NSA: Sprzedaż w zestawie nie wpływa na odwrotne obciążenie

VAT

Włączenie do ustawy podatkowej identyfikacji towarów i usług na podstawie przepisów o statystyce publicznej sprawia, że symbole klasyfikacji statystycznych mają znaczenie prawnopodatkowe. Potwierdził to NSA. Podkreślił, że ustawa o VAT nie uzależnia mechanizmu odwrotnego obciążenia od tego, czy nabywane towary stanowią zestawy.

16.07.2019

NSA: Niewpisany do rejestru członek zarządu odpowiada za długi spółki

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wspólnicy wybrali do zarządu spółki osobę, która z uwagi na prawomocne skazanie nie mogła być jego członkiem. Dlatego też sąd omówił jej wpisania do rejestru. Sytuacja ta nie miała jednak wpływu na kwestię odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.07.2019

NSA: Wygrana handlowca w konkursie to przychód z działalności

PIT

Jeżeli spółka organizuje akcję niespełniającą wymogów przypisanych konkursowi, to otrzymane przez uczestników wygrane nie stanowią przychodu z konkursu. Wartość nagród uzyskiwanych przez osoby, które wykonują na rzecz spółki czynności w ramach firmy, stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności. Potwierdził to NSA.

11.07.2019

NSA: Rabat od Allegro to nie przychód, więc podatku nie ma

PIT

Realizacja rabatu przyznanego użytkownikom w ramach akcji promocyjnych organizowanych lub współorganizowanych przez internetową platformę zakupową nie stanowi przychodu dla uczestników akcji promocyjnych. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Podatku dochodowego nie trzeba więc płacić.

10.07.2019

NSA: Przekazanie pieniędzy poborcy skarbowemu to nie dobrowolna zapłata

Ordynacja Finanse

Zasadą postępowania egzekucyjnego jest kolejność stosowania środków egzekucji od najmniej do najbardziej dotkliwego. Egzekucja z pieniędzy jest najmniej uciążliwa dla podatnika. Nie ulega wątpliwości, że prowadzi ona przy tym bezpośrednio do wykonania obowiązku. Tak też stało się w niniejszej sprawie ‒ orzekł NSA.

03.07.2019

TK: Zmiany w akcyzie bez vacatio legis sprzeczne z Konstytucją

Akcyza

Zmiany w akcyzie wprowadzono bez zachowania vacatio legis. Podatnicy nie wiedzieli więc, że dotychczas niekwestionowany sposób sprzedaży ciężkiego oleju opałowego za pomocą odmierzaczy paliw ciekłych został objęty nową, bardzo wysoką stawką. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy w tym zakresie były niekonstytucyjne.

03.07.2019

NSA: Celnicy nie musieli dostać decyzji o zakończeniu zatrudnienia

Administracja publiczna

Przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia w Krajowej Administracji Skarbowej i przekształcenie wcześniejszego zatrudnienia w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę nie wymagał wydania decyzji orzekającej o zakończeniu stosunku służbowego.

02.07.2019

NSA: Paliwo w służbowym samochodzie nie jest przychodem pracownika

PIT

Ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa. Nie stanowi ono odrębnego świadczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

25.06.2019

NSA: Wydając interpretację, fiskus nie musi sprawdzać dokumentów

PIT

Organ podatkowy przed wydaniem interpretacji indywidualnej musiałby ocenić opisane przez spółkę dowody, by wiedzieć, że są one prawidłowe. Chodziło o sposób archiwizowania i przechowywania dokumentów w formie elektronicznej. Taka ocena nie jest dopuszczalna w postępowaniu interpretacyjnym. Potwierdził to NSA.

19.06.2019

NSA: Przeniesienie praw autorskich da prawo do wyższych kosztów

Domowe finanse PIT

Do zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów konieczne jest rozróżnienie wynagrodzenia na część związaną z wykonywaniem obowiązków pracowniczych i część określającą honorarium, związaną z korzystaniem z praw autorskich. Samo wyróżnienie części czasu pracy przeznaczonej na pracę twórczą nie wystarczy.

15.06.2019

NSA: Wybór należy do podatnika, ale organ może dać mu wskazówki

VAT

Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej może być wszczęte, gdy wniosek dotyczy oceny zgodności sposobu ustalenia proporcji stosowanej do określenia kwoty VAT. Chodzi tu o podatek naliczony podlegający odliczeniu od wydatków związanych z działalnością gospodarczą oraz pozostałą działalnością wnioskodawcy.

13.06.2019

NSA: Zdrowy rozsądek to podstawa naliczenia kosztów

PIT

Wydatki z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu spełniają kryteria wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powinny więc zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu skarżącej, stosownie do jej udziału w spółce komandytowej ‒ orzekł NSA i oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

07.06.2019

WSA: Każdy z małżonków powinien otrzymać własną decyzję podatkową

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Prezydent miasta nie może dowolnie wybierać, do którego z małżonków skieruje decyzję o zobowiązaniu podatkowym w podatku od nieruchomości. Praktyka doręczania tego rodzaju decyzji tylko do niektórych ze współwłaścicieli jest sprzeczna z przepisami. Potwierdził to WSA w Poznaniu.

06.06.2019

NSA: Zakaz ustanowiony przez ustawodawcę należy respektować

CIT

Strata z tytułu zbycia przedawnionych wierzytelności, nawet w przypadku ich uprzedniego zarachowania jako przychód należny, nie może być uważana przez firmę za koszt uzyskania przychodów. Potwierdził to w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

04.06.2019

NSA: Zwrot wywłaszczonej nieruchomości to nie nabycie

PIT

Jeżeli nieruchomość została zwrócona spadkobiercy właściciela decyzją wydaną na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami i w chwili otwarcia spadku nie wchodziła do spadku po tym właścicielu, to tym samym nie było to nabycie, które prowadziłoby do powstania obowiązku podatkowego w przypadku jej sprzedaży przed upływem pięciu lat od dnia otwarcia spadku.

30.05.2019

WSA: Fiskus nie musi znać numeru telefonu podatnika

Podatki i opłaty lokalne

Nie ma podstaw, by żądać od osób wypełniających deklaracje podatkowe numeru ich telefonu. Rada gminy nie może domagać się ujawnienia tych informacji, choć niewątpliwie ułatwiają one kontakt z podatnikiem. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

29.05.2019

WSA: Dorosła siostra odbierze polecony

Ordynacja Administracja publiczna

Doręczenie pisma jest prawidłowe, jeśli zamiast adresata listu jego odbiór pokwituje dorosły domownik przebywający w mieszkaniu. W orzecznictwie przyjmuje się, że gdy taka osoba potwierdzi, że odebrała korespondencję, to uznaje się, że przekazała ją też adresatowi - orzekł WSA w Szczecinie.

27.05.2019

WSA: Bezpodstawne ujawnienie tajemnicy skarbowej jest karalne

Ordynacja

Wnioskodawca żądał udostępnienia mu danych zawartych w deklaracjach podatkowych innych osób. Miała z nich wynikać m.in. wartość nabytego przez nich spadku. To, że wnioskodawca posiada interes prywatny w uzyskaniu tych danych nie jest wystarczające do uwzględnienia jego żądania. Organ słusznie odmówił skarżącemu - orzekł WSA w Gliwicach.

23.05.2019

NSA: Nie można oczekiwać od organu, aby domyślał się faktów

CIT

Kosztowy charakter mogą mieć tylko te straty, które powstały wskutek zdarzeń nieprzewidywalnych i nie do uniknięcia przez podmiot gospodarczy racjonalnie i starannie prowadzący swoje interesy. Potwierdził to właśnie w orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

17.05.2019