Prawo.pl

Minister pracy i ZUS przygotowali rodzicom niemiłą niespodziankę

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Rodzice, którzy od 1 września nie poślą dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, choć placówka będzie otwarta albo ograniczenia sanitarne nie będą dotyczyły ich dziecka, nie dostaną dodatkowego zasiłku opiekuńczego. I to mimo, że przepisy ustawy się nie zmieniły, a jeszcze w czerwcu ZUS wypłacał w takich przypadkach zasiłek. Teraz jednak zmieniła się ich interpretacja.
Grażyna J. Leśniak
01.09.2020
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Pracujący emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, muszą pilnować osiąganych przychodów. Ich przekroczenie może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Od 1 września obowiązują nowe, niższe progi przychodów.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2020
Domowe finanse Emerytury i renty
Rząd chce umorzyć z dniem 1 stycznia 2021 r. pożyczkę udzieloną Funduszowi Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w roku 2019. Oznacza to, że rządzący zabrali z rezerwy demograficznej środki zbierane latami na trudne czasy i wydali je na bieżące potrzeby.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2020
Finanse publiczne Emerytury i renty
Przepisy tarczy antykryzysowej odroczyły nieco terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT za marzec i kwiecień firmy mogły rozliczyć do 1 czerwca. Więcej czasu było też na wpłatę zaliczek za maj. Jak jednak potwierdzają doradcy podatkowi, skarbówka zaczęła ostatnio dotkliwie karać nawet na minimalne opóźnienie we wpłacie PIT. Automatycznie stosowane są też przepisy kodeksu karnego skarbowego o przestępstwach.
Krzysztof Koślicki
31.08.2020
Ordynacja PIT Rachunkowość
Praca zdalna pokazała jak bardzo przeregulowany i sztywny jest obecny Kodeks pracy, bo jeden przepis załatwił wszystkie problemy. Przenosząc go do prawa pracy trzeba regulację zostawić otwartą, do ustalenia dla pracodawców i pracowników w porozumieniu. Skoncentrować trzeba się za to na czasie pracy, przechodząc z normy dobowej na tygodniową - mówi dr hab. Monika Gładoch,
Grażyna J. Leśniak
31.08.2020
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy
Mikroprzedsiębiorcy, którzy przespali moment znaczącego spadku obrotów na początku epidemii i nie złożyli wniosku o świadczenie postojowe, nie dostaną wsparcia z tarczy. Wykazanie w dwóch kolejnych miesiącach - poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe - przychodu równego „0,00 zł”, nie spełnia warunku ustawowego spadku przychodu o co najmniej 15 procent. Z tarczy wykluczono firmy, które mają największe kłopoty - wskazują eksperci.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Prawo do emerytury nie może automatycznie przekreślać możliwości ubiegania się przez opiekuna osoby niepełnosprawnej o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Osoby mające prawo do emerytury, i to w niższej wysokości niż świadczenie pielęgnacyjne, także powinny mieć możliwość dokonywania wyboru pomiędzy wykluczającymi się świadczeniami z systemu zabezpieczenia społecznego – uznał WSA w Rzeszowie.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2020
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Jako była pierwsza prezes nie chcę komentować umorzenia postępowania dyscyplinarnego wobec mojej następczyni, uznaję też autonomię rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego. Jednak w jego decyzji chcę zwrócić uwagę na stwierdzenie, że prof. Małgorzata Manowska popełniła przewinienie, ignorując wydany przeze mnie zakaz wykonywania dodatkowej pracy
Krzysztof Sobczak
29.08.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Budżet 2021. Rząd chce sfinansować z podatków ponad 80 mld zł świadczeń

