NSA: Powód przekroczenia sześciomiesięcznego terminu trzeba uprawdopodobnić

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Z możliwości zwolnienia z podatku skorzystać może również spadkobierca, który uprawdopodobni, iż w terminie późniejszym, niż sześć miesięcy, dowiedział się o uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Inicjator postępowania musi jednak liczyć się z wydaniem postanowienia - orzekł tak niedawno NSA.

06.05.2020

NSA: Długi spadkowe kosztem podatkowym dopiero od 1 stycznia 2019 roku

Domowe finanse PIT

Spłata przez podatniczkę długów spadkowych w celu zaspokojenia wierzycieli spadkodawczyni do 1 stycznia 2019 r. nie była podstawą zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Jest to możliwe dopiero po tej dacie. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

24.04.2020

WSA: Nie wniesie skargi kasacyjnej ten, kto nie otrzymał uzasadnienia wyroku z jego odpisem

Ordynacja

Tylko jedna z dwóch stron domagała się sporządzenia i doręczenia jej uzasadnienia wyroku WSA, wraz z jego odpisem. Zatem, gdy skargę kasacyjną złożyły dwie strony, należało uznać jedną z nich za niedopuszczalną. Strona, która nie złożyła wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, utraciła prawo do skutecznego wniesienia skargi kasacyjnej - orzekł WSA w Rzeszowie.

20.04.2020

WSA: Wynagrodzenie kuratora to nie koszt postępowania sądowo-administracyjnego

Ordynacja

Organ podatkowy domagał się ustanowienia kuratora dla nieobecnej strony. Z przepisów wynika, że to na nim spoczywa obowiązek przyznawania przedstawicielowi strony należnego wynagrodzenia. Rozstrzygnięcie w tym przedmiocie podlega zaś kontroli przez sąd administracyjny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

17.04.2020

NSA: Gdy numer PESEL wynika z akt sprawy, nie można wzywać strony do jego uzupełnienia

Ordynacja

W skardze strona powinna przedstawić swój numer PESEL. Nie można jednak przyjąć, że skarga dotknięta jest brakiem formalnym, gdy w tej treści nie podano tej informacji, jeśli z dokumentu pełnomocnictwa wynika numer PESEL strony. W takim przypadku autor skargi nie może być wzywany do uzupełnienia braku formalnego pod rygorem odrzucenia pisma – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

16.04.2020

NSA: Odsetki od niezapłaconej zaliczki nie zawsze konieczne

PIT

Od zaległości podatkowej, którą stanowiła niezapłacona w terminie zaliczka na podatek dochodowy za czwarty kwartał roku podatkowego, organ podatkowy nie ma prawa naliczać odsetek za zwłokę za dni od daty zapłaty tej zaliczki do dnia złożenia zeznania rocznego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

08.04.2020

Fiskus ma luz decyzyjny w udzielaniu ulg

Ordynacja

Nawet spełnienie przesłanki w postaci zaistnienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego nie oznacza powstania po stronie organów podatkowych obowiązku udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, a jedynie stwarza możliwość jej udzielenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy podatnik ma wydatki wyższe od deklarowanych dochodów. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.

27.03.2020

NSA: Odsetki od odszkodowania są objęte PIT

CIT PIT

Odsetki za opóźnienie w wypłaceniu odszkodowania otrzymanego na podstawie wyroku sądu nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT trzeba więc zapłacić. Potwierdził to w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny.

25.03.2020

NSA: Organ musi uzasadnić blokadę rachunków

Ordynacja Doradca podatkowy

Dokonując blokady rachunków bankowych, organy skarbowe powinny wykazać, że kaucja ustanowiona na podstawie art. 38a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne nie może stanowić realnego zabezpieczenia, że będzie ono nadmiernie utrudnione lub niemożliwe. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

16.03.2020

NSA: Spieniężenie udziału we współwłasności nieruchomości bez PIT

Domowe finanse PIT

Otrzymana przez podatniczkę spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości otrzymanej w darowiźnie, nieprzekraczająca wartości udziału, nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelny Sąd Administracyjny.

10.03.2020

NSA: Fiskus musi rzetelnie odpowiedzieć podatnikowi

Ordynacja

Obowiązkiem organu wydającego interpretację jest odniesienie się do wszelkich kwestii o istotnym znaczeniu i przedstawienie uzasadnienia swojego stanowiska w sposób wyczerpujący i przekonujący. Uzasadnienie powinno zawierać nie tylko przytoczenie przepisów, ale również wyjaśnienie ich znaczenia w kontekście danego stanu faktycznego. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.

03.03.2020

Przełomowy wyrok WSA w Łodzi w sprawie ulgowiczów

Domowe finanse PIT

Decyzje organów podatkowych, kwestionujące prawo podatników do ulgi, naruszają podstawową zasadę ustroju RP, tj. zasadę sprawiedliwości społecznej i należało je wyeliminować z obrotu prawnego, jako niezgodne z Konstytucją RP. Potwierdził to w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

27.02.2020

NSA: Ekwiwalent dla gońców opodatkowany PIT

PIT

Wartość wydatków ponoszonych przez pracodawcę na rzecz konkretnego pracownika (gońca) z tytułu zwrotu kosztów dojazdu z miejsca pracy do miejsca wykonywania obowiązków służbowych będzie stanowiła dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Potwierdza to wtorkowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

25.02.2020

NSA: Znak towarowy podarowany mężowi bez VAT

CIT

Nakład pracy własnej na wytworzenie znaku towarowego nie wiąże się z rozchodem środków pieniężnych i nie jest wydatkiem. Nie wchodzi on zatem w podstawę opodatkowania VAT w przypadku darowizny tego znaku mężowi podatniczki na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

25.02.2020

NSA: Mikroprzedsiębiorcę można kontrolować tylko 12 dni

Ordynacja Małe i średnie firmy

Limit czasu na kontrolowanie mikroprzedsiębiorcy przez organy podatkowe to 12 kolejno następujących po sobie dni roboczych. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. I doprecyzował, że nie chodzi tu jedynie o liczbę dni, w których kontrolerzy skarbowi faktycznie przebywają w siedzibie firmy.

24.02.2020

NSA: W uldze mieszkaniowej nieważna jest chronologia zdarzeń

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Kwota zadatku otrzymana przy zawarciu umowy przedwstępnej, wydatkowana następnie na cele mieszkaniowe, korzysta ze zwolnienia podatkowego, jeżeli doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej a kwota tego zadatku została zaliczona na poczet ceny odpłatnego zbycia. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała siedmiu sędziów NSA.

17.02.2020

NSA: Nadwyżka VAT może się przedawnić

VAT

Podatnik, który przez okres dłuższy niż pięć lat przenosił nadwyżkę naliczonego VAT nad należnym na kolejne okresy rozliczeniowe, nie ma prawa do jej zwrotu z uwagi na przedawnienie. Jeśli po upływie tego terminu fiskus nie może weryfikować zasadności zwrotu VAT, to analogicznie również podatnik traci swoje prawa. Potwierdził to niedawno NSA.

17.02.2020

NSA: Błędne doręczenie pisma nie przedłuży terminu zwrotu VAT

VAT Doradca podatkowy Spółki

Skoro pełnomocnikiem spółki została wyznaczona osoba fizyczna, to musiały do niej mieć zastosowanie przepisy dotyczące doręczeń korespondencji przewidziane dla osób fizycznych. Jeśli zastosowano inne przepisy, doręczenie jest nieskuteczne i w konsekwencji termin zwrotu VAT nie został skutecznie przedłużony. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.

13.02.2020

WSA: Podatnik niepowiadomiony, przedawnienie zobowiązań biegnie

Ordynacja CIT Małe i średnie firmy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Urzędu Skarbowego wobec przedsiębiorcy, który nie został skutecznie powiadomiony o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zrobił to po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, którego zdaniem organ działał w tym przypadku instrumentalnie.

07.02.2020

Notariusz ma prawo pobrać częściowy podatek

Rachunkowość Małe i średnie firmy

Notariusz jako płatnik powinien zastosować zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnej do wysokości niewykorzystanej pomocy de minimis, a w pozostałym zakresie obliczyć i pobrać podatek. Potwierdza to niedawny, przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.02.2020
Prawo.pl