Prawo.pl
Listonosze awizują przesyłki sądowe, mimo iż są informowani, że adresat nie mieszka już albo nigdy nie mieszkał w tym miejscu. W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, proponując, by listonosz w takiej sytuacji zwracał przesyłkę z wyraźną adnotacją, że adresat nie mieszka pod podanym adresem. Poczta Polska odpowiada, że aktualizacja adresu jest obowiązkiem strony postępowania, a obowiązkiem listonosza - doręczenie listu pod wskazany adres.
Agnieszka Matłacz
28.06.2024
Prawo karne Prawo cywilne

Wybór sędziego TSUE blokowany przez ustawę kompetencyjną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ustawa o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE, a konkretnie kwestia konieczności uzyskania zgody prezydenta na rządowego kandydata na stanowisko sędziego TSUE, ma być przyczyną nieogłaszania konkursu na to stanowisko. Tak wynika z wypowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Prawnicy podkreślają jednak, że brak polskiego sędziego w Trybunale uderza w interesy Polski, więc z konkursem nie ma na co czekać. W ich ocenie ewentualna odmowa obciąży Andrzeja Dudę.
Krzysztof Sobczak
28.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do pomysłu poprzedników, by zastawy rejestrowe uznawane były po upływie 20 lat za wykreślone z mocy prawa. Orzecznicy będą jednak musieli przejrzeć wszystkie akta rejestrowe i sprawdzić czy strony nie postanowiły o utrzymaniu zastawu na kolejne maksymalnie 10 lat. Jeśli takiej zmiany nie będzie, zostanie wydane zarządzenie o adnotacji w systemie teleinformatycznym, że zastaw wygasł i uznaje się go za wykreślony z mocy prawa.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny, orzekając niekonstytucyjność noweli o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, z powodu niedopuszczenia do głosowania - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, otworzył Puszkę Pandory. Rozstrzygnięcie zapadło tym razem w składzie bez dublerów i choć prawnicy stoją na stanowisku, że jest wadliwe, bo np. skład wyznaczała prezes Trybunału, która prezesem już być nie powinna, może mieć wpływ na inne zakwestionowane przez prezydenta ustawy. A na pewno - jak dodają - pogłębia chaos prawny.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
28.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego sędziemu w stanie spoczynku Jackowi Gudowskiemu. Uzasadniono to twórczym i oryginalnym wkładem do nauki prawa i postępowania cywilnego, a także kształtowaniem orzecznictwa sądowego, zwłaszcza Sądu Najwyższego oraz budowaniem autorytetu SN i zaufania do wymiaru sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
27.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Regułą jest, że w sprawach cywilnych i administracyjnych strona może działać przez pełnomocnika. Nie zawsze jednak ustanowienie pełnomocnika możliwe jest przez internet. Niekiedy prostszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest skorzystanie z dokumentu podpisanego elektronicznie.
Konrad Dyda
27.06.2024
Prawo gospodarcze
5 czerwca br. weszły w życie nowe rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata albo radcę prawnego ustanowionego z urzędu. Chodzi tu o wysokości opłat dla adwokatów i radców prawnych za tzw. urzędówki. Największa zmiana to możliwość podwyższenia przez sąd podstawowej stawki maksymalnie do 600 proc. - pisze Elżbieta Jóźwiak radca prawny z kancelarii BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Elżbieta Jóźwiak
27.06.2024
Prawnicy
Sprawa dotycząca emerytury rozpoznana została w terminie 18 miesięcy od wpływu akt sprawy do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ale tego czasu nie można uznać za okres znacząco wydłużony. Zwłaszcza że akta zostały przekazane Ministerstwu Sprawiedliwości celem przygotowania stanowiska do postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Eksperci generalnie pozytywnie oceniają kierunek zmian dotyczący wprowadzenia instytucji pełnomocnictwa medycznego, które ma być zabezpieczeniem na wypadek utraty zdolności wyrażania woli, np. na skutek choroby czy w sytuacjach, w których szczególnie liczy się czas. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że sam pacjent wybierze osobę, która podejmie za niego decyzję. Prawnicy wskazują jednak, że procedurę warto jak najbardziej odformalizować.
Inga Stawicka
27.06.2024
Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna
Banki i frankowicze będą mogli zawierać ugody w oparciu o wzór, nad którym prace właśnie się rozpoczynają. Czy to dobry pomysł? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Wzór się przyda, ale czy cokolwiek zmieni? Jedni widzą w tym świetne rozwiązanie, bo dziś każdy bank stosuje swoje wzory, co utrudnia wytropienie klauzul abuzywnych. Inni uważają, że ugody są dobre jedynie dla banków. 