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK
Od 1 marca 2021 roku emerytury i renty zostaną zwaloryzowane wskaźnikiem na poziomie 103,84 proc. Oznacza to, że najniższa emerytura wzrośnie co najmniej o 46,08 złotych – przewiduje projekt budżetu na 2021 rok. Jak ustalił serwis Prawo.pl, nie ma w nim, póki co, informacji o waloryzacji kwotowej.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2020
Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK
Rzecznik praw obywatelskich pyta o zasiłek opiekuńczy dla starszych dzieci. Do tej pory pieniądze dostawali tylko rodzice dzieci, które nie skończyły ósmego roku życia. RPO zauważa 1 września dzieci pójdą do szkoły, a problem ten nadal nie jest rozwiązany.
Monika Sewastianowicz
28.08.2020
Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przywracające dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego przedszkola czy szkoły. Przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 września, a zasiłek będzie wypłacany do 20 września 2020 roku.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Epidemia koronawirusa wywiera negatywny wpływ na wyniki działalności gospodarczej i nastroje większości przedsiębiorców. Choć duża część z nich jest zadowolona z pomocy udzielonej przez rząd, to spodziewają się kolejnych problemów w następnych miesiącach – wynika z badań opracowanych na zlecenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Centrum im. Adama Smitha.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Resort pracy zapowiada zmianę przepisu dotyczącego zasiłku macierzyńskiego tak, by podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy. Zasada, wprowadzona w tarczy antykryzysowej 1, uderzyła w kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich. Rząd chce to naprawić, ale w sposób sprzeczny z konstytucją.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2020
Ubezpieczenia społeczne
Z powodu epidemii firmy wysłały swoich pracowników do pracy zdalnej. Wiele osób wyjechało więc na działki, letniska czy do domów rodzinnych i pracuje poza miejscowościami, w których są siedziby ich pracodawców. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji mają one prawo do wyższych kosztów podatkowych i tym samym do obniżenia podatku.
Krzysztof Koślicki
28.08.2020
PIT Koronawirus a prawo
Program „Bezpiecznie w szkole” i dodatkowe działania Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czasie pandemii były tematem czwartkowej konferencji prasowej z udziałem minister Marleny Maląg. Następnie szefowa resortu rodziny oraz wiceminister Stanisław Szwed wzięli udział w uroczystości wręczenia Nagród Głównego Inspektora Pracy im. Romana Giedrojcia.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2020
Prawo pracy BHP
Organizator publicznego transportu zbiorowego lub gmina będąca stroną porozumienia międzygminnego w zakresie publicznego transportu będzie musiała zapewnić kierowcom autobusów i motorniczym przynajmniej na jednym krańcu linii komunikacyjnej toaletę, a na krańcu, na którym jest wyznaczona przerwa na spożywanie posiłku, odpowiednie pomieszczenie do tego przeznaczone – przewiduje projekt najnowszego rozporządzenia ministra infrastruktury.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2020
Prawo pracy
Zwiększenie bezrobocia, szarej strefy i inflacji – taki może być efekt podniesienia płacy minimalnej w Polsce do poziomu rekordowego w Unii Europejskiej w okresie największego kryzysu od kilkudziesięciu lat. Rada Przedsiębiorczości apeluje o zamrożenie płacy minimalnej i reformę algorytmu jej ustalania.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby dla funkcjonariuszy oraz stworzenie instrumentów prawnych motywujących do pozostania w niej jak najdłużej jest podstawowym celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, którą podpisał prezydent.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2020
Policja Finanse
Rada powiatu zezwala na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, ale nie jest sądem pracy. Jej zgoda umożliwia jedynie podjęcie działań względem radnego - pracownika - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Stąd odmowa wyrażenia zgody musi być szczególnie przekonywająco uzasadniona, stwierdził sąd.
Marek Sondej
27.08.2020
Samorząd terytorialny Prawo pracy

Z podwyższoną temperaturą nie do każdego sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP RODO Koronawirus a prawo
Sądy, podobnie jak inne instytucje i firmy, mierzą temperaturę wchodzącym osobom, mimo że nie ma w Polsce przepisu, który określałby wysokość temperatury, od której zaczyna się gorączka. W efekcie do jednego sądu nie wejdziemy z temperaturą 37,5 stopnia, do innego – 38 stopni. Do tego dochodzą wątpliwości związane z przetwarzaniem danych osobowych.
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
27.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP RODO Koronawirus a prawo

