Prawo.pl
Akty nominacyjne do Komisji Kodyfikacji Ustroju Sądów Powszechnych z rąk ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego odebrało piętnaście osób i przewodniczący prof. Krystian Markiewicz. Wśród członków komisji są m.in. sędziowie – Aleksandra Wrzesińska-Nowacka z Naczelnego Sądu Administracyjnego, Bohdan Bieniek i dr Jarosław Matras z Sądu Najwyższego i Maciej Czajka z Sądu Okręgowego, a także – Piotr Tuleja, sędzia TK w stanie spoczynku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.04.2024
Prawnicy
Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zmieniającą zasady wyboru sędziów/członków rady. Wśród poprawek, które zgłoszono wprowadzić podczas prac w komisji, jest taka zgodnie z którą NRA ale także KRRP mają mieć możliwość zgłaszania kandydatów. Regulacja zakłada również, że z dniem ogłoszenia wyników wyborów nowych sędziowskich członków rady zakończy się działalność dotychczasowych.
Patrycja Rojek-Socha
12.04.2024
Wymiar sprawiedliwości

Relacje i mentoring istotne w prawniczej karierze i edukacji

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
W edukacji prawniczej i karierze naukowej dla kobiet ważne jest wsparcie ze strony innych naukowców. Mentoring i budowanie relacji procentują też w pracy zawodowej - w karierze w kancelarii lub korporacjach prawniczych. Niezależnie od kraju i tego, czy wybrały pracę na uczelni, czy też w kancelarii, doświadczenia prawniczek są spójne - wciąż mierzą się z podobnymi wyzwaniami, szklanym sufitem, działaniami na rzecz wsparcia macierzyństwa przy wykonywaniu zawodu, np. zwolnienia z opłat na czas urlopu macierzyńskiego.
Monika Sewastianowicz
12.04.2024
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Tylko szkoda wyrządzona działaczom niepodległościowym i ich dzieciom przez prześladowania polskich organów, a nie radzieckie organy sądowe wymaga naprawienia krzywd – taki jest sens postanowienia wydanego przez Izbę Karną Sądu Najwyższego. Oznacza to, że osoby skazane przez NKWD i urodzone w więzieniu lub w łagrze, na zesłaniu, nie mogą ubiegać się o rekompensatę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.04.2024
Prawo karne
W warszawskim wydziale frankowym jest obecnie "na biegu" ponad 45 tys. spraw, a sędziowie mają ich w referatach średnio po 1500. Dodatkowo każdego dnia wpływa tu ok. 1000 pism. Skutkiem jest długi czas oczekiwania, nie tylko na pierwsze rozprawy, ale nawet na zabezpieczenie spłaty rat kredytu, a także... sędziowskie wnioski o przeniesienie. MS widzi problem i chce postawić m.in. na digitalizację i kolejne etaty. A prawnicy podkreślają, że czas zastanowić się nad przyszłością wydziału.
Patrycja Rojek-Socha
12.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zmiany w konsumenckich postępowaniach grupowych mają szansę w końcu trafić do Sejmu. Są jednak kwestie, które budzą niepokój firm, które mogą znaleźć się w sądzie jako strona pozwana. Przedsiębiorcy boją się zwłaszcza wnoszenia nieprzemyślanych i bezpodstawnych powództw i nadmiernego uprzywilejowania organizacji konsumenckich. Zdaniem prawników do tego jednak droga raczej daleka.
Inga Stawicka
12.04.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Nowe kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości od początku podkreśla, że sprawa biegłych jest resortowym priorytetem. Na etapie Komisji Prawniczej jest projekt rozporządzenia - jeszcze starej ekipy - dotyczący stawek biegłych w sprawach cywilnych. Założeniem jest podniesienie ich o 30,49 proc. w stosunku do wysokości w 2023 r. W uwagach sami biegli podkreślają, że proponowany wzrost jest zbyt niski i odbiega od stawek rynkowych.
Patrycja Rojek-Socha
12.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Grupa posłów Polska 2050-Trzecia Droga skierowała do Sejmu projekt ustawy, który ma formalnie zakończyć działalność Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, zwanej potocznie "lex Tusk". Wcześniej, w listopadzie 2023 r., odwołano wszystkich jej członków.
Inga Stawicka
11.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Prokuratorów do opracowania wskazówek metodycznych w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej. Pięciu prokuratorów przeanalizuje w tym celu informacje o zakończonych postępowaniach z lat 2016 - 2023.
Patrycja Rojek-Socha
11.04.2024
Prokuratura
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich rozesłało do prezesów sądów publikację „Postępowania w sprawach o uzgodnienie płci. Przewodnik”. RPO namawia też, żeby zapoznali się z nim prawnicy, którzy prowadzą tego typu sprawy. Ma pomóc wypracować dobre praktyki, bo wątpliwości jest sporo. W przepisach gubią się i wnioskodawcy, i sędziowie.
