Raportowanie schematów podatkowych z istotną luką

Ordynacja

Obowiązujące od początku roku przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są nieprecyzyjne. W jednym miejscu mamy kwalifikowanych korzystających, w innym tylko korzystających. Prowadzi to do wniosku, że raporty MDR-3 muszą składać wszystkie podmioty.

22.05.2019

Przedsiębiorcy wymienią kasy fiskalne

VAT

W maju weszły w życie przepisy dotyczące kas fiskalnych online. Nowe urządzenia będą przesyłały dane o sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Co do zasady wprowadzenie kas online nie nakłada automatycznego obowiązku wymiany dotychczas używanych na nowe. Są jednak pewne wyjątki.

21.05.2019

Fiskus zarabia na kosztach sądowych

Ordynacja Doradca podatkowy

W ponad 30 proc. z 875 wyroków, w których Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w 2018 roku w sprawie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego - zwracającym były organy podatkowe. Trzy czwarte zwracanych kwot nie przekroczyła 360 zł. "Rekordzistą" było jedno z województw, które musiało zwrócić szefowi KAS 55.125 złotych. Zdaniem ekspertów, obecny system preferuje organy podatkowe.

21.05.2019

Dotkliwe kary za brak podzielonej płatności

VAT

Już od września tego roku stosowanie mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu w niektórych branżach będzie obowiązkowe. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozić będą surowe kary. Konsekwencje określą przepisy o VAT, PIT, CIT i kodeksu karnego skarbowego.

20.05.2019

Fiskus chce chronić firmy przed udziałem w karuzelach

VAT

Krajowa Administracja Skarbowa rusza z Programem Ostrzegania Przedsiębiorców. Celem jest zabezpieczenie podmiotów przed nieświadomym uczestnictwem w oszustwie podatkowym. Nowe rozwiązanie ma chronić ich interesy – deklaruje KAS.

20.05.2019

Znamy zwycięzców konkursu Tax’n’You

Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe

W piątek wieczorem zakończyła się 12. edycja konkursu dla studentów Tax’n’You. Finaliści musieli m.in. rozwiązać kazusy i poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maciej Kopycki, student doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

17.05.2019

Przepisy o dyscyplinie finansów publicznych zbyt trudne do zastosowania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Praktyczne stosowanie przepisów ustawy o dyscyplinie finansów publicznych rodzi coraz więcej problemów. Jednym z istotniejszych są rozbieżności interpretacyjne i brak jednoznacznych przepisów. Do takich m.in. wniosków prowadzą dyskusje ekspertów na rozpoczętej w czwartek konferencji pt. Aktualne problemy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w Toruniu.

16.05.2019

Skarbówka lubi interpretacje o zobowiązaniach, mniej o przywilejach podatników

Ordynacja VAT

Ochrona podatnika wynikająca z wydanej interpretacji musi dotyczyć także zwrotu podatku, a nie tylko jego zapłaty. Skarbówka wydaje się nie pamiętać o tej zasadzie. Przypominają jej o tym sądy. Ostatnio nawet NSA. Zdaniem ekspertów, wyrok sądu jest ważny, jednak to kropla w morzu potrzeb.

16.05.2019

Prawo podatkowe w procesie ciągłych zmian

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Opodatkowanie gospodarki cyfrowej, przyszłość poboru podatku w ekonomii współdzielenia, uszczelnianie systemu poboru VAT, zwalczanie uchylania się od opodatkowania – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone na przyszłotygodniowej, międzynarodowej konferencji podatkowej w Warszawie.

15.05.2019

Nowa agencja będzie sprawdzać biegłych rewidentów

Rachunkowość

We wtorek rząd przyjął przepisy w sprawie powołania nowego, specjalnego urzędu. Pracę biegłych rewidentów będzie sprawdzać teraz Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Kontrole mają zacząć się jeszcze w tym roku. Nowy urząd w pełni zacznie działać od stycznia przyszłego roku. Polska Izba Biegłych Rewidentów straci część uprawnień.

