Prawo.pl
Umowa o pracę powinna być zawarta w formie pisemnej. Wobec tego skan umowy o pracę powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w przeciwnym wypadku jest jedynie kopią oryginału. Najistotniejsze są jednak fakty - jeśli pracodawca dopuścił pracownika do pracy i wypłacił mu za to wynagrodzenie, to uznaje się, że doszło do zawarcia umowy o pracę.
Kamila Milczarek
31.10.2019
Prawo pracy

Premier potwierdza zadania dla rządu na pierwsze 100 dni

Pacjent Emerytury i renty Małe i średnie firmy
Ustawa zapewniająca dodatkowe 13 świadczenia emerytalne, program bezpłatnych badań profilaktycznych dla Polaków oraz tzw. mały ZUS dla przedsiębiorców - takie m.in. projekty zostaną przedstawione w ciągu 100 dni od powołania nowego rządu - zapowiedział w środę w Ciechanowie premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
30.10.2019
Pacjent Emerytury i renty Małe i średnie firmy

Firmy boją się wzrostu kosztów pracy i niepewnej sytuacji politycznej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Az 84 proc. przedsiębiorstw obawia się w przyszłym roku wzrostu kosztów zatrudnienia, a 61 proc. jest przekonanych, że w prowadzeniu biznesu będzie przeszkadzała niepewna sytuacja polityczna - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.
Krzysztof Sobczak
30.10.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Elastyczne formy czasu pracy to korzyść dla obu stron - firmy mogą dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień, a zatrudnieni łatwiej pogodzić życie rodzinne z pracą. Prawo pracy przewiduje kilka rozwiązań, z których można skorzystać.
Agnieszka Matłacz
30.10.2019
Prawo pracy HR

Większość Polaków jeszcze nie wie, czy przystąpi do PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Aż 65 proc. Polaków nie zdecydowało jeszcze, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych, 25 proc. twierdzi, że to dobre rozwiązanie, a co piąty (20 proc.) ma odmienne zdanie" - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

PiS szuka innego pomysłu zamiast zniesienia 30-krotności

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje do wiadomości opór swoich koalicjantów wobec propozycji zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS i zapowiada poszukiwanie innych rozwiązań w tym zakresie. Politycy partii rządzącej nie mówią jednak jeszcze, jakie to miałyby być rozwiązania.
Krzysztof Sobczak
28.10.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Skoro stroną postępowania dyscyplinarnego strażaka nie może być sam pokrzywdzony, to tym bardziej nie może być nim osoba mu najbliższa. Regulacje ustawy o Państwowej Straży Pożarnej określają kto jest podmiotem takiego postępowania – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Robert Horbaczewski
28.10.2019
Prawo pracy
Blisko 3,9 tys. umów między firmami a instytucjami finansowymi jest już w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował w piątek wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. I dodał, że to 97 proc. spodziewanych umów, ale instytucje mają jeszcze 14 dni na podanie tych danych.
Krzysztof Sobczak
26.10.2019
Ubezpieczenia społeczne
Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od stycznia do września 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 342,4 tys. kobiet. Z dziećmi zostało także 3,4 tys. mężczyzn.
Krzysztof Sobczak
26.10.2019
Prawo rodzinne Prawo pracy

Nauczycielska emerytura bardziej opłacalna z początkiem września

Kadry w oświacie Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wysokość nauczycielskiej emerytury może różnić się w zależności od tego, kiedy zostanie złożony wniosek. Lepiej złożyć go po wakacjach, bo wtedy przelicznik będzie inny - korzystniejszy dla wnioskodawcy. Wypłacana odprawa zależy natomiast od liczby przepracowanych przez pedagoga lat.
Monika Sewastianowicz
26.10.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pracodawcy, którzy tworzą w tym roku PPK, będą musieli w listopadzie (albo na początku grudnia w zależności od terminu wypłaty wynagrodzenia) naliczyć, pobrać i przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK. Państwo zasili rachunki uczestników wpłatą powitalną w wysokości 250 zł, ale dopiero w przyszłym roku - piszą Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.
Antoni Kolek Oskar Sobolewski
25.10.2019
Domowe finanse PPK
Wszechobecny monitoring, w tym umieszczanie kamer w miejscach, o których pracownicy nie wiedzą, a nawet wykorzystywanie nowoczesnych technologii do regulowania wydajności pracowników - to tylko niektóre z zagrożeń, jakie może nieść osiągnięcia w zakresie cyfryzacji w środowisku pracy. 
Krzysztof Sobczak
25.10.2019
Prawo pracy BHP
Piątek 25 października to ostatni dzień, w którym pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób mogą zawarzeć umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z instytucjami finansowymi. Z informacji Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że do 23 października umowy na zarządzanie PPK podpisało blisko 3100 firm
Krzysztof Sobczak
25.10.2019
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Problem sieci 5G nie dotyczy tylko pracowników, lecz całej populacji. Jednak nie ma na razie potrzeby modyfikowania obowiązujących przepisów bhp. Temat ten nie jest jeszcze dokładnie przebadany i dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić wpływu 5G na zdrowie ludzi - pisze Maciej Ambroziewicz, specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ambroziewicz Maciej
25.10.2019
Prawo pracy
Managerowie, którzy są nastawieni na wynik i szukają nowych wyzwań, są często podstawą funkcjonowania firmy. Ale to z tymi, którzy mają wysokie umiejętności w obszarach inteligencji emocjonalnej lepiej pracuje się ludziom i są lepszą podstawą rozwoju ludzi i firmy.
Beata Stefańska
25.10.2019
HR
Wizyta w galerii handlowej i papugarni w trakcie zwolnienia lekarskiego nie mogła być podstawą dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Nie wpłynęła bowiem w żaden sposób na przedłużenie procesu leczenia chorej i jej powrót do pracy – stwierdził Sąd Okręgowy w Gliwicach.
Robert Horbaczewski
24.10.2019
Prawo pracy
Dyskusję o zniesieniu 30-krotności składek na ZUS mamy już za sobą - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zastrzegła, że decyzję ostateczną w tej sprawie podejmie Sejm, ale jej zdaniem ten limit nie zostanie zniesiony.
Krzysztof Sobczak
23.10.2019
Ubezpieczenia społeczne

