Prawo.pl
Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
15.09.2020
Wymiar sprawiedliwości CIT VAT
Kancelaria BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy reprezentowała słowacką spółkę Uranpres, spol. s.r.o. (jako podwykonawcę) specjalizującą się w projektach infrastrukturalnych przy podpisaniu kontraktu z konsorcjum w składzie: Mirbud S.A. (lider konsorcjum), Kobylarnia S.A. (partner konsorcjum) oraz Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż (partner konsorcjum).
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Rynek
Z początkiem września rozpoczęła działalność kancelaria Queritius, która rozwija praktykę wyspecjalizowaną w sporach o charakterze międzynarodowym. Jest to pierwsza kancelaria na polskim rynku prawniczym o takim profilu działalności. Usługi kancelarii obejmują arbitraż, postępowania przed sądami międzynarodowymi oraz sądami Unii Europejskiej, a także sankcje międzynarodowe.
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Prawnicy Rynek
Dopuszczalna jest zmiana przez strony w drodze porozumienia terminu wymagalności roszczenia, nawet gdy stało się ono wymagalne. Jednak, jeżeli wskutek odroczenia terminu spełnienia świadczenia, roszczenie przestało być wymagalne, jego przedawnienie rozpoczyna ponownie bieg dopiero z upływem nowego terminu - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Helsińska Fundacja Praw Człowieka w swoim stanowisku krytycznie ocenia wycofanie się Ministerstwa Sprawiedliwości z opracowywania wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Przypomina, że miał to być jeden z kroków do wykonania wyroków ETPC dotyczących dwóch skarg na odrzucenie przez polskie sądy apelacji z powodów formalnych.
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Od zażalenia na postanowienie w przedmiocie sprostowania albo odmowy sprostowania orzeczenia pobiera się opłatę proporcjonalną w związku z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - stanowi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Oznacza to dużo większy koszt dla strony niż, gdyby była to opłata podstawowa - 30 zł.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.09.2020
Prawo cywilne
Aplikacja daje przyszłym adwokatom szansę na poznanie i zrozumienie istoty wykonywania tego zawodu. Osoby, które jej nie ukończyły a podchodzą do egzaminu lub ubiegają się o wpis na listę na podstawie tytułu naukowego lub doświadczenia mogą mieć i wielką wiedzę i duże doświadczenie, ale brakuje im praktycznego obeznania ze specyfiką zawodu - ocenia adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska,
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Koronawirus zdecydowanie zmienia rynek prawny. Kancelarie chcą być konkurencyjne, więc stawiają na nowe technologię, tymczasem w sądach wciąż dominuje papier. Wprawdzie sędziowie widzą już pierwsze przebłyski, ale przyznają, że ten proces potrwa. W ich ocenie konieczny jest jednolity system informatyczny we wszystkich sądach - który fikcję szybkiej komunikacji zmieni w e-rzeczywistość.
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wkrótce wydane będą dalsze decyzje Komisji Europejskiej dotyczące procedury o naruszenie prawa przeciw Polsce w związku z ustawami dotyczącymi sądownictwa. Wiceszefowa KE Viera Jourova mówiła m.in., że w UE nie ma miejsca na dyskryminację osób LGBTI.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
W XXI wieku kuratorzy sądowi nadal sprawdzając dane o podopiecznych częściej korzystają z drogi papierowej niż z systemów informatycznych. Te nawet jeśli są, nie gwarantują dostępu do wszystkich potrzebnych im informacji, ale bywa i tak, że w rodzimym sądzie odcięci się od baz wydziałów - wynika z analizy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Z roku na rok zmniejsza się liczba osób, które zdają na aplikację, ale też tych, które podchodzą do egzaminów zawodowych i wpisują się na listy adwokatów czy radców prawnych. Wysycony rynek, klienci szukający oszczędności i... koronawirus - to aktualne bariery dla młodego pokolenia. Pasja i dobre chęci to zbyt mało, by je pokonać - mówią prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zgromadzenia izb adwokackich odbyły się już m.in. w Opolu i Radomiu. Z kolei adwokat Mikołaj Pietrzak (fot.) dziekan ORA w Warszawie, poinformował właśnie, że w obecnej sytuacji pod znakiem zapytania stoi możliwość przeprowadzenia zgromadzenia tej izby i to nie tylko w formie tradycyjnej, ale wirtualnej (zdalnej) i hybrydowej. Zastrzegł jednak, że jest przeciwny przedłużaniu kadencji.
Patrycja Rojek-Socha
13.09.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Skarżący został wezwany do uzupełnienia różnych braków formalnych skargi kasacyjnej. W zakreślonym terminie jedynie z część została usunięta. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, że skoro nie wskazano numeru PESEL skarżących i nie wyjaśniono, czy strony chcą rozpoznania sprawy na rozprawie, to skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu.
Aleksandra Partyk
13.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Jakie są kryteria wydawania przez lekarzy decyzji o obowiązkowej hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie, w związku z COVID-19, od kiedy osoba podejrzana zakażeniem jest formalnie objęta kwarantanną i co decyduje o skierowaniu na test - o te i inne kwestie pyta ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”.
Patrycja Rojek-Socha
12.09.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Sąd orzekał w oparciu o dokumenty i uznał, że nie jest koniecznym doprowadzenie na rozprawę osadzonego powoda. Ten pozwał Skarb Państwa – Prokuratora Rejonowego o zapłatę, a następnie złożył skargę kasacyjną. W ocenie Sądu Najwyższego to, że sąd zaniechał stosowania określonych pouczeń nie może być utożsamiane z pozbawieniem strony możliwości obrony jej praw.
