Prawo.pl
Polskie przepisy o inwigilacji naruszają kluczowe prawa i wolności obywatelskie, gwarantowane przez konstytucje i prawo europejskie - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Opinię tzw. przyjaciela sądu złożył w sprawie skarg polskich aktywistów z Fundacji Panoptykon i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz adwokata Mikołaja Pietrzaka.
Patrycja Rojek-Socha
01.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
1 sierpnia - jak co roku - wiele osób będzie chciało uczcić pamięć powstańców warszawskich. Tegoroczne obchody są wyjątkowe, bo z koronawirusem w tle. I o ile - jak mówią prawnicy - eksponowanie Znaku Polski Walczącej lub barw narodowych na maseczkach nie powinno grozić grzywną, o tyle brak maseczki lub niezachowanie dystansu społecznego może skończyć się interwencją służb i dotkliwym mandatem.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
01.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Do Sądu Okręgowego w Opolu wpłynął akt oskarżenia przeciwko przebywającym w zakładzie karnym przestępcom, którzy planowali zabójstwo Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodziny. Motywem miała być zemsta. Wniosek skierował Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2020
Prawo karne Prawnicy
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego przypomniała, że prokuratorzy są niezależni, choć muszą wykonywać polecenia przełożonych. Jeśli prokurator ma wątpliwości, czy aresztować podejrzanego, poszukiwanego przez policję, to nie jest to powód, by prokuratorowi uchylać immunitet i stawiać go przed sądem
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2020
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Adwokatura zdecydowała, że jeśli przepisy i wprowadzane obostrzenia na to pozwolą, zgromadzenia poszczególnych izb adwokackich i Krajowy Zjazd Adwokatury odbędą się w dotychczasowej formule, ale z zachowaniem m.in. dystansu społecznego. Zaplanowane są na wrzesień, październik, a Zjazd w listopadzie. Niezależnie od tego izby mają przygotować się również na wariant online lub hybrydowy
Patrycja Rojek-Socha
31.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Kwarantanna to dla wielu osób "areszt domowy", wiąże się bowiem z daleko idącymi ograniczeniami praw jednostki. Czasem nawet oznacza utratę pracy czy intratnego zlecenia. Jeśli nastąpiło to z winy organów, osoba objęta taką przymusową izolacją może domagać się odszkodowania i to niekoniecznie wskazując konkretnego winowajcę. Batalia potrwa jednak znacznie dłużej, niż jej pobyt w domu.
Patrycja Rojek-Socha
31.07.2020
Prawo cywilne Koronawirus a prawo
Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wniosek o podjęcie przez rząd inicjatywy zmierzającej do wypowiedzenia konwencji skierował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Krzysztof Sobczak
30.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w swoim stanowisku wskazało, że z niepokojem przyjmuje takie informacje i sprzeciwia się planom wypowiedzenie konwencji. Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że konwencja wzmacnia obecnie istniejące mechanizmy ochrony przed przemocą ze względu na płeć, w tym przemocą domową,
Patrycja Rojek-Socha
30.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Choć wyniki egzaminów adwokackich i radcowskich nie wszędzie są podsumowane i przeanalizowane, wstępne wnioski są już znane. Przyszłych adwokatów zaskoczyła część z zakresu prawa karnego. Dla wielu z nich przeszkodą nie do przejścia było napisanie apelacji w sprawie myśliwego. Warszawscy radcy chwalą się z kolei, że zdało aż 88 proc. ich aplikantów.
Patrycja Rojek-Socha
30.07.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w niedawnym wyroku przeciwko Polsce w sprawie odmowy udzielenia ochrony cudzoziemcom wyraźnie podkreślił, że po stronie rządu była zła wola. Wskazuje na to wiele czynników: nastawienie i polityka wobec cudzoziemców i takie przykłady jak uniemożliwienie rozmowy z adwokatem lub ignorowanie zabezpieczenia wydanego przez Strasburg
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.07.2020
Administracja publiczna
Nie ma obecnie skutecznego sposobu na alienujących rodziców - alarmują nie tylko obrońcy praw dziecka, ale też prawnicy i kuratorzy. Dzieci traktowane są jak narzędzia w bataliach okołorozwodowych, a koronawirus skutecznie wydłuża czas oczekiwania na decyzje sądów. Potrzebne są pilne zmiany w przepisach.