Monika Stelmach
11.04.2024
Sąd orzekający w I instancji w postępowaniu, w którym wydano kolejne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy, będzie mógł je uchylić - także z urzędu. Ma też powstać mechanizm prewencyjny ujawniający informacje o toczących się postępowaniach spadkowych - to propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości, które mają rozwiązać problem wydawania podwójnych orzeczeń o nabyciu spadku w tych samych sprawach.
Agnieszka Matłacz
11.04.2024
Prawo cywilne Domowe finanse
Psychiczne i fizyczne znęcanie się nad osobą najbliższą, potwierdzone wyrokiem sądu karnego, stanowi jednocześnie naruszenie zasad etycznych i uchybienie godności sędziego. Za taki czyn Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej odebrał skazanemu uposażenie sędziowskie i stan spoczynku. Jest to przestępstwo nawet bardziej szkodliwe społecznie niż jazda po pijanemu – podkreślił sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.04.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza już przesuwać terminu na uruchomienie e-doręczeń - od 1 października 2024 r. wszyscy muszą mieć adres do e-doręczeń - dowiedział się serwis Prawo.pl. Chce jednak wprowadzić okres przejściowy, do końca 2025 roku, odraczający obowiązki wynikające z KPA tak, aby doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP były równoważne. Od 1 stycznia 2028 r. chce jednocześnie nałożyć na wszystkie podmioty publiczne nowy obowiązek.
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha
11.04.2024
E-doręczenia
Kim jest podejrzany, kim świadek, jakie mają prawa i obowiązki, z kim można przyjść na przesłuchanie i składanie wyjaśnień, czym jest protokół przesłuchania i co trzeba z nim zrobić - te i inne kwestia wyjaśnione są we wzorach informacji, które Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dla świadków i podejrzanych, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Projekt trafił do opiniowania.
Patrycja Rojek-Socha
11.04.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Nabywcy roszczeń wynikających z dekretu warszawskiego nie przysługuje przymiot strony w sprawie administracyjnej o wydanie decyzji reprywatyzacyjnej na podstawie dekretu Bieruta – orzekł w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny. W orzecznictwie sądów ujawniły się rozbieżności na tle wykładni przepisów tego dekretu z 1945 r. w sprawie przejęcia przez państwo gruntów w Warszawie, dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich skierował zagadnienie do rozstrzygnięcia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Sejm w środę, 10 kwietnia, miał zająć się projektem ustawy o TK i projektem przepisów wprowadzających. Ten punkt zostały na razie wykreślony z porządku. Chodzi o zmiany skracające kadencję prezesa Trybunału i zapewniające wybór sędziów większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Co więcej zgodnie z nimi wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.04.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Banki nie poddają się łatwo w sprawach frankowych. Regułą jest, że składają apelacje od niekorzystnych dla siebie wyroków w I instancji, mimo że przeważnie w II instancji również przegrywają. Nie zniechęca ich też to, że apelacje są często finansowo niekorzystne - koszty banku związane z ich wniesieniem sięgają średnio ok. 35 tysięcy złotych za jedną sprawę, i to bez wynagrodzenia pełnomocnika. Apelacji nie wnoszą, gdy sąd "odfrankawia" umowę.
Regina Skibińska
10.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Czas na ustawę frankową, o której się mówiło przy poprzednich wyborach prezydenckich, minął. W sądach, na koniec 2023 r., było ok. 180 tys. spraw frankowych i należy wdrożyć rozwiązania, które to rozładują. Te krótkoterminowe to choćby baza dla sędziów z zagadnieniami i orzeczeniami m.in. TSUE oraz digitalizacja akt. Będziemy też stawiać na ugody - mówi dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości do spraw ochrony konsumenta.
Patrycja Rojek-Socha
10.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jedenastu sędziów Sądu Najwyższego pozwało I Prezes Małgorzatę Manowską i Skarb Państwa jako pracodawców o zaległe wynagrodzenia za 2021 i 2022 r. spowodowane brakiem waloryzacji. Powołują się oni na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2023 r. Ugoda w tej sprawie nie doszła do skutku. W konsekwencji teraz Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN jako sąd pracy rozstrzygnie spór - niejako we własnej sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
10.04.2024
Prawnicy
W Sejmie trwają prace nad nową definicją zgwałcenia - do czynu dojdzie, jeżeli sprawca nie uzyska świadomej i dobrowolnej zgody drugiej strony. Do parlamentu wpłynęły opinie - m.in. Biura Analiz Sejmowych i rzecznika praw obywatelskich. Ten ostatni sceptycznie podchodzi do projektu, wskazuje, że zmiana definicji spowoduje trudności interpretacyjne, a nawet doprowadzi do zatarcia już wydanych wyroków.
