Prawo.pl
Sąd Okręgowy w Katowicach postanowił skierować pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące legalności powołania wszystkich sędziów, którzy otrzymali rekomendację nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Postanowienie w tej sprawie wydał skład orzekający pod przewodnictwem sędziego Krystiana Markiewicza, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
22.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Osoby prywatne nie mogą odpowiadać za błędy organów administracyjnych, a sądowe unieważnienie aktów zakupu nieruchomości gruntowej od skarbu państwa, bez rekompensaty dla skarżących, naruszyło prawo do poszanowania mienia - stwierdził w wydanym w ubiegłym tygodniu orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
22.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Portal Sądownictwa Powszechnego ma zastąpić Portal Informacyjny Sądów Powszechnych i posłużyć m.in. do udostępniania zdygitalizowanych dokumentów stronom postępowania i biegłym - dowiedziało się Prawo.pl. Trwają też rozmowy z dostawcami systemów repertoryjno-biurowych dla sądów i prace na kolejnymi zmianami w przepisach. Tymczasem w Sejm szykuje się batalia o e-doręczenia w sprawach cywilnych.
Patrycja Rojek-Socha
22.03.2021
Wymiar sprawiedliwości

Są kandydaci - ruszy kolejna próba wyboru RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Bartłomiej Wróblewski z ramienia PiS, Piotr Ikonowicz rekomendowany przez Lewicę oraz Sławomir Patyra proponowany przez koalicję Polską i Koalicję Obywatelską - to kolejni kandydaci na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W piątek upłynął termin zgłaszania kandydatów, a wybór Rzecznika odbędzie się prawdopodobnie podczas posiedzenia Sejmu w połowie kwietnia.
Krzysztof Sobczak
20.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Turcja wycofała się właśnie z europejskiego traktatu chroniącego kobiety przed przemocą, który jako pierwsza podpisała 10 lat temu i którego nazwa wiąże się z największym miastem kraju. Dekret prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana unieważniający ratyfikację konwencji stambulskiej został podpisany rano - 20 marca.
Patrycja Rojek-Socha
20.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Jeszcze przed pandemią na opinię opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów czekało się od kilku miesięcy do ponad roku, co utrudniało prowadzenie spraw szczególnie trudnych bo dotyczących np. kontaktów z dzieckiem. Koronawirus problem pogłębił. MS analizuje więc ewentualne zmiany legislacyjne, poinformowało o tym NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
20.03.2021
Prawo rodzinne
Pan Wojciech w połowie maja 2020 r. w miejscowości S.G w gminie W. został przyłapany na tym, że nie tylko używał słów nieprzyzwoitych, ale nie miał maseczki - czyli nie zastosował się do obowiązku zakrywania ust i nosa. W listopadzie sąd rejonowy wyrokiem nakazowym uznał go za winnego wykroczenia i wymierzył 500 zł mandatu. Teraz RPO składa kasację do Sądu Najwyższego.
Patrycja Rojek-Socha
20.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Ze względu na dobro służby więziennej nie może być przyzwolenia na pozasłużbowe kontakty funkcjonariuszy z osadzonymi. A wymierzenie kary wydalenia ze służby jest adekwatne do zagrożenia i mieści się w ramach prewencji ogólnej - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi. - Postawa i zachowanie obwinionej, jak prowadzenie korespondencji i pocałunki, naruszało ustalony porządek i bezpieczeństwo jednostki - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Utrudniony podczas pandemii dostęp do sądu to dobry czas do refleksji nad innymi sposobami rozwiązywania sporów. Resort sprawiedliwości proponuje przymusową mediację w niektórych sprawach cywilnych i prawa pracy. A adwokaci wprowadzenie do swojego kodeksu etyki kar za niedoradzenie ugodowego zakończenia sprawy, gdy jest to uzasadnione interesem klienta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
20.03.2021
Prawnicy
Trwająca pandemia zwiększyła zainteresowanie e-sądami. Według szacunków "Ultima Ratio", e-sądu polubownego przy przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP, liczba zapisów arbitrażowych w obrocie gospodarczym wzrosła dziesięciokrotnie, a średni czas trwania procesu online wynosi 19 dni.
Patrycja Rojek-Socha
20.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Pandemia obnażyła deficyty systemowe i organizacyjne systemu ochrony zdrowia. Owych deficytów nie niwelują przepisy wprowadzane w tzw. tarczach antykryzysowych. Taki stan rzeczy może rodzić szereg konsekwencji, które po pandemii będą grozić lekarzom - bo system jest niewydolny, a odpowiedzialność za niepożądane zdarzenia spada właśnie na nich - mówi lekarz i prawnik Marcin Burdzik.
Patrycja Rojek-Socha
20.03.2021
Prawo karne Zawody medyczne
Nie mogą powtórzyć się przypadki, gdy na skutek zaniechań Sądu Najwyższego dochodzi do bezpodstawnego pozbawienia wolności, liczonego w tygodniach - stwierdza I prezes SN w oświadczeniu wydanym "w związku z ujawnieniem nieprawidłowości przy wykonywaniu orzeczeń". I dodaje, że obowiązek ten spoczywa także na Sądzie Najwyższym, w tym na sędziach i pracownikach sekretariatów.
Krzysztof Sobczak
19.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ze względu na sytuację epidemiczną odwołane zostały wszystkie rozprawy i posiedzenia w Sądzie Najwyższym od 22 marca do 9 kwietnia br. Wyjątki dotyczące spraw wymagających rozpoznania określają prezesi poszczególnych izb SN - poinformował zespół prasowy tego sądu. W tym czasie liczba pracowników świadczących pracę w siedzibie SN ograniczona zostanie do niezbędnego minimum.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Adwokaturę skuteczną, aktywną, nowoczesną, profesjonalną, stojącą na straży praw i wolności obywatelskich, otwartą na nowe wyzwania i gotową do ich realizacji - zapowiada adwokat Przemysław Rosati, nowy prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Podkreśla, że będzie łączył a nie dzielił. Wybory prezesa rozstrzygnęły się dopiero w drugiej turze, Rosati wygrał z prof. Maciejem Gutowskim, dziekanem ORA w Poznaniu.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2021
Prawnicy
Ponieważ sędzia Igor Tuleya już po raz trzeci nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił do Sądu Najwyższego o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie. Izba Dyscyplinarna ma rozpatrzyć ten wniosek 21 kwietnia. Sędzia Tuleya nie uznaje tych wezwań, ani decyzji Izby Dyscyplinarnej o pozbawieniu go immunitetu.
Krzysztof Sobczak
19.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Opracowanie projektu nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej, zapobieganie skutkom pandemii poprzez wspieranie izb i adwokatów, szereg propozycji legislacyjnych, w tym - projekt ustawy o zasadach świadczenia usług prawniczych - to według adwokata Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, najważniejsze działania adwokatury w mijającej kadencji.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2021
Prawnicy Koronawirus a prawo
Państwo prawa nie umiera nigdy samo z siebie, osobami przyczyniającymi się do tej śmierci są zawsze prawnicy. Potrzebuje ich i potrzebował każdy populistyczny i autorytarny reżim - mówiła do delegatów uczestniczących w XIII Krajowym Zjeździe Adwokatury prof. Ewa Łętowska. RPO Adam Bodnar podkreślał, że w kolejnych latach istotnym wsparciem dla prawników będą obywatele, których teraz oni wspierają.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2021
Prawnicy
Czworo kandydatów na stanowiska w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa w 2016 i 2017 r. nadal oczekuje na powołanie przez Prezydenta. Siedmiu sędziów odeszło w stan spoczynku, więc przez większą część 2020 r. w praktyce była nieobsadzona 1/3 stanowisk sędziowskich przewidzianych w tej Izbie. Stąd na rozpoznanie skargi kasacyjnej czeka się dłużej niż w poprzednich latach, gdyż orzeczeń jest o połowę mniej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.03.2021
Prawo cywilne

System zawodzi - lekarz kozłem ofiarnym, a po covidzie czas na rozliczenie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Klauzula dobrego Samarytanina ma chronić przed odpowiedzialnością karną medyków zaangażowanych w ratowanie osób chorych na koronawirusa. Prawnicy podkreślają jednak, że system jest niewydolny, a lekarze mogą być pozywani za ich "covidowe decyzje" - np. te dotyczące przydzielenia respiratora. Mogą też ponieść konsekwencje nieleczenia pacjentów niecovidowych,
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Zgodnie z najnowszym rankingiem Chambers Europe 2021, opublikowanym przez Chambers and Partners, Greenberg Traurig jest jedną z najlepszych w Polsce kancelarii prawnych w zakresie fuzji i przejęć, rynków kapitałowych (capital markets equity), nieruchomości oraz private equity.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2021
Rynek
Prawnicy z warszawskiego biura kancelarii Gide doradzali konsorcjum banków PKO BP, BNP Paribas BP, Industrial and Commercial Bank of China (Europe) Oddział w Polsce, Bank Pekao, mBank, Bank Millennium, Credit Agricole, Société Générale, Bank Handlowy, Bank Ochrony Środowiska oraz Intesa Sanpaolo S.P.A. Oddział w Polsce przy udzieleniu finansowania Grupie Ciech w łącznej kwocie 2,115 mld zł.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2021
Rynek
Sędziowie nie sprawdzają osobiście wykonania zapadłych decyzji procesowych, a po ujawnieniu nieprawidłowości były postępowania dyscyplinarne przeciwko pracownikom sądu - stwierdzają prezesi Joanna Lemańska i Michał Laskowski w oświadczeniu Sądu Najwyższego wydanym po wniosku prokuratury o uchylenie immunitetów trzem sędziom. Oświadczenie w tej sprawie wydało też 65 sędziów SN.