Patrycja Rojek-Socha
30.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Od 1 sierpnia osadzeni będą znowu mogli spotykać się ze swoimi najbliższymi, problemem są jednak ograniczenia - widzenia dotyczyć będą wyłącznie jednej osoby dorosłej, nie przewidziane są dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że to nadmierny rygoryzm, a świadczą o tym wnioski, które już napływają do Biura RPO.
Patrycja Rojek-Socha
29.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Posiedzenie Sądu Najwyższego w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w celu podjęcia uchwały w przedmiocie ważności wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się w poniedziałek 3 sierpnia 2020 r. Tymczasem rozpoznano już 466 protestów na 5800, które wpłynęły.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Do grona counseli w kancelarii CMS dołączyli w lipcu Olga Czyżycka, adwokat z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu transakcji M&A, Małgorzata Brauckmann-Sajkiewicz oraz Piotr Nowicki, prawnicy specjalizujący się w doradztwie prawno-podatkowym, a także Marcin Zbytniewski, adwokat z długoletnią praktyką w zakresie sądowych postępowań gospodarczych.
Patrycja Rojek-Socha
29.07.2020
Rynek
Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców proponuje, aby w dni powszednie sądy pracowały do godz. 18.00. Z taką prośbą zwrócił się do ministra Zbigniewa Ziobry. To by jednak oznaczało konieczność wprowadzenie pracy zmianowej. Zdaniem prawników bez wprowadzenia rozpraw on-line, tempo rozpoznawania spraw się nie zwiększy.
Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
29.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
14 sędziów z sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych nie wskazało w pisemnych oświadczeniach, że są członkami Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów. Sędzia Przemysław W. Radzik, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych postawił im zarzuty dyscyplinarne. W ocenie adwokatów bezpodstawnie, bo FWS jest platformą współpracy, nie stowarzyszeniem.
Patrycja Rojek-Socha
29.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Praca kuratorów jest pełna zagrożeń - sytuację mogła poprawić nowa ustawa, nie wiadomo jednak kiedy i jakie rozwiązania wejdą w życie. Pogorszył ją z kolei koronawirus. Jak ustaliło Prawo.pl, kuratorzy przesłali do Ministerstwa Sprawiedliwości propozycje zmian w karcie oceny ryzyka ich pracy, a środowisko coraz głośniej domaga się ujednolicenia zasad związanych z wyposażaniem ich w środki ochrony osobistej, odzież i obuwie.
Patrycja Rojek-Socha
29.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Firma zatrudniła kobietę na czas nieokreślony, na 3/4 etatu z pensją sięgającą 43 tys. zł miesięcznie. Problem w tym, że zaledwie po dwóch tygodniach trafiła na zwolnienie lekarskie, zasiłek macierzyński, a potem na kolejne "chorobowe" z uwagi na kolejną ciąże. ZUS próbował świadczenia obniżyć, ostatecznie jednak przegrał w apelacji. Teraz interweniuje Prokurator Generalny.
Patrycja Rojek-Socha
29.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Sądy II RP błędnie uznały, że działalność 10 polityków tzw. „Centrolewu”, będących w opozycji wobec rządów sanacyjnych, była spiskiem w celu obalenia przemocą władzy - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że nie było do tego żadnych podstaw, gdyż chodziło im o zmianę rządów za pomocą kartki wyborczej.
Krzysztof Sobczak
28.07.2020
Prawo karne Wybory
Przekonywanie sądów do orzeczeń Trybunału w Strasburgu jest trudniejsze niż do orzeczeń Trybunału w Luksemburgu. Jeszcze większym problemem jest jego opieszałość, gdyż sprawy polskie rozpatruje średnio 15 miesięcy i nie śpieszy się z zasadniczymi wyrokami dotyczącymi statusu sędziów - takie są wnioski płynące z dyskusji na temat znaczenia orzeczeń ETPCz dla praworządności, która odbyła się w Fundacji im. Batorego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W sprawach dzieci i praw rodziny instytucje państwowe mają wyłączne uprawnienie do korzystania ze skargi kasacyjnej dotyczącej porwania dziecka za granicę. Rodzice, którzy pieczę wykonują - nie mogą wnosić tego środka nadzwyczajnego, gdyż jakiekolwiek opóźnienia postępowania nie służą dobru dziecka - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.07.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Cała procedura związana z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej trwać może i rok. Wiąże się bowiem z kilkoma etapami, w których istotną rolę odegra prezydent Andrzej Duda. Sam wniosek do sekretarza generalnego Rady Europy będzie musiał być wyczerpująco uzasadniony, a i tak stronę polską czekają dodatkowe pytania.
Patrycja Rojek-Socha
28.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wszczęcie 68 postępowań dyscyplinarnych, z których dwa umorzono, a w trzech odmówiono wszczęcia postępowania, skierowanie w 16 sprawach wniosków o rozpoznanie spraw dyscyplinarnych sędziów sądów dyscyplinarnych - to dotychczasowy bilans działań rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego dwóch zastępców, który przedstawiono Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
W poniedziałek 27 lipca, Minister Sprawiedliwości skierował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Zgodnie z jej zapisami może to zrobić każda ze stron, w dowolnym czasie, w drodze notyfikacji skierowanej do Sekretarza Generalnego Rady Europy. Wypowiedzenie będzie skuteczne po trzech miesiącach.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
UE podpisała konwencję stambulską w czerwcu 2017 roku i od tego czasu - jak poinformował w poniedziałek rzecznik KE Adalbert Jahnz - Komisja pracuje z Radą nad sfinalizowaniem procesu przystąpienia. Nie wszystkie kraje UE ratyfikowały konwencję. Nie zrobiły tego: Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja oraz nienależąca już do wspólnoty Wielka Brytania, a także Ukraina, Mołdawia i Armenia.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2020
Wymiar sprawiedliwości

Wyrok sądu w 25 dni dzięki posiedzeniu w trybie niejawnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Zazwyczaj wojewódzkie sądy administracyjne rozpatrują sprawy w ciągu kilku miesięcy. Wyjątkiem jest sąd warszawski, w którym na rozstrzygnięcie trzeba czekać dłużej. Najnowszy wyrok WSA w Łodzi pokazuje, że na orzeczenie czasami wystarczy poczekać tylko 25 dni. Sposobem jest wniosek elektroniczny i badanie sprawy na posiedzeniu niejawnym.
Krzysztof Koślicki
27.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Wyjście z konwencji byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie - oświadczyła 26 lipca sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. Dodała, że zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu są alarmujące.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
W sierpniu odbędą się szkolenia podstawowe dla adwokatów z zakresu mediacji. Zainteresowanie jest na tyle duże, że Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej zaplanowało dodatkowe terminy dla prawników chcących uzyskać uprawnienia mediatora. Wydłużono termin na zgłaszanie się, jest to możliwe do 30 lipca.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Porozumienie stanowi, że ochrona finansów jest jak praworządność, to oznacza, że za nieprzestrzeganie wartości jaką jest ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej może zostać uruchomiony mechanizm z art. 7 Traktatu - mówi dr hab. Marta Witkowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Sewastianowicz
26.07.2020
Administracja publiczna Prawo unijne
W poniedziałek zostanie złożony wniosek do resortu rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak wskazał przyczyną są "szkodliwe zapisy o charakterze ideologicznym".
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2020
Wymiar sprawiedliwości