Izba Dyscyplinarna nie uznaje wezwania I prezes i nadal orzeka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nie uznaje wyroku Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, realizującego zalecenia Trybunału Sprawiedliwości UE i rozpatruje kolejne sprawy dyscyplinarne. Ignoruje także wezwanie I prezes SN o powstrzymanie się od orzekania. A jeden z orzekających we wtorek sędziów uprzedził wzywane osoby, że jeśli nie będą stawiać się na rozprawy to czynią to na własne ryzyko.

10.12.2019

Uchwała NSA: Podatek od gruntów pod liniami płaci właściciel

Podatki i opłaty lokalne

Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Lasami Państwowymi umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tych gruntów. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała w składzie siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

10.12.2019

SN: Odmowa prawa do renty rodzinnej, gdy jest renta z powodu schizofrenii

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Lekarz ze specjalizacją radiologa stał się niezdolny do pracy 13 lat po ukończeniu studiów. ZUS i sądy pracy odmówiły 52-letniemu mężczyźnie wypłacenia renty rodzinnej po ojcu, gdyż nie spełniał warunków, jakie stawia ustawa emerytalna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

10.12.2019

Komornicy ukarani za uchwałę godzącą w konkurencję

Prawo cywilne Prawnicy

Krajowa Rada Komornicza nakazała bezprawnie zaniżanie kosztów egzekucji i niepobieranie zaliczek od wierzycieli, gdyż pięć lat temu komornicy mieli status inny niż obecnie, byli przedsiębiorcami - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

09.12.2019

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  

09.12.2019

SN: Warunki rozwiązania umowy z operatorem muszą być czytelne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.

09.12.2019

SN: Przekonania prokuratora nie są ważniejsze od dobra dziecka

Prawo rodzinne Prokuratura

Prokurator nie może się kierować osobistymi przekonaniami w przypadku, gdy występuje o zaprzeczenie ojcostwa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Sąd zawsze musi badać, czy dobro dziecka w tym wypadku będzie zachowane, a także rozważyć, czy zaprzeczenie ojcostwa leży w jego interesie - dodał.

07.12.2019

NSA: Nieudana operacja kręgosłupa to nie błąd lekarski

Pacjent

Powikłania po operacji nie są błędami w sztuce medycznej - orzekł konsultant. Opinia konsultanta dała podstawy Rzecznikowi Praw Pacjenta do odmowy wyciągnięcia konsekwencji wobec szpitala i było to działanie słuszne - ocenił Naczelny Sąd Administracyjny.

07.12.2019

NSA: Lekarz też ma obowiązki podatkowe

PIT Zawody medyczne

W przypadku ewidentnego zaniżenia przychodów z tytułu świadczeń medycznych, organy nie muszą stosować kosztownej metody szacowania podstawy opodatkowania. Mogą porównać przychody lekarza z przychodami innych lekarzy tej samej specjalności i podobnych rozmiarach prowadzonej działalności. Wynika to z piątkowego wyroku NSA.

06.12.2019

SN: Wydawca musi zapłacić za bezprawne wydanie książki podwójne wynagrodzenie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Zwrot utraconych korzyści autorowi przez wydawnictwo jest słuszne w sytuacji, gdy bez jego zgody dodrukowano książkę - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Autorowi jako odszkodowanie należy się dwukrotność wynagrodzenia, które by otrzymał za wydrukowane egzemplarze - dodał sąd.

06.12.2019

WSA: Spory o odszkodowania za szkody łowieckie to sprawy cywilne

Samorząd terytorialny

Jeśli strona zarzuca, że koło łowieckie jest bezczynne przy rozpoznawaniu sprawy o szacowanie szkód w uprawach i plonach rolnych przez zwierzęta łowne, to nie może wnieść skutecznej skargi do sądu administracyjnego. Tego rodzaju sprawa powinna być traktowana jako sprawa cywilna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

05.12.2019

Nieprofesjonalna skarga kasacyjna wiąże ręce NSA

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

To członek zarządu, a nie organ podatkowy, ma obowiązek wykazania istnienia przesłanek wyłączających jego odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Źle skonstruowana przez pełnomocnika skarga kasacyjna uniemożliwia sądowi odniesienie się do szczegółów sprawy. Wynika to z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.12.2019

SN: Porty Lotnicze muszą zapłacić pełne wynagrodzenie podwykonawcy

Prawo cywilne

Inwestor ponosi odpowiedzialność za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w umowie między podwykonawcą a wykonawcą i nie może się uwolnić od odpowiedzialności solidarnej poprzez zawarcie ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Spór dotyczył budowy hotelu na lotnisku Okęcie w Warszawie.

05.12.2019

Oprocentowanie nadpłaty po zmianie decyzji organów

Ordynacja

Jeśli organ pierwszej instancji wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego i błędnie stwierdza, że nie doszło do upływu biegu terminu przedawnienia, to powinien liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od nadpłaty. Oblicza się je od dnia jej powstania. Wynika to ze środowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

04.12.2019

SN: Protest wyborczy musi zawierać konkretne zarzuty

Wybory

Wyborca z powodu wady wzroku uczynił znak „x” w niewłaściwym miejscu i dokonał poprawek na karcie do głosowania. Złożył on protest wyborczy, w którym domagał się uznania jego głosu na tego kandydata, na którego chciał on zagłosować. Jego protest należało jednak pozostawić bez rozpoznania z przyczyn formalnych – orzekł Sąd Najwyższy.

04.12.2019

Samochodzik - zabawka wyrządziła szkodę, ale odszkodowanie jak za prawdziwy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca, który organizował imprezy z wykorzystaniem samochodzików dla dzieci z napędem elektrycznym, ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pojazdy na zasadzie ryzyka. Zapłaci więc gminie odszkodowanie za rozlany płyn akumulatorowy, który zniszczył parkiet w sali widowiskowej – stwierdził Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.

04.12.2019

NSA: Wysyłka dokumentacji medycznej - tak, ale bez dopłat

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Placówka medyczna nie może pobierać od pacjentów opłaty, która godzi w ich prawa i interesy. Przesłanie dokumentacji medycznej kurierem jest dopuszczalne, ale tylko za zgodą pacjenta - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd dodał, że opłaty za wysyłkę powinny być adekwatne do realnych kosztów i zindywidualizowane.

04.12.2019

Izba Pracy SN oceni jutro, czy Izba Dyscyplinarna może dalej orzekać

Wymiar sprawiedliwości

Izba Pracy i Spraw Socjalnych SN rozstrzygnie 5 grudnia br. czy Izba Dyscyplinarna tego sądu jest sądem niezależnym i niezawisłym w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości UE podpowiedział: zbadajcie sami czy autonomia tej Izby w sprawach dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów spełnia kryteria praworządności. Ale czwartkowy wyrok może mieć szersze znaczenie.

04.12.2019

TSUE: Ograniczenia w handlu bronią potrzebne dla bezpieczeństwa

Rynek i konsument Prawo europejskie

Dyrektywa wprowadzająca restrykcje w sprawie najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej, wprowadzona po atakach terrorystycznych, nadal obowiązuje - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na skargę Czech. Polska była jednym z krajów wspierających ten wniosek.

03.12.2019