Prawo.pl
Adwokatka Monika Horna-Cieślak, specjalizująca się i zajmująca się prawami dzieci, współautorka głośnej ustawy Kamilka, czyli nowelizacji zwiększającej ochronę dziecka przed przemocą, przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka przy warszawskim ORA, zwyciężczyni konkursu „Rising Stars – Liderzy Jutra 2019” jest kandydatką koalicji na Rzeczniczkę Praw Dziecka. Inicjatorami zgłoszenia jej kandydatury są dzieci, młodzież i osoby młode. A rekomenduje i popiera ją prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2023
Prawo rodzinne
Do 24 listopada można zgłaszać kandydatów na członków Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. O jego powołanie od wielu lat apelowała m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a zmiany znalazły się w nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - tzw. ustawie Kamilka. Kadencja ekspertów trwa 4 lata.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2023
Prawo rodzinne
Zmianę notariusza prowadzącego kancelarię należy potraktować jak zmianę właściciela przedsiębiorstwa, w której to sytuacji dyrektywa zapewnia ochronę pracowników poprzez zachowanie ich praw, pomimo tego m.in., że hiszpańscy notariusze obejmują stanowisko w kancelarii z uwagi na ich powołanie na to stanowisko przez państwo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
20.11.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Wielu prawników nie chce reprezentować frankowiczów w sporach przeciwko syndykowi masy upadłości Getin Noble Bank. Moi klienci skarżyli się, że dotychczasowy pełnomocnik wypowiadał im zlecenie lub odmawiano nawiązania współpracy. Tymczasem w takim wypadku wsparcie jest wręcz konieczne. Tym bardziej, że problem jest precedensowy, a prowadzenie sprawy będzie wiązać się z wieloma trudnościami - pisze Mariusz Woźniak, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Woźniak Jurkowski.
Mariusz Woźniak
20.11.2023
Banki Kredyty frankowe
Sytuacja, w jakiej znaleźli się wszyscy obywatele podczas pandemii była bezprecedensowa. Nie można więc uznać, że jedynie formalne obostrzenia powstrzymały gości przed odwiedzaniem hoteli, bo mogli również sami chcieć się izolować. Taki wyrok zapadł w jednym z warszawskich sądów rejonowych, w którym przedsiębiorca wystąpił o odszkodowanie od państwa. Sprawa została rozstrzygnięta po niemal trzech latach - bez przeprowadzania rozpraw z udziałem powoda.
Inga Stawicka
20.11.2023
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Obowiązujące przepisy pozwalają dłużnikowi skutecznie unikać egzekucji. Komornicy niewiele mogą zrobić, gdy przykładowo oficjalnie zarabia on płacę minimalną a resztę zarobków dostaje "pod stołem". Problemem jest też choćby zakładania kont rachunkowych w zagranicznych bankach czy instytucjach finansowych, do których komornicy "dostępu" nie mają - podkreślali uczestnicy konferencji Komornik Sądowy - postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna".
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
Na gruncie Konstytucji RP Prezydent nie jest uprawniony do samodzielnego decydowania ani o obsadzie stanowiska Prokuratora Generalnego, ani innych urzędów prokuratorskich – stwierdza w opinii sporządzonej dla Senatu prof. dr hab. Marek Chmaj. A co więcej – akt odwołania Prokuratora Krajowego będzie skuteczny z chwilą jego podjęcia przez Prezesa RM.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W środę, 29 listopada w Sądzie Najwyższym rozpoznana zostanie sprawa odpowiedzialności karnej organizatorów lotu do Smoleńska w 2010 r.. Kasacje od prawomocnego wyroku w tym procesie złożyli m.in. obrońcy byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego, ale też prokuratura - na niekorzyść innego z urzędników uniewinnionego przez sądy.
Agnieszka Matłacz
19.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
W obrocie prawnym nie mogą pozostawać dwa prawomocne postanowienia tej samej treści dotyczące nabycia spadku odnoszące się do tego samego stanu faktycznego i prawnego – orzekł Sąd Najwyższy. Ponadto „nowe” postanowienie nie uwzględniało poprawnie wszystkich okoliczności sprawy. SN uwzględnił tym samym skargę nadzwyczajną skierowaną przez Prokuratora Generalnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie powołano Koło Kobiet. Jego przewodniczącą została adwokatka Patrycja Kasica, a wiceprzewodniczącą Dagmara Miler. Celem działalności ma być m.in. promowanie i integrowanie środowiska adwokatek i aplikantek adwokackich, przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu kobiet w życiu społecznym i zawodowym oraz stworzenie forum wymiany poglądów.