14.05.2019

Rząd uszczelnia obrót olejem opałowym

Akcyza

System monitorowania drogowego przewozu towarów akcyzowych będzie rozszerzony. Dodatkową kontrolą będzie objęty obrót olejem opałowym i napędowym służącym do celów opałowych. Zmiany dotkną także stawek podatku akcyzowego. Projekt nowelizacji przepisów przyjął we wtorek rząd.

14.05.2019

Ulga na złe długi może naruszać dyrektywę o VAT

VAT

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w zeszłym tygodniu, że przepisy dotyczące ulgi na złe długi naruszają regulacje unijnej dyrektywy. Sprawa dotyczyła, co prawda, czeskiego podatnika, jednak, zdaniem ekspertów, wyrok ma duże znaczenie także dla polskich przedsiębiorców.

14.05.2019

Doradcy podatkowi: Trudno doradzać, gdy prawo coraz bardziej represyjne

Ordynacja CIT PIT

Duża częstotliwość zmian, coraz wyższy poziom restrykcyjności i opresyjności aparatu skarbowego oraz automatyzacja procesów związanych z obiegiem dokumentów – to największe wyzwania, z jakimi borykają się obecnie doradcy podatkowi. Zdaniem ekspertów, w przyszłości podatnicy będą mieli jednak jeszcze trudniej.

13.05.2019

E-Twój PIT umożliwił skok na tożsamość podatników?

Domowe finanse PIT

Przy okazji tegorocznych rozliczeń PIT, mogło dojść do próby wyłudzenia tożsamości, a może nawet dostępu do kont bankowych, w celu ich „wyczyszczenia” ‒ alarmują eksperci. Radzą, by osoby, które padły ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłosiły się na policję, a także by zmieniły hasła i loginy, a nawet zastrzegły swoje dokumenty.

13.05.2019

Dziewięciu księży wspiera urzędników skarbowych

Finanse publiczne Finanse

Administracja skarbowa zatrudnia duchownych na stanowiskach eksperckich. Ich wynagrodzenie finansuje budżet państwa na podstawie specjalnego porozumienia. Roczny koszt zatrudnienia to niemal pół miliona złotych. Księża dostają pensje, nagrody z funduszu nagród, premie roczne i inne dodatki jubileuszowe.

11.05.2019

Zmiany w ordynacji podatkowej rok później

Ordynacja

Zmieniona ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., a nie od 1 stycznia przyszłego roku - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. - Dzięki temu zainteresowane podmioty będą miały odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian - tłumaczy resort.

09.05.2019

Za naruszenie dyscypliny finansów publicznych grożą kary

Finanse publiczne

Błędne ustalenie należności budżetu państwa lub jednostek samorządowych jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Karane jest m.in. niezgodne z przepisami umarzanie podatków i opłat. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ponosi osoba, która popełniła dany czyn.

08.05.2019

Egzamin na doradcę podatkowego zdało 65 proc. kandydatów

Doradca podatkowy Dla studenta

Zakończyła się tegoroczna wiosenna sesja pisemnych egzaminów na doradcę podatkowego. Pod względem liczby zdających była rekordowa, bo zgłosiło się aż 1506 chętnych. Jednak "zdawalność" była w tym roku stosunkowo niska, bo sprawdzian zaliczyło tylko 65 proc. zdających. Kandydaci na doradców mają teraz rok na zaliczenie części ustnej.

08.05.2019

Akcyza w górę - picie i palenie będzie droższe

Akcyza

Ministerstwo Finansów planuje podwyżkę od stycznia 2020 roku stawki podatku akcyzowego na używki. Chodzi o alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Zdaniem branży, wyższy podatek spowoduje wzrost szarej strefy w tej dziedzinie.

07.05.2019

Minister: Nie będzie testu przedsiębiorcy, ale będą kontrole

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce - zapewniła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Skomentowała w ten sposób zapowiedź weryfikacji samozatrudnionych. 

06.05.2019