stanowi wyraz doktryny tzw. konstytucjonalizmu abuzywnego, co nie może być aprobowane w państwie prawa opartym na fundamentach konstytucyjnych. Stanowi to ponadto naruszenie art. 7 i art. 190 ust. 1 Konstytucji RP - orzekł sędzia Kamil Zaradkiewicz odmawiając wyłączenia ze sprawy sędziego, który powołał się na wyrok ETPC.

17.11.2022

Nowa izba Sądu Najwyższego pozbawia sędziego uposażenia i stanu spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia, która skazywała przestępców i oszustów, sama dopuściła się czynu na granicy oszustwa. I to na szkodę pracownika sądu oraz wizerunku wymiaru sprawiedliwości. Dlatego Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zastosowała najsurowsza karę dla sędziego w stanie spoczynku i pozbawiła Małgorzatę S. tego stanu wraz z uposażeniem.

17.11.2022

Prof. Szostek: Prawnik nie może zamykać się w hermetycznej bańce

Prawnicy Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Nie da się dziś uciec od technologii, więc trudno, żeby prawnicy nie rozwijali się w tym kierunku. Nowoczesne studia muszą uwzględniać synergię techniki oraz prawa - mówi prof. Dariusz Szostek, specjalista w zakresie prawa i nowych technologii. Kompetencje w tym zakresie zdobywać można na prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim studiach podyplomowych: Cyber Science.

17.11.2022

Wiceminister Romanowski: Na razie za wcześnie na mediację obligatoryjną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacja w Polsce coraz lepiej się rozwija, wzrasta liczba i spraw do niej kierowanych, i ugód. Wyzwania to choćby profesjonalizacja mediatorów, być może stworzenie dla nich kodeksu etyki, i dalsze rozpowszechnianie mediacji. Przy czym tej obligatoryjnej mówimy „jeszcze nie teraz”, bo taki krok wymaga rozwagi i dogłębnych analiz – mówi dr Marcin Romanowski wiceminister sprawiedliwości.

17.11.2022

Michał Laskowski: Okrągły stół o sądach to dobry pomysł, ale czy realny?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Propozycja zorganizowania okrągłego stołu, którego celem byłoby wypracowanie rozwiązań zmierzających do wyjścia z obecnego kryzysu w wymiarze sprawiedliwości brzmi interesująco, ale nie bardzo wierzę w jej powodzenie – mówi dr Michał Laskowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną. I zastanawia się, czy jest ktoś cieszący się powszechnym zaufaniem, kto mógłby moderować takie prace.

16.11.2022

SN: Obniżone uposażenie sędziego za zaległości w prowadzeniu spraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zamiast 5 procent, obniżyła sędziemu wynagrodzenie o 10 procent na sześć miesięcy - za przewlekłe prowadzenie spraw, które spowodowały konieczność wypłacenia stronom odszkodowań. Obwinionemu nie pomogły argumenty o nawale pracy, długoletnim doświadczeniu zawodowym i złej organizacji pracy w sądownictwie.

16.11.2022

SN: Prokurator Parchimowicz uniewinniony - nie odmówił złożenia oświadczenia o przynależności do zrzeszeń

Prawnicy Prokuratura

Bardzo ważne jest precyzyjne określenie granic zachowania, które zostało potraktowane jako naruszenie zasad dyscypliny. Pismo prokuratora Krzysztofa Parchimowicza złożone 4 marca 2020 r. nie może być uznane za odmowę złożenia oświadczenia o przynależności do zrzeszeń i partii politycznych, którego termin przypadał 16 marca 2020 r. Dlatego Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN uznała, że uniewinnienie jest zasadne.

15.11.2022

Reforma po polsku, czyli trzeba sprawdzić sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W Hiszpanii mówi się o nieudanych ustawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości "reforma en polaco." W kraju bywa, że gdy sędzia przedstawia się, że jest z Sądu Najwyższego, słuchacze wychodzą z sali, bo są przekonani, że mają do czynienia z osobą "nowozmianową". Polska ma też kłopoty z wydawaniem jej groźnych przestępców z państw członkowskich Unii.

15.11.2022

NRA chce zachęcać studentów do aplikacji - rusza „Adwokat na Uczelni”

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

Aż dwadzieścia jeden ośrodków akademickich weźmie udział w akcji „Adwokat na Uczelni”. Skierowana jest ona do studentów prawa ostatnich lat, którzy stoją przed decyzją o wyborze ścieżki zawodowej. Cel to przybliżenie kwestii dotyczących aplikacji adwokackiej i zawodu adwokata. Studenci dowiedzą się też czy trudno dostać się na aplikację adwokacką, jak wygląda szkolenie aplikanckie, jakie cechy powinien posiadać aplikant, a następnie adwokat.

