Wypadek przy pracy zdalnej poza kontrolą inspektorów pracy

Prawo pracy BHP Poprawmy prawo

W okresie od 1 marca do 19 listopada do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono 5 wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej - ustaliło Prawo.pl. W żadnym z nich PIP nie prowadziła czynności, bo do zdarzeń doszło w mieszkaniach prywatnych, do których dostęp inspektorów pracy jest niemożliwy. Ustawa o PIP nie dopuszcza bowiem prowadzenia czynności kontrolnych w takich lokalizacjach.

03.12.2020

O nienoszeniu maseczki w zakładzie pracy może zdecydować pracodawca

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od środy, 2 grudnia, rząd wprowadził nowe zasady noszenia maseczek zakładach pracy. Utrzymał wprawdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba, ale jednocześnie pozwolił, by o obowiązku tym decydował jednak pracodawca. Dopuszczone będzie też odsłonięcie ust i nosa na czas spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy.

02.12.2020

Resort zdrowia poprawił rozporządzenie w sprawie maseczek

BHP Koronawirus

W zakładach pracy obowiązek zakrywania ust i nosa pozostaje, ale pracodawca może go znieść. Można też już spożywać posiłki i napoje bez maseczki. Takie zmiany w rozporządzeniu o nakazach i zakazach w związku z epidemią zostały wprowadzone od dziś, czyli środy 2 grudnia. Co do zasady zwolniono też z obowiązku noszenia maseczki pracowników urzędów, sądów i uczelni. Jak alarmowaliśmy w Prawo.pl od soboty 28 listopada maseczki trzeba było nosić w pracy, nawet podczas jedzenia.

02.12.2020

W pracy też w maseczce, nawet na open space i stołówce

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od soboty, 28 listopada, w zakładach pracy wszyscy pracownicy będą musieli chodzić w maseczkach. Nowe obostrzenia nakazują bowiem zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Oznacza to konieczność zakładania maseczek nie tylko w pokojach, ale także w pomieszczeniach typu open space, czy kuchnia. Wyjątków nie ma. Zdaniem prawników to dowód na to, że pracodawcy nie powinni wprowadzać własnych dalej idących ograniczeń

27.11.2020

Ciepły posiłek i herbata dla pracownika - tylko w jakich warunkach?

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy mają problem z wydawaniem posiłków pracownikom pracującym w szczególnie uciążliwych warunkach, np. w zimie na otwartej przestrzeni. Wytycznych dla stołówek zakładowych nie ma, a Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii twierdzi, że np. w stołówkach, w których działają cateringi zakładowe, obowiązują zasady dotyczące gastronomii.

26.11.2020

Lekarze i pielęgniarki umierają, walcząc z koronawirusem. Nieliczni mają ubezpieczenie

BHP Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Umierają medycy zakażeni koronawirusem, pracujący na oddziałach covidowych i niecovidowych. Ci pierwsi, w liczbie ponad 3 tysięcy osób, są objęci ubezpieczeniem na życie w PZU, które wykupiło dla nich Ministerstwo Zdrowia, ale rodziny zmarłych nie otrzymały jeszcze pieniędzy. Premier przyznaje na razie renty dla ich dzieci. Medycy z oddziałów niecovidowych nie mogą liczyć na takie przywileje.

25.11.2020

GIS zaakceptował wytyczne dla ośrodków narciarskich. Będą otwarte

BHP Koronawirus

W strefie czerwonej na terenie ośrodka narciarskiego będzie mogła się znajdować nie więcej niż jedna osoba na 100 metrów kwadratowych, a w żółtej na 75 mkw. powierzchni ośrodka. W strefie czerwonej, a jest nią obecnie cała Polska, restauracje i bary będą zamknięte. Nie wiadomo, czy będą mogły sprzedawać jedzenie i picie na wynos. Z wytycznych to nie wynika.

24.11.2020

Pracodawca może zadbać o BHP pracowników zdalnych

Prawo pracy BHP Koronawirus

Co trzeci Polak pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Pracodawcy mogą pomóc dbać o kondycję, zapewniając między innymi dostęp do regularnych badań profilaktycznych przeciwdziałających najważniejszym problemom.

