Prawo.pl
Co się dzieje z przesyłkami pocztowymi, kiedy zakończy się postępowanie upadłościowe? Przepisy są niejasne, jedni syndycy informują pocztę o rozpoczęciu i zakończeniu postępowania, inne tylko o rozpoczęciu. Wtedy zainteresowany obywatel może już w ogóle nie dostać swojej poczty.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
W przygotowanej dla Trybunału Sprawiedliwości UE opinii rzecznik generalny Michal Bobek stwierdził, że polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania ministra sprawiedliwości będącego zarazem prokuratorem generalnym, jest sprzeczna z unijnym prawem.
Krzysztof Sobczak
20.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

RPD apeluje o powrót do prac nad ustawą o nieletnich

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Projekt był już gotowy wiosną 2019 r., ale prace opóźniły się m.in. w związku z międzyresortowymi ustaleniami. Miano do niego wrócić po wyborach. Teraz Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka apeluje o wznowienie prac nad regulującą. Przypomnijmy, projekt miał wprowadzić granicę wieku w przypadku przejawów demoralizacji - 10 lat i nowy środek - ośrodki wychowawczo-adaptacyjne.
Patrycja Rojek-Socha
20.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Jeśli Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyla po wielu latach prawomocne orzeczenie sądowe, to może sama ustalić komu przysługują prawa lub przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Jeśli skutki zaskarżonego wyroku są nieodwracalne, można sprawę umorzyć lub przyznać odszkodowanie, ale dodatkowego postępowania odszkodowawczego prowadzić nie trzeba.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.05.2021
Prawo cywilne Prawnicy
Już nie tylko o odszkodowania, ale też o franki, upadłości i rozwody toczą się batalie na rynku prawnym. Adwokaci skarżą się, że jak grzyby po deszczu wyrastają firmy specjalizujące się w usługach prawnych, które z ich profesjonalizmu korzystają co najwyżej na zasadzie współpracy. Ale ponieważ w odróżnieniu od adwokatów mogą korzystać z reklamy, łatwiej i szybciej docierają do klientów.
Patrycja Rojek-Socha
20.05.2021
Prawnicy Ochrona konkurencji

