SN: Odprawa dla funkcjonariusza służby więziennej

Prawo pracy

Funkcjonariuszowi Służby Więziennej należy się odprawa po ustaniu stosunku pracy pod rządami ustawy obecnie obowiązującej, jak i ustawy wcześniejszej. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uznał, że literalna wykładnia ówczesnych przepisów prowadzi do mało racjonalnych wniosków. Doszło tu więc do zaniechania legislacyjnego, naprawionego nowelizacją z 2022 roku.

26.07.2024

WSA: Kurator spadku nie mógł zostać obciążony kosztami rozbiórki

Budownictwo Nieruchomości

Kosztami środka zabezpieczającego nie może zostać obciążony podmiot, który w chwili jego zastosowania nie był właścicielem lub zarządcą obiektu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że kurator spadku zaczął pełnić swoją funkcję w momencie, w którym na nieruchomości nie istniał już budynek, ponieważ został rozebrany. Nie mógł on więc stać się jego zarządcą.

25.07.2024

SN: Nieprecyzyjna przyczyna rozwiązania umowy nie zawsze stanowi naruszenie

Prawo pracy

W oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca. Niemniej brak precyzji w tym zakresie nie narusza prawa, jeżeli w okolicznościach danej sprawy, uwzględniając informacje podane pracownikowi przez pracodawcę w inny sposób, doszło do dostatecznego sprecyzowania tej przyczyny.

25.07.2024

SN: Termin do wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego

Prawo cywilne Prawnicy

O zachowaniu dwumiesięcznego terminu decyduje chwila wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego do sądu apelacyjnego, na obszarze którego znajduje się sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy, gdyby strony nie dokonały zapisu na sąd polubowny – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

25.07.2024

NSA: Konsole do gry i sprzęt RTV w więzieniu - te dane są jawne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Dyrektor Zakładu Karnego musi udostępnić dane o posiadanych przez więźniów konsolach do gry i sprzęcie RTV. Jednak w tym przypadku dyrektor stwierdził, że takiego rejestru nie prowadzi. I to sądowi wystarczyło, by uznać, że informacja została udzielona. Zatem organ nie pozostawał w bezczynności i według sądów obu instancji nie złamano prawa do informacji.

24.07.2024

Wątpliwości w sprawie prokuratora Korneluka rozstrzygnie uchwała

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W orzecznictwie funkcjonują dwie odrębne i konkurencyjne interpretacje przepisów co do aktualnego wykonywania uprawnień przez Dariusza Korneluka, I zastępcę Prokuratora Generalnego. Ważność tego problemu wymaga rozstrzygnięcia Izby Karnej Sądu Najwyższego w drodze uchwały – uważa Sąd Apelacyjny w Warszawie. Uchwała pozwoli na ujednolicenie orzecznictwa sądów i uniknięcie negatywnego wpływu na czynności policji i prokuratury.

23.07.2024

WSA: Wiadomość o konsekwencjach nieterminowej płatności nie narusza RODO

RODO

Spółka poinformowała klienta, że do dnia wysłania wiadomości nie odnotowano wpłaty należności i wskazała na konsekwencje jej nieuregulowania w terminie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że cel przesłanej informacji był bezpośrednio związany z wykonywaniem umowy, więc przetwarzanie danych osobowych miało podstawę prawną. Oznacza to, że organ nie mógł ukarać spółki upomnieniem.

22.07.2024

Oskarżeni o rzeź kormoranów skazani na więzienie

Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Rok bezwzględnego pozbawienia wolności – takim wyrokiem zakończył się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o rzeź kormoranów na Jeziorze Tonowskim. - To niestety nie jest jednostkowa sprawa, problem zabijania młodych ptaków jest powszechny – komentuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, która w sprawie działała jako oskarżyciel posiłkowy.

21.07.2024

Asesor komorniczy przegrywa z adwokatem o urząd sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spełnienie minimalnych standardów samo w sobie nie oznacza, że kandydat na stanowisko sędziego w sądzie rejonowym z mocy prawa nabywa prawo do objęcia tego urzędu – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Utrzymała więc w mocy uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa i przedstawiła prezydentowi kandydaturę adwokatki z najdłuższym stażem pracy. Nadal więc powoływani są neo-sędziowie - mimo uchwały Sejmu.

20.07.2024

SN: Polizanie dziecka wiąże się z karą zakazu wykonywania zawodu

Prawo karne

Skazanie mężczyzny za polizanie dziecka w ucho powinno łączyć się z karą dodatkową – zakazem pracy z dziećmi i zajmowania stanowisk w systemie edukacji. Sąd Rejonowy w Bolesławcu rozpoznał oskarżenie prokuratora bez rozprawy, w trybie ugodowym i obligatoryjnego środka nie zastosował. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok i przekazał sprawę sądowi do modyfikacji.

