Wesele w czasie epidemii – restrykcje przy jedzeniu, hulaj dusza przy tańcach

BHP Koronawirus

Stoły mają być rozstawione w odległości dwóch metrów, a goście nie mogą siedzieć naprzeciw siebie - trzeba ich więc usadzać w "szachownicę". Organizator musi mieć pełną listę gości z ich danymi kontaktowymi - do udostępnienia w razie zakażenia. To zalecenia Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego dla wesel i przyjęć. O tańcach nie ma w nich... ani słowa. Nie wskazano też limitu osób na powierzchnię lokalu.

04.06.2020

Szczególne zasady bezpieczeństwa przy otwarciu kin, teatrów, filharmonii

Administracja publiczna BHP Koronawirus

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego publikuje zasady powrotu do kin i teatrów. W wytycznych podkreśla, że konieczne jest zakrywania ust i nosa przez widzów oraz udostępnienie nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali. Zaleca powołanie koordynatora do spraw zdrowotnych lub delegowanie pracownika do zadań związanych z dbałością o zachowanie ustalonych procedur.

02.06.2020

Trudne powroty do pracy, gdy epidemia jeszcze trwa

Prawo pracy BHP Koronawirus

Firmy szukają ochotników, którzy zechcą jako pierwsi wrócić do pracy. Ci, którzy się na to zdecydują, muszą liczyć się z obostrzeniami i zgodzić się np. na siedzenie w maseczce przez 8 godzin przy biurku lub maszynie, chodzenie do kuchni pojedynczo czy mierzenie temperatury. "Odmrażanie" życia gospodarczego to poważny wysiłek organizacyjny i finansowy, ale też wiele problemów natury prawnej.

02.06.2020

Kołakowska: Mierzenie temperatury pracownikom potrzebne, ale prawnie niepewne

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Pracodawcy stanęli przed dylematem, czy mierzenie temperatury - jedno z najprostszych działań, zalecanych w ramach profilaktyki COVID-19 - jest prawnie dopuszczalne. Nie ma przepisu, który w sposób niebudzący wątpliwości pozwalałby na to pracodawcy, nawet w stanie zagrożenia. A kary za na naruszenie danych osobowych mogą być surowe – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

26.05.2020

Praca zdalna – rozwiązanie stałe czy przejściowe?

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi pracę zdalną - taką propozycję przepisów zawiera rządowy projekt tarczy 4, który właśnie trafił do Sejmu. Zmiana jest pozytywnie oceniana przez pracodawców i pożądana przez wielu pracowników. Niestety, póki co jest tylko na czas epidemii - jako element pakietu antykryzysowego. A przydałoby się uregulowanie jej na stałe w Kodeksie pracy.

25.05.2020

WSA: Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości to konieczność

Środowisko Prawo pracy BHP

Inspektor pracy słusznie uznał, że pracownicy spalarni nie mają właściwego zabezpieczenia chroniącego przed upadkiem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że zagrażało im niebezpieczeństwo i konieczne było wydanie przez inspektora nakazu w celu zapewnienia ochrony pracującym na wysokości.

22.05.2020

Wytyczne do mierzenia temperatury na bakier z prawem

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Mnożą się wytyczne i zalecenia dotyczące problematycznego mierzenia temperatury pracownikom. Główny Inspektorat Sanitarny, wbrew ustawie, wydaje je samodzielnie lub z innymi ministerstwami. Zdaniem ekspertów, wiele z nich wydano bez podstawy prawnej i wbrew stanowisku prezesa UODO oraz z naruszeniem Kodeksu pracy.

22.05.2020

Rząd przyciął zasiłki opiekuńcze - już od poniedziałku

BHP Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

25 maja rodzice dzieci do lat 8 stracą prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły. Prawo do niego zachowają tylko ci, którzy wychowują pociechy z niepełnosprawnościami do 18 roku życia, w tym funkcjonariusze służb i rolnicy. To nie tylko niespodziewany kłopot dla rodzin, ale także dla samorządów, które czeka zalew dzieci wracających do przedszkoli.

20.05.2020

PIP: W czasie epidemii zajmujemy się tylko najgroźniejszymi sprawami

Prawo pracy BHP Koronawirus

Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się obecnie tylko naruszeniami prawa pracy grożącymi śmiercią. Innymi sprawami zajmie się po zawieszeniu stanu epidemii – poinformował Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy, w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

18.05.2020

To Sanepid decyduje, czy rodzina osoby chorej ma być na kwarantannie

Prawo pracy BHP Koronawirus

Nie ma przepisu, który z mocy prawa nakazywałby kwarantannę członkom najbliższej rodziny osoby chorej, zarażonej koronawirusem, którą Sanepid wysłał na izolację domową. A przecież obowiązkową kwarantannę przechodzą razem z rodzinami osoby, które wróciły z zagranicy. Podobnie jak te, które mieszkają z osobą zdrową, odbywającą kwarantannę na podstawie decyzji Sanepidu z uwagi na to, iż była ona narażona na zakażenie.

18.05.2020

Rząd wydał nowe przepisy w sprawie ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa

BHP Koronawirus

Od poniedziałku, 18 maja, otwarte mogą zostać salony fryzjerskie, restauracje, a także „wyspy” w galeriach handlowych - przewiduje najnowsze, właśnie opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów. Ich działalność będzie jednak ograniczona w związku z epidemią koronawirusa. Do odwołania trzeba będzie też chodzić w maseczce i zachowywać dystans na ulicy i w komunikacji.

16.05.2020

Kolacja w restauracji możliwa, ale nie będzie romantyczna

BHP Koronawirus

Od 18 maja będzie można zaprosić dziewczynę na kolację do restauracji, ale romantycznie nie będzie. Nie można będzie usiąść na przeciwko niej, tylko z boku, i to w odległości 1,5 metra. Na szczęście podczas jedzenia można zdjąć maseczkę i rękawiczki. Tak wynika z wytycznych Ministerstwa Rozwoju dla gastronomii.

13.05.2020

Kosmetyczka w maseczce i rękawiczkach zrobi manicure

BHP Koronawirus

Klienci będą mogli korzystać z gabinetów tylko po umówieniu wizyty i bez osób towarzyszących. Nie może też mieć objawów choroby zakaźnej, być w trakcie kwarantanny, czy mieszkać z taką osobą. Klient musi mieć osłonę nosa i ust oraz rękawiczki, o ile jest to możliwe, ze względu na rodzaj wykonywanego zabiegu. Stanowiska muszą być w bezpiecznej odległości. Takie zalecenia przygotowało dla salonów kosmetycznych Ministerstwo Rozwoju.

13.05.2020

Fryzjer będzie ciął w rękawiczkach i maseczce

BHP Koronawirus

W salonach fryzjerskich nie będzie poczekalni, klienci mają być umawiani na konkretną godzinę. Pracownicy mają mieć mierzoną temperaturę przed przystąpieniem do pracy, ale za ich zgodą. Kosmetyczki i fryzjerzy mają nosić rękawiczki, maseczki, a nawet gogle oraz odzież ochronną. Klienic też mają mieć maseczkę i rękawiczki. Jeśli ich nie ma, zakład musi je zapewnić bezpłatnie.

13.05.2020

PIP wydała zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Oddzielanie stanowisk pracy przegrodami, unikanie roślin doniczkowych, zapewnienie dodatkowej, minimum 1,5-metrowej przestrzeni między pracownikami i np. nadzór nad pracownikami to zalecane przez Państwową Inspekcję Pracy środki techniczne i behawioralne, które mają pomóc zminimalizować zagrożenia i ułatwić pracownikom bezpieczny powrót do pracy.

07.05.2020

Od poniedziałku obowiązują nowe zasady kierowania pracowników na kwarantannę

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od poniedziałku, 4 maja, z kwarantanny zwolnieni są pracownicy przekraczający granicę krajów sąsiednich w celach zawodowych i służbowych. Nie powinno mieć przy tym żadnego znaczenia to, jak często przekraczana jest granica, bo zwolnienie nie dotyczy wyłącznie pracowników, którzy przekraczają ją codziennie. Zwolnienie dotyczy również kierowców wykonujących czynności zawodowe w państwach sąsiadujących.

06.05.2020