To już kolejne podejście do wyboru nowego RPO. Nowy nabór jest konieczny, ponieważ 18 lutego br. Senat nie wyraził zgody na powołanie kandydata PiS Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego powołaniem opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 51, jeden senator wstrzymał się od głosu.

Były już trzy głosowania

Pod koniec grudnia partia ta zgłosiła kandydaturę Piotra Wawrzyka, posła tej partii i wiceministra spraw zagranicznych i 21 stycznia br. Sejm go powołał. Odpadły w tym głosowaniu kandydatury - wysuniętego przez PSL i Konfederację Roberta Gwiazdowskiego oraz zgłoszonej przez KO i Lewicę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.  Wybór Wawrzyka musiał potwierdzić Senat, do czego jednak nie doszło. W tej sytuacji procedura wyboru nowego Rzecznika musi rozpocząć się od nowa.

Wcześniej w Sejmie dwukrotnie odrzucona została  kandydatura adwokat Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, obecnie głównej koordynatorki sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO,  której kandydaturę zgłosiły w sierpniu kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, a poparło ją do tej pory 930 organizacji pożytku publicznego.

Zgodnie z Konstytucją, RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września 2020 r., jednak zgodnie z ustawą o RPO pełni on funkcję do czasu wyboru przez parlament jego następcy.

Czytaj: 
Sejm nadal nie powołuje rzecznika praw obywatelskich>>>>
Sejm nadal nie wybiera nowego RPO>>

Po ogłoszeniu przez marszałek Sejmu ponownej procedury zgłaszania kandydatów, Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało posła tej partii dr. Bartłomieja Wróblewskiego. Więcej>>

Natomiast dr hab. nauk prawnych, profesor UMCS Sławomir Patyra został kandydatem na RPO Koalicji Polskiej-PSL i Koalicji Obywatelskiej. A w piątek Lewica zaproponowała Piotra Ikonowicza. To prawnik, były poseł (w latach 1993-2001) i działacz społeczny. Pomaga najbiedniejszym, eksmitowanym i bezdomnym. W 2021 r. wraz z Agatą Nosal-Ikonowicz został odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".

Posłowie zajmą się sprawą po świętach

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się kandydaturami na RPO najprawdopodobniej po świętach wielkanocnych, na posiedzeniu, które odbędzie się przed zaplanowanym na 14-15 kwietnia posiedzeniem Sejmu - powiedział szef komisji Marek Ast (PiS). - Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się kandydaturami na RPO, gdy do komisji skieruje je pani marszałek Elżbieta Witek. Myślę, że stanie się to najprawdopodobniej dopiero po świętach wielkanocnych, ponieważ posiedzenie Sejmu planowane na 30 marca jest de facto jednodniowe, z głosowaniami - wyjaśnił.

Czytaj: Prof. Zoll: Adam Bodnar może być rzecznikiem nawet do następnych wyborów>>