Prawo.pl
Minister pracy potwierdza, że przedsiębiorca musi zwrócić dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników za tę część miesiąca, w której pracownik przekroczył obniżony wymiar czasu pracy. Stanowisko to budzi kontrowersje w kontekście przepisów Kodeksu pracy i rozliczania czasu pracy w dłuższych okresach rozliczeniowych.
Grażyna J. Leśniak
03.07.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Senat przyjął w czwartek ustawę, na podstawie której ponownie przeliczona zostanie wysokość zaniżonych emerytur kobiet i mężczyzn z rocznika 1953. Według szacunków z nowej regulacji może skorzystać ok. 74 tys. osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł.
Krzysztof Sobczak Krzysztof Koślicki
02.07.2020
Emerytury i renty
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się w czwartek inauguracyjne posiedzenie Rady ds. Polityki Senioralnej II kadencji z udziałem m.in. minister Marleny Maląg i wiceministra Stanisława Szweda. W trakcie spotkania powołani zostali członkowie nowej Rady.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2020
Emerytury i renty
Sąd Najwyższy odrzucił skargę nadzwyczajną w sprawie nierówności w wynagradzaniu pracownika w Najwyższej Izbie Kontroli. Odrzucenie wynikało z przyczyn formalnych - niedopuszczalności wniesienia, bez rozpoznania merytorycznego. Prokurator zarzucił sądom powszechnym rażące naruszenie podstawowych praw i wolności człowieka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

ZUS interpretuje przepisy i pozbawia wiele osób prawa do ulgi

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy korzystający w działalności gospodarczej z pomocy współpracowników, a nawet zleceniobiorców, którzy nie zgłaszają nikogo do ubezpieczeń społecznych, pozbawieni zostali prawa do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. I to nie na podstawie prawa, a jego interpretacji.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Z procedury wyjaśniającej odmowną decyzję przyznania wsparcia z tarczy finansowej PFR skorzystało już blisko tysiąc przedsiębiorców. Wielu jednak czeka na odpowiedź już ponad 30 dni. Niektórzy dowiadują się, że nie dostaną subwencji z powodu nadużyć. Fundusz jednak nie pisze, jakich. Podobno chodzi o figurowanie na czarnej liście fiskusa.
Jolanta Ojczyk
02.07.2020
Tarcza finansowa
Ministrowie ds. transportu i ministrowie ds. europejskich 9 państw like-minded, czyli Polski, Bułgarii, Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii i Węgier, skierowali wspólne pismo do posłów do Parlamentu Europejskiego. Zwracają w nim uwagę na restrykcyjne, dyskryminujące i protekcjonistyczne przepisy zawarte w Pakiecie Mobilności I.
Grażyna J. Leśniak
01.07.2020
Małe i średnie firmy
Ze strony władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jest wola współpracy i jasny sygnał potępiający zdarzenia, do których miało dochodzić w murach uczelni - informuje Niezależne Zrzeszenie Studentów, które podjęło rozmowy z uczelnią. Chodzi o przypadki mobbingu i molestowania zgłaszane przez studentów i studentki ŚUM.
Monika Sewastianowicz
01.07.2020
Prawo karne Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W 2019 r. stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,2 proc., podczas gdy w 2018 r. była ona równa 5,4 proc. – informuje Główny Urząd Statystyczny. Co ważne, spadek ten zanotowano wśród wszystkich grup społecznych, niezależnie od wieku czy rodzaju gospodarstwa domowego.
Grażyna J. Leśniak
01.07.2020
Domowe finanse

MF: Reforma OFE rok później

Domowe finanse Doradca podatkowy
Tadeusz Kościński, minister finansów, zapowiedział w środę przesunięcie o rok reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). I poinformował, że w ciągu kilku tygodni ma natomiast zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy budżetowej.
Krzysztof Koślicki
01.07.2020
Domowe finanse Doradca podatkowy
Sprzeczność w przepisach kolejnych tarcz antykryzysowych powoduje, że przedsiębiorcy nie wiedzą, czy mogą skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych według nowych zasad, jeśli wcześniej korzystali z dofinansowania do wynagrodzeń objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy.
Grażyna J. Leśniak
01.07.2020
Koronawirus a prawo

Pracownik nie musi płacić PIT od testu na koronawirusa

PIT Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Skarbówka próbowała pobierać podatek od testu na koronawirusa, który pracodawca chciał finansować pracownikom. Zapędy fiskusa studzi jednak najnowsze stanowisko Ministerstwa Finansów. Wynika z niego, że badanie jest korzyścią firmy. O opodatkowaniu pracowników nie może być więc mowy. MF zapowiada wydanie szczegółowych objaśnień w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
01.07.2020
PIT Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rzecznik dyscyplinarny będzie miał o 14 dni więcej czasu na zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Taką zamianę zakłada przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Projekt skierowany został właśnie do konsultacji.
Krzysztof Sobczak
30.06.2020
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Choć spółka wodna używa w swojej działalności koparek i sprzętu spalinowego nie można uznać jej za przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody. Nie odpowiada więc za wypadek pracownika na zasadzie ryzyka. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Łodzi.
Robert Horbaczewski
30.06.2020
Prawo pracy BHP
Epidemia koronawirusa w Polsce wpłynęła na ograniczenie liczby miejsc pracy sezonowej o około 30 proc. Odbicie może nastąpić w wakacje. Osoby wykonujące wakacyjne prace sezonowe, takie jak instruktor, opiekun czy kelner mogą zarobić od 13 do 25 zł netto za godzinę.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