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przesłuchanie 19 świadków i 10 zespołów biegłych, zorganizowanie konferencji biegłych, w których brali udział także tłumacze z języka angielskiego i hiszpańskiego. W sumie 16 dni i 8 godzin trwała zakończona niedawno w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej wideorozprawa, w której uczestnicy łączyli się z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech oraz kilku miast Polski.
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Jeden sąd uznał, że klient banku ma prawo do zwrotu nadpłaconych pieniędzy, ponieważ w umowie kredytu „frankowego” były klauzule abuzywne. Zdaniem sądu drugiej instancji – nie, bo generalna abuzywność klauzuli nie przesądza o sytuacji konkretnej umowy kredytowej. Rzecznik Praw Obywatelskich składa w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sędziowie pokoju mieliby być wybierani w wyborach bezpośrednich, ich liczba uzależniona byłaby m.in. od liczby spraw i mieszkańców w danym powiecie. Zajmowaliby się sprawami cywilnymi, w których wartość przedmiotu sporu wynosiłby do 10 tys. zł, wykroczeniami i najprostszymi sprawami karnymi - wynika z projektu Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Do Kancelarii Penteris dołączyło pięcioro prawników. Wzmocnili oni kompetencje zespołu przede wszystkim w zakresie compliance (zapewniania zgodności z prawem), podatków oraz własności intelektualnej.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2021
Rynek

Ministerstwo proponuje zmiany w aplikacjach notarialnych

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Rady izb notarialnych nie będą już musiały występować do ministra sprawiedliwości o zmianę terminu rozpoczęcia zajęć seminaryjnych. Same będę go wyznaczać, z uwzględnieniem weekendowego trybu systemu prowadzenia zajęć i liczebności aplikantów, pod warunkiem jednak, że nie później niż do 21 stycznia - wynika z projektu rozporządzenia, które resort skierował do opiniowania.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Skarga nadzwyczajna od początku ma swoich zwolenników i przeciwników. Obowiązuje od trzech lat, cieszy się sporym zainteresowaniem, choć pozytywny finał przyniosła dotąd w nielicznych sprawach. Teraz, gdy parlament kończy prace nad wydłużeniem czasu na jej wniesienie, sądy stają przed palącym problemem - pękających w szwach archiwów. Bo akta "czekają" w nich na ewentualny wniosek o... skargę.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zawieszenie w czynnościach adwokata na osiem miesięcy - zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - nie narusza poczucia sprawiedliwości, ale wyrok musi być uchylony, bo sąd dyscyplinarny drugiej instancji nie wymierzył kary łącznej. A były do tego podstawy, ponieważ obwiniony prowadził kancelarię mimo zawieszenia, a do tego nie rozliczał się z klientem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Upływająca kadencja Wyższego Sądu Dyscyplinarnego w latach 2016-2020 była wyjątkowa. Wpłynęło i zostało zakończone postanowieniami lub orzeczeniami najwięcej spraw w historii sądownictwa dyscyplinarnego Adwokatury, a w stosunku do poprzedniej kadencji rozpoznano o 300 spraw więcej. Wszystko to mimo trwającej pandemii i ograniczeń związanych z funkcjonowaniem kancelarii WSD
Jacek Ziobrowski
18.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości