To nie jedyna uchwała, którą zajmie Nadzwyczajny Zjazd Adwokatury. Głosowane będą również zmiany w regulaminie, zachowujące możliwość zdalnego trybu w działaniu samorządu. W tym przypadku chodzi o dwa artykuły ustawy antycovidowej - 14ha i 14hb. Dotyczą one zarówno adwokatów, jak i radców prawnych, i mają obowiązywać w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Zgodnie z pierwszym, w tym okresie zgromadzenia izby adwokackiej, Krajowy Zjazd Adwokatury oraz wybory odbywające się w ich trakcie, mogą odbywać się w sposób, który nie wymaga obecności w tym samym miejscu uprawnionych do udziału, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

Czytaj też: Rzecznik dyscyplinarny sędziów jako dominus litis postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego >>

Zgodnie z drugim, kolegialne organy samorządów zawodowych, a także ich organy wykonawcze oraz inne organy wewnętrzne mogą podejmować uchwały przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub w trybie obiegowym. NRA proponuje m.in. by zmienić par. 3, w ten sposób, że zgromadzenie lub zjazd odbywa się w trybie stacjonarnym, ale w przypadku gdy taka forma nie jest możliwa lub nadmiernie utrudniona, może się odbywać w trybie zdalnym lub hybrydowym.

- Druga uchwała dotyczyć ma natomiast uelastycznienia zasad obsadzania sądów dyscyplinarnego. Na wniosek prezesa sądu izbowego zgromadzenie będzie mogło powoływać dodatkowe składy, jeżeli zachodzi potrzeba aby postępowania dyscyplinarne były sprawniejsze i szybsze - mówi Przemysław Rosati, prezes NRA.  

Czytaj: Adwokatura chce e-posiedzeń na stałe - będzie nadzwyczajny zjazd>>

Liczba sędziów zostaje, będzie tryb dodatkowego wyboru   

W projekcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków i zastępców członków  Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz sądów dyscyplinarnych wprowadza się zmianę w dotychczasowym par. 2 i 4. W par. 2 dodaje się ust. 2 zgodnie z którym zgromadzenie izby adwokackiej na wniosek prezesa sądu dyscyplinarnego izby adwokackiej może dokonać wyboru dodatkowych członków sądu dyscyplinarnego, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą zapewnienia prawidłowego i sprawnego biegu postępowań dyscyplinarnych w tym sądzie.   

Par. 4 obecnie brzmi: w przypadku, w którym liczba sędziów lub zastępców sędziów sądu dyscyplinarnego izby adwokackiej w momencie wejścia w życie niniejszej uchwały jest niższa niż określona w par. 2, uzupełniające wybory sędziów i zastępców sędziów dyscyplinarnych przeprowadza się na najbliższym zwyczajnym zgromadzeniu izby. Do przepisu dodane ma być, że uzupełniające wybory będą przeprowadzane także gdy prezes sądu dyscyplinarnego złoży wniosek, o którym mowa w par. 2 ust. 2.

Pozostaje natomiast m.in. podstawowa liczba członków sądów dyscyplinarnych i ich zastępców w izbach zrzeszających:

  • do 600 adwokatów na 14 członków sądu dyscyplinarnego i 2 zastępców, 
  • od 601 do 2000 adwokatów na 20 członków sądu dyscyplinarnego i 3 zastępców, 
  • od 2001 do 3000 adwokatów na 27 członków sądu dyscyplinarnego i 4 zastępców,
  • powyżej 3000 adwokatów na 33 członków sądu dyscyplinarnego i 6 zastępców.

 

NRA szykuje się na odwołanie stanu zagrożenie epidemicznego

Nadzwyczajny Zjazd zajmie się też utrzymaniem trybu zdalnego i hybrydowego w czasie posiedzeń samorządu. - Kiedy odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego to przestaną obowiązywać przepisy 14hb i 14ha ustawy covidowej, a to oznacza, że samorządy prawnicze stracą możliwość posiedzeń zdalnych. Nie chcemy zwracać się do władzy ustawodawczej w tej sprawie, tylko w ramach zdolności do samostanowienia zamierzamy zmienić Regulamin Krajowego Zjazdu Adwokatury i Zgromadzeń Izb Adwokackich, po to, aby wprowadzić elementy zdalne, czyli możliwość odbywania zgromadzeń i zjazdów w trybie zdalnym lub hybrydowym  - mówił serwisowi Prawo.pl prezes Rosati. 

Czytaj też: Postępowanie przed sądem dyscyplinarnym >>

Jak dodał, jest to także odpowiedź na pojawiające się w samorządzie, m.in. w izbie warszawskiej pomysły, by zwrócić się do władzy ustawodawczej o wprowadzenie regulacji w tym zakresie. - Osobiście uważam, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ możemy zrobić to sami. Zwracanie się na zewnątrz o rozwiązanie tego problemu nie jest dobrym pomysłem i to z wielu powodów. Na mój wniosek NRA zwołała Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury, który odbędzie się 16 czerwca. Zaproponowałem rozwiązania, które w ramach samostanowienia Adwokatury wystarczą by osiągnąć cel przez nas oczekiwany  - zaznaczył. 

Przypomnijmy, NRA proponuje, by w Regulaminie Krajowego Zjazdu Adwokatury oraz zgromadzeń izb adwokackich, stanowiącym załącznik do uchwały Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury z 19 grudnia 2020 r., zmienić par. 3, w ten sposób, że zgromadzenie lub zjazd odbywa się w trybie stacjonarnym, ale w przypadku gdy taka forma nie jest możliwa lub nadmiernie utrudniona, może się odbywać w trybie zdalnym lub hybrydowym. 

Ma być też wprowadzony warunek. Zwołanie zgromadzenia lub Zjazdu w trybie zdalnym lub w trybie hybrydowym wymagać miałoby uchwały podjętej przez organ zwołujący większością co najmniej 3/4 głosów. Co więcej, Naczelna Rada Adwokacka będzie mogła określić: standardy bezpieczeństwa komunikacji, środki bezpośredniego porozumiewania się na odległość oraz infrastrukturę lub rozwiązania pozwalające na identyfikację uczestników na zgromadzeniu lub Zjeździe, w szczególności za pomocą hasła, loginu, tokenu, klucza itp.