SO: Spółka wodna nie odpowiada na zasadzie ryzyka

Prawo pracy BHP

Choć spółka wodna używa w swojej działalności koparek i sprzętu spalinowego nie można uznać jej za przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody. Nie odpowiada więc za wypadek pracownika na zasadzie ryzyka. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Łodzi.

30.06.2020

NSA: Szukanie przyczyn choroby zawodowej można ograniczyć do ostatniego pracodawcy

BHP Opieka zdrowotna

Choroba zawodowa pojawiła się u pracownika siedem lat po jego zatrudnieniu. Nie było więc podstaw, aby sprawdzać, czy u poprzedniego pracodawcy wykonywał pracę w warunkach narażenia zawodowego. Szczególnie, że nie wykazano, że cierpiał wówczas na zespół cieśni w obrębie nadgarstka. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.06.2020

WSA: Brak laboratorium nie uzasadnia nierzetelnej oceny narażenia zawodowego

BHP

Kierowca ciężarówki przez wiele lat pracy był narażony na hałas. Stwierdzony u niego niedosłuch spełniał kryteria choroby zawodowej. Sanepid jej jednak nie stwierdził. Rozstrzygnięcie to zostało uchylone przez WSA w Kielcach, który uznał wydane decyzje za przedwczesne, ponieważ nie opracowano prawidłowej oceny narażenia zawodowego.

23.06.2020

Ministerstwo Rozwoju przygotowało wytyczne dla biur

BHP Koronawirus

Pracownicy biur nie muszą nosić maseczek, o ile nie spotykają się z kontrahentami. Za to osoby z zewnątrz przychodzące do biura powinny mieć zakryte usta i nos. W opublikowanych właśnie wytycznych dla biur Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektor Sanitarny zalecają jednak dezynfekowanie telefonów, a także cyferblatów w mikrofalówce lub ekspresie do kawy.

19.06.2020

Od poniedziałku wracają kontrole inspekcji pracy

Prawo pracy BHP

Od 22 czerwca inspektorzy w pełnym zakresie powrócą do wykonywania swoich zadań. Jednak działania kontrolno-nadzorcze prowadzone będą z zastosowaniem procedur ograniczających ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - zdecydował Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

18.06.2020

Więcej medyków ubezpieczonych od koronawirusa

BHP Zawody medyczne Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia podpisało 1 czerwca r. aneks zawartej z PZU S.A. umowy zbiorowego ubezpieczenia następstw zakażenia po ekspozycji na koronawirus SARS- COV-2, który znacznie poszerza krąg osób objętych ubezpieczeniem. Teraz obejmie ono także m.in. salowe i cały personel medyczny oraz szpitalny.

07.06.2020

Wesele w czasie epidemii – restrykcje przy jedzeniu, hulaj dusza przy tańcach

BHP Koronawirus

Stoły mają być rozstawione w odległości dwóch metrów, a goście nie mogą siedzieć naprzeciw siebie - trzeba ich więc usadzać w "szachownicę". Organizator musi mieć pełną listę gości z ich danymi kontaktowymi - do udostępnienia w razie zakażenia. To zalecenia Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego dla wesel i przyjęć. O tańcach nie ma w nich... ani słowa. Nie wskazano też limitu osób na powierzchnię lokalu.

04.06.2020

Szczególne zasady bezpieczeństwa przy otwarciu kin, teatrów, filharmonii

Administracja publiczna BHP Koronawirus

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego publikuje zasady powrotu do kin i teatrów. W wytycznych podkreśla, że konieczne jest zakrywania ust i nosa przez widzów oraz udostępnienie nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali. Zaleca powołanie koordynatora do spraw zdrowotnych lub delegowanie pracownika do zadań związanych z dbałością o zachowanie ustalonych procedur.

02.06.2020

Trudne powroty do pracy, gdy epidemia jeszcze trwa

Prawo pracy BHP Koronawirus

Firmy szukają ochotników, którzy zechcą jako pierwsi wrócić do pracy. Ci, którzy się na to zdecydują, muszą liczyć się z obostrzeniami i zgodzić się np. na siedzenie w maseczce przez 8 godzin przy biurku lub maszynie, chodzenie do kuchni pojedynczo czy mierzenie temperatury. "Odmrażanie" życia gospodarczego to poważny wysiłek organizacyjny i finansowy, ale też wiele problemów natury prawnej.

02.06.2020

Kołakowska: Mierzenie temperatury pracownikom potrzebne, ale prawnie niepewne

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Pracodawcy stanęli przed dylematem, czy mierzenie temperatury - jedno z najprostszych działań, zalecanych w ramach profilaktyki COVID-19 - jest prawnie dopuszczalne. Nie ma przepisu, który w sposób niebudzący wątpliwości pozwalałby na to pracodawcy, nawet w stanie zagrożenia. A kary za na naruszenie danych osobowych mogą być surowe – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

26.05.2020

Praca zdalna – rozwiązanie stałe czy przejściowe?

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi pracę zdalną - taką propozycję przepisów zawiera rządowy projekt tarczy 4, który właśnie trafił do Sejmu. Zmiana jest pozytywnie oceniana przez pracodawców i pożądana przez wielu pracowników. Niestety, póki co jest tylko na czas epidemii - jako element pakietu antykryzysowego. A przydałoby się uregulowanie jej na stałe w Kodeksie pracy.

25.05.2020

WSA: Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości to konieczność

Środowisko Prawo pracy BHP

Inspektor pracy słusznie uznał, że pracownicy spalarni nie mają właściwego zabezpieczenia chroniącego przed upadkiem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że zagrażało im niebezpieczeństwo i konieczne było wydanie przez inspektora nakazu w celu zapewnienia ochrony pracującym na wysokości.

22.05.2020

Wytyczne do mierzenia temperatury na bakier z prawem

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Mnożą się wytyczne i zalecenia dotyczące problematycznego mierzenia temperatury pracownikom. Główny Inspektorat Sanitarny, wbrew ustawie, wydaje je samodzielnie lub z innymi ministerstwami. Zdaniem ekspertów, wiele z nich wydano bez podstawy prawnej i wbrew stanowisku prezesa UODO oraz z naruszeniem Kodeksu pracy.

22.05.2020

Rząd przyciął zasiłki opiekuńcze - już od poniedziałku

BHP Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

25 maja rodzice dzieci do lat 8 stracą prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły. Prawo do niego zachowają tylko ci, którzy wychowują pociechy z niepełnosprawnościami do 18 roku życia, w tym funkcjonariusze służb i rolnicy. To nie tylko niespodziewany kłopot dla rodzin, ale także dla samorządów, które czeka zalew dzieci wracających do przedszkoli.

20.05.2020

PIP: W czasie epidemii zajmujemy się tylko najgroźniejszymi sprawami

Prawo pracy BHP Koronawirus

Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się obecnie tylko naruszeniami prawa pracy grożącymi śmiercią. Innymi sprawami zajmie się po zawieszeniu stanu epidemii – poinformował Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy, w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

18.05.2020

To Sanepid decyduje, czy rodzina osoby chorej ma być na kwarantannie

Prawo pracy BHP Koronawirus

Nie ma przepisu, który z mocy prawa nakazywałby kwarantannę członkom najbliższej rodziny osoby chorej, zarażonej koronawirusem, którą Sanepid wysłał na izolację domową. A przecież obowiązkową kwarantannę przechodzą razem z rodzinami osoby, które wróciły z zagranicy. Podobnie jak te, które mieszkają z osobą zdrową, odbywającą kwarantannę na podstawie decyzji Sanepidu z uwagi na to, iż była ona narażona na zakażenie.

18.05.2020