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
W ostatnim czasie Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie z wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego dr hab. Małgorzaty Manowskiej o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących rewaloryzacji wynagrodzeń sędziów, podzielając stanowisko wnioskodawcy. Na rozpatrzenie oczekuje pięć innych wniosków I Pierwszego Prezesa SN o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów, w tym także mających szczególne znaczenie dla warunków wykonywania zawodu sędziego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.11.2023
Prawo cywilne Prawnicy
Adwokatura ponownie włącza się w międzynarodową kampanię 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć. Adwokatki i adwokaci będą tłumaczyć czym jest przemoc fizyczna, psychiczna i ekonomiczna, zwrócą uwagę na problematykę przemocy domowej, rówieśniczej oraz dyskryminacji. Akcja rozpoczyna się 25 listopada i potrwa do 10 grudnia.
Patrycja Rojek-Socha
18.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
Odrzucenie spadku przez rodziców w imieniu dziecka zawarte w ostatniej nowelizacji prawa rodzinnego przyspieszy postępowania. Jednak przesunięcie tych spraw do sądu spadku może zagrażać interesowi dziecka, gdyż nie bada on, jaka jest zawartość spadku. Osoby małoletnie są bezbronne i trudno sobie wyobrazić, aby w wieku dorosłym wytaczały powództwa przeciwko rodzicom, gdy poczują się pokrzywdzone – uważają prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.11.2023
Prawo cywilne Domowe finanse
Adwokatka Monika Horna-Cieślak, specjalizująca się i zajmująca się prawami dzieci, współautorka głośnej ustawy Kamilka, czyli nowelizacji zwiększającej ochronę dziecka przed przemocą, przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka przy warszawskim ORA, zwyciężczyni konkursu „Rising Stars – Liderzy Jutra 2019” jest kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka. Inicjatorami zgłoszenia jej kandydatury są dzieci, młodzież i osoby młode. A rekomenduje i popiera ją prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2023
Prawo rodzinne
Wielu frankowiczów z Getin Noble Bank widnieje w Biurze Informacji Kredytowej mimo, że uzyskali postanowienie zabezpieczające z sądu, dzięki któremu nie muszą spłacać rat kredytu. Syndyk banku nie śpieszy się z ich wykreśleniem, choć bombardują go prośbami w tej sprawie. Tymczasem wpis w BIK o zaległości ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej przy zawieraniu kolejnych kredytów lub pożyczek.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.11.2023
Banki Kredyty frankowe
Prostowanie błędów w aktach notarialnych od lat budzi wątpliwości, choćby w zakresie tego, kto może prostować i do kiedy może to zrobić. Problem zaczyna się m.in. wtedy gdy chodzi o oryginały, które trafiły już do sądowych archiwów, przepisy bowiem nie zakładają ich udostępniania. Do tego dochodzi kwestia tego, co można prostować i czym jest inna oczywista omyłka.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
"Komornik Sądowy - postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna" to tytuł konferencji, która 17 listopada odbędzie się w Warszawie, w ramach obchodów Dnia Solidarności Przeciwko Mowie Nienawiści i Agresji w Mediach i Polityce. Podczas konferencji omawiane będą zagadnienia statusu komornika w polskim systemie prawnym, jego funkcje, rola samorządu komorniczego oraz kwestia zawodu komornika w kontekście współczesnych trendów społeczno-kulturowych.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
W ostatnim czasie w sądach w całym kraju podliczano różnice pomiędzy wynagrodzeniami sędziów i referendarzy w 2023 r. ustalonymi na podstawie ustawy okołobudżetowej a tym, co powinni dostać na podstawie Prawa o ustroju sądów powszechnych. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że wyrównania szykują się wraz z Nowym Rokiem. Tymczasem zapadają kolejne wyroki na korzyść sędziów, referendarzy i prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
Propozycje zmiany regulaminu Sądu Najwyższego są szkodliwe - uważa Rada Ławnicza tego sądu i wezwała prezydenta do wycofania w całości tego aktu. W środę, 15 października, Rada przyjęła cztery uchwały, z których najważniejsze dotyczą wszczęcia procedury odwołania piętnaściorga ławników Sądu Najwyższego i nowego regulaminu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Fundacja Sunflowers uruchomiła aplikację do zbierania informacji o dowodach zbrodni prawa międzynarodowego popełnionych w Ukrainie i szkodach poniesionych w związku z trwającą tam wojną. System - jak zapewniono - jest w pełni bezpieczny, umożliwia przechowywanie zarówno relacji, jak i np. zdjęć czy nagrań, i ma być wsparciem nie tylko dla międzynarodowych, ale i krajowych organów prowadzących śledztwa w tego typu sprawach.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2023
