Nie można cofnąć rejestracji, która wygasła

Ordynacja

Skoro uprawniony organ administracji, w drodze decyzji, może cofnąć rejestrację automatu do gier przed jej wygaśnięciem, to za oczywiste i logiczne należy uznać, że rejestracji tej nie może cofnąć, jeżeli ta już wygasła, na przykład w związku z upływem okresu, na jaki została dokonana. Potwierdził to NSA.

15.04.2019

NSA: Zasada neutralności w VAT nie zawsze najważniejsza

VAT

Zasada neutralności nie pozwala na odmienne traktowanie, z punktu widzenia VAT, podobnych towarów lub usług, które są wobec siebie konkurencyjne. Przy ocenie podobieństwa danych towarów lub usług, zasadniczo należy uwzględniać punkt widzenia przeciętnego konsumenta. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

15.04.2019

NSA: Nie każdy dokument pozwala wznowić postępowanie

Ordynacja

Wznowienie postępowania podatkowego jest możliwe m.in. wtedy, gdy zostanie przedstawiony nowy dowód, który nie został wcześniej ujawniony. Musi on jednak istnieć już w chwili orzekania, a tylko nie został wcześniej ujawniony. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

11.04.2019

WSA: Sprzedaż pączków to nie świadczenie usług gastronomicznych

Podatki i opłaty lokalne

To, że w kiosku podatniczka zajmowała się sprzedażą hot-dogów i zapiekanek, które wymagały podgrzania, nie oznacza, że nie powinna ponieść opłaty targowej. W kiosku sprzedawano bowiem głównie gotowe pieczywo. Ta działalność była przeważająca. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

10.04.2019

SN: Adwokat nie zastąpi naczelnika skarbówki przy podpisaniu kasacji

Ordynacja Doradca podatkowy

Należy zwrócić sądowi odwoławczemu akta sprawy karnej przekazane wraz z kasacją oskarżyciela publicznego. Kasacja dotknięta jest brakiem formalnym, gdyż nie została podpisana zgodnie z procedurą. Gdy przepisy wymagają, by pismo podpisał finansowy organ postępowania przygotowawczego, to nie może uczynić tego inny podmiot - orzekł Sąd Najwyższy.

09.04.2019

WSA: Akt poświadczenia dziedziczenia nie zastępuje zeznania podatkowego

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

To, że został sporządzony notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, nie zwalniało spadkobiercy od zgłoszenia nabycia spadku w urzędzie skarbowym. Skoro dokonał on tego z przekroczeniem sześciomiesięcznego terminu, to nie przysługuje mu zwolnienie podatkowe – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie.

08.04.2019

NSA: Fiskus nie może automatycznie opóźniać zwrotu VAT

Ordynacja

Działania organu podatkowego miały jedynie charakter prewencyjny, a odroczenie realizacji praw podatnika nie było konieczne ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego. Sąd uznał, że przesłanki przedłużenia terminu zwrotu VAT nie zostały w tej sprawie wykazane.

05.04.2019

WSA: Organ podatkowy musi sprawdzić kwestię przedawnienia

Ordynacja

Z końcem 2015 roku uległo przedawnieniu zobowiązanie podatkowe spółki. Decyzja organu odwoławczego została doręczona jej pełnomocnikowi w lutym 2016 roku. Jeśli więc nie doszło do zawieszenia lub przerwania biegu terminu przedawnienia, to postępowanie podlegało umorzeniu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

03.04.2019

WSA: Dania gotowe do spożycia z 8-proc. VAT

VAT

Nie ma podstaw do naliczania 5-proc. VAT dla dań z lokali szybkiej obsługi, jeśli bezpośrednio po wydaniu klientowi nadają się one do spożycia. Inna sytuacja byłaby, gdyby chodziło o dania wymagające obróbki termicznej, np. rozmrożenia lub odsmażenia - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

02.04.2019

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego także dla pełnomocnika

Ordynacja

Zawiadomienie należy doręczyć pełnomocnikowi podatnika, który został ustanowiony w postępowaniu kontrolnym lub podatkowym, nawet jeżeli zawiadomienia dokonuje inny organ, przed którym nie toczy się żadne postępowanie z udziałem pełnomocnika podatnika. Uchybienie temu obowiązkowi powinno być traktowane jako brak przerwania biegu terminu przedawnienia ‒ stwierdził w poniedziałek NSA.

18.03.2019

WSA: Decyzja podatkowa bez daty dziennej jest nieważna

Ordynacja

Organ podatkowy, który wydaje decyzję, ma obowiązek wskazania w niej dokładnej daty. Musi więc podać dzień, miesiąc i rok jej wydania. Gdy decyzja nie zawiera tej informacji, jest nieważna. Taki mankament to ciężkie naruszenie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

12.03.2019

WSA: Zagraniczne orzeczenie o upadłości nie wstrzyma polskiego postępowania

Ordynacja VAT

Skarżąca w toku prowadzonego postępowania w sprawie VAT podnosiła, że angielski sąd orzekł o jej upadłości. W jej ocenie należało więc umorzyć prowadzone postępowanie podatkowe. Taki pogląd był błędny. Zanim ogłoszono upadłość podatniczki, sprawa o zobowiązania z VAT była już w toku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

11.03.2019

WSA: Kłopoty kadrowe nie usprawiedliwiają opieszałości urzędu skarbowego

Ordynacja

Organ podatkowy ma obowiązek terminowego rozpoznania sprawy, zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Gdy sprawa nie jest skomplikowana, to nie ma podstaw do tego, by organ kilkukrotnie przedłużał termin, w jakim ma wydać decyzję w sprawie. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

19.02.2019

NSA: Strona ma prawo odsłuchać nagrane rozmowy

Ordynacja

Organy podatkowe mają obowiązek weryfikować nie tylko legalność zdobycia, ale i legalność wykorzystania podsłuchów pozyskanych w wyniku technik operacyjnych innych uprawnionych służb i wykorzystanych w postępowaniu karnym, które są dowodami w postępowaniu podatkowym – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

11.02.2019

Sąd: Nieczytelny podpis na fakturze? Skoro tak, to pozwany nie musi płacić

Prawo cywilne VAT

Faktura VAT to dokument rozliczeniowy. Ma on charakter prywatny. Z samego wystawienia faktury nie wynika więc, że strony wskazane w dokumencie łączyła umowa sprzedaży. Gdy pozwany kwestionuje zawarcie umowy, powód ma obowiązek wykazać tę okoliczność innymi dowodami - orzekł Sąd Rejonowy w Gdyni.

08.02.2019

NSA: Ważne jest uprawdopodobnienie braku winy a nie jej udowodnienie

Ordynacja

Nagłe pogorszenie zdrowia, które dotknęło doradcę podatkowego poza siedzibą kancelarii, a także fakt, że był on jedynym ustanowionym w Polsce pełnomocnikiem zagranicznej spółki i nie miał możliwości powiadomienia o tym spółki, to wystarczający powód do złożenia wniosku o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania ‒ uznał NSA.

06.02.2019

Fiskus zbyt łatwo karze podatników

Akcyza

Organy podatkowe zbyt restrykcyjnie stosują przepisy. Przekonał się o tym przedsiębiorca, który nie podał w zgłoszeniu przewozu numeru licencji kierowcy. Został ukarany kwotą 5 tys. zł. Po stronie podatnika stanął w końcu NSA. Przypomniał o istnieniu przesłanki interesu publicznego, która pozwala nie orzekać kary, a którą fiskus świadomie wcześniej zignorował.

05.02.2019