Aleksandra Partyk
12.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.09.2020
Prawo cywilne Prawnicy
To pracodawca ma obowiązek utrzymywać pomieszczenia pracy w czystości i porządku. Pracownik ma zaś przestrzegać nie tylko zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ale i ustalonego porządku pracy. W tym także porządku na swoim stanowisku pracy. Zdezynfekowanie własnego biurka i krzesła dostarczonym przez pracodawcę środkiem mieści się w granicach tej dbałości.
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
12.09.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Konieczne jest usprawnienie sądów rodzinnych, wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych i rodzinnych postępowań informacyjnych – twierdzi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Narzeka też na brak definicji prawnej dobra dziecka. - To najważniejsze pojęcie z praw dziecka nie jest skodyfikowane – mówi.
Krzysztof Sobczak
11.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Praca zmianowa uderza w życie rodzinne pracowników prokuratury i osoby samotnie wychowujące dzieci, powoduje dodatkowe podziały w jednostkach, bo mniej restrykcyjnie traktuje się prokuratorów i nie spełnia podstawowego celu, czyli nie chroni przed koronawirusem - wskazuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. Apeluję o powrót do "normalności" od 14 września.
Patrycja Rojek-Socha
11.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura BHP
Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej pozostawił bez rozpoznania kasację prokuratora generalnego od postanowienia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora Krzysztof Parchimowicz. Sąd stwierdził, że kasacja jest niedopuszczalna, gdyż postępowanie zakończyło się w fazie in rem, a prokuratorowi nie postawiono żadnych zarzutów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.09.2020
Prawnicy Prokuratura
Tylko 12,5 proc. kuratorów sądowych ma telefony służbowe z dostępem do internetu. Z laptopami jest nieco lepiej, bo koronawirus i wprowadzane obostrzenia, wymogły ich stosowanie. Problem jednak w tym, że choć ponad 65 proc. kuratorów posiada laptopy, zaledwie 20 proc. może na nich zdalnie pracować - główny problem to dostęp do kuratorskich systemów
Patrycja Rojek-Socha
11.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wydanie wyroku przez sędziów powołanych przez prezydenta po wyłonieniu przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie nie stanowi podstawy do skargi kasacyjnej - orzekł Sąd Najwyższy w jednoosobowym postanowieniu o odrzuceniu takiej skargi wydanym przez sędziego Izby Cywilnej Tomasza Szanciło.
Krzysztof Sobczak
10.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Właściciel auta uszkodzonego w czasie kolizji, naprawił je i wystąpił do ubezpieczyciela sprawcy o pokrycie kosztów. Ten jednak nie zapłacił całości, a sąd drugiej instancji uznał, że jeśli naprawa nastąpiła przed wypłatą całości odszkodowania, konieczne jest wykazanie rzeczywistych wydatków. W ocenie Prokuratora Generalnego doszło do błędu, który uderza w prawa poszkodowanego.
Patrycja Rojek-Socha
10.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ponieważ nie wybrano nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adam Bodnar nadal będzie pełnił ten urząd, być może nawet do następnych wyborów parlamentarnych - mówi prof. Andrzej Zoll, który też miał przedłużoną kadencję na tym stanowisku. I przestrzega przed próbami obchodzenia konstytucyjnych zasad w tym zakresie, np. poprzez powołanie "pełniącego obowiązki" RPO.
Krzysztof Sobczak
10.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Powołano specjalny zespół, który ma opracować projekt regulaminu odbywania zgromadzeń izb adwokackich i Krajowego Zjazdu Adwokatury w czasie obowiązującego stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19. Ma przy tym uwzględnić wszystkie formy możliwe prawnie i technicznie. Propozycja zostanie następnie przedstawiona prezydium NRA.
Patrycja Rojek-Socha
09.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia to priorytet. Resort sprawiedliwości potwierdza gotowość prac nad tym aspektem – poinformował w środę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik. I zadeklarował, że odpowiednie zmiany legislacyjne zostaną przeprowadzone jeszcze w tej kadencji.
Krzysztof Sobczak
09.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ponad 70 tysięcy skarg wpłynęło w 2019 roku do sądów administracyjnych. Najwięcej rozstrzygnięć dotyczyło spraw podatkowych - ich liczba wzrosła. Osoby fizyczne wniosły ponad dwukrotnie więcej skarg, niż osoby prawne. Niemal połowa skarg kasacyjnych kierowanych do Izby Finansowej NSA dotyczyła podatku VAT.
Wiesława Moczydłowska
09.09.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Mimo kończącej się dziś kadencji obecny Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar nie żegna się z tym urzędem, ponieważ nie został wybrany jego następca. Być może nawet będzie zajmował to stanowisko jeszcze dość długo, gdyż w obecnej sytuacji trudno będzie uzyskać wymaganą przez konstytucję zgodę Sejmu i Senatu na tego samego kandydata.
Krzysztof Sobczak
09.09.2020
Prawnicy Administracja publiczna
Skazany w procesie karnym wskazywał, że zaniechania szpitala, który miał wadliwie prowadzić badania i niewłaściwie dysponować materiałem genetycznym, doprowadziły do niekorzystnego dla niego wyroku. Twierdził, że naruszono jego dobra osobiste. Stanowisko powoda nie było trafne, gdyż ewentualne nieprawidłowości w procesie karnym nie stanowią naruszenia dóbr osobistych
Aleksandra Partyk
09.09.2020
Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne
Krajowa Rada Radców Prawnych chce by listopadowy zjazd odbył się tradycyjnie, przygotowuje się jednak na ewentualność, że COVID -19 to utrudni lub wręcz uniemożliwi. We wtorek, 8 września - jak ustaliło Prawo.pl - jej przedstawiciele spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i uzyskali deklaracje, że resort legislacyjnie pomoże.
Patrycja Rojek-Socha
09.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości