SN: Odbiór ścieków musi być konkurencyjny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2013 roku w sprawie nadużywania pozycji dominującej w gminie Sucha Beskidzka. Powodem był upływ terminu przedawnienia w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

19.07.2019

WSA: Brak dowodu złożenia sprawozdania nie może obciążyć przedsiębiorcy

Burmistrz musi jeszcze raz sprawdzić, czy może nałożyć na przedsiębiorcę ponad 36 tysięcy złotych kary za niezłożenie w terminie sprawozdania. Nie wystarczy bowiem oprzeć się na stwierdzeniu przedsiębiorcy, że nie ma dowodów na swoją obronę. Organ musi ustalić, czy taka wersja zdarzeń jest zgodna z prawdą.

19.07.2019

SN: Uniewinnienie adwokatów od zarzutu płatnej protekcji było słuszne

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

To był spór o prawdopodobieństwo, a na ławie oskarżonych zasiedli trzej adwokaci. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok uniewinniający, choć przyznał, że ustanowienie dziwacznego depozytu jako zabezpieczenia wynagrodzenia - odbiega od standardów etycznych przyjętych w zawodzie adwokata.

19.07.2019

WSA: Legalny remont nie legalizuje samowoli budowlanej

Budownictwo

Gmina zgłosiła do nadzoru budowlanego zamiar wyremontowania drogi. Ten wykazał, że to samowola budowlana i nakazał rozbiórkę. Wojewódzki Sąd Admisnitracyjny uchylił jednak decyzję, bo uznał, że inspekcja nadzoru budowlanego nie wyjaśniła w pełni sprawy. W efekcie nie ma pewności, czy miała rację.

18.07.2019

NSA: Brak pytania to za mało, żeby nie wydać interpretacji

Ordynacja

Wnioskodawca musi przedstawić własną ocenę prawną, czyli określić przepis prawa podatkowego, którego zastosowanie budzi jego wątpliwości oraz wskazać ten, który uważa za właściwy i to uzasadnić. Tylko wtedy organ może określić, czy stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Potwierdził to NSA.

18.07.2019

Pełne ubezpieczenie obejmuje choroby przewlekłe

Prawo cywilne Finanse

Niezrozumiałe postanowienia w umowie ubezpieczenia należy tłumaczyć na korzyść konsumenta. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach. Klient, kupując pełny pakiet ubezpieczenia, może myśleć, że obejmie on wszelkie zdarzenia. W efekcie Hestia ma zwrócić chorej na cukrzycę koszty krótkiej hospitalizacji w USA, spowodowanej utratą przytomności.

18.07.2019

TK: Prezydent to nie notariusz, musi mieć czas na decyzję o podpisaniu ustawy

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny badał, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, zgodność z Konstytucją przepisu określającego termin wejścia w życie noweli ustawy odraczającej funkcjonowanie Rejestru Należności Publicznoprawnych. Został on wyznaczony przed upływem 21 dni, które głowa państwa ma na podjęcie decyzji o podpisaniu regulacji. Trybunał uznał, że jest niekonstytucyjny.

17.07.2019

WSA: Ciężka choroba obliguje organ do szczególnej staranności

Administracja publiczna

Strona znacząco przekroczyła termin do wniesienia odwołania i chciała jego przywrócenia. Tłumaczyła się tym, że cierpi na chorobę dwubiegunową. Organ jednak odmówił, a sprawa trafiła do sądu, który uznał, że w przypadku przewlekłych i ciężkich chorób, które mogą utrudniać albo uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, organy powinny działać szczególnie starannie, wnikliwie i skrupulatnie, czego w tej sprawie zabrakło.

17.07.2019

NSA: Sprzedaż w zestawie nie wpływa na odwrotne obciążenie

VAT

Włączenie do ustawy podatkowej identyfikacji towarów i usług na podstawie przepisów o statystyce publicznej sprawia, że symbole klasyfikacji statystycznych mają znaczenie prawnopodatkowe. Potwierdził to NSA. Podkreślił, że ustawa o VAT nie uzależnia mechanizmu odwrotnego obciążenia od tego, czy nabywane towary stanowią zestawy.

16.07.2019

WSA: Samorząd powinien uwzględnić opinię komisji, która badała lekarza

Zawody medyczne

Sprawa dotyczyła lekarza, który zwrócił się o uchylenie uchwały zawieszającej go w prawie do wykonywania zawodu. WSA w Warszawie podkreślił, że samorząd nie jest związany wnioskami komisji, która badała lekarza, ale podstawą do zawieszenia jest wydane przez nią orzeczenie. Tymczasem dokument ten jasno wskazywał, że u badanego nie wykryto objawów choroby psychicznej

16.07.2019

WSA: Zjazd z drogi głównej potrzebny, bo firma się rozwija

Drogi Budownictwo

Wydając decyzję o lokalizacji zjazdu z drogi publicznej, organy muszą wyważać interes społeczny i indywidualny. Fakt, że wniosek dotyczy zjazdu z drogi głównej, nie powinien przekreślać z góry korzystnego dla strony rozstrzygnięcia. Decyzja odmowna powinna być poprzedzona szczegółową analizą - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

16.07.2019

NSA: Niewpisany do rejestru członek zarządu odpowiada za długi spółki

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wspólnicy wybrali do zarządu spółki osobę, która z uwagi na prawomocne skazanie nie mogła być jego członkiem. Dlatego też sąd omówił jej wpisania do rejestru. Sytuacja ta nie miała jednak wpływu na kwestię odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.07.2019

SA: Kolarz jadący szybciej niż motorower powinien mieć kask

Prawo cywilne

Choć rowerzysta nie ma obowiązku korzystania z kasku ochronnego, to kolarz szosowy poruszający się pod drodze publicznej taki kask powinien posiadać. Skoro nie miał, to tym samym przyczynił się do szkody, której doznał na skutek wypadku – stwierdził Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

14.07.2019

WSA: Stosunek pracy radnego mobbera nie jest chroniony

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Radna nie przestrzegała zasad współżycia społecznego, naruszała podstawowe obowiązki pracownicze oraz dopuszczała się wobec pracowników ośrodka zachowań, które nosiły znamiona mobbingu. WSA w Gliwicach uznał, że okoliczności te uzasadniały wyrażenie przez radę gminy zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

13.07.2019

Sąd: Spór o dowody nie przesądza o niewinności sprawcy wypadku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy uznał, że oskarżony nieumyślnie spowodował wypadek drogowy. Oskarżony podniósł, że to poszkodowany naruszył zasady ruchu drogowego. Zgłaszane przez niego wątpliwości nie uzasadniały podważenia wydanego wyroku - orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Zagadnienie to wyjaśnia adwokat Łukasz Strzelecki.

13.07.2019

WSA: Uboczne nawadnianie gruntów leśnych nie zwalnia z opłat

Środowisko

Prawo wodne zwalnia od opłaty stałej podmioty, które pobierają wodę do celów rolniczych lub leśnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw. Musi to być jednak główny cel poboru, a nie jego efekt uboczny – zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

12.07.2019

WSA: Ustalenie parametrów poszczególnych anten to za mało

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Dla oceny czy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko konieczne jest dokładne określenie parametrów zarówno poszczególnych anten, jak i całego przedsięwzięcia. Nie można bowiem wykluczyć, że nakładanie się wiązek emitowanego promieniowania spowoduje znaczne przekroczenie dopuszczalnych wielkości – orzekł WSA w Gliwicach.

12.07.2019