Bezrobocie najniższe od 1990 roku

Prawo pracy Małe i średnie firmy
Stopa bezrobocia we wrześniu 2019 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w sierpniu, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 851,2 tys. wobec 865,5 tys. osób w sierpniu 2019 roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.
Krzysztof Sobczak
23.10.2019
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Sekretarz w samorządzie powinien mieć przydzielony wyraźny zakres kompetencji. Dzięki temu jego wysokie, najwyższe kwalifikacje byłyby wykorzystywane z korzyścią dla jednostki – uważa dr hab. Stefan Płażek z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.10.2019
Samorząd terytorialny
Mogliśmy zwolnić funkcjonariuszkę tuż przed porodem, ale zmieniamy decyzję - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po interwencji RPO Agencja twierdzi, że robi to z uwagi na konstytucyjną wytyczną ochrony macierzyństwa.
Krzysztof Sobczak
22.10.2019
Prawo pracy Opieka zdrowotna

NIK: Słabe wyniki programu aktywizacji seniorów

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Realizowany od 2012 r. przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych nie osiągnął zakładanego celu, czyli poprawy jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Krzysztof Sobczak
22.10.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał już ponad 111,7 tys. świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do połowy października ok. 29,6 tys. takich świadczeń przyznał także KRUS. Chodzi o 500 plus dla niepełnosprawnych.
Patrycja Rojek-Socha
22.10.2019
Prawo pracy
Pracownik w ramach zawartej umowy ma prawo do pracy. Pracodawca nie może zatem bezpodstawnie odmawiać pracownikowi możliwości jej świadczenia. Takie działanie potencjalnie może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy i uprawniać do dyscyplinarnego rozwiązania umowy ze swoim pracodawcą
Magdalena Sudoł
22.10.2019
Prawo pracy
Prezydent Andrzej Duda jest bardzo nieprzychylny likwidacji 30-krotności składek na ZUS i - poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski. Wcześniej podobną deklarację złożył koalicjant Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Gowin. Tymczasem wicepremier Jacek Sasin twierdzi, że jest to temat do dyskusji
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Wicepremier: Jeszcze rozmawiamy o zniesieniu 30-krotności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS to temat do dyskusji, ale nie budzi on jakichś wielkich emocji czy sporów w ramach Zjednoczonej Prawicy - stwierdził wicepremier Jacek Sasin. Nie odniósł się jednak wprost do deklaracji wicepremiera Jarosława Gowina, który kilka dni temu stwierdził, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Strajk włoski to nie strajk

Kadry w oświacie Prawo pracy
Strajk włoski narusza prawo. Jest sprzeczny z podstawowymi obowiązkami pracownika wynikającymi z istoty stosunku pracy. Stanowi naruszenie w szczególności obowiązku wykonywania pracy rzetelnie, zgodnie z umową o pracę - uważa radca prawny Robert Stępień z Kancelarii Raczkowski Paruch.
Robert Stępień
21.10.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy
Kadrowe i działy HR wysyłają pracownikom maile z nakazem pobierania dni wolnych w tzw. długi weekend. Tymczasem eksperci przypominają, że pracodawca nie może zobowiązać załogi do wykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego poza wyjątkowymi sytuacjami - np. w okresie wypowiedzenia.
Paweł Żebrowski
21.10.2019
Prawo pracy
W każdej gminie zniknął średnio co najmniej jeden pracownik socjalny, problem polega więc na tym, że nie ma kto z potrzebującymi kompleksowo pracować. Jeśli dołączy do nas ok. 20-30 proc. jednostek, strajk zorganizujemy – mówi Paweł Maczyński, przewodniczący Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.10.2019
Pomoc społeczna Prawo pracy
Z zapowiadanego przez rząd rozszerzonego małego ZUS skorzystają głównie przedstawiciele wolnych zawodów, część tzw. samozatrudnionych, tłumacze, prawnicy, bardzo drobne zakłady usługowe. To nie będzie ulga dla rzemieślników, krawcowych, kaletników, fryzjerów czy szewców, którzy wybrali ryczałt podatkowy.
Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak
21.10.2019
Małe i średnie firmy
Droga zawodowa kobiet-prawniczek jest trudniejsza, skoro wciąż pokutuje myślenie, że kobiety w organach samorządów zawodowych nie są potrzebne. - Czy potrzebujemy zatem ustaw wzmacniających pozycję kobiet w świecie prawa? - zastanawiały się uczestniczki - „Adwokat-Kobieta-Lider”, która odbyła się dziś w Krakowie.
Aleksandra Partyk
18.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy