Prezes SO w Gorzowie: Merytoryczne orzekanie w apelacji usprawnia sądy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Częste uchylanie wyroków i przekazywanie przez sądy odwoławcze spraw do ponownego rozpatrzenia przez sądy pierwszej instancji stało się w pewnym momencie wręcz patologią. Dobrze więc, że ustawodawca zobowiązał te sądy do orzekania także merytorycznie, gdy to możliwe - twierdzi Jarosław Dudzicz, prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie.

07.01.2019

Skarga nadzwyczajna w kolizji ze skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzona niedawno instytucja skargi nadzwyczajnej może wyprzeć istniejącą od kilkunastu lat skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Podjęcie zabiegów i skierowanie do Sądu Najwyższego skargi nadzwyczajnej blokuje możliwość skorzystania z tego drugiego środka - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Uniwersytetu Warszawskiego.

04.01.2019

Losowanie nie jest idealnym sposobem przydzielania spraw sędziom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Losowanie pozwala na niezależny i bez wpływów zewnętrznych dobór spraw do rozpatrywania przez sędziów, ale warto też analizować jego wpływ na prawa stron, w tym do sprawnego i szybkiego postępowania, a także pewne wymogi organizacyjne sądu - twierdzi sędzia Paweł Rygiel z Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

02.01.2019

Prezes SO w Kielcach: W sądzie pracy warto wprowadzić opłatę dla firm

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Połowę wpływu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych generują firmy. Skarżą każdą decyzję ZUS, bo za to nie płacą. Warto też zastanowić się, czy sprawy związane ze stwierdzeniem niepełnosprawności muszą trafiać do sądu. Rola decyzyjna sędziego w tych sprawach jest niewielka – uważa Ryszard Sadlik.

27.12.2018

Dr Dębska: Język prawa ma ukryte znaczenia

Prawo karne Prawo cywilne

Prawo opiera się na uniwersalności, bezstronności i obiektywizmie. Jednak sprawując kontrolę nad językiem i definicjami słów sprawujemy władzę, gdyż mamy wpływ na to o czym i w jaki sposób mówi się w przestrzeni publicznej, ale także jak się postępuje - twierdzi dr Hanna Dębska.

26.12.2018

Przy bezpłatnych poradach prawnych łatwiej o wypalenie i potrzebna superwizja

Prawnicy Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2019 r. zostanie otwartych więcej punktów poradniczych dla wszystkich, którzy oświadczą, że nie stać ich na poradę udzielaną na zasadach rynkowych. Istotne jest zrozumienie specyfiki pracy prawnika-doradcy, który zaangażowany jest w świadczenie bezpłatnej pomocy na rzecz najsłabszych

22.12.2018

Zmiany w procedurze cywilnej - słuszne, ale czy realne?

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Choć założenia reformy procedury cywilne są co do zasady słuszne, to w wielu przypadkach jest to leczenie dżumy cholerą. Problem tkwi w szczegółach proponowanych rozwiązań, które mają doprowadzić do podniesienia wydajności pracy sądów, skrócenia czasu postępowań i wyeliminowania sądowego pieniactwa - pisze Magdalena Wątroba z kancelarii Dentons.

21.12.2018

Reforma procedury cywilnej konieczna, byle skuteczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Potrzebujemy zmian w procedurze cywilnej, które umożliwią usprawnienie i przyspieszenie postępowań w sądach. Przygotowane przez rząd zmiany idą w tym kierunku, ale nie ma pewności, czy przyniosą pożądany efekt. Np. proponowana odrębna procedura gospodarcza już kiedyś była, a procesy nie przebiegały sprawniej - mówi radca prawny Dariusz Skuza.

20.12.2018

Godność sędziego jako wartość i jako bat na niepokornych

Prawo karne Prawnicy

Uchybienie godności urzędu sędziego to pojęcie wciąż niedookreślone i trudne do jednoznacznego zdefiniowania - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski. I podkreśla, że w tej sytuacji powinno ono być z dużą ostrożnością wykorzystywane jako podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej.

19.12.2018

Policja potrzebuje nowej wizji, nie tylko podwyżek

Niedawny protest policjantów i wywalczone podwyżki przypomniały o niektórych problemach tej formacji. Głównie finansowych, a szkoda, bo reform wymaga zarówno organizacja jak i sposób działania policji - pisze Tomasz Warykiewicz

17.12.2018

Pietrzak: Polskie rządy niechętne wyrokom ETPC

Wymiar sprawiedliwości

Problem nierespektowania przez polskie rządy, lub respektowania połowicznego wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest już systemowy. Władza jest niechętna zmianom, które poszerzają sferę wolności i praw obywateli - mówi w rozmowie z Prawo.pl dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak.

11.12.2018

Kaczyński: PiS gwarantem praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość oraz nasi sojusznicy są gwarancją tego, że w Polsce praworządność będzie przestrzegana i że wszelkie reformy, także reforma sądownictwa są właśnie po to, żeby praworządność była przestrzegana - powiedział w piątek prezes partii Jarosław Kaczyński.

07.12.2018

Wiceprezes SA w Łodzi: Merytoryczne orzekanie w apelacji może wydłużać i demotywować

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość i obowiązek merytorycznego orzekania przez sądy odwoławcze to korzystna zmiana, ale ma ona też swoje minusy. Wydłuża te postępowania, ale może też demotywować sądy pierwszej instancji, które mogą przyjmować, że ktoś ich błędy poprawi - twierdzi Sławomir Lerman, wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

04.12.2018

Osadzony w placówce psychiatrycznej ma prawo do wysłuchania przez sąd

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego sprzed blisko dwóch lat osoba przebywająca w ramach środka zabezpieczającego w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym ma prawo do bycia wysłuchanym przez sąd i przedstawienia swojego stanowiska. Jak pisze dr Marcin Mazur, na podstawie wyroku TK można już to uprawnienie egzekwować, ale potrzebne są jeszcze odpowiednie zmiany w prawie.

01.12.2018

Prezes SO w Lublinie: Sędzia pisze za dużo uzasadnień

Wymiar sprawiedliwości

Z niepokojem stwierdzam, że globalnie ilość wniosków o sporządzenie uzasadnienia zbliża się do liczby wszystkich zakończonych spraw. Często dotyczy to spraw, w których nie przysługuje skarga kasacyjna, nie występuje istotny problem prawny, a linia orzecznicza jest ugruntowana – mówi Krzysztof Niezgoda prezes Sądu Okręgowego w Lublinie.

28.11.2018

Prof. Barcz: Procedury unijne wobec państw niepraworządnych już działają

Wymiar sprawiedliwości

Procedura związana z naruszaniem traktatów unijnych daje sędziemu, również w państwie niepraworządnym, bardzo mocną broń - twierdzi prof. Jan Barcz. - Próby ograniczania sędziom możliwości zadawania pytań prejudycjalnych Trybunałowi Sprawiedliwości UE nie mają żadnych szans, gdyż jest to autonomiczne uprawnienie sędziego - dodał.

27.11.2018