Renata Krupa-Dąbrowska
27.06.2024
Banki Kredyty frankowe
Mniejsza liczba prokuratorskich wniosków o tymczasowe aresztowanie to dobry sygnał. Ale nie może być tak, że prawo się nie zmienia, a tylko od zmiany politycznej w kraju zależy to, czy liczba tymczasowo aresztowanych rośnie, czy maleje – mówi dr hab. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.
Krzysztof Sobczak
27.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Po pozwach związanych z naliczaniem wynagrodzeń na podstawie ustawy okołobudżetowej, a nie ustrojowej, szykują się kolejne - związane z odwoływaniem prokuratorów z delegacji. Chodzi o niedochowanie terminu trzymiesięcznego wypowiedzenia. Związek Zawodowych Prokuratorów i Pracowników Prokuratury opracował już wzór takiego pozwu, uzasadniając to tym, że zjawisko stało się już masowe i przywołując w nim orzeczenie Sądu Najwyższego.
Patrycja Rojek-Socha
27.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ruszyły prace parlamentarnego zespołu do walki z hejtem, który ma przygotować projekt ustawy antyhejterskiej. Głównym założeniem jest wprowadzenie do polskiego prawa możliwości złożenia do sądu tzw. "ślepego pozwu". Osoba, którą spotkałaby cyberprzemoc z anonimowego lub nieprawdziwego konta, mogłaby zgłosić sprawę bezpośrednio do sądu i to sąd wtedy zażądałby od administratora strony ujawnienia numeru IP sprawcy.
Agnieszka Matłacz
26.06.2024
Prawo karne
Zażalenie na postanowienie sądu o zwolnieniu adwokata z tajemnicy zawodowej ma wstrzymywać jego wykonanie do momentu rozpoznania sprawy przez II instancję - taka zmiana w procedurze karnej znalazła się w ustawie naprawczej, przygotowanej przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego. Cel to lepsza ochrona tajemnicy - także m.in. dziennikarskiej, lekarskiej, radcowskiej i notarialnej. Prawnicy pomysł chwalą choć podkreślają, że potrzebne są i inne zmiany np. w zakresie przeszukania kancelarii. A prokuratorzy obawiają się o sprawy niecierpiące zwłoki.
Patrycja Rojek-Socha
26.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) organizuje szkolenie dotyczące zasad i warunków umieszczania dzieci w pieczy zastępczej - poinformowało Rzeczniczkę Praw Dziecka Ministerstwo Sprawiedliwości. Szkolenie ma odbyć się w dwóch edycjach, zdalnie, na łącznie 120 miejsc. Apelowała o to sama RPD mec. Monika Horna-Cieślak zaniepokojona, że sądy decydują się na piecze zastępczą w sytuacji braku porozumienia między rodzicami.
Patrycja Rojek-Socha
26.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nadużywanie instytucji tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Ale od początku roku trend wyraźnie się zmienia. Bez zmian w prawie i bez wytycznych z centrali, prokuratorzy kierują do sądów o 30 proc. mniej wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
26.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Obowiązkowe formularze uzasadnień w sprawach karnych mogą już wkrótce przejść do lamusa. 26 czerwca br. Sejm zajmie sie projektem poselskim, który to zakłada. Chodzi o uchylenie art. 99a kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji, w tym wyroku nakazowego i wyroku łącznego, oraz wyroku sądu odwoławczego i wyroku wydanego w postępowaniu o wznowienie postępowania, sporządza się na formularzu według ustalonego wzoru.
Patrycja Rojek-Socha
26.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministrowie odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne w 15 państwach członkowskich UE skierowali do Przewodniczącej KE list dotyczący migracji. List porusza m.in. kwestie zapewnienia państwom członkowskim UE możliwości skutecznego rozpatrywania wniosków, przekazywania lub odsyłania obywateli państw trzecich, którzy nie potrzebują ochrony międzynarodowej lub którzy mogą uzyskać ją w państwach trzecich.
Robert Horbaczewski
25.06.2024
Prawo europejskie
Ministerstwo Sprawiedliwości ma plan jak pomóc frankowiczom i odciążyć sądy. Będzie więc ustawa frankowa regulująca uproszczoną procedurę dla postępowań frankowych oraz zawieranie ugód przy wykorzystaniu wzorca. Sędziowie nie będą też musieli sami przeliczać umów kredytowych. Pracę ułatwi im również baza z tezami wyroków TSUE.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.06.2024
Banki Kredyty frankowe
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami, które mają umożliwić wnoszenie przez profesjonalnych pełnomocników, poprzez portal informacyjny sądów, pism procesowych w postępowaniu odwoławczym, a także wzajemne doręczanie pism. Postulują o to od dawna samorządy prawnicze, a Naczelna Rada Adwokacka przygotowała w tym zakresie swój własny projekt zmian.
