Prawo.pl
Marszobieg w mundurze, w tym w butach wojskowych i z 5 kilogramowym oporządzeniem, na dystansie 10 km, przy bezwietrznej pogodzie i temperaturze powyżej 27 ºC - tak wyglądało śródsemestralne zaliczenie w Wojskowej Akademii Technicznej. Efektem jest śmierć jednego z podchorążych, za którą - w ocenie prokuratury - odpowiadają nieumyślnie wykładowcy.
Patrycja Rojek-Socha
15.04.2021
Prawo karne Szkolnictwo wyższe
Wymierzenie złodziejowi kary ograniczenia wolności na cztery miesiące jest niezgodne z Kodeksem wykroczeń - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, bo maksymalna kara to miesiąc ograniczenia wolności, grzywna lub areszt. Prokurator to zauważył, złożył kasację na korzyść obwinionego, a Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2021
Prawo karne
Po kilku tygodniach wrzawy wokół "wrzutek" do listy czasopism naukowych wiceminister edukacji i nauki przyznał, że doszło do tego "poza trybem". I próbował przekonywać, że zabranie tylko 10 proc. zawartości bankowego sejfu to nie kradzież. A w tym przypadku przecież większość zmian nastąpiła zgodnie z prawem.
Krzysztof Sobczak
15.04.2021
Szkolnictwo wyższe
Należy się liczyć z tym, że obecna władza polityczna będzie chciała rozszerzyć swój wpływ i na ten obszar działania instytucji publicznych, jaki obejmują kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w środę w Senacie Rzecznik Praw Obywatelskich, podsumowując swoją działalności w 2020 roku.
Patrycja Rojek-Socha
14.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zespół Hogan Lovells w Warszawie kierowany przez dr. Wojciecha Marchwickiego uzyskał korzystne rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie dotyczącej Piotra Wawrzeckiego, spadkobiercy Stanisława Wawrzeckiego, skazanego na śmierć w 1965 r. w jednym z najbardziej kontrowersyjnych procesów okresu PRL-u, dotyczącym tzw. "afery mięsnej".
Patrycja Rojek-Socha
14.04.2021
Rynek
W ocenie Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do odrzucenia jest cała lista polskich kandydatów na sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i należy wznowić procedurę - taka informacja pojawiła się na stronie tej instytucji. Jeden z kandydatów, rzecznik SN Aleksander Stępkowski twierdzi jednak, że nieprawdą jest, iż którakolwiek z polskich kandydatur została odrzucona.
Patrycja Rojek-Socha
14.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Umowa kredytu, zakładając że wadliwe postanowienia mogą doprowadzić do jej wyeliminowania z obrotu, jest nieważna z mocy prawa i od samego początku. Dlatego nie można uznać, że w tym przypadku zastosowanie znajdzie condictio causa finita. Nie ma podstaw do rozróżniania nieważności bezwzględnej i nieważności „konsumenckiej”, a tym samym skutków każdej z nich - piszą Damian Nartowski i Karol Wątrobiński
Damian Nartowski Karol Wątrobiński
14.04.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Cyfryzacja w Sądzie Najwyższym postępuje. Wychodzi na przeciw postulatom o jawności rozpraw sądowych, ale nieco nieśmiało. W niektórych sprawach posiedzenia odbywają się z udziałem publiczności, ale zasiadającej na innej sali niż sąd. Jednak kluczową kwestią jest dźwięk. Sąd nie włącza mikrofonów, a jak włącza to z pogłosem i sprzężeniem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W czasie pandemii i trwających od wielu miesięcy protestów policjanci chcąc nie chcąc znaleźli się na cenzurowanym. Ich wizerunkowi nie pomogło też ostatnie nagranie z akcji w Głogowie, na którym jeden z nich pałką uderza kobietę. Eksperci policyjni bronią funkcjonariuszy wskazując, że szwankują szkolenia, prawnicy mówią z kolei o niepotrzebnej i nadmiernej agresji policji oraz poczuciu bezkarności.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
14.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Proponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiana przepisów o mediacji zawarta w kodeksie postepowania cywilnego i kodeksie cywilnym ma przełomowe znaczenie w rozwoju polubownego rozwiązywania sporów cywilnych, szczególnie gospodarczych i pracowniczych w Polsce. Jako taka zasługuje na całkowitą aprobatę i poparcie - uważa adwokat i mediator Sylwester Pieckowski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem z 6 kwietnia uznał, iż przebranie pomnika miejskiego i opatrzenie go hasłem politycznym nie stanowi czynu chuligańskiego, lecz wyraz wolności wyrażania opinii na tematy polityczne. Sprawa dotyczy Bułgarii, ale ma też znaczenie dla wykładni pojęcia "występek chuligański" oraz znamion czynu "znieważenia pomnika" z polskiego kodeksu karnego.
Katarzyna Warecka
13.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności ustawy o kierujących pojazdami, w szczególności przepisów odbierania prawa jazdy z zasadą demokratycznego państwa prawa oraz gwarancjami procesowymi. Jej zdaniem nie może być tak, że policja decyduje o odebraniu dokumentu, a sąd tylko potwierdza tę decyzję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Skarga nadzwyczajna w pejzażu polskiego prawa sądowego stanowi całkowite novum. Może być ona wniesiona wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne dla "zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej”. Praktyka Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN pokazała, że trudno tę przesłankę wykazać.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.04.2021
Nie może być tak, że kto wygrał spór z urzędem - ten płaci koszty procesu i pełnomocnika. Zwrot kosztów przysługuje każdemu z pasażerów opóźnionego lotu odpowiednio do udziału w sprawie. Błędnie zatem sąd pierwszej instancji zasądził na ich rzecz solidarnie koszty z tytułu zastępstwa procesowego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Naczelna Rada Adwokacka wystąpiła do ministra edukacji i nauki by w czasie lockdownu zapewniono opiekę przedszkolną i szkolną także dzieciom czynnym zawodowo adwokatom i aplikantom adwokackim. W piśmie wskazano, że są oni potrzebni do zapewnienia należytego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
13.04.2021
Prawnicy Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Matka, jej konkubent i dziadek trzech dziewczynek, za znęcenie się nad nimi i wykorzystywanie ich seksualnie, zostali skazani na 11 i 12 lat pozbawienia wolności. W ocenie Prokuratora Generalnego wyrok taki jest jednak "rażąco łagodny". W kasacji zaakcentowano również rozmiar cierpień psychicznych dzieci, wynikających z dokonanych na ich szkodę przestępstw oraz ich skutków w postaci traum.
Patrycja Rojek-Socha
13.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się zająć ratyfikacją przyjętej 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzji o utworzeniu Funduszu Odbudowy w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa. Politycy liczą potrzebne do tego głosy, ale część prawników twierdzi, że nie wystarczy zwykła większość w Sejmie i Senacie.
Krzysztof Sobczak
13.04.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Sejm pracuje nad kolejną nowelizacją przepisów dotyczących informatyzacji postępowań sądowych. Dlaczego tylko jednym z aspektów, który został wskazany w ramach nowelizacji, jest doręczanie odpisów aktów oskarżenia w formie elektronicznej, a nie dotyczy to także innych dokumentów niezbędnych obrońcom w ich codziennej pracy zawodowej – zastanawia się adwokat dr Mariusz Olężałek,
Mariusz Olężałek
13.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Katarzyna Frydrych otrzymała w poniedziałek akt powołania przez premiera na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zastąpi dr Annę Dalkowską, która podjęła decyzję o rezygnacji z funkcji wiceministra, by skoncentrować się na pracy naukowej i orzekaniu w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Będzie odpowiadać m.in. za nadzór administracyjny nad sądownictwem.
Krzysztof Sobczak
12.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Z początkiem kwietnia 2021 roku, radca prawny Emilia Stępień z praktyki ochrony danych osobowych i prywatności awansowała na stanowisko Of Counsel. Mecenas współuczestniczyła w zakładaniu polskiego biura Bird&Bird w 2008 roku.
