Sędziów mało, asystenci mogliby pomóc, ale trzeba ich w sądach zatrzymać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawa ręka sędziego, której zazwyczaj nie widać - asystenci analizują sprawy, wyszukują braki formalne, w końcu proponują merytoryczne rozstrzygnięcia spraw, które często z propozycji przekształcają się w wyrok. Problem w tym, że od lat niedoceniani -coraz częściej z sądów odchodzą, a do tego domknięto im drogę do stanowiska sędziego.

16.04.2021

Rzecznik TSUE: Nowe izby SN mogą nie spełniać wymogów prawa UE

Wymiar sprawiedliwości

Dwie nowo utworzone izby polskiego Sądu Najwyższego mogą nie spełniać wymogów ustanowionych w prawie Unii, w przypadku gdy zasiadający w nich sędziowie zostali powołani do pełnienia urzędu z rażącym naruszeniem przepisów krajowych - uważa Evgeni Tanchev rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. W jego ocenie takie naruszenie nastąpiło m.in. ze strony prezydenta.

15.04.2021

W sądach kwitnie "turystyka szczepienna" - każdy szczepi się jak może

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus szczepienia

Z dnia na dzień powiększa się chaos ze szczepieniami sędziów i pracowników sądów. Choć rozporządzenie z 25 marca rozbudziło nadzieje, wszystko wskazuje na to, że nie trafią oni do grup szczepionych w pierwszym etapie. Tymczasem sądy radzą sobie jak potrafią, więc wychodzi różnie. A problemów jest wiele, jak choćby to, gdzie mają być szczepieni... sędziowie delegowani.

15.04.2021

Adam Bodnar: Obecna władza może chcieć rozszerzać swój wpływ na RPO

Wymiar sprawiedliwości

Należy się liczyć z tym, że obecna władza polityczna będzie chciała rozszerzyć swój wpływ i na ten obszar działania instytucji publicznych, jaki obejmują kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w środę w Senacie Rzecznik Praw Obywatelskich, podsumowując swoją działalności w 2020 roku.

14.04.2021

Hogan Lovells doradza w sprawie zwrotu mienia skonfiskowanego w pokazowym procesie w PRL

Rynek

Zespół Hogan Lovells w Warszawie kierowany przez dr. Wojciecha Marchwickiego uzyskał korzystne rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie dotyczącej Piotra Wawrzeckiego, spadkobiercy Stanisława Wawrzeckiego, skazanego na śmierć w 1965 r. w jednym z najbardziej kontrowersyjnych procesów okresu PRL-u, dotyczącym tzw. "afery mięsnej".

14.04.2021

Polscy kandydaci na sędziów ETPC do odrzucenia? Rekomenduje to Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego RE

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do odrzucenia jest cała lista polskich kandydatów na sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i należy wznowić procedurę - taka informacja pojawiła się na stronie tej instytucji. Jeden z kandydatów, rzecznik SN Aleksander Stępkowski twierdzi jednak, że nieprawdą jest, iż którakolwiek z polskich kandydatur została odrzucona.

14.04.2021

Pałką demonstrantkę - policja ma problem z proporcjonalnością reakcji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W czasie pandemii i trwających od wielu miesięcy protestów policjanci chcąc nie chcąc znaleźli się na cenzurowanym. Ich wizerunkowi nie pomogło też ostatnie nagranie z akcji w Głogowie, na którym jeden z nich pałką uderza kobietę. Eksperci policyjni bronią funkcjonariuszy wskazując, że szwankują szkolenia, prawnicy mówią z kolei o niepotrzebnej i nadmiernej agresji policji oraz poczuciu bezkarności.

14.04.2021

Apel samorządu o opiekę szkolną dla dzieci adwokatów i aplikantów

Prawnicy Szkoła i uczeń Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka wystąpiła do ministra edukacji i nauki by w czasie lockdownu zapewniono opiekę przedszkolną i szkolną także dzieciom czynnym zawodowo adwokatom i aplikantom adwokackim. W piśmie wskazano, że są oni potrzebni do zapewnienia należytego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

13.04.2021

Adw. dr Mariusz Olężałek: Potrzebna pełna elektronizacja akt postępowania przygotowawczego, nie tylko aktów oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejm pracuje nad kolejną nowelizacją przepisów dotyczących informatyzacji postępowań sądowych. Dlaczego tylko jednym z aspektów, który został wskazany w ramach nowelizacji, jest doręczanie odpisów aktów oskarżenia w formie elektronicznej, a nie dotyczy to także innych dokumentów niezbędnych obrońcom w ich codziennej pracy zawodowej – zastanawia się adwokat dr Mariusz Olężałek,

13.04.2021

Dziewczynki bite i gwałcone - kasacja Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Matka, jej konkubent i dziadek trzech dziewczynek, za znęcenie się nad nimi i wykorzystywanie ich seksualnie, zostali skazani na 11 i 12 lat pozbawienia wolności. W ocenie Prokuratora Generalnego wyrok taki jest jednak "rażąco łagodny". W kasacji zaakcentowano również rozmiar cierpień psychicznych dzieci, wynikających z dokonanych na ich szkodę przestępstw oraz ich skutków w postaci traum.

