Badanie: Hybrydowe formy zatrudnienia mogą zastąpić pracę zdalną

Prawo pracy BHP Koronawirus

Blisko 9 na 10 badanych, pracujących zdalnie w trakcie pandemii, chciałoby kontynuować ten model także po jej zakończeniu. Chęć pracy poza biurem na pełen etat wyraża 13 proc. respondentów, a kolejne 27 proc. chce pracować zdalnie w pojedyncze dni miesiąca – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

07.04.2021

Pracodawcy szykują się do organizacji szczepień

Prawo pracy BHP Koronawirus

Część firm już deklaruje chęć zorganizowania szczepień w zakładach pracy i zamierza zgłosić się po szczepionki. Udział pracodawców w programie szczepień odciąży system podstawowej opieki zdrowotnej i przyśpieszy szczepienia. Czekają na szczegóły. Obecnie najważniejsze jest umożliwienie pracodawcom przygotowania się, z pewnym wyprzedzeniem, do realizacji programu szczepień – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

06.04.2021

Kto będzie dmuchał w alkomat przed pracą – ministerstwo już wie, ale nie chce powiedzieć

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ma już gotowy projekt zmian w Kodeksie pracy oraz w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, które mają umożliwić pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Zdaniem ekspertów, przy tej okazji uregulować trzeba też kwestię narkotyków. Przede wszystkim jednak ustalić, jakie normy i do kogo będą stosowane.

02.04.2021

SA: Nie warto samemu naprawiać budynku po pożarze

Prawo cywilne BHP Budownictwo

W sytuacji, gdy ubezpieczony po pożarze wykonał określone roboty sam, a więc systemem gospodarczym, to nie ma podstaw, aby do wartości tych robót doliczać podatek VAT - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Dlatego, że przyznanie odszkodowania w wysokości obejmującej ten podatek prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia ubezpieczonego.

01.04.2021

Jest projekt o pracy zdalnej - pracownik odpowiedzialny za organizację stanowiska pracy

Prawo pracy BHP

Praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – to definicja pracy zdalnej z projektu, do którego dotarło Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, stanowi on w 80 proc. powtórzenie przepisów o telepracy.

01.04.2021

ZUS wysłał płatnikom informacje o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do 154 620 płatników składek zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Otrzymali je ci, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2018-2020. Ci, którzy tego nie zrobili, sami muszą ustalić obowiązującą ich w nowym roku składkowym stopę procentową składki.

30.03.2021

Pracodawcy chętnie zaszczepią pracowników, ale przepisy na razie nie pozwalają

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd zapowiada przyspieszenie w szczepieniach przeciwko Covid-19 i chce zwiększyć liczbę miejsc, w których będzie podawana szczepionka o zakłady pracy. By pracodawcy zaczęli szczepić swoich pracowników, muszą mieć możliwość stworzenia punktów szczepień na terenie firmy. Obecnie bowiem taki zastrzyk można podać tylko w pełni wyposażonej placówce leczniczej.

30.03.2021

Smartfon przeszkadza w pracy - trzy sposoby na ograniczenie używania

Prawo pracy BHP

Nawet 2,5 godziny dziennie spędzają pracownicy używając smartfonów w trakcie pracy do celów niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi – wynika z danych Screen Education. Jak ten czas ograniczyć? Według Personnel Service, są trzy najlepsze sposoby na poradzenie sobie z cyfrowym rozproszeniem, by pracować efektywniej.

16.03.2021

Płatnicy mogą zostać pozbawieni prawa do odzyskania nadpłaty

BHP Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce ograniczyć możliwość skorygowania informacji ZUS IWA do końca roku kalendarzowego następującego po tym, za który informacja jest składana. W efekcie ZUS zawsze będzie mógł odzyskać niedopłatę składki wypadkowej, a płatnik nadpłatę – nie. Zdaniem ekspertów, to powrót do przepisów, które różnicowały sytuację płatników składek

12.03.2021

RPO pyta o dodatek covidowy dla personelu pomocniczego

BHP Zawody medyczne Koronawirus

Szpitalny personel pomocniczy, np. salowe czy sekretarki medyczne SOR, nie dostał dodatkowego świadczenia pieniężnego za walkę z epidemią, które przysługiwało personelowi medycznemu - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. I upomina się o wyjaśnienie w tej sprawie u ministra zdrowia.