Patrycja Rojek-Socha
12.04.2021
Prawnicy
Uchwała trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. nie ma mocy prawnej - stwierdziła w poniedziałek cała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Nie podjęła jednak uchwały, gdyż jej zdaniem Trybunał Konstytucyjny już w kwietniu 2020 r. uznał, że nie ma ona mocy prawnej i nie wiąże innych składów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od pierwszego lipca wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców będą składane elektronicznie z Portalu Rejestrów Sądowych za pomocą specjalnych interaktywnych formularzy. W ten sposób o rejestracje będą mogły się ubiegać stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
12.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Spółki RODO
Trudno zgodzić się ze stwierdzeniami niektórych prawników, że w każdym przypadku stwierdzenia niedozwolonego charakteru postanowień umowy zawartej z konsumentem, jedynie od decyzji konsumenta zależy, czy umowa ta może obowiązywać dalej czy też upada. Prawo cywilne stanowić musi bowiem spójny system - pisze adwokat Marcin Szymański,
Marcin Szymański
12.04.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Niska efektywność polskich sądów wiązana jest w pierwszym rzędzie ze zbyt małą liczbą sędziów w stosunku do ilości rozpatrywanych spraw. Ale jeśli nawet sędziów byłoby więcej, to nie można liczyć na poprawę w tym zakresie bez zorganizowania im wsparcia w postaci asystentów, sekretarzy, protokolantów. Bo jeśli nawet wyrok zapada sprawnie, to są opóźnienia w jego wykonaniu, gdy nie ma kto zająć się dokumentacją.
Patrycja Rojek-Socha
12.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ratyfikacja unijnej decyzji o tworzeniu Funduszu Odbudowy oznacza przekazanie Komisji Europejskiej części kompetencji organów władzy państwowej Polskiego Państwa, a to wymaga procedury wynikającej z art. 90 konstytucji, czyli większości 2/3 w obu izbach parlamentu albo referendum - twierdzi dr hab. Jacek Zaleśny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
Krzysztof Sobczak
12.04.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Kodeks karny przewiduje złagodzoną odpowiedzialność dla sprawcy zabójstwa jeśli działa w afekcie. Chodzi o silne wzburzenie usprawiedliwione okolicznościami. Tyle że - jak wynika z orzecznictwa - nie każde wzburzenie sprawcy, które doprowadziło do zbrodni można uznać za afekt. Osoba pozostająca pod jego wpływem nie kieruje się bowiem przesłankami rozumowymi,
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
11.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Resort sprawiedliwości twierdzi, że jeszcze zabiega o szybsze szczepienia dla sędziów i pracowników sądów ale też ławników, kuratorów sądowych, komorników, aplikantów aplikacji sędziowskiej, aplikantów kuratorskich i m.in. biegłych i mediatorów. Chce też zmian w rozporządzeniu, by była do tego podstawa prawna. Jednak rząd nie widzi takiej możliwości.
Patrycja Rojek-Socha
10.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Prezydent czasem wetuje, ale Sejm sprzeciwu nie zauważa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W czasie prawie sześciu lat sprawowania urzędu Andrzej Duda odmówił podpisania tylko 10 ustaw. Jednak nie można tego traktować jako uznania dla dobrej roboty legislacyjnej parlamentu. Podobnie jak to, że Sejm nie głosuje nad wetami prezydenta nie oznacza tylko, że nie ma kwalifikowanej większości do ich odrzucenia, albo że przyznaje się do uchwalenia wadliwej ustawy. Regułą jest uchwalanie kolejnej noweli lub zupełna "cisza legislacyjna".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Policja i służby specjalne mogą w bardzo szerokim zakresie i bez kontroli sprawdzać, z kim obywatel rozmawiał przez komórkę, poznawać lokalizację telefonu czy spis połączeń internetowych. Sięgają po takie dane, bo jest to dla nich najprostsze i najwygodniejsze, a dana osoba nie jest o tym informowana - wskazuje RPO i dodaje, że pobór danych powinien być ograniczony
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej chce skonsultować z dziekanami izb działania, które już zostały podjęte i, które powinny zostać podjęte w związku z obowiązkiem kas fiskalnych online. Zaczynają one obowiązywać od 1 lipca i budzą spore emocje wśród prawników. Ci skarżą się bowiem, że kolejne inwestycje są szczególnie trudne w covidowym czasie.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2021
Prawnicy VAT Małe i średnie firmy