Monika Sewastianowicz
10.04.2024
We wtorek do rejestru przedsiębiorców wpisano otwarcie likwidacji Polskiego Radia. To kolejna odsłona batalii o media publiczne - w poniedziałek warszawski Sąd Rejestrowy wydał długo oczekiwane orzeczenie dotyczące ujawnienia otwarcia likwidacji TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym. To o tyle istotne, że w obu przypadkach sąd podjął inną decyzję niż referendarz, który badał sprawę w pierwszej instancji.
Inga Stawicka
09.04.2024
Spółki
Ponad trzy lata temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzja ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego z 2020 r., zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów korespondencyjnych, rażąco naruszyła prawo. W wyniku skargi kasacyjnej sprawa trafiła następnie do NSA. Termin jej rozpoznania został właśnie wyznaczony na 28 czerwca br. w składzie trojga sędziów z Izby Ogólnoadministracyjnej.
Agnieszka Matłacz
09.04.2024
Wybory
Na łączną karę siedmiu lat pozbawienia wolności skazał adwokata Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie. Orzekł też wobec niego zakaz wykonywania zawodu i wszelkiej działalności związanej z udzielaniem porad prawnych również na okres siedmiu lat. Prawnik był oskarżony o powoływanie się na wpływy w policji i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, utrudnianie postępowania, usiłowanie oszustwa, paserstwo laptopa i składanie fałszywych zeznań.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Pod koniec 2023 roku w sądach było ok. 180 tys. spraw frankowych. Z pewnością jeszcze ich przybędzie. Prokonsumenckie orzecznictwo TSUE, ale i bilans wygranych, zachęca kolejne osoby do kierowania pozwów. W efekcie na pierwszą rozprawę w sprawie frankowej trzeba czekać nawet kilka lat. MS ma propozycje zmian - m.in. digitalizację spraw, bazę z orzecznictwem dla sędziów czy e-pozwy. Sędziowie też postulują zmiany w przepisach.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Obecnie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej w sprawach sędziowskich rządzą rzecznicy powołani ad hoc przez ministra sprawiedliwości. Wycofują wnioski o ukarania sędziów za przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusze publiczni. Chodzi najczęściej o odmowę orzekania z sędziami powołanymi po 2017 r. i podważanie tych powołań przez Krajową Radę Sądownictwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.04.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa wzywa trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego Pawła Księżaka, Grzegorza Żmija i Leszka Boska do niepowstrzymywania się od orzekania. Ci trzej sędziowie nie chcą rozpoznawać odwołań od uchwał Rady z powodu koniecznych zmian legislacyjnych usuwających wady procesowe określone w wyroku TSUE Wałęsa przeciwko Polsce. Tamują w ten sposób nominacje prezydenckie, więc powinni zrezygnować z urzędu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.04.2024
Prawnicy
TSUE czeka na rozstrzygnięcie pytania prejudycjalnego polskiego sądu, dotyczące przedawnienia roszczeń banków wobec frankowiczów. Z opublikowanych właśnie uzasadnień do tych pytań wynika, że sąd odpowiada się za takim samym traktowaniem roszczeń kredytobiorców i banków. Nie wiadomo jednak, czy TSUE w ogóle się nimi zajmie - uważają prawnicy, bo sąd wychodzi z błędnego założenia, że przepisy UE mają zastosowanie do sposobu rozliczenia roszczeń restytucyjnych stron nieważnej umowy kredytu.
Regina Skibińska
08.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Radca prawny został ukarany przez sąd karą finansową 14 tys. zł za szereg nieetycznych zachowań wobec klientów. Jednak Wyższy Sąd Dyscyplinarny Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie nie wyszedł poza granice kontroli, zakreślone wniesionym środkiem zaskarżenia. Uniewinnienie od jednego czynu jest prawomocne i nie będzie rozpoznawane przez sąd I instancji, któremu sprawę zwrócono do rozpoznania – orzekł SN w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.04.2024
Prawnicy
Gdy po kilku projektach społecznych zapowiadających likwidację skargi nadzwyczajnej deklaruje to także Ministerstwo Sprawiedliwości, los tej kontrowersyjnej instytucji prawnej wydaje się być przesądzony. Ale chyba dopiero po wyborach prezydenckich, bo Andrzej Duda raczej nie podpisze rezygnacji z pomysłu jednego z jego bliskich współpracowników. Tymczasem zająć mają się tym nowe komisje kodyfikacyjne.
Krzysztof Sobczak
08.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Czas przestać ograniczać się do nauki, a zacząć rządzić - mówiły uczestniczki Women Leaders in Law Warsaw Summit 2024, konferencji, która odbyła się 8 kwietnia 2024 r. w Warszawie. Szczyt zorganizowały: Europejska Federacja Adwokatury (FBE) oraz warszawska Izba Adwokacka. Celem spotkania było uhonorowanie osiągnięć kobiet w zawodach prawniczych.
Monika Sewastianowicz
08.04.2024