Prawo.pl
Krępowanie osób z zaburzeniami psychicznymi przy użyciu kajdanek jest niedopuszczalne w praktyce psychiatrycznej, a tymczasem polskie przepisy zezwalają policji na stosowanie wobec nich takiego środka przymusu bezpośredniego. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że konieczna jest zmiana ustawy o policji, żeby dostosować ją do europejskich standardów.
Krzysztof Sobczak
12.04.2022
Prawo karne Pacjent Policja
Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało szkolenie dla osób udzielających wsparcia w placówkach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym oraz systemu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. W szkoleniu, w którym uczestniczyli również kuratorzy sądowi, wzięło udział prawie 3 tys. osób.
Krzysztof Sobczak
12.04.2022
Prawnicy Ukraina
Osoby poszkodowane działaniami GetBack S.A. mają prawo do zbadania przez sąd sprawy przymusowej restrukturyzacji Idea Bank S.A. WSA prowadził zaś sprawę tak, że w wielu aspektach ograniczył możliwość skutecznej ochrony praw poszkodowanych. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który ma też wątpliwości co do stanowiska WSA w świetle wymagań prawa unijnego.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Finanse
W 1948 roku sąd grodzki stwierdził, że spadek po zmarłej nabył jej syn, a w 1999 r. sąd rejonowy w tym samym mieście za spadkobierców uznał dwóch synów zmarłej. RPO wniósł skargę nadzwyczajną o uchylenie tego późniejszego postanowienia spadkowego, a Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę.
Krzysztof Sobczak
12.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Dyrektor Sądu Rejonowego w Wejherowie właśnie stracił prace. Ma to związek z zatrudnianiem w tej jednostce urzędników na czas nieokreślony. Skargę dotyczącą naruszenia przepisów do Państwowej Inspekcji Pracy złożyła “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, a przeprowadzona kontrola to potwierdziła. Szkopuł w tym, że nie chodzi o jeden sąd, takich sytuacji w kraju może być znacznie więcej.
Patrycja Rojek-Socha
12.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Trybunał Konstytucyjny jest zobligowany udostępnić Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka sygnatury spraw, w których doszło do zmiany składu sędziowskiego rozpoznającego sprawę oraz wyznaczenia sędziego sprawozdawcy z pominięciem listy alfabetycznej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w odpowiedzi na skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
11.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sądy zasypują kuratorów wywiadami środowiskowymi dotyczącymi ustanowienia opiekuna tymczasowego dla ukraińskich dzieci. Do zweryfikowania informacji potrzebni są tłumacze, których brakuje. Ministerstwo sugeruje, że niekoniecznie muszą być przysięgli, ale takich zwykłych też nie ma na zawołanie, a to utrudnia dotrzymanie wymaganego ustawą 3-dniowy termin na załatwienie sprawy.
Patrycja Rojek-Socha
11.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
​Kolejne podwyżki stóp procentowych skutkują wzrostem wysokości rat kredytów złotówkowych. Kredytobiorcy zaczynają rozglądać się za sposobem na pozbycie się kłopotliwego zadłużenia, a prawnicy dostrzegają takie możliwości, choć opinie są podzielone. Kluczowym problemem może być to, czy klient został przez bank poinformowany o ryzyku związanym ze zmiennym oprocentowaniem kredytu.
Regina Skibińska
11.04.2022
Finanse Nieruchomości
Nawet dożywocie za szpiegostwo lub jego organizowanie, a 25 lat pozbawienia wolności za udział w działalności obcego wywiadu. Ścigane ma być też samo zgłoszenie takiej gotowości - projekt zmian w Kodeksie karnym w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu, będzie rozpatrywany z projektem noweli, nad którym już trwają prace
Patrycja Rojek-Socha
11.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Nowe brzmienie mają zyskać przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych, ponieważ obecne są zbyt ogólnikowe. Jak zapowiedział w sobotę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (na zdjęciu), zgodnie z przygotowywanym w tym resorcie projektem m.in. nie będzie przestępstwem publiczne głoszenie przekonań lub opinii związanych z wyznawaną religią.
Krzysztof Sobczak
10.04.2022
Prawo karne
Zniesienie w karcie pomocy obowiązku opisywania problemu klienta i opisu udzielonej porady, wprowadzenie do oświadczenia o sytuacji finansowej rygoru odpowiedzialności karnej, usunięcie spośród beneficjentów przedsiębiorców i zaangażowanie organów administracji w proces przyznawania prawa do korzystania z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej - postuluje Naczelna Rada Adwokacka.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do Polski docierają również dzieci z ukraińskich sierocińców, w tym niemowlaki. I tu pojawia się problem, jak zapewnić im dobre warunki bytowe i właściwą opiekę. Są miejsca w Polsce, gdzie się to udało, w innych wolontariusze już biją na alarm. Prawnicy apelują, by zachować rozsądek, bo pójście na skróty, rozdzielanie dzieci, umieszczanie ich w niesprawdzonych rodzinach, może przynieść więcej szkód niż pożytku.
Aleksandra Partyk Beata Igielska Patrycja Rojek-Socha
09.04.2022
Wymiar sprawiedliwości

Koniec covidowego zakazu eksmisji - wkrótce zniknie z przepisów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Wprowadzony na początku epidemii Covid-19 zakaz blokuje eksmisje z lokali. Ich właściciele nie rozumieją, dlaczego kolejne ograniczenia pandemiczne są znoszone, a to wciąż istnieje. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Prawo.pl, ma się to zmienić i zakaz zniknie z przepisów. Stosowny projekt jest już w Sejmie.
Aleksandra Partyk Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
09.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Osoba obwiniona nie może być obrońcą pozostałych obwinionych w tej samej sprawie, nawet jeśli ma uprawnienia adwokata - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uniemożliwił adwokatowi występowanie w tym charakterze. A został on obwiniony o zablokowanie furgonetki antyaborcyjnej, choć sąd uczestników tej demonstracji nie ukarał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Czy egzekucja komornicza ma coś wspólnego z luksusem? Jedni odpowiedzą, że egzekucja luksusu jest wtedy, gdy komornik zajmuje bardzo drogi samochód. Inni będą zdania, iż luksus nie ma nic wspólnego z egzekucją, gdyż typowe działania komornicze nijak mają się do luksusowych historii. Niestety, nie można zagwarantować potencjalnemu dłużnikowi bezbolesności takiej operacji.
09.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska zdecydowała w piątek o potrąceniu z unijnych funduszy dla Polski 69 mln euro kar naliczonych za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN (suma kar wynosi już 157 mln euro). Wcześniej Komisja potrąciła już 45 mln euro z środków dla Polski za kopalnię niewykonanie postanowienia dotyczącego kopalni Turów (cała kara to ponad 68 mln euro)".
Krzysztof Sobczak
08.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Kobieta zabiła swoje nowo narodzone dziecko, sąd pierwszej instancji skazał ją na 12 lat więzienia, apelacja uznała jednak, że była niedojrzała emocjonalnie i działania pod wpływem chwili - i zmniejszył karę do 8 lat. Kasacje wniósł jednak Prokurator Generalny podnosząc, że kara jest rażąco niewspółmiernie niska, a oskarżona przedłożyła swoją wygodę nad życie dziecka. SN właśnie ją uwzględnił.
Patrycja Rojek-Socha
08.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Działanie komornika sądowego stwierdzone przez Komisję Dyscyplinarną podważało zaufanie do sprawowanego przezeń urzędu jako funkcjonariusza publicznego i przyniosło mu ujmę, jako sprzeczne z dobrem wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu i utrzymał w mocy karę upomnienia. Komornik bezpodstawnie przeszukał przypadkowy lokal i dopuścił do opóźnienia egzekucji o ponad 120 dni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.04.2022
Prawo karne Prawnicy
W postępowaniach przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi w 2021 roku wystąpiło 4938 radców prawnych, 3336 adwokatów i 798 doradców podatkowych. Przed Izbą Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego wśród pełnomocników zdecydowanie dominują doradcy podatkowi - 41,8 proc. Rośnie liczba wyeliminowanych przez sądy administracyjne decyzji organów administracji.
Wiesława Moczydłowska
07.04.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Sprawiedliwości pisze do prezesów sądów, że w najbliższym czasie spodziewa się wzrostu zadań sądów opiekuńczych w niektórych okręgach sądowych, a tym samym większej liczby zadań zlecanych zawodowym kuratorom sądowym wykonującym orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Rekomenduje monitorowanie obciążenia kuratorów, a w razie konieczności przenoszenie ich tam, gdzie rąk do pracy nie wystarcza.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
07.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Na terenach, z których wycofały się rosyjskie wojska, zaczęto zabezpieczać dowody zbrodni wojennych, w tym te, które mogłyby świadczyć o ludobójstwie. Także w Polsce - bo takimi dowodami mogą być choćby relacje uchodźców wojennych. I powstaje problem - informacje o nich muszą być chronione. Prawnicy analizują, jak to zrobić, by nic nie umknęło, ale też, by nie traumatyzować i nie wystawiać na zagrożenie tych, którzy zbrodniarzom umknęli.
Patrycja Rojek-Socha
07.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Działalność szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poddana jest kontroli sądowej. Jednakże problem pogorszenia stanu praworządności dotyka również sądy. Trzeba wobec tego pamiętać, że gdyby doszło do rozpoznania odwołania od decyzji Prezesa UOKiK przez skład sędziowski obsadzony z udziałem „neoKRS”, mielibyśmy do czynienia z nieważnym wyrokiem.
Julia Laskowska Marta Urbańska-Arendt
07.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne Ochrona konkurencji
Rażąco niski poziom stawek za pomoc prawną świadczoną z urzędu jest istotny nie tylko z perspektywy adwokatów, których praca wciąż nie jest wynagradzana adekwatnie do poświęconego czasu i nakładu obowiązków, ale przede wszystkim beneficjentów tej pomocy, czyli obywateli będących w trudnej sytuacji materialnej - pisze do premiera Przemysław Rosati, prezes NRA.
Patrycja Rojek-Socha
06.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Do Sądu Najwyższego trafiła skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego od wyroku lubelskiego sądu, który skazał dwóch mężczyzn na 4 i 5 lat więzienia za śmiertelne pobicie kierowcy. Powodem zbrodni było ochlapanie sprawców błotem. Zdaniem PG, oskarżeni działali z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonego, dlatego należy przyjąć, że zachowaniem swoim wyczerpali znamiona zbrodni zabójstwa.
Grażyna J. Leśniak
06.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ocena co do sprzeczności składu sądu z przepisami prawa, gdy zasiada w nim osoba powołana po 23 stycznia 2020 r. na urząd sędziego w sądzie powszechnym, wymaga każdorazowo prowadzenia ustaleń według kryteriów określonych w uzasadnieniu uchwały składu połączonych Izb Sądu Najwyższego - taki jest sens uchwały, którą podjął Sąd Najwyższy w Izbie Pracy I Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zbrodni wojennych jest wiele, zbrodni ludobójstwa uznawanych przez społeczność międzynarodową znacznie mniej. Jednak to, co wydarzyło się w Buczy, ze względu na skalę, jak również to, kogo ta zbrodnia dotyczy, bazując na swoim doświadczeniu, na orzecznictwie międzynarodowym, w tym w sprawie Srebrenicy, zakwalifikowałbym jako ludobójstwo - mówi sędzia dr Dariusz Sielicki, który orzekał w Sądzie Najwyższym w Kosowie.
Patrycja Rojek-Socha
06.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowe zasady przedawnienia uderzą we frankowiczów i mediacje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Od końca czerwca zawezwanie do ugody, ale też mediacja, będą jedynie zawieszały, a nie przerywały, bieg terminu przedawnienia. Zmiana ma pomóc w walce np. z nieuczciwymi windykatorami, ale - jak oceniają prawnicy - uderzy w konsumentów, m.in. we frankowiczów. Banki zapewne zmienią taktykę i, zamiast propozycji ugód, zaczną od razu składać pozwy o zapłatę. Na atrakcyjności straci także mediacja.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
06.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Organ nie może odmówić stronie wydania odpisu lub kopii dokumentu z akt, powołując się na to, że już kiedyś to zrobił. Uzasadnieniem negatywnego rozstrzygnięcia nie jest też ilość spraw, którą zainicjował wnioskodawca. Organ ma możliwość odmowy ponownego udostępnia akt, dopiero w przypadku stwierdzenia nadużywania prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
06.04.2022
Administracja publiczna Policja
Będą nowe - okręgowe ośrodki wychowawcze dla nieletnich, a nastolatek, który mocno "nabroi" w szkole będzie mógł być kierowany do różnych prac porządkowych na jej terenie. Co więcej, wprowadzona zostanie minimalna granica odpowiedzialności za przejawy demoralizacji - 10 lat - to propozycje zawarte w projekcie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, który właśnie przyjął rząd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
05.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Organ sądowy wykonujący europejski nakaz aresztowania nie może odmówić jego wykonania z tego powodu, że niektóre z poszczególnych czynów ukaranych w wydającym nakaz państwie członkowskim jako jedno przestępstwo nie podlegają sankcji karnej w państwie członkowskim wykonującym nakaz - uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma wydać w tej sprawie wyrok.
Krzysztof Sobczak
05.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne