Do 19 listopada ma być projekt zmian w ustawie o SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed 19 listopada pojawi się projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin. Właśnie tego dnia mija miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi Komisji Europejskiej i podjęcie działań związanych z zabezpieczeniem ustanowionym przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

07.11.2018

W sobotę nadzwyczajny zjazd radców prawnych

Prawnicy

Dwa lata po odbytym w listopadzie 2016 r. krajowym zjeździe radców prawnych, który między innymi dokonał wyboru władz krajowych, obradować będzie zjazd nadzwyczajny. Jego uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na kilka ważnych dla samorządu pytań - piszą radcowie prawni Zbigniew Pawlak i Dariusz Sałajewski.

07.11.2018

KRS jeszcze nie wie, czy uzna postanowienie TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek lub w piątek odbędzie się dyskusja nad stanowiskiem Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

06.11.2018

Rzecznik dyscyplinarny przesłuchał I prezes SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została we wtorek przesłuchana przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych w charakterze świadka.

06.11.2018

I prezes SN do KE: Wykonujemy postanowienie Trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf przesłała do Komisji Europejskiej informację o środkach podjętych w Sądzie Najwyższym w celu pełnego zastosowania się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 października 2018 r.

06.11.2018

Europejskie stowarzyszenie solidaryzuje się z polskimi sędziami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kroki podejmowane przez polski rząd i związane z tym zmiany legislacyjne oznaczają brak szacunku dla zasady trójpodziału władzy, a także zagrażają niezawisłości sądownictwa i mają na celu uzyskanie politycznej kontroli nad sądami - stwierdza w rezolucji Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.

05.11.2018

Prof. Pietrzak: Demontaż państwa prawa jak po zamachu majowym

Prawnicy

Jest wiele podobieństw w kształtowaniu się ustroju Polski międzywojennej i obecnej III Rzeczypospolitej. W obu przypadkach najpierw ustrój budowano według najwyższych standardów demokracji i prawa, a potem, przy aprobacie dużej części społeczeństwa, wycofywano się z części z nich - twierdzi prof. Michał Pietrzak.

05.11.2018

Rising Stars - 35 młodych prawników walczy o tytuł wschodzącej gwiazdy

Prawnicy

Kapituła konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2018" wybrała już 35 osób nominowanych do nagród dla wyróżniających się, młodych prawników. 15 listopada, podczas gali konkursu, ogłoszonych zostanie dziesięciu finalistów oraz pięciu laureatów nagród specjalnych.

05.11.2018

Rektor UW: Skandaliczny przepis o zatrudnianiu sędziów

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

To skandaliczny przepis i dlaczego on został wprowadzony, tego nie mogę zrozumieć - tak rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys ocenił przepis o zatrudnianiu sędziów TK, SN i NSA na uczelniach.

03.11.2018

LEX na specjalnych warunkach dla radców prawnych

Prawnicy

Małe kancelarie radcowskie już teraz i aż do końca 2019 roku mogą korzystać z najnowszej oferty wydawnictwa Wolters Kluwer Polska na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim z produktu Kancelaria prawna, który jest kompleksowym narzędziem wspierającym pracę kancelarii.

31.10.2018

KRS przerywa kolejny nabór sędziów do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa nie wezwie na przesłuchania kolejnych kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego i wstrzyma działania związane z tą rekrutacją. W ten sposób zastosuje się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE - zapowiedział przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

30.10.2018

Warszawa: Sędziowie WSA apelują o respektowanie orzeczeń ws. SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Apelujemy do wszystkich organów państwowych o respektowanie orzeczeń sądowych odnoszących się do zmian w SN, w tym do procedury powoływania jego sędziów - stwierdza w przyjętej w poniedziałek uchwale Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

29.10.2018

Prezydent też ignoruje zabezpieczenie unijnego Trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Andrzeja Dudy postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wieku sędziów Sądu Najwyższego samo w sobie nie zmienia polskiego prawa, a jedynie zobowiązuje do podjęcia określonych...

27.10.2018

RPO: Rzecznicy dyscyplinarni nękają niektórych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia nie może być przesłuchiwany jako świadek w ramach czynności sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I domaga się od sędziowskiego rzecznika...

25.10.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski