Sąd rejonowy prowadził sprawę kilku oskarżonych o popełnienie przestępstwa z art. 107 § 1 k.k.s. w zw. z art. 6 § 2 k.k.s. (prowadzenie nielegalnych gier hazardowych). Wyrok sądu rejonowego został utrzymany w mocy przez sąd okręgowy. Z orzeczeniem tym nie zgodził się oskarżyciel publiczny, który wniósł kasację na niekorzyść oskarżonych. Sąd Najwyższy nie badał merytorycznie zasadności kasacji. Sąd Najwyższy postanowił zwrócić akta sprawy sądowi okręgowemu. Związane to było z uznaniem, że kasacja dotknięta była brakiem formalnym. Nie została ona bowiem popisana przez właściwy podmiot, tj. Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego.

Sprawdź w LEX: Gry losowe >

Sąd Najwyższy wskazał, że w sprawach, w których finansowy organ postępowania przygotowawczego jest uprawniony do prowadzenia takiego postępowania, a następnie do wniesienia i popierania aktu oskarżenia przed sądem, przez wyrażenie "prokurator" rozumie się także "finansowy organ postępowania przygotowawczego".

Zobacz również: Skarbówka nie odda nadpłaconego podatku >>

Powyższe wynika z art. 122 § 1 pkt 1 k.k.s. Jednocześnie gdy kasacja nie jest sporządzana przez prokuratora (w tym wypadku: przez finansowy organ postępowania przygotowawczego), to powinien ją podpisać adwokat lub radca prawny. Regulację tę przewidziano w art. 526 § 2 k.p.k.

Sprawdź w LEX: Czynności zastrzeżone dla prokuratora w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez finansowe organy >

Sąd Najwyższy wskazał, że przepis ten należy tak rozumieć, że gdy kasacja pochodzi od finansowego organu postępowania przygotowawczego, to pełnomocnik (adwokat lub radca prawny) nie mogą jej podpisać. Kasacja musi więc zostać podpisana przez upoważniony podmiot - Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego. Z tego względu koniecznym było zwrócenie akt sądowi okręgowemu w celu uzupełnienia braku formalnego kasacji przez podpisanie jej przez upoważniony podmiot - zaznaczył Sąd Najwyższy.

Postanowienie Sądu Najwyższego z 10 stycznia 2019 r., III KK 548/17