24.11.2020

Pracodawca może wymagać noszenia w firmie maseczek

Prawo pracy BHP Koronawirus

Jeśli warunki w firmie nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa oraz higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia zatrudnionych osób, to pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków, niezwłocznie zawiadamiając o tym przełożonego. Podpisanie zobowiązania do noszenia maseczki nie może być warunkiem przyjęcia do pracy,

23.11.2020

Pracodawca sprawdzi warunki pracy zdalnej. Osobiście, albo zdalnie

Prawo pracy BHP

Pracodawca może skontrolować warunki, w jakich pracownik w mieszkaniu wykonuje pracę zdalnie, gdy zasady kontroli określa regulamin pracy, albo gdy na taką kontrolę wyrazi zgodę pracownik. W przeciwnym razie może przeprowadzić kontrolę w formie zdalnej, korzystając z ankiety elektronicznej, którą wypełni sam pracownik.

23.11.2020

Rząd da pracodawcom więcej czasu na uaktualnienie badań okresowych pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus

Z obecnych 60 do 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, rząd chce wydłużyć okres, w jakim pracodawcy i pracownicy będą mieli obowiązek uaktualnienia badań okresowych. O 180 dni wydłużona zostanie też ważność badań okresowych i kontrolnych, które przestały być aktualne po 7 marca 2020 r.

19.11.2020

Pracodawca może ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów bhp

Prawo cywilne Prawo pracy BHP

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie odpowiedzialność ponosi pracodawca. Musi on zorganizować pracę tak, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że za naruszenie przepisów dotyczących bhp grozi im odpowiedzialność wykroczeniowa i karna - pisze Kinga Malcher.

17.11.2020

W czasie pandemii jedni pracują zdalnie, a inni "skoszarowani"

Prawo pracy BHP Koronawirus

Są firmy, które już wiosną i teraz zdecydowały się skoszarować ważnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa pracowników. Żyją oni w pełnym odizolowaniu od świata zewnętrznego – swoich rodzin, a nawet pozostałych kolegów z pracy. Wszystko po to, by zapewnić im bezpieczeństwo i ciągłość działania zakładu pracy, który jest strategiczny dla funkcjonowania państwa.

14.11.2020

Firma może ujawnić dane zakażonego, by chronić innych pracowników

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Pracodawcy nie wiedzą, czy mogą informować załogę o przypadkach zakażenia COVID-19 w zakładzie pracy. Zdaniem prawników - tak, bo obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracowników. Według UODO, przepisy nie regulują celu przetwarzania danych, jakim jest zwalczanie pandemii. To służby sanitarne powinny wskazywać kierunki podejmowanych działań,

12.11.2020

W 9-osobowym busie może jechać 5 osób łącznie z kierowcą

Prawo pracy BHP Koronawirus

Jeżeli bus ma 9 miejsc łącznie z kierowcą, to – zgodnie z rządowym rozporządzeniem – może nim podróżować 4 pasażerów, tak aby zajęta była nie więcej niż połowa miejsc, czyli w sumie 5 miejsc z kierowcą – twierdzi Centrum Informacyjne Rządu. To odpowiedź na pytanie serwisu Prawo.pl w związku z wprowadzonymi od 3 listopada kolejnymi obostrzeniami w transporcie.

10.11.2020

Aeroklub zapłaci 100 tys. zadośćuczynienia za wypadek lotniczy ucznia

Szkoła i uczeń BHP

Pilotowi uczniowi nie można zarzucić zawinionego zachowania w odniesieniu do wadliwie wykonywanego manewru, którego prawidłowości podejmowania dopiero uczył się podczas lotu szkoleniowego, w którym doszło do wypadku – stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

31.10.2020

SN: Śmierć w czasie świątecznego meczu - to wypadek przy pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Precedensowy wyrok wydała w czwartek 22 października Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Uznała, że udział funkcjonariusza Straży Granicznej w meczu piłki nożnej zorganizowanym w celu uczczenia powstania jednostki był wykonywaniem zadania w interesie tej służby i w związku z tym należy się wdowie odszkodowanie za śmiertelny wypadek.

23.10.2020

Pracodawca a walka z pandemią, czyli między młotem a kowadłem

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Choć pandemię koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła ponad pół roku temu, do dziś polscy pracodawcy nie mogą podejmować skutecznych działań mających na celu walkę z wirusem bez obaw o konsekwencje prawne. Wątpliwości budzi to, jakie działania może podejmować pracodawca wobec pracowników chcąc walczyć z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

21.10.2020

Praca zdalna – firmy mają zastrzeżenia do rządowego projektu

Prawo pracy BHP Koronawirus

Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie incydentalnej pracy zdalnej. Miałaby ona być wykonywana na wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy. OPZZ już zapowiada, że nie zgodzi się na różnicowanie pracy zdalnej, ani na daleko idące wyłączenia odpowiedzialności pracodawcy i przerzucanie jej na zatrudnionych.

21.10.2020