Czytaj:
Sąd Najwyższy: Sędziowie powołani z udziałem nowej KRS nie mogą orzekać>>

SN: Nowi sędziowie nie mogą orzekać; MS: Sąd Najwyższy nie może o tym decydować>>

Rzecznik oświadczył, że KE wie o decyzji Sądu Najwyższego w sprawie sędziów powołanych z udziałem nowej KRS i nie komentuje jej. Ale stwierdził, że rozwój sytuacji dotyczący praworządności w Polsce jest dowodem na to, że potrzebny jest natychmiast konstruktywny i uczciwy dialog w tej kwestii. Przypomniał, że wiceszefowa KE Viera Jourova będzie w Polsce w przyszłym tygodniu i jest gotowa na taki dialog.

Rzecznik dopytywany podczas konferencji prasowej, czy to oznacza, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego, ale ma wątpliwości - biorąc od uwagę procedurę art. 7 traktatu - co do prawomocności Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedział, że tak.

Czytaj: Teraz TK ma zbadać, czy Sąd Najwyższy mógł wydać uchwałę>>

Szef przedstawicielstwa KE w Polsce wezwany do MSZ

W związku z  wypowiedzią rzecznika KE Christiana Wiganda, na sobotę na godz. 10.00 do MSZ został wezwany szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda - poinformował w piątek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. - PAP CSI

W związku z niedopuszczalną wypowiedzią pana @ChristianWigand, rzecznika @EU_Commission, na jutro na godz. 10.00 do @MSZ_RP wezwany został pan Marek Prawda, kierujący Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce" - napisał wiceminister spraw zagranicznych na Twitterze.