13.04.2021

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy - większość kwalifikowana, czy wystarczy zwykła?

Administracja publiczna Prawo unijne

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się zająć ratyfikacją przyjętej 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzji o utworzeniu Funduszu Odbudowy w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa. Politycy liczą potrzebne do tego głosy, ale część prawników twierdzi, że nie wystarczy zwykła większość w Sejmie i Senacie.

13.04.2021

Katarzyna Frydrych będzie nowym wiceministrem sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Katarzyna Frydrych otrzymała w poniedziałek akt powołania przez premiera na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zastąpi dr Annę Dalkowską, która podjęła decyzję o rezygnacji z funkcji wiceministra, by skoncentrować się na pracy naukowej i orzekaniu w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Będzie odpowiadać m.in. za nadzór administracyjny nad sądownictwem.

12.04.2021

Awanse w kancelarii Bird&Bird

Prawnicy

Z początkiem kwietnia 2021 roku, radca prawny Emilia Stępień z praktyki ochrony danych osobowych i prywatności awansowała na stanowisko Of Counsel. Mecenas współuczestniczyła w zakładaniu polskiego biura Bird&Bird w 2008 roku.

12.04.2021

Od 1 lipca w pełni elektroniczny KRS - zapowiada resort sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Spółki RODO

Od pierwszego lipca wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców będą składane elektronicznie z Portalu Rejestrów Sądowych za pomocą specjalnych interaktywnych formularzy. W ten sposób o rejestracje będą mogły się ubiegać stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

12.04.2021

Sędziowie nie wystarczą, niedobór pracowników pogrąża sądy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niska efektywność polskich sądów wiązana jest w pierwszym rzędzie ze zbyt małą liczbą sędziów w stosunku do ilości rozpatrywanych spraw. Ale jeśli nawet sędziów byłoby więcej, to nie można liczyć na poprawę w tym zakresie bez zorganizowania im wsparcia w postaci asystentów, sekretarzy, protokolantów. Bo jeśli nawet wyrok zapada sprawnie, to są opóźnienia w jego wykonaniu, gdy nie ma kto zająć się dokumentacją.

12.04.2021

Trwa batalia o szczepienia dla sądów - MS chce zmiany rozporządzenia i daje "carte blanche" prezesom

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Resort sprawiedliwości twierdzi, że jeszcze zabiega o szybsze szczepienia dla sędziów i pracowników sądów ale też ławników, kuratorów sądowych, komorników, aplikantów aplikacji sędziowskiej, aplikantów kuratorskich i m.in. biegłych i mediatorów. Chce też zmian w rozporządzeniu, by była do tego podstawa prawna. Jednak rząd nie widzi takiej możliwości.

10.04.2021

RPO: Trzeba zmienić zasady pobierania bilingów przez służby

Wymiar sprawiedliwości

Policja i służby specjalne mogą w bardzo szerokim zakresie i bez kontroli sprawdzać, z kim obywatel rozmawiał przez komórkę, poznawać lokalizację telefonu czy spis połączeń internetowych. Sięgają po takie dane, bo jest to dla nich najprostsze i najwygodniejsze, a dana osoba nie jest o tym informowana - wskazuje RPO i dodaje, że pobór danych powinien być ograniczony

09.04.2021

NRA chce wspierać adwokatów w sprawie kas fiskalnych online

Prawnicy VAT Małe i średnie firmy

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej chce skonsultować z dziekanami izb działania, które już zostały podjęte i, które powinny zostać podjęte w związku z obowiązkiem kas fiskalnych online. Zaczynają one obowiązywać od 1 lipca i budzą spore emocje wśród prawników. Ci skarżą się bowiem, że kolejne inwestycje są szczególnie trudne w covidowym czasie.

09.04.2021

Sądy "nabite" w szczepionkę - chaos ze szczepieniami sędziów i pracowników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Po zamianie rozporządzenia z 25 marca sędziowie, pracownicy sądów i prokuratury odetchnęli z ulgą sądząc, że podobnie jak prokuratorzy zostaną w najbliższym czasie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. O ile jednak w prokuraturach zdaje się to obowiązywać, o tyle w sądach panuje prawdziwy chaos, dyrektorzy szczepienia załatwiają "bokiem", a z rządu płyną sprzeczne sygnały.

09.04.2021

Niełatwa droga do ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy - zaproszenie na debatę

Administracja publiczna Prawo unijne

Podjęta 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzja o utworzeniu Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa, wzbudza ogromne nadzieje w całej Wspólnocie, ale jej wprowadzenie w życie nie będzie łatwe. Nie tylko w Polsce, gdzie według części prawników potrzebne jest do tego 2/3 głosów w Sejmie i Senacie.

08.04.2021