Cywil będzie mógł być szefem w SW

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by istniała możliwość zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej pracowników cywilnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowiska kierownicze obsadzane mogą być tylko przez oficerów tej służby. Resort uzasadnia swoje propozycje koniecznością nadzorowania takich obszarów jak programy inwestycyjne czy wdrażanie nowych technologii.

14.08.2024

Przewlekłość zmorą frankowiczów - skargi nie pomagają

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Postępowania frankowe nadal trwają latami i to mimo ujednolicania orzecznictwa sądów i wskazówek płynących z unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Część prawników próbuje temu zaradzić poprzez składanie skarg na przewlekłość - przyznają jednak, że ich skutek bywa marny. Orzecznictwo w tym zakresie nie jest spójne, w podobnych sprawach sąd raz stwierdza, że państwo ponosi odpowiedzialność, w innych, że opóźnienie jest usprawiedliwione. A odszkodowanie to przeciętnie 3 tys. złotych.

14.08.2024

Zakamuflowana czystka czy konieczna reforma prokuratury

Prokuratura

Rządowa nowelizacja Prawa o prokuraturze zakłada m.in. likwidację Prokuratury Krajowej i przesunięcie części pracujących w niej obecnie prokuratorów na niższe szczeble. Prokuratorzy mówią, że to kolejna weryfikacja kadr, z cięciem wynagrodzeń. Nawet Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury uważa, że projekt ten idzie za daleko.

14.08.2024

Brak zgody jednym ze znamion zgwałcenia - nowe regulacje wejdą w życie w lutym

Wymiar sprawiedliwości

Nowela zmieniająca definicję gwałtu została opublikowana w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać za 6 miesięcy. Sejm nie zgodził się na wydłużenie vacatio legis do roku. Miało to dać czas sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się ze zmianami. Zresztą już na etapie projektu Sejm wprowadził istotne zmiany - zrezygnowano z określenia "świadomej i dobrowolnej" zgody, a także z tego, by czyn ten był zbrodnią.

13.08.2024

Odszkodowania za opóźnione loty, cło, VAT - Sąd UE orzeknie w trybie prejudycjalnym

Turystyka VAT Akcyza Prawo europejskie Transport

Sąd UE, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE, od 1 października będzie orzekał w trybie prejudycjalnym w sześciu dziedzinach. Chodzi o wspólny system VAT, akcyzę, kodeks celny, klasyfikację taryfową towarów w Nomenklaturze scalonej, odszkodowanie i pomoc dla pasażerów w przypadku opóźnienia lub odwołania usług transportowych lub odmowy przyjęcia pasażerów na pokład oraz system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

13.08.2024

Związkowcy w prokuraturze apelują o konkursy

Prokuratura

Pod koniec lipca Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do opiniowania projekt noweli Prawa o Prokuraturze, rozdzielający funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Zakłada on też m.in. likwidację Prokuratury Krajowej. Są już pierwsze uwagi m.in. ze strony związków zawodowych. Te reprezentujące prokuratorów i pracowników prokuratur apelują m.in. o konkursy na stanowiska prokuratorów Prokuratury Generalnej, która ma zastąpić Prokuraturę Krajową.

13.08.2024

Wytyczne ministra w sprawie przemocy domowej

Prawo karne Prokuratura

Prokurator Generalny Adam Bodnar, przy uwzględnieniu norm prawa międzynarodowego, wydał „Wytyczne Nr 2/2024 w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej”. Wytyczne zawierają wskazówki metodyczne co do przebiegu postępowań przygotowawczych, których przedmiotem są przestępstwa popełnione w związku ze stosowaną przemocą domową, taką jak np. uszkodzeń ciała, znęcania, gwałtu czy też zabójstwa.

12.08.2024

Sędziowie nie chcą i nie mogą rozpoznać sprawy Romanowskiego

Prawnicy

Sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie Przemysław Dziwański i Aleksandra Rusin-Batko zostali wyłączeni ze składu, który ma rozstrzygnąć sprawę aresztową posła Marcina Romanowskiego - poinformował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Nie zmienia się to, że - jak podał wcześniej sąd - termin posiedzenia ma być wyznaczony po 23 września.

12.08.2024

Neo-sędzia w sprawie frankowej - czy szykują się problemy?

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sądy zaczynają uchylać wyroki sędziów powołanych przy udziale tzw. neo-KRS. Prawnicy podkreślają, że rozwiązanie systemowe w tym zakresie potrzebne jest jak najszybciej, bo są takie kategorie spraw, w których neo-sędziowie orzekają znacznie częściej. Chodzi tu m.in. o kredyty hipoteczne. Banki na razie kwestionują jedynie skład SN, który wydał tzw. uchwałę frankową. Gdyby jednak zaczęły podnosić kwestie powołania i innych "nowych" sędziów, mogłoby to prowadzić do masowego uchylania wyroków frankowych.

12.08.2024

Nadużycie tymczasowego aresztowania dotkliwe w sprawach gospodarczych

Prawnicy

Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym w Polsce nadużywanym, co potwierdza nie tylko większość prawników – karnistów, ale także minister sprawiedliwości. Do szczególnych nadużyć dochodzi w postępowaniach gospodarczych, a z badań wynika, że wykorzystywana najczęściej przesłanka „zagrożenia surową karą” nie ma pokrycia w orzecznictwie sądów.

12.08.2024

Skarga nadzwyczajna już nie wstrzyma wydania porwanego dziecka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zdarzają się uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców za granicę. I to zwłaszcza - do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej lub skargi nadzwyczajnej. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zniesienie obowiązującego od ponad dwóch lat przepisu pozwalającego na wstrzymanie wydania dziecka na podstawie Konwencji haskiej. Celem pilnej zmiany ma być takie ukształtowanie postępowania, by zagwarantować szybkie rozstrzygnięcia i zapewnić szybki powrót dziecka pod pieczę uprawnionego rodzica.

10.08.2024

Zgwałcenie możliwe również przez internet

Przestępstwo zgwałcenia można popełnić także, gdy nigdy nie doszło do spotkania sprawcy z pokrzywdzoną, choć dziś taka wykładania wymaga pewnej ekwilibrystyki prawniczej. Warto więc - oprócz rozszerzenia samej definicji tego przestępstwa - przemyśleć kwalifikację nadużyć, do których można dopuścić się przy pomocy technologii.

10.08.2024

Nominacje asesorskie u Prezydenta

Prawnicy

W czwartek, 8 sierpnia, wpłynął do Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów e-mail z Kancelarii Prezydenta z prośbą, by Szkoła powiadomiła 185 aplikantów sądowych o uroczystości wręczenia 9 sierpnia 2024 r., nominacji asesorskich w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie – poinformował prokurator Andrzej Piaseczny, wicedyrektor KSSiP.

09.08.2024

Odwołanie Rzecznika Finansowego może odbić się na wyrokach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Finansowy słynął z prokonsumenckiego podejścia do spraw frankowiczów i złotówkowiczów. Został jednak odwołany przed końcem kadencji, bo w ocenie rządu nie spełniał wymogów do pełnienia tej funkcji i brakowało mu doświadczenia. W ocenie prawników może mieć to wpływ na los wytoczonych przez Rzecznika powództw czy złożone skargi nadzwyczajne. Może też - choć nie będzie to proste - zostać podniesione w apelacjach.

09.08.2024

185 wniosków dotyczących mianowania na stanowisko asesora sądowego

Prawnicy

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęło 185 wniosków w zakresie mianowania na stanowisko asesora sądowego w sądach rejonowych; prezydent wyznaczył najszybszy możliwy termin wręczenia nominacji asesorskich, czyli piątek, 9 sierpnia - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.

08.08.2024

Odrębne postępowanie konsumenckie do likwidacji czy do naprawy?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzone w ubiegłym roku do procedury cywilnej odrębne postępowanie konsumenckie miało przyspieszyć i usprawnić procesy, a konsumentom ułatwić dochodzenie roszczeń. Nowe przepisy wprowadziły szereg nowych rygorów i skomplikowały postępowania, ale zdaniem większości prawników zakładanych celów nie przyniosły. Mówi się więc o zniesieniu tej procedury.

08.08.2024

Nie będzie wyłączenia sędziego w sprawie aresztu Romanowskiego

Prawo karne

Sąd Okręgowy w Warszawie w środę, 7 sierpnia, nie uwzględnił wniosku Prokuratury Krajowej o wyłączenie sędziego Przemysława Dziwańskiego od rozpoznania zażalenia na odmowę zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego - poinformował jego obrońca. Mimo argumentów, że sędzia ten był bliskim współpracownikiem Zbigniewa Ziobry i Łukasza Piebiaka.

07.08.2024

Przewinienie służbowe sędziego SN Krajewskiego

Prawnicy

Sędzia Andrzej Tomczyk, rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego, postanowił przedstawić sędziemu Izby Cywilnej tego sądu Marcinowi Krajewskiemu zarzuty popełnienia przewinienia służbowego. Sprawą będzie zajmować się i wyda orzeczenie Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. To jest kolejne postępowanie dyscyplinarne w sprawie sędziów Sądu Najwyższego, a warto dodać, że odpowiadać w tym trybie będzie I Prezes SN prof. Małgorzata Manowska.

07.08.2024

Pisemne zeznania świadków mają przeciwników i obrońców

Prawo cywilne Prawnicy

Wprowadzona kilka lat temu do procedury cywilnej możliwość składania przez świadków zeznań na piśmie najpierw odebrana została z pewną nieufnością, jednak gdy wybuchła epidemia koronawirusa, okazała się bardzo pomocna i upowszechniła się w sądach. Teraz stawiane są pytania o jej przydatność i zasadność, ale z ankiety przeprowadzonej wśród adwokatów wynika, że są zwolennicy i przeciwnicy pisemnych zeznań.

07.08.2024

Prezes SN Kapiński z zarzutem rażącego naruszenia prawa i godności urzędu

Prawo karne Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny Sądu Najwyższego 2 sierpnia br. postanowił przedstawić sędziemu i prezesowi tego sądu Zbigniewowi Kapińskiemu zarzut, iż wskazał Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do rozpoznania sprawy wygaśnięcia mandatu posła zarejestrowanej w Izbie Pracy i Ubezpieczeń społecznych - mimo nieistnienia sporu kompetencyjnego.

06.08.2024