SN: Śmierć cywilna radcy prawnego - wstrzymana

Prawnicy

Z powodu użycia niewłaściwych słów nie można usunąć radcy prawnego z zawodu. Niekiedy grzeczne wyrażenia mogą być bardziej obraźliwe niż negatywne sformułowania obwinionego – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i nie zgodził się na skreślenie z listy radcy prawnego, który ukarany licznymi karami nadal w pismach procesowych nadużywał – poza rzeczową potrzebę - wolności wypowiedzi.

22.06.2023

SN: Prokurator nie zniesławiła swojej szefowej, bo miała prawo do skargi

Prawnicy Prawo pracy

Prokurator ma prawo, jak każdy pracownik, do godnych warunków wykonywania zawodu, aby nie czuł się przez swoich szefów mobbingowany – orzekł Sąd Najwyższy. Pracownik, także prokurator, ma prawo zwrócić uwagę na nieprawidłowości zachodzące w jego jednostce, nie jest przecież niewolnikiem.

21.06.2023

SN: Rzecznik dyscyplinarny sędziów może nawet przez trzy lata prowadzić postępowanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym przeciwko sędziemu skarga nie przysługuje – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. W tym przypadku nie ma zastosowania wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19.06.2023

Już w środę pokaz filmu dokumentalnego o walce Ukrainy o wolność

Prawnicy Ukraina

21 czerwca po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć nagradzany film "Freedom on Fire: Ukraine's Fight for Freedom", dokumentujący pierwsze miesiące wojny w Ukrainie. Bezpłatny pokaz online organizuje Project Sunflowers oraz EU Project Pravo-Justice. Nadal można się na niego zarejestrować. Po pokazie w dyskusji weźmie udział również reżyser filmu, Evgeny Afineevsky.

19.06.2023

Pomoc przedsiębiorcom i tarcze antycovidowe niezgodne z Konstytucją?

Prawnicy Koronawirus

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, skierował w piątek dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie zgodności z Konstytucją rządowych programów pomocy dla przedsiębiorców w czasie epidemii Covid-19, specustawy covidowej z 2 marca 2020 roku oraz jej nowelizacji.

17.06.2023

E-posiedzenia samorządu adwokackiego na stałe w regulaminie

Prawnicy

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, które ma nastąpić już w lipcu, oznacza, że samorząd adwokacki nie będzie mógł podejmować zdalnie uchwał, nie będą też możliwe e-zgromadzenia izb adwokackich, Krajowego Zjazdu Adwokatury czy wyborów. Nadzwyczajny Zjazd Adwokatury przyjął właśnie uchwałę, która e-posiedzenie wprowadza na stałe do adwokackiego regulaminu.

17.06.2023

MS chce zwiększyć stawki za urzędówki, ale najpierw oszacuje możliwości finansowe

Prawnicy

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza pracować nad nowymi rozporządzeniami dotyczącymi stawek za pomoc prawną z urzędu, dotyczących adwokatów i radców prawnych. Miałyby one zostać podwyższone i zrównane z tymi, które przysługą za pomoc z wyboru. Warunek? Pozwolą na to finanse państwa - wynika z odpowiedzi na pisma Przemysława Rosatiego, prezesa NRA. Podobne zapewnienie otrzymał prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik.

16.06.2023

RPO: Uniwersyteckie poradnie należy włączyć do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej

Prawnicy Dla studenta

Uniwersyteckie kliniki prawa w sposób profesjonalny świadczą pomoc prawną osobom znajdującym się w trudnej sytuacji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem mogą one z powodzeniem udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa i edukacji prawnej - na równi z osobami i instytucjami, którym w ustawie powierzono prowadzenie punktów pomocy prawnej.

14.06.2023

Sędziowie Izby Pracy SN nie chcą rozpoznawać spraw cywilnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyznaczanie przez prezesa sądu bez pytania o zgodę sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Cywilnej otwiera pole do występowania ze skargami do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ewentualnie do podważania wydanych orzeczeń – uważają trzej sędziowie i kierują pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie czują się bowiem uprawnionym sądem, zwłaszcza że nie przysługuje im odwołanie.

14.06.2023

Rosati: e-kancelaria to cyfrowy sposób na zarządzanie praktyką adwokacką

Prawnicy Prawo AI

W perspektywie pięciu, siedmiu lat korzystanie przez adwokata z narzędzi cyfrowych będzie absolutną koniecznością, bo zmieniająca się rzeczywistość będzie konsekwentnie wymuszała przestawienie praktyki z tradycyjnej formuły na cyfrową. Celem takich narzędzi jak Cyfrowa Kancelaria jest wsparcie adwokatów i aplikantów adwokackich w zdalnym i mobilnym zarządzaniu ich praktyką – mówi Prawo.pl Przemysław Rosati, prezes NRA.

12.06.2023

NSA: Nadużywający prawa do informacji publicznej nie jest chroniony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Żądanie informacji publicznej nie może doprowadzić do zakłócenia funkcjonowania pracy urzędu albo ograniczenia dostępu do informacji innym osobom. To nadużycie prawa do informacji publicznej i nie zasługuje na ochronę - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem sądu, takie działanie miało na celu zakłócenie funkcjonowania organów administracji.