Prawo karne
Komendant Policji dwa razy składał ten sam wniosek o ukaranie wobec tego samego kierowcy. A sąd rejonowy dwa razy orzekał w tej samej sprawie. Sąd Najwyższy umorzył drugie postępowanie w sprawie prowadzenia samochodu przez mężczyznę, który nie miał uprawnień, bo wcześniej miał już orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2023
Prawo karne Prawnicy
Osobom niosącym z altruistycznych przesłanek pomoc humanitarną należy się szacunek, a nie represje i udział w uciążliwych czynnościach organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Zatrzymanie wolontariuszy i pozbawienie ich wolności przez zamaskowanych żołnierzy było niesłuszne, dlatego poszkodowanym należy się zadośćuczynienie w wysokości 10 tys. zł.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2023
Prawo karne
Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa mają być jednym z pierwszych etapów przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości. Sejm wybrał już nowych członków KRS spośród posłów, a w następnym tygodniu ma zająć się kwestią odwołania jej obecnego sędziowskiego składu. Już jednak pojawiają się wątpliwości czy powinno to nastąpić sejmową uchwałą, czy trzeba przygotować ustawę. Nierozważny krok może pogłębić kryzys w wymiarze sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
W każdym obszarze prawa można znaleźć swoje miejsce. Ważne jest podążanie za głosem serca, za swoją pasją, pamiętając równocześnie o istotnych dla siebie wartościach. Jeszcze lepiej, jeśli to, co robimy, pomaga innym. To wszystko jest filarem prawniczego sukcesu - mówi Filip Rak, adwokat z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, który zajął I miejsce w konkursie Rising Stars Liderzy jutra 2023.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2023
Prawnicy
Prof. Adam Bodnar ma zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości. Taka informacja pojawiła się właśnie w mediach. Kandydatura ma być już uzgodniona, a sam były RPO kilka tygodni temu mówił, że jest gotowy na podjęcie się różnych zadań związanych z przywracaniem praworządności. Zresztą nazwisko profesora przewijało w tym kontekście już od wyborów, wśród potencjalnych kandydatów wymieniany był też m.in. Roman Giertych.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2023
Prawnicy
Od 15 listopada 2023 r. obowiązują ważne zmiany w prawie spadkowym - m.in. nowe przesłanki niegodności dziedziczenia, czyli uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego i zaniedbywanie spadkodawcy w potrzebie. Z kolei małoletnie dzieci będą lepiej chronione przed przejęciem długów. Zwiększą się też kompetencje asesorów.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2023
Prawo cywilne

WSA: Nie można wymagać, by klient wyręczył pełnomocnika

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna
Profesjonalny pełnomocnik nagle zachorował, przez co nie dotrzymał terminu do wniesienia odwołania. Organ podatkowy nie chciał przywrócić terminu do dokonania tej czynności, ponieważ twierdził, że strona mogła osobiście złożyć pismo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie i podkreślił, że skoro strona ustanowiła pełnomocnika, to miała prawo oczekiwać, że to on będzie dokonywał czynności procesowych.
Dorian Lesner
15.11.2023
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna
„Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach” – tak brzmi temat 14. już edycji Dnia Otwartego Notariatu, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 listopada, w godzinach 10-16. Notariusze w 19 miastach w Polsce będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie w wyznaczonych lokalizacjach, telefonicznie, na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
W marcu 2024 r. wejdą w życie zmiany procedury cywilnej umożliwiające przeprowadzenie dowodu na odległość w ramach e-rozprawy i pod warunkiem, że jego charakter się temu nie sprzeciwia. Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do opiniowana projekt rozporządzenia w tym zakresie. Zgodnie z nim, sądy będą musiał mieć wykazy urządzeń gwarantujących poufność i integralność przekazu telekomunikacyjnego. Co więcej, będą prowadzone harmonogramy dostępności uwzględniające np. rezerwacje.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2023
Wymiar sprawiedliwości
Od prawa karnego, przez prawo antydyskryminacyjne, sportowe, medyczne, po własność intelektualną i negocjacje w międzynarodowych transakcjach - tegorocznych laureatów konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2023 r. łączą wybitne osiągnięcia, kompleksowa wiedza i wielkie serca. Na podium znaleźli się adwokaci Filip Rak (I miejsce) i Artur Fal (II miejsce) oraz radca prawny Jacek Czaja (III miejsce).
Patrycja Rojek-Socha
14.11.2023
Prawnicy