W najbliższych tygodniach mają ruszyć szczepienia przeciw Covid-19 w zakładach pracy. Część firm już deklaruje, ze zorganizuje bezpiecznie cały proces szczepień i zgłosi się po szczepionki. Przedsiębiorcy mają doświadczenie związane m.in. z funkcjonowaniem zakładowych przychodni, współpracą z prywatną opieką medyczną,  organizacją regularnych szczepień dużych grup pracowników przeciw grypie.

- W drugim kwartale powstaną też punkty drive thru na parkingach, umożliwimy szczepienia w zakładach pracy i aptekach - mówił niedawno Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do programu szczepień przeciwko Covid-19.  Pracodawca będzie mógł zorganizować punkt szczepień, jeśli znajdzie 500 osób do zaszczepienia i zorganizuje zespół oraz zabezpieczenie, to otrzyma szczepionki. - Będzie więc musiał podpisać umowę z osobami szczepiącymi, zorganizować od strony logistycznej swoich pracowników, a następnie złożyć zamówienie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (dawniej Agencja Rezerw Materiałowych) - doprecyzował Michał Dworczyk. 

Czytaj więcej: Rząd zmienia zasady szczepień przeciwko Covid-19

- Pracodawcy mają odpowiedni potencjał organizacyjny i doświadczenie, które są gwarancją  bezpiecznego przeprowadzenia szczepień. Firmy czekają na wymogi, które będą musiały spełnić, aby wziąć udział w programie szczepień, np. wzory wniosków, zasady bezpieczeństwa. Najważniejsze w tej chwili jest umożliwienie firmom przygotowania się do programu szczepień – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Do Lewiatana kierowanych jest wiele pytań od pracodawców o organizację programu szczepień. Kto i na jakim poziomie będzie koordynował szczepienia? Czy będą to robić  samorządy? Jak będzie wyglądała  dystrybucja szczepionek? Doprecyzowania wymaga też minimalna liczba osób zgłaszanych do zaszczepienia (500 osób czy pracowników).