08.06.2023

Wyniki egzaminów zawodowych - u adwokatów najgorzej w Szczecinie, u radców w Kielcach

Prawnicy Strefa aplikanta

W tym roku lepiej swoje egzaminy zawodowe zdali kandydaci na adwokatów - w sumie pozytywny wynik osiągnęło ok. 84 proc. zdających, a w przypadku kandydatów na radców prawnych - 82 proc. Największe problemy przyszli adwokaci mieli z prawem karnym - aż 116 ocen niedostatecznych, w przypadku zdających egzamin radcowski był to kazus z zakresu prawa gospodarczego - 174 oceny niedostateczne. Przyszli komornicy osiągnęli 97 proc. pozytywnych ocen.

07.06.2023

Mało sędziów dyscyplinarnych? Adwokatura chce wybierać dodatkowych

Prawnicy

Nadzwyczajny Zjazd Adwokatury, który zbierze się 16 czerwca, ma zająć się uchwałą dotyczącą ustalania liczby członków i zastępców członków Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz sądów dyscyplinarnych. Chodzi o to, by w razie konieczności można było przeprowadzić wybory uzupełniające sędziów i zastępców sędziów dyscyplinarnych. Następowałoby to na wniosek prezesa sądu i w trakcie zwyczajnego i nadzwyczajnego zjazdu izby.

07.06.2023

SN: Ułaskawienie ministrów przez prezydenta wraca do sądu, wyrok TK bez skutków prawnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA; sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego. Zdaniem SN wydany kilka dni temu przez Trybunał Konstytucyjny wyrok, po 6 latach oczekiwania, że Sąd Najwyższy nie może wkraczać w prezydenckie prerogatywy do zastosowania prawa łaski, nie ma skutków prawnych.

06.06.2023

Prof. Wujczyk: AI może upowszechnić się w wymiarze sprawiedliwości, uczelnie muszą się na to nastawić

Prawnicy Prawo AI Szkolnictwo wyższe

Uważam, że uniwersytety powinny kłaść większy nacisk na rozwój sztucznej inteligencji, bo brakuje takich obszarów, które są istotne - np. prawa farmaceutycznego, czy choćby blockchainów - mówi dr hab. Marcin Wujczyk, partner w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Dodaje, że oczekiwania studentów są motorem zmian, bo są oni żądni omawiania nowinek technicznych.

05.06.2023

Wybitni naukowcy w obronie profesora zaatakowanego przez ministra Czarnka

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W pełni podzielamy krytyczną ocenę ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022, łamiącej wiele przepisów Konstytucji, jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta o jej podpisaniu i wyrażamy sprzeciw wobec brutalnego ataku ministra na wybitnego uczonego, za wygłoszenie takiej oceny.

03.06.2023

Kryształowe serca - radcowie prawni nagrodzeni za działalność społeczną

Prawnicy

Wsparcie dla dzieci i młodzieży, pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, w tym w wyniku handlu ludźmi, osobom z niepełnosprawnościami, walka o prawa kobiet, pacjentów oraz uchodźców z obszarów wojennych - to tylko część działań, za które w tym roku dziewięcioro radców prawnych otrzymało Kryształowe Serca. Przyznane zostało też specjalne wyróżnienie od Wolters Kluwer Polska.

03.06.2023

Projekt kompleksowo regulujący ochronę dzieci trafił do Sejmu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne

Projekt ustawy o ochronie małoletnich został złożony w Sejmie 12 maja, właśnie został mu nadany numer druku. Istnieje szansa, że posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Projekt zakłada wdrożenie systemu analizy poważnych przypadków krzywdzenia dzieci, szczegółowe uregulowanie warunków wysłuchań w sprawach cywilnych, wzmocnienie reprezentacji małoletniego przed sądem oraz nałożenie szerszego obowiązku wprowadzania standardów ochrony małoletnich.

02.06.2023

Będzie wyrok w sprawie ustawy o SN, nie będzie zmian w Trybunale Konstytucyjnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na najbliższym posiedzeniu plenarnym - między 14 a 16 czerwca br. - Sejm raczej nie będzie głosować nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Właśnie poinformowano, że jeśli Trybunał Konstytucyjny wyda oczekiwany przez władze wyrok w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, prace nad projektem dotyczącym zmian w TK zostaną wstrzymane.

01.06.2023

SN: Radca prawny uczestniczył w bezprawnym zaborze mienia i uniknął kary

Prawnicy

Wyższy Sąd Dyscyplinarny dwukrotnie uniewinnił radcę prawnego, który asystował w nielegalnej eksmisji. Sąd Najwyższy uchylał już dwa razy orzeczenie stwierdzające raz brak winy, a ostatnio - przedawnienie karania. Izba Odpowiedzialności Zawodowej stwierdziła, że błędem sądu II instancji było nierozpoznanie zarzutów stawianych przez poszkodowanego. Po ich rozpoznaniu można dopiero orzekać o przedawnieniu.

01.06.2023