Za brak ostrożności i przyczynienie się do szkody, trzeba zapłacić

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

Zakład ubezpieczeń nie odzyska od robotnika, który przyczynił się do uszkodzenia auta, pełnej kwoty, którą wypłacił jego właścicielowi. Kierowca bowiem zaparkował w miejscu do tego nie przeznaczonym, obok trwających prac montażowych. Sąd Okręgowy w Sieradzu uznał, że w ten sposób przyczynił się do szkody i zmniejszył kwotę, której ubezpieczyciel domagał się od robotnika.

03.12.2019

SN: Adwokat bronił się obrażając kolegów - zapłaci 8 tys. zł

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat obowiązany jest zachować umiar i takt wobec sądu, urzędów i instytucji, przed którymi występuje. Nawet w razie niewłaściwego zachowania osób biorących udział w postępowaniu sądowym. Krytyka powinna być formułowana z zachowaniem kultury - taki jest sens postanowienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

03.12.2019

NSA: Dziecko dwóch kobiet nie uzyska transkrypcji aktu urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie prawo nie dopuszcza wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodziców wpisano dwie kobiety - taki jest sens wydanej w poniedziałek 2 grudnia br. uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uchwała ta wiąże inne składy sądów.

02.12.2019

SN: Kłamca lustracyjny nie może być radcą prawnym

Prawnicy

Każde poświadczenie nieprawdy przez przedstawiciela zawodu zaufania publicznego to czyn o znaczącym stopniu szkodliwości społecznej - stwierdziła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Dlatego złożenie fałszywego oświadczenia lustracyjnego przez radcę prawnego, byłego agenta WSI zasługuje na najsurowszą karę - dodał sąd.

02.12.2019

WSA: To rada, nie burmistrz powołuje radę kobiet

Samorząd terytorialny

Organ wykonawczy gminy nie ma jakiejkolwiek kompetencji do powołania rady kobiet o charakterze opiniodawczym i konsultacyjnym. Takie upoważnienie ma wyłącznie rada gminy – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, który podzielił stanowisko wojewody w sprawie zarządzenia burmistrza Iławy.

02.12.2019

Sąd: Hotelarz zapłaci za pogryzienie przez pluskwy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Podmiot świadczący usługi hotelowe obowiązany jest naprawić szkodę i zadośćuczynić za krzywdę, której doznał gość hotelowy, pogryziony przez insekty - orzekł Sąd Rejonowy w Kłodzku. I dodał, że suma zadośćuczynienia jakiej może się domagać ma objąć wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego, zarówno już doznane, jak i te które mogą nastąpić w przyszłości

30.11.2019

SN: Walka o turystę pod Kościołem Mariackim

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Mimo naruszenia zasad uczciwej konkurencji, założyciel firmy turystycznej w Polsce Free Walking Tours nie otrzyma odszkodowania od bliźniaczego przedsiębiorstwa. Powód? Nie udowodnił rozmiaru szkody, m.in dlatego, że oprowadzanie turystów odbywa się w formie dobrowolnej wpłaty - taki jest sens wyroku Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

30.11.2019

WSA: Uchylający się od alimentów ojciec nie dostanie zasiłku rodzinnego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Ojciec, który nie mieszka z dzieckiem i uchyla się od płacenia zasądzonych przez sąd świadczeń alimentacyjnych nie może zostać automatycznie uznany za osobę uprawnioną do zasiłku rodzinnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że w takiej sytuacji rodzic nie tworzy z członkami rodziny wspólnoty dochodowej.

30.11.2019

SN: Emerytura pomostowa nie na koszt innych ubezpieczonych

Kadry w oświacie Emerytury i renty

Słusznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych odliczył od emerytury powszechnej sumę kwot emerytur dotychczas pobranych jako emerytura pomostowa dla nauczycielki urodzonej w 1952 roku - taki jest sens uchwały podjętej 28 listopada br.przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sadu Najwyższego.

29.11.2019

Będzie uchwała NSA w sprawie odmowy wpisania aktu urodzenia dziecka pary tej samej płci

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałek 2 grudnia br. podejmie uchwałę w sprawie odmowy wpisania do akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, którego rodzicami są dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. Na tle tego problemu w konflikcie pozostają dwie wartości: dobro dziecka i porządek prawny RP.

29.11.2019

SA: Niepełnosprawność nie świadczy o niezdolności do pracy

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W sprawach o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy nie wystarczy udowodnić, że u wnioskodawcy występuje określone schorzenie. Sąd Apelacyjny w Lublinie podkreślił bowiem, że niepełnosprawność nie jest odpowiednikiem niezdolności do pracy. Trzeba wykazać, w jakim stopniu wpływa ona na utratę zdolności do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami.