MR: Zatrudnieni na umowy cywilnoprawne nie zawsze liczeni do subwencji

Prawo pracy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Przedsiębiorca może zaliczyć w ramach ogólnej liczby pracowników, ustalanej na potrzeby określenia statusu mikroprzedsiębiorcy albo MŚP, osobę współpracującą zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych pod kodem 0511 pod warunkiem, że osoba ta jest jednocześnie pracownikiem - twierdzi Ministerstwo Rozwoju.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie od 1 do 20 września

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał od 1 do 20 września i będą mogli z niego skorzystać rodzice dzieci do lat 8 w przypadku, gdy żłobek, przedszkole lub szkoła zostanie zamknięta z powodu epidemii. Do świadczenia będą mieli też prawo rodzice, gdy obostrzenia sanitarne nie pozwolą dzieciom uczęszczać do tych placówek - zapowiedziała w środę Marlena Maląg, minister rodziny i pracy.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Prawie 2 mln osób w Polsce, mimo że mają status pracujących, nie wykonywało obowiązków służbowych w drugim kwartale 2020 roku. To niemal dwa razy więcej osób niż rok wcześniej. Dodatkowo, w ciągu 3 miesięcy podwoiła się liczba osób pracujących zdalnie – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Nie można przerwać urlopu, by pójść na dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Kobiety, które wykorzystują urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, nie mogą go przerwać, by pójść na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Takiej możliwości nie było, gdy zasiłek pojawił się w marcu wraz z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół, i nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się to zmienić, gdy zasiłek ten powróci na jesieni.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie określają okresu przechowywania danych osobowych udostępnionych przez pracownika pracodawcy w związku z ubieganiem się o świadczenia z zakładowego funduszu socjalnego. Pracodawca przetwarza wskazane dane osobowe przez okres niezbędny do przyznania ulgowej usługi i świadczenia, a także przez okres niezbędny do dochodzenia praw lub roszczeń
Magdalena Sender
26.08.2020
Prawo pracy RODO
Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do swojego projektu przewidującego, że odpowiedzialność zbiorowa byłaby stosowana wobec dużych firm, zatrudniających ponad 250 pracowników. Według koncepcji resortu przepisy nałożyłyby na przedsiębiorcę obowiązek zapobiegania popełnianiu przestępstw przez pracowników i współpracowników firmy.
Krzysztof Sobczak
25.08.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ponad 805 tys. bonów na kwotę ponad 690 mln zł. W najbliższą środę (26 sierpnia) ZUS zrealizuje trzecią transzę płatności. Tego dnia na konta podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego trafi ponad 52 mln zł.
Grażyna J. Leśniak
25.08.2020
Koronawirus a prawo

Ministerstwo podaje kryteria weryfikacji małych i średnich firm dla potrzeb pomocy

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Mikroprzedsiębiorca to firma, która zatrudnia co najmniej jednego pracownika oraz nie więcej niż dziewięciu pracowników (z wyłączeniem właściciela), oraz jej roczny obrót za 2019 r. lub suma bilansowa w 2019 r. nie przekracza kwoty 2 mln euro. Takie objaśnienie przedstawił resort rozwoju w odniesieniu do weryfikacji wielkości przedsiębiorstwa przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu subwencji finansowej
Krzysztof Sobczak
25.08.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz jego podwyższenie do 67 roku życia to jedyny sposób na podwyższenie świadczeń emerytalnych w przyszłości. Bez tego przyszłe emerytury Polaków będą coraz niższe w stosunku do płacy minimalnej. Emerytura osoby, która dzisiaj wchodzi na rynek pracy i będzie pracowała 40 lat do 2060 roku cały czas na płacy minimalnej, wyniesie 3.068,47 zł, czyli 53 proc. płacy minimalnej
Grażyna J. Leśniak
25.08.2020
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

System zmianowy w sądach się nie przyjmuje, prezesi szukają innych rozwiązań

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus a prawo
Sądy w całym kraju zmagają się obecnie z zaległościami spowodowanymi koronawirusem. Ich pracę dodatkowo utrudniają restrykcje sanitarne, dotyczące choćby dezynfekcji i wietrzenia sal. Ministerstwo Sprawiedliwości tuż przed odmrażaniem sugerowało prace nad dwie zmiany - spotkało się to jednak z oporem pracowników sądów i pełnomocników.
Patrycja Rojek-Socha
25.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus a prawo