15.11.2022

W Łodzi będą studia doktorskie krótsze i mniej intensywne

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Łódzki uruchamia Kolegium Doktorskie, którego słuchacze będą mogli eksternistycznie zdobyć stopień doktora nauk prawnych. Jak poinformowała uczelnia. Kolegium będzie działać przy Wydziale Prawa i Administracji UŁ od 26 listopada. Zajęcia będą trwały tylko trzy semestry i odbywać się będą raz w miesiącu, w soboty, w trybie hybrydowym.

13.11.2022

O mediacje ma być łatwiej - szykują się zmiany w procedurze cywilnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w mediacji zdaje się dostrzegać sposób na rozwiązanie sądowych bolączek, w tym przewlekłości postępowań. Problem w tym, że mimo wzrostu popularności, wciąż nie jest to narzędzie często stosowane. Kolejna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego ma i stosowanie mediacji, i arbitrażu ułatwić.

12.11.2022

Nowi sędziowie zadają TSUE pytanie o prawo zadawania pytań

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Przyjęcie, że każdy skład, w którym orzekał choćby jeden sędzia, powołany na urząd po 8 grudnia 2017 r., nie spełnia wymagań sądu ustanowionego ustawą, uniemożliwiłoby zadawanie tym sądom pytań prejudycjalnych – co znacząco ograniczyłoby dialog sądowy pomiędzy sądami polskimi a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

11.11.2022

SN: Obrońca może cofnąć wniosek o wyłączenie ławnika do czasu rozstrzygnięcia

Prawo karne Prawnicy

Oświadczenia woli uczestników procesu, choćby wniosek o wyłączenie ławnika, mogą być cofnięte do czasu ich załatwienia, o ile ustawa nie wprowadza ograniczenia w tej mierze lub nie występują okoliczności uniemożliwiające odwołanie czynności - orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej w sprawie o zawieszenie w czynnościach sędziego sądu apelacyjnego.

11.11.2022

Wniosek o karę dla prezes sądu odmawiającej przywrócenia sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę 9 listopada br. upłynął termin, jaki sąd egzekucyjny wyznaczył prezes Sądu Okręgowego w Warszawie na wykonanie prawomocnego orzeczenia nakazującego, pod rygorem wymierzenia grzywny, dopuszczenia do orzekania sędziego Igora Tuleyę. Ponieważ sędzia nie został dopuszczony do pracy, jego pełnomocnik wystąpił o wymierzenie Joannie Przanowskiej-Tomaszek grzywny z zamianą na areszt.

10.11.2022

Do rozwoju kancelarii konieczny jest kontakt z klientem i komunikacja

Prawnicy Doradca podatkowy

Wystarczy popatrzeć na przykład największych korporacji, które osiągnęły sukces biznesowy. Właściwie trudno znaleźć przykład firmy „z najwyższej półki”, która by nie kierowała do swoich klientów stałego mailingu, zawierającego najważniejsze dla nich informacje. Nie mówiąc już o stałej obecności w mediach, zwłaszcza społecznościowych – mówi Konrad Dyda, prawnik, ekspert Legal Alert.

10.11.2022

Aplikant ma zdobywać doświadczenie, ale się nim nie naje

Prawnicy Strefa aplikanta

Wielu aplikantów radcowskich i adwokackich wykonuje podczas aplikacji zajęcia, które nie są związane z ich przyszłym zawodem. Część prawników uważa, że to uderza w istotę aplikacji, bo przyszli prawnicy nie zdobywają niezbędnych umiejętności i nie angażują się wystarczająco w zajęcia. Inni zwracają uwagę, że wynika to z konieczności ekonomicznej - bo kancelarie zbyt mało płacą współpracującym z nimi aplikantom.

10.11.2022

PiS proponuje znieść immuniet posłom i sędziom

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli 9 listopada br. projekty zmiany Konstytucji RP. Mają one ograniczyć immunitet parlamentarzystów oraz sędziów. Do laski marszałkowskiej wpłynął też projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony zostanie immunitet formalny, który pozwoli prokuratorowi postawić te osoby przed sądem. Opozycja jest przeciwna tym zmianom.

09.11.2022