Konsument nada pismo procesowe w dowolnej placówce pocztowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Rząd proponuje zmianę w prawie, która umożliwi oddanie pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne. Doprecyzowana ma także zostać regulacja dotycząca wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych, a także wprowadzony górny pułap opłat w takich sprawach.
Krzysztof Sobczak
19.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
97 osób czekało prawie trzy miesiące na wręczenie im przez prezydenta Andrzeja Dudę aktów mianowania na stanowisko asesora sądowego. Problem w tym, że egzamin złożyli jeszcze w grudniu 2020 r., a od lutego przestali dostawać stypendium przysługujące aplikantom. RPO prosi teraz o wyjaśnienia minister Grażynę Ignaczak-Bandych, szefową Kancelarii Prezydenta RP.
Patrycja Rojek-Socha
19.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wyrok unijnego trybunału z 29 kwietnia otwiera - jak mówią eksperci - drogę do mediacji w sprawach frankowiczów. Takie rozwiązanie jest zresztą na rękę sędziom, którzy już teraz obawiają się kolejnej fali tego typu spraw. Szykują się też do tego pełnomocnicy - NRA planuje nawet stworzenie listy adwokatów-mediatorów od spraw frankowych. Tyle, że samym bankom do ugód wcale się nie spieszy.
Patrycja Rojek-Socha
19.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zmiany przepisów dotyczących m.in. dochodzeń w sprawach przestępstw popełnionych w ramach systemu sądownictwa, przez funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, muszą być poparte mocnym, przejrzystym i prawdziwym uzasadnieniem. Istotne są też gwarancje pozwalające na uniknięcie ryzyka wywierania zewnętrznych nacisków - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE,
Patrycja Rojek-Socha
18.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Od 18 maja kandydaci na adwokatów i radców prawnych rozpoczynają egzaminy zawodowe. Na "pierwszy ogień" idzie prawo karne, potem cywilne, rodzinne i gospodarcze, a na końcu administracyjne i etyka. Wszystko w reżimie sanitarnym. Tymczasem samorządy szykują zmiany, które w następnych latach mają jeszcze lepiej wspierać aplikantów w przygotowywaniu się do egzaminów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
18.05.2021
Prawnicy
Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, nie obserwujemy obecnie zahamowania obrotu prawnego w Polsce. Wprost przeciwnie, w niektórych obszarach, jak np. budownictwo mieszkaniowe, widać istotne ożywienie i przyspieszenie, co w tak trudnych czasach powinno wszystkich cieszyć - mówi Lech Borzemski, nowy prezes Krajowej Rady Notarialnej. Jak dodaje, są obszary, w których notariusze mogliby poszerzyć swoje kompetencje.
Patrycja Rojek-Socha
18.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Strona, która wniesie skargę kasacyjną może zdecydować o jej cofnięciu. Sąd powinien wówczas umorzyć postępowanie kasacyjne bez dokonywania weryfikacji podjętej czynności. Nie ma też w takiej sytuacji konieczności ustalania, czy druga strona sporu nie sprzeciwia się takiej decyzji – wskazał w postanowieniu Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
18.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Celem wprowadzenia alimentów natychmiastowych, jak i rodzinnego postępowania informacyjnego przy rozwodach i separacjach, jest ochrona dobra dziecka. Usprawni to rozpatrywanie tych kategorii spraw przez sądy. Chcemy też uregulować kompleksowo postępowanie wykonawcze w sprawach rodzinnych - mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
18.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ryzyko znęcania się nad osobami zatrzymanymi przez polskich funkcjonariuszy policji jest bardzo duże - wynika z najnowszego raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Eksperci Rzecznika Praw Obywatelskich punktują niedostatki systemu, jak choćby brak dostępu do obrońcy od początku zatrzymania i badań lekarskich wszystkich zatrzymanych.
Patrycja Rojek-Socha
17.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja
NSA rozpoznał kolejne odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z sierpnia 2018 r. w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Podobnie jak w wyrokach z 6 maja 2021 r. uchylił uchwały KRS. Sąd stwierdził, że „obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2021
Prawnicy
Świadkiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu powinien być sędzia Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego - taki wniosek zgłosiła obrona. Na posiedzeniu Izby dyscyplinarnej SN 17 maja br. oddalono wnioski o przekazanie pytań prawnych do TSUE, a także Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 1 lipca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.
Krzysztof Sobczak
17.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Do rozpoznania zażalenia wniesionego po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, czyli po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest sąd drugiej instancji - taki jest sens najnowszej uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2021
Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.
Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać rozwód i separację par posiadających wspólne małoletnie dzieci. Resort sprawiedliwości w mediacjach widzi bowiem sposób na długoletnie batalie sądowe. Nie są to jednak jedyne zmiany. Jak ustaliło Prawo.pl, oprócz alimentów natychmiastowych, ma zostać określone co powinno zawierać orzeczenie w sprawie kontaktów z dzieckiem - a na to czekają m.in. kuratorzy sądowi.
Patrycja Rojek-Socha
17.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W tegorocznym egzaminie prokuratorskim wzięło udział aż 167 osób. To więcej niż w ubiegłym roku. Nie zdało go 27, w tym 5 asystentów prokuratora. Najwięcej - 11 osób - nie zdało egzaminu z prawa karnego materialnego. 133 egzaminowanym aplikantom zaproponowano już pracę na stanowisku asesora prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
15.05.2021
Prawnicy
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sytuacji gdy toczy się sprawa o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, a istnieje zagrożenie dla dobra dziecka, sądy rodzinne obowiązkowo zawiadamiały prokuraturę. Prawnicy wskazują jednak, że taką możliwość sądy już mają, a bolączką jest brak kompleksowego systemu wsparcia dla krzywdzonego dziecka. Zmiana to też duże obciążenie dla prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
15.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Krajowa Rada Sądownictwa wskazała prezydentowi sześciu przyszłych sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, a wśród nich Łukasza Piebiaka, wiceministra sprawiedliwości, który został zdymisjonowany z powodu tzw. afery hejterskiej. Dostał 12 głosów "za" i pięć "przeciw". Nominację zatwierdzić musi jeszcze prezydent.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rząd nie zmieni przepisów o mowie nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W Polsce nie potrzeba wprowadzać ustawowej definicji mowy nienawiści, Nie ma powodu, by poszerzać przesłanek dyskryminacyjnych o niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt. I dodała, że nie ma też powodu, by zwiększać prawnokarną ochronę osób pokrzywdzonych takimi przestępstwami.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ponad 20 poprawek, m.in. dotyczących umożliwienia szerszej jawności spraw cywilnych rozpatrywanych w warunkach pandemii oraz poszerzenia składów sędziowskich rozpatrujących takie sprawy - wprowadził w czwartek Senat do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Znalazła się wśród nich także poprawka wykreślająca obowiązek wnoszenie odpisu pisma procesowego w formie elektronicznej.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Bartłomiej Wróblewski nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Senat w czwartek odmówił zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Swoje obowiązki na tym stanowisku wciąż pełni Adam Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września ubiegłego roku. Trybunał Konstytucyjny 15 kwietnia orzekł, że pozwalający na to przepis ustawy jest niezgodny z konstytucją.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prokurator Krajowy chce zawiesić pracę zmianową w prokuraturze od 24 maja 2021 r., chyba że nastąpi trwały, znaczny wzrost zachorowań powyżej 10 tysięcy. To efekt m.in. wniosku Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. O zniesienie takiego trybu pracy apelowała też "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Krajową Radę Notarialną o wyjaśnienia w sprawie pobieranych opłat od klientów. Notariusze do taksy notarialnej doliczają VAT. Nie pozwalają jednak na to przepisy. Wątpliwości w tym zakresie rozwiał także Sąd Najwyższy.
Krzysztof Koślicki
13.05.2021
Prawnicy Domowe finanse VAT
Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę, w której apeluje o obniżenie opłat sądowych w związku ze skutkami pandemii. Uzasadnia to bezpośrednim wpływem koronawirusa na sytuację majątkową obywateli i przedsiębiorców. Postulat nie jest nowy, prawnicy już w ubiegłym roku podnosili, że zbyt wysokie opłaty uderzają w prawo do sądu.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Pogłębia się problem z wykonywaniem kary polegającej na pracach społecznie użytecznych. Po krótkotrwałej odwilży, znów tworzą się zatory. Wiele zależy od miejsca, ale są i takie, w których liczba skazanych odbywających w ten sposób karę sięga zaledwie 10 proc. Brakuje i chętnych do tego podmiotów, i przepisów, które ratowałyby w sytuacji, gdy nie ma gdzie skazanego skierować.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
W środę zaczynają się prawnicze egzaminy zawodowe. W dniach 12-14 maja odbędzie się egzamin komorniczy, a w dniach 18-21 maja - egzaminy adwokacki i radcowski. Egzaminy zostaną przeprowadzone w szczególnym reżimie sanitarnym, określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Prawnicy Strefa aplikanta