Jest projekt o pracy zdalnej - pracownik odpowiedzialny za organizację stanowiska pracy

Prawo pracy BHP

Praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – to definicja pracy zdalnej z projektu, do którego dotarło Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, stanowi on w 80 proc. powtórzenie przepisów o telepracy.

01.04.2021

ZUS wysłał płatnikom informacje o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do 154 620 płatników składek zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Otrzymali je ci, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2018-2020. Ci, którzy tego nie zrobili, sami muszą ustalić obowiązującą ich w nowym roku składkowym stopę procentową składki.

30.03.2021

Pracodawcy chętnie zaszczepią pracowników, ale przepisy na razie nie pozwalają

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd zapowiada przyspieszenie w szczepieniach przeciwko Covid-19 i chce zwiększyć liczbę miejsc, w których będzie podawana szczepionka o zakłady pracy. By pracodawcy zaczęli szczepić swoich pracowników, muszą mieć możliwość stworzenia punktów szczepień na terenie firmy. Obecnie bowiem taki zastrzyk można podać tylko w pełni wyposażonej placówce leczniczej.

30.03.2021

Smartfon przeszkadza w pracy - trzy sposoby na ograniczenie używania

Prawo pracy BHP

Nawet 2,5 godziny dziennie spędzają pracownicy używając smartfonów w trakcie pracy do celów niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi – wynika z danych Screen Education. Jak ten czas ograniczyć? Według Personnel Service, są trzy najlepsze sposoby na poradzenie sobie z cyfrowym rozproszeniem, by pracować efektywniej.

16.03.2021

Płatnicy mogą zostać pozbawieni prawa do odzyskania nadpłaty

BHP Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce ograniczyć możliwość skorygowania informacji ZUS IWA do końca roku kalendarzowego następującego po tym, za który informacja jest składana. W efekcie ZUS zawsze będzie mógł odzyskać niedopłatę składki wypadkowej, a płatnik nadpłatę – nie. Zdaniem ekspertów, to powrót do przepisów, które różnicowały sytuację płatników składek

12.03.2021

RPO pyta o dodatek covidowy dla personelu pomocniczego

BHP Zawody medyczne Koronawirus

Szpitalny personel pomocniczy, np. salowe czy sekretarki medyczne SOR, nie dostał dodatkowego świadczenia pieniężnego za walkę z epidemią, które przysługiwało personelowi medycznemu - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. I upomina się o wyjaśnienie w tej sprawie u ministra zdrowia.

11.03.2021

Kiedy firma musi zatrudnić pracownika BHP na umowie o pracę

Prawo pracy BHP

Obowiązek utworzenia służby bhp powstaje w momencie zatrudnienia więcej niż 100 pracowników. Właściwy inspektor pracy może nakazać zwiększenie liczby pracowników służby bhp - wyjaśnia Maciej Ambroziewicz, ekspert w LEX BHP.

27.02.2021

Programy wertykalne wsparciem dla nie-prawników rozwiązujących problemy prawne

Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy

Programy z informacjami prawnymi dla księgowych, kadrowców czy np. specjalistów ds. BHP istotnie różnią się od systemów informacji prawnej, bo ich odbiorcą najczęściej są nie-prawnicy. W odróżnieniu od tych dla prawników, gdzie dominuje prawodawstwo oraz bogate zbiory orzeczeń, w tzw. programach wertykalnych jest mix dokumentów, narzędzi oraz usług dopasowanych do potrzeb specjalistów.

26.02.2021

Rada Przedsiębiorczości apeluje o uregulowanie pracy zdalnej w sposób elastyczny

Prawo pracy BHP Koronawirus

Rady Przedsiębiorczości ma cztery kluczowe postulaty w zakresie pracy zdalnej. Oczekuje odejścia od obowiązku określania konkretnego miejsca jej wykonywania i postuluje wyposażenie pracowników w niezbędny sprzęt i materiały oraz zwrot kosztów związanych z eksploatacją urządzeń niezbędnych do pracy w formie zdalnej. Chce też prowadzenia dokumentacji pracowniczej wyłącznie w postaci elektronicznej

15.02.2021

Katarzyna Łażewska-Hrycko została Głównym Inspektorem Pracy

Prawo pracy BHP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powołała Katarzynę Łażewską-Hrycko na urząd Głównego Inspektora Pracy. Zastąpi ona na tym stanowisku zmarłego na początku tego roku Andrzeja Kwalińskiego. W uroczystości uczestniczyli Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu i poseł Janusz Śniadek, przewodniczący Rady Ochrony Pracy.

10.02.2021

52 tys. kontroli - pracodawcy już dziś powinni się przygotować na wizyty PIP

Prawo pracy BHP Koronawirus

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że w 2021 roku planuje przeprowadzić 52 tys. kontroli weryfikujących głównie przestrzeganie przepisów tarcz antykryzysowych w zakresie ochrony miejsc pracy, ale również poziom bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie epidemii COVID-19. Przygotowując się na nie pracodawcy powinni dokonać przeglądu m.in. instrukcji i procedur, oceny ryzyka zawodowego

10.02.2021

COVID-19 może być chorobą zawodową

Prawo pracy BHP Koronawirus

COVID-19 jako choroba zakaźna może być, według Ministerstwa Zdrowia, chorobą zawodową. A ponieważ obowiązkiem pracodawców jest zapobieganie zachorowaniom, w ramach działań profilaktycznych firma może zorganizować badania przesiewowe lub punkt szczepień w swojej siedzibie – twierdzą eksperci.

09.02.2021

Wdrożyć do zespołu niepełnosprawnego pracownika nie takie trudne

Prawo pracy BHP HR

Przedsiębiorca, który po raz pierwszy zatrudnia osobę niepełnosprawną, może mieć kilka wątpliwości – choćby odnośnie tego, jak ma wyglądać procedura wdrożenia jej do zespołu. Tymczasem taki pracownik podlega w większości przypadków tym samym zasadom pracy, co inni członkowie.

08.02.2021

NSA: Praca kierowcy w wojsku nie narusza wolności religii

Prawo pracy BHP

Do naruszenia wolności sumienia i religii nie dochodzi w każdej sytuacji konfliktu przekonań z obowiązkiem nałożonym przez prawo - orzekł NSA. Podkreślił, że służba zastępcza w czasie pokoju w postaci kierowania pojazdami to co innego niż obowiązek obrony z bronią w ręku. Prawo do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem nie jest bezwzględne i musi być zgodne z ustawami krajowymi - dodał.

30.01.2021

SN: Zdejmowanie drona z drzewa to nie obowiązek pracownika

Prawo pracy BHP

Wypadkiem przy pracy nie jest złamanie kręgosłupa na skutek zdejmowania z drzewa drona na prywatnej posesji pracodawcy i wykonywania poleceń jego małżonka. Pracownik jest bowiem zatrudniony w sklepie, a posesja znajduje się w innej miejscowości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.

16.01.2021

SO: Filharmonia zapłaci, bo melomanka upadła na niedoświetlonych schodach

Prawo cywilne BHP Budownictwo

Pracownik filharmonii powinien odmówić wstępu niepunktualnej uczestniczce spektaklu lub zapewnić jej bezpieczne dotarcie do miejsca na widowni. Placówka odpowiada, więc za to, że kobieta potknęła się na nienależycie oświetlonych schodach i doznała poważnych uszkodzeń ciała – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

15.01.2021

Prof. Gładoch: Najwyższy czas, by rząd przedstawił koncepcję szczepień pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy nie mają prawa wymagać od pracowników zaszczepienia się na COVID-19, nie mogą też warunkować tym zatrudnienia lub dopuszczenia do określonej pracy. To jest rola ustawodawcy, który powinien na poziomie ustawowym rozstrzygnąć, czy i jeśli tak, to dla kogo szczepienia mają być obowiązkowe – mówi dr hab. Monika Gładoch,

13.01.2021