29.11.2019

SN nie wyda wyroku w sprawie wezwania do zapłaty, bo sędzia się wyłączył

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzynaście dni strony czekały na ogłoszenie wyroku po odbytej 15 listopada rozprawie w Izbie Cywilnej. Jednak 28 listopada sędzia Joanna Misztal-Konecka ogłosiła, że jeden z sędziów wyłączył się od rozpoznawania sprawy. Rozprawę zamkniętą ponownie otworzono i odroczono. Teraz nowy skład nachyli się nad interpretacją art. art. 455 kc.

28.11.2019

NSA: Oczekiwania wobec podatnika muszą być realne

VAT

Dobra wiara musi być oceniana w powszechnie akceptowalnej procedurze zwalczania przestępstw podatkowych, ale zarzuty jej niedochowania powinny być oparte na faktach. W transakcjach karuzelowych nabywca może się skutecznie bronić dobrą wiarą i w pewnych okolicznościach zachować prawo do odliczenia VAT. Do takiego wniosku prowadzi najnowszy wyrok NSA.

28.11.2019

SN "odfrankowił" umowę o kredyt denominowany

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok po wyroku TSUE w sprawie Dziubak. Po raz pierwszy odfrankowił umowę o kredyt denominowany. Uznał, że należy usunąć klauzulę walutową i pozostawić w mocy pozostałą część umowy. To oznacza, że dotyczy ona kredytu w wysokości kwoty nominalnie przekazanej przez bank, oprocentowanej stawką LIBOR i marżą. Prawnicy podkreślają wagę orzeczenia, ale ale oceniają go różnie.

28.11.2019

SN: Celowa informacja o wpływach z abonamentu od telewizji kablowej

Prawo cywilne

Słuszne było roszczenie ZAIKS-u o udostępnienie informacji o dochodach od operatora telewizji kablowej - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak wyrok w tej sprawie musiał być uchylony, ze względu na podział spółki pozwanej, na dwa różne podmioty. Proces będzie toczył się od początku.

28.11.2019

WSA: Wahania wartości gruntów bez wpływu na pozwolenie budowlane

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor chciał wybudować wieżę telekomunikacyjną, co spotkało się ze sprzeciwem sąsiadów, którzy wskazywali, że planowane przedsięwzięcie wpłynie na spadek cen gruntów na tym terenie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku jednak uznał, że wahania wartości nieruchomości nie warunkują udzielenia pozwolenia na budowę.

28.11.2019

Strasburg: Można krytykować polityka za presję na sądy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 listopada uznał, że stwierdzenie "mer Moskwy kontroluje sądy" nie miało charakteru zniesławiającego. I uznał za nadużycie wyroki rosyjskich sądów, które orzekły bardzo wysokie zadośćuczynienie, które miał wypłacić merowi opozycyjny polityk.

27.11.2019

SN: Prokurator Generalny może ingerować w każde postanowienie dyscyplinarne adwokatury

Prawo karne Prawnicy

W postępowaniu dyscyplinarnym adwokatów kodeks postępowania karnego o wnoszeniu kasacji przez Prokuratora Generalnego od każdego prawomocnego orzeczenia ma zastosowanie do postanowień sądu dyscyplinarnego dla adwokatów - stwierdziła Izba Dyscyplinarna SN w składzie 7 sędziów. Jest to przełamanie dotychczasowej, utrwalonej linii orzecznictwa.

27.11.2019

SN: Zawieszenie podwyższenia uposażenia za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Prawo karne Prokuratura

Obwiniony prokurator w stanie spoczynku za spowodowanie wypadku drogowego poniósł dwie kary; jedną w procesie karnym, drugą w procesie dyscyplinarnym. Są to sankcje surowe, zwłaszcza, że prokurator skończył 80 lat - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, pozostawiając karę zawieszenia waloryzacji uposażenia na rok.

27.11.2019

SN: Izba Dyscyplinarna nie uznaje wyroku TSUE, ale przerwała rozprawę

Izba Dyscyplinarna SN po wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 19 listopada 2019 r. stoi na stanowisku, że orzeczenie to nie zobowiązuje żadnej izby Sądu Najwyższego do oceny powołania nowej Izby Dyscyplinarnej. Jednak odroczyła postępowanie zażaleniowe na uchwałę uchylającą immunitet sędziemu SN w stanie spoczynku obwinionemu o zbrodnie przeciwko ludzkości.

27.11.2019