Prof. Adam Dyrda: Solidna refleksja podstawą dobrego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W debacie prawniczej należy dążyć do wskazywania równoprawnych, równie wartościowych, równie ważkich argumentacyjnie teorii na dany temat, by na tej podstawie podejmować racjonalne decyzje - mówi dr hab. Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

27.06.2019

SN: Obrona klienta to obowiązek, ale nie za wszelką cenę

Prawo karne Prawnicy

Adwokat naruszył interesy samorządu i wizerunek adwokatury, sprzeniewierzył się zasadzie zaufania do tego zawodu, gdyż nakłaniał świadka do składania fałszywych zeznań. Musi ponieść zatem karę sprawiedliwą, bo zawieszenie w wykonywaniu czynności jest karą zbyt łagodną - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

27.06.2019

TSUE: Obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN sprzeczne z prawem Unii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisy polskiego prawa dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - stwierdził w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Dla TSUE bez znaczenia było, że te przepisy zostały już wycofane z polskiego porządku prawnego.

24.06.2019

SN: Obrażanie innych adwokatów kosztuje co najmniej 7 tys. zł

Prawnicy

Adwokat nawet w swojej obronie nie może używać obraźliwych słów i gróźb wobec kolegów, członków Rady Adwokackiej. Takie naruszenie zasad etyki i godności zawodu grozi karą finansową nałożoną na obwinionego. Jednak Sąd Najwyższy odesłał sprawę Wyższemu Sądowi Dyscyplinarnemu Adwokatury do rozpatrzenia zażalenia.

24.06.2019

Podejrzany o zabójstwo w Mrowinach po 9 dniach ma obrońców

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Prokuratura i rodzina w poniedziałek poinformowały, że zatrzymany w w związku z zabójstwem 10-letniej Kristiny Jakub A. ma obrońców. Prokuratura wyznaczyła mu obrońcę z urzędu, a rodzina ustanowiła obrońcę z wyboru. W sprawie przesłuchań podejrzanego bez udziału obrońcy interweniował RPO, co ściągnęło na niego falę krytyki

24.06.2019

Adwokaci bronią stanowiska RPO w sprawie praw podejrzanego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Standardy ochrony praw i wolności konstytucyjnych powinny być zagwarantowane również tym, którzy podejrzewani są o czyny najbardziej bulwersujące opinię publiczną - stwierdza Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie w reakcji na krytykę wystąpienia rzecznika praw obywatelskich w sprawie traktowania podejrzanego o zabójstwo dziewczynki ze Śląska.

24.06.2019

Compliance i sztuczna inteligencja priorytetem firm prawniczych

Prawnicy Prawo gospodarcze Finanse RODO

Firmy w coraz szerszym zakresie stosują różnego rodzaju narzędzia, które pomagają im działać zgodnie z prawem i procedurami. Polityka compliance staje się coraz ważniejszą kwestią w ich działalności. Takie m.in. wnioski płyną z zakończonej właśnie w Warszawie dwudniowej konferencji Telfa Spring Conference.

24.06.2019

RPO w ogniu krytyki, bo upomniał się o prawa podejrzanego

Prawo karne Prawnicy

Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki - tak rzecznik praw obywatelskich ocenił działania wobec podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Opinia ta wywołała falę krytyki ze strony części polityków, ale także policji.

21.06.2019

Szef KRS pomaga prezydentowi uniknąć wpadki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa przyszedł z pomocą prezydentowi. Na biurku głowy państwa leży gotowa do podpisania nowelizacja kodeksu karnego i prezydent pewnie waha się, czy złożyć podpis. Szef KRS odradza.

19.06.2019

Szef KRS: Kodeks karny znowelizowany nieregulaminowo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wszystko wskazuje na to, że przy uchwalaniu nowelizacji Kodeksu karnego przez Sejm doszło do złamania regulaminu Sejmu - twierdzi szef Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. I sugeruje prezydentowi skierowanie ustawy przed podpisaniem do kontroli konstytucyjnej.

19.06.2019

NSA: Spotkania prezes Przyłębskiej są wewnętrzną sprawą Trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Społeczeństwo nie ma prawa wiedzieć, kto odwiedza prezes Trybunału Konstytucyjnego - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kalendarz spotkań prezes TK jest dokumentem wewnętrznym, gdyż to nie są kierunki działań organu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając, iż nie doszło do bezczynności w Trybunale.

19.06.2019

TSUE bada pytania polskich sądów o dyscyplinarki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął we wtorek rozpatrywanie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Zdaniem polskiego rządu nie ma w tej dziedzinie zagrożeń, a skargi te należy połączyć z pytaniem niemieckiego sędziego ws. niezawisłości sędziowskiej.

18.06.2019

"Państwo i Prawo" nagrodziło trzy habilitacje i dwa doktoraty

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego i Agnieszka Bielska-Brodziak z Uniwersytetu Śląskiego zostali nagrodzeni przez redakcję "Państwa i Prawa" za najlepsze prace habilitacyjne. Natomiast nagrody za prace doktorskie otrzymali Michał Ziółkowski z PAN i Karolina Gmerek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

18.06.2019

MS nie pozwie naukowców za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma już potrzeby kierowania pozwu przeciw profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z ich krytyczną opinią dot. noweli kodeksu karnego - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W sobotę jego zastępca Marcin Warchoł zapewniał, że taki pozew złożony zostanie właśnie w poniedziałek.

17.06.2019

"Iustitia": Dyscyplinarka dla rzecznika dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny, który publicznie ogłosił, że sędzia z Gdańska „przyjęła gratyfikację finansową od osoby będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed jej sądem, mimo że wiedział, że był to element nagrody i kwota została przekazana na cel publiczny, powinien odpowiadać dyscyplinarnie - uważa zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

16.06.2019

Przesłuchanie? Najpierw obrońca z urzędu!

Prawo karne Prawnicy

Od 25 maja tego roku każda osoba zatrzymana może żądać przyznania jej obrońcy z urzędu. Tego dnia upłynął bowiem termin na implementację unijnej dyrektywy w tej sprawie. W Polsce nie przyjęto odpowiednich przepisów, co oznacza bezpośrednie stosowanie tej regulacji - pisze Michał Hara z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

15.06.2019

WSA: Zdający przyszły radca musi brać pod uwagę koszty procesu, które ponosi klient

Prawo cywilne Prawnicy

Brak wzmianki o problemie nieważności weksla dyskwalifikuje pracę zdającej prawniczki, dlatego słusznie egzaminatorzy ocenili całość egzaminu negatywnie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny o wyniku egzaminu radcowskiego, przeprowadzonego w 2018 r. - Ważne są skutki finansowe, jakie potencjalny klient mógłby ponieść w wyniku błędu swego pełnomocnika - dodał.

14.06.2019

Igor Tuleya: Sędzia ma prawo i obowiązek mówić o problemach sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie mogą uczestniczyć w debacie publicznej dotyczącej zmian w wymiarze sprawiedliwości, tak jak lekarze mogą dyskutować o naprawie służby zdrowia. I nie można im za to robić wyrzutów, a tym bardziej represjonować - mówi Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

14.06.2019