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator w stanie spoczynku został pozbawiony przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego tego stanu wraz z uposażeniem, z powodu wielu incydentów uchybiających godności urzędu. Chodziło m.in. o grożenie dwóm osobom, w tym dziecku - pobiciem i pozbawieniem życia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.06.2024
Prawo karne Prawnicy

Sprawę frankową można przyspieszyć, ale to nie takie proste

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe
Pełnomocnicy kredytobiorców próbują różnych metod, żeby przyspieszyć ciągnące się latami postępowania w sprawach frankowych. Skutek zależy jednak nie tyle od ich determinacji, co od szczęścia i przypadku. Tymczasem samym frankowiczom czekanie na wyrok może się opłacić - z powodu ustawowych odsetek za opóźnienie, które bank będzie musiał wypłacić.
Regina Skibińska
25.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe
Instytucja ławnika ma być rozpropagowana, planowane są dla nich wyższe stawki już za 2025 r. i szerszy zakres spraw - np. mają zasiadać w składach w procesach o zadośćuczynienie. Sami ławnicy mieliby być z czasem wyłaniani podczas wyborów samorządowych - to zapowiedzi, które padły podczas konferencji ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
W drugim kwartale 2025 r. ma być gotowy projekt zmian, które zastąpią ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji. Propozycje przewidują dwa typy kuratorów - wspierający będzie ustanawiany dla osób wymagających lżejszej formy wsparcia, a reprezentujący dla osób wymagających intensywniejszej pomocy. Kurator będzie wyznaczany na okres nie dłuższy niż 5 lat i możliwe będzie jego ponowne ustanowienie. Co więcej, na wypadek choroby - np. Altzheimera, przewidziano pełnomocnictwo rejestrowe.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Począwszy od 26 stycznia prof. Adam Bodnar wydał 15 zarządzeń o powołaniu Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości, czyli tzw. rzeczników ad hoc. Zarządzenia te dotyczą 86 postępowań dyscyplinarnych i 39 sędziów. Zgodnie z przepisami rzecznicy ad hoc prowadzą sprawy dyscyplinarne wyznaczone im przez ministra, a w momencie gdy je przejmą, nie mogą ich już prowadzić dotychczasowi rzecznicy.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Postanowienia umowne, które przewidują indeksację kredytu do waluty obcej i wprowadzają nierówność między stronami, w ten sposób, że kształtują jednostronnie kurs waluty, są postanowieniami niedozwolonymi – powtórzył raz jeszcze Sąd Najwyższy. I będzie powtarzał jeszcze kilkadziesiąt razy, czyli tyle, ile jest skarg kasacyjnych wniesionych przez syndyka masy upadłości Getin Noble Bank, który nie chce ich wycofać, mimo że nie odnoszą one skutku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.06.2024
Prawnicy Kredyty frankowe
Wynagrodzenia pracowników sądów i asystentów to jedna z kwestii, która powinna zostać jak najszybciej rozwiązana. Są bowiem na skandalicznym poziomie. W tym zakresie nie jest potrzebna praca Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, a współpraca resortów sprawiedliwości i finansów - mówi prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji i szef Iustitii. Dodaje, że sprawa jest szczególnie ważna teraz, gdy sądy zmagają się z problemami kadrowymi, związanymi z sytuacją wokół neo-KRS.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Projekt ustawy naprawczej został już przekazany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego ministrowi sprawiedliwości. Wśród wielu zmian jest i taka propozycja, która zakłada wydłużenie możliwości wnoszenia apelacji z 14 do 30 dni. Rozwiązania chwalą prawnicy, wskazując choćby na to, że sąd ma możliwość wydłużenia terminu sporządzenia uzasadnienia "w sprawie zawiłej lub z innej ważnej przyczyny".
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Łatwiej będzie dokonać transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci oraz aktów urodzenia dziecka, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. To wynik decyzji Prokuratury Krajowej. Polska ma swobodę we wprowadzaniu w swoim prawie własnych regulacji dotyczących małżeństw jednopłciowych. Lokalne przepisy nie mogą jednak naruszać prawa Unii Europejskiej. Decyzję Prokuratury Krajowej popiera Prokurator Generalny Adam Bodnar.
Krzysztof Koślicki
23.06.2024
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Po raz pierwszy w historii wypracowana ma być koncepcja spójnego systemu obsługującego i wspierającego wszystkie organy uczestniczące w procesie legislacyjnym. Kluczowym aspektem planowanego rozwiązania ma być wygoda użytkownika - zapowiada rząd. Powołano już w tym celu specjalny zespół, który wypracuje założenia nowego systemu.
Krzysztof Koślicki
23.06.2024
Administracja publiczna