20.07.2024

SN: Niezrozumiałe zarzuty fałszerstwa wyborczego do PE

Wybory

Zarzut, że doszło do naruszenia wolności wyborów, bo faktycznie uczestniczące partie i frakcje ukrywają się pod innymi partyjnymi szyldami na forum Unii Europejskiej i tam szkodzą Polsce, nie zasługiwał na rozpoznanie merytoryczne. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego pozostawiła bez rozpoznania protest wyborczy zarzucający Państwowej Komisji Wyborczej fałszerstwo.

19.07.2024

WSA: Tymczasowy pełnomocnik szczególny nie może wnieść skargi za spółkę

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

Z uwagi na brak organów umocowanych do reprezentowania spółki, skarga w jej imieniu została podpisana przez tymczasowego pełnomocnika szczególnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że pełnomocnik ten jest ustanawiany w postępowaniu podatkowym i dla realizacji celów tego postępowania. Tym samym nie mógł on reprezentować spółki przed sądem, więc skarga została odrzucona.

18.07.2024

SN: Minister sprawiedliwości nie może żądać wyłączenia sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy 17 lipca 2024 r. jednoosobowo odrzucił wniosek ministra sprawiedliwości o wyłączenie sędziów Sądu Najwyższego, powołanych na urząd po 2017 r., od rozpoznania sprawy zawisłej na skutek odwołania od decyzji ministra w sprawie odmowy udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.

18.07.2024

SA: Wprowadzenie podstępem notariusza w błąd podlega karze

Prawo karne Prawnicy

Sprzedaż działki na podstawie cofniętego pełnomocnictwa od właściciela jest przestępstwem nadużycia zaufania. Notariusz został wprowadzony w błąd podstępem. Jednak kupujący został uniewinniony przez Sąd Apelacyjny w Warszawie od zarzutu działania w zmowie z pełnomocniczką. Uchylono też obowiązek naprawienia szkody przez nabywcę i zwolniono z kosztów procesu.

18.07.2024

TSUE: TikTok jest strażnikiem dostępu

Nowe technologie Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił w środę skargę Bytedance, spółki-matki TikToka, na decyzję Komisji Europejskiej. Chodzi o uznanie jej za tzw. strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo mające dominującą pozycję na rynku. Oznacza to, że spółka nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

17.07.2024

SA: Składki z tytułu zlecenia i etatu w dwóch spółkach do zsumowania?

Ubezpieczenia społeczne

Sąd I instancji, wydając zaskarżony wyrok „wyłączył” ubezpieczonego z systemu i wyszedł poza przedmiot decyzji i zakres odwołania od tej decyzji i tym samym nie rozpoznał istoty sprawy. Zdaniem Sądu Apelacyjnego uzasadnienie pisemne zaskarżonego wyroku nie koresponduje w żaden sposób z sentencją orzeczenia. Z uzasadnienia wyroku powinno bez wątpliwości wynikać, jaki stosunek faktyczny, w jaki sposób został przez sąd uregulowany.

17.07.2024

SN: Sędzia, jak poseł czy kanclerz, może na siebie głosować

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z materiału dowodowego nie wynika, aby sędzia uczestniczył w opiniowaniu zarówno własnej kandydatury, jak i pozostałych kandydatów na wyższe stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym. Głosowanie przeprowadzane nad wskazanymi kandydaturami było tajne. Rzecznik dyscyplinarny przegrywa kolejną sprawę dotyczącą tego głosowania, ale nie wycofuje kasacji - mimo że Sąd Najwyższy w różnych składach wyraża identyczną opinię prawną.

16.07.2024

NSA: Nie można odmówić świadczenia tylko dlatego, że są też inne dzieci

Niepelnosprawność

Gdy jedno z rodzeństwa, które w rzeczywistości sprawuje pełną opiekę nad rodzicem i z tego tytułu zrezygnowało z pracy bądź nie podejmuje zatrudnienia, ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne, nie ma podstaw do pozbawiania go tego prawa z tego powodu, że żyją inne dzieci, które również taki obowiązek alimentacyjny mogą wypełniać, ale nie zwróciły się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego - uznał NSA.

15.07.2024

SN: Zawieszona w czynnościach radca przychodzi do sądu

Prawnicy

Radca prawny nie zachowała należytej staranności, bo przyjście do sądu z zamiarem reprezentowania klientów było intencjonalne, całkiem świadome – mimo wydania przez sąd dyscyplinarny prawomocnego orzeczenia o zawieszeniu. Gdyby sąd cywilny się nie zorientował – podjęłaby ona czynności zawodowe. Dlatego kara zawieszenia na dalsze pół roku jest słuszna.

15.07.2024

WSA: Prezes zarządu mógł samodzielnie złożyć odwołanie

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka posiadała jednoosobowy zarząd. W Krajowym Rejestrze Sądowym wskazano jednak, że do składania oświadczeń wymagane było współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wskazał, że ujawniony sposób reprezentacji obowiązuje jedynie w przypadku, gdy zarząd spółki jest wieloosobowy, więc jedyny członek zarządu mógł samodzielnie złożyć odwołanie.

14.07.2024
1  2  3  4  5    716