11.03.2021

Kiedy firma musi zatrudnić pracownika BHP na umowie o pracę

Prawo pracy BHP

Obowiązek utworzenia służby bhp powstaje w momencie zatrudnienia więcej niż 100 pracowników. Właściwy inspektor pracy może nakazać zwiększenie liczby pracowników służby bhp - wyjaśnia Maciej Ambroziewicz, ekspert w LEX BHP.

27.02.2021

Programy wertykalne wsparciem dla nie-prawników rozwiązujących problemy prawne

Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy

Programy z informacjami prawnymi dla księgowych, kadrowców czy np. specjalistów ds. BHP istotnie różnią się od systemów informacji prawnej, bo ich odbiorcą najczęściej są nie-prawnicy. W odróżnieniu od tych dla prawników, gdzie dominuje prawodawstwo oraz bogate zbiory orzeczeń, w tzw. programach wertykalnych jest mix dokumentów, narzędzi oraz usług dopasowanych do potrzeb specjalistów.

26.02.2021

Rada Przedsiębiorczości apeluje o uregulowanie pracy zdalnej w sposób elastyczny

Prawo pracy BHP Koronawirus

Rady Przedsiębiorczości ma cztery kluczowe postulaty w zakresie pracy zdalnej. Oczekuje odejścia od obowiązku określania konkretnego miejsca jej wykonywania i postuluje wyposażenie pracowników w niezbędny sprzęt i materiały oraz zwrot kosztów związanych z eksploatacją urządzeń niezbędnych do pracy w formie zdalnej. Chce też prowadzenia dokumentacji pracowniczej wyłącznie w postaci elektronicznej

15.02.2021

Katarzyna Łażewska-Hrycko została Głównym Inspektorem Pracy

Prawo pracy BHP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powołała Katarzynę Łażewską-Hrycko na urząd Głównego Inspektora Pracy. Zastąpi ona na tym stanowisku zmarłego na początku tego roku Andrzeja Kwalińskiego. W uroczystości uczestniczyli Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu i poseł Janusz Śniadek, przewodniczący Rady Ochrony Pracy.

10.02.2021

52 tys. kontroli - pracodawcy już dziś powinni się przygotować na wizyty PIP

Prawo pracy BHP Koronawirus

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że w 2021 roku planuje przeprowadzić 52 tys. kontroli weryfikujących głównie przestrzeganie przepisów tarcz antykryzysowych w zakresie ochrony miejsc pracy, ale również poziom bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie epidemii COVID-19. Przygotowując się na nie pracodawcy powinni dokonać przeglądu m.in. instrukcji i procedur, oceny ryzyka zawodowego

10.02.2021

COVID-19 może być chorobą zawodową

Prawo pracy BHP Koronawirus

COVID-19 jako choroba zakaźna może być, według Ministerstwa Zdrowia, chorobą zawodową. A ponieważ obowiązkiem pracodawców jest zapobieganie zachorowaniom, w ramach działań profilaktycznych firma może zorganizować badania przesiewowe lub punkt szczepień w swojej siedzibie – twierdzą eksperci.

09.02.2021

Wdrożyć do zespołu niepełnosprawnego pracownika nie takie trudne

Prawo pracy BHP HR

Przedsiębiorca, który po raz pierwszy zatrudnia osobę niepełnosprawną, może mieć kilka wątpliwości – choćby odnośnie tego, jak ma wyglądać procedura wdrożenia jej do zespołu. Tymczasem taki pracownik podlega w większości przypadków tym samym zasadom pracy, co inni członkowie.

08.02.2021