To ostatni dzień na złożenie wniosku, by nie stracić ulgi w opłacaniu składek ZUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy ubiegający się o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za siebie i osoby współpracujące są zmuszani przez ZUS do korygowania wniosków. Zakład chce, by składali je jako osoby samozatrudnione, a nie jako prowadzące działalność gospodarczą. W efekcie ulga obejmie tylko ich samych
Grażyna J. Leśniak
30.06.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Samozatrudnieni, którzy odnotowali spadek przychodów w maju w porównaniu z kwietniem i chcą otrzymać świadczenie postojowe, muszą złożyć wniosek do końca czerwca. Ci, którzy nie złożyli wniosku, gdy zleceniobiorca obniżył im wynagrodzenie już w marcu czy kwietniu, nie mają na to szans. Tarcza 4 nic w tej kwestii nie zmienia.
Martyna Owsiak Monika Susałko
29.06.2020
Małe i średnie firmy
Przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku obliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy w Danii, wykonujących czasowo pracę na rzecz duńskiej spółki. Potwierdziła to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
29.06.2020
PIT
Choćby maszyna w zakładzie pracy była prawidłowo obsługiwana, wypadku nie można wykluczyć. Za jego zaistnienie odpowie pracodawca, gdyż to jego obowiązkiem jest taka organizacja procesu produkcji, by środowisko pracy było bezpieczne dla wszystkich zatrudnionych. Potwierdził to Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Marek Sondej
29.06.2020
Prawo pracy BHP
Dofinansowanie do wynagrodzeń przysługuje tylko na okresy miesięczne. Pracownik może pracować więcej, ale pieniądze są do zwrotu. Za to można uzyskać dotacje do uposażenia cudzoziemców i to bez potrzeby uzyskania kolejnego zezwolenia na pracę czy zmiany oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Tak wynika z objaśnień ministra rodziny wydanych na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
27.06.2020
O kolejne 14 dni, do 12 lipca, będzie wydłużony zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ósmego roku życia. Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Koślicki Katarzyna Kubicka-Żach
26.06.2020
Domowe finanse
Choroba zawodowa pojawiła się u pracownika siedem lat po jego zatrudnieniu. Nie było więc podstaw, aby sprawdzać, czy u poprzedniego pracodawcy wykonywał pracę w warunkach narażenia zawodowego. Szczególnie, że nie wykazano, że cierpiał wówczas na zespół cieśni w obrębie nadgarstka. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
26.06.2020
BHP Opieka zdrowotna
Wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców można złożyć najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpił spadek przychodów. Oznacza, że osoby, które czekają z nim zbyt długo, nie mają szansy na otrzymanie 2080 złotych. To problem m.in. samozatrudnionych, których przychód raz się obniżył i od tego czasu utrzymuje się na stałym poziomie.
Jolanta Ojczyk
25.06.2020
Michał Moskal, przewodniczący Forum Młodych PiS, potwierdził w środę, że jest gotowy projekt ustawy, którego celem jest zlikwidowanie luki płacowej. Przewiduje on rozszerzenie definicji mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć. Trwa zbieranie podpisów pod projektem.
Krzysztof Koślicki
24.06.2020
Prawo pracy

Nowe zasady delegowania wpłyną na ubezpieczenia społeczne

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Do końca lipca Polska musi wdrożyć przepisy dyrektywy o delegowaniu pracowników. Wkrótce zmienić się będą musiał również zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym. Parlament Europejski pracuje nad dużą nowelizacją przepisów w tym zakresie. Pojawi się m.in. obowiązek liczenia czasu pracy i weryfikacja tzw. znaczącej części pracy, a także nowa definicja podróży służbowej.
Krzysztof Koślicki
24.06.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Tarczę antykryzysowa 4.0, która wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji już obowiązuje. Przewiduje ona też szybkie postępowanie restrukturyzacyjne, oddanie w ręce prezesa UOKiK kontroli na rynkiem przejęć, ułatwienia dla pracodawców, zwłaszcza w ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzeń, i niekoniecznie korzystne przepisy dla pracowników.
Jolanta Ojczyk
24.06.2020
Wnioskodawca zwrócił się o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Prośbę uzasadnił trudną sytuacją materialną i zdrowotną. ZUS odmówił, a sądy administracyjne utrzymały to rozstrzygnięcie w mocy. Uznał, że skoro wnioskodawca nie korzystał z pomocy społecznej, to jego sytuacja nie była na tyle trudna, aby spłata zadłużenia pozbawiła jego rodzinę środków do życia.
Dorian Lesner
24.06.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Mimo że urlop rodzicielski jest elastyczny, to nadal biorą go głównie kobiety. W pierwszych czterech miesiącach 2020 r. na ponad 236 tys. osób korzystających z zasiłku macierzyńskiego na urlopie rodzicielskim zaledwie 1,9 tys. to byli mężczyźni, co stanowi 0,8 proc.
Katarzyna Nowosielska
23.06.2020
Prawo pracy
Ponad 80 procent przedstawicieli młodego pokolenia wybiera stabilne zatrudnienie w firmie, zamiast pracy na własny rachunek. Duże znaczenie ma tzw. work-life balance. Chcą też pracować w doświadczonych zespołach i z szefem, który jest autorytetem. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu „Młodzi Polacy na rynku pracy w nowej normalności”.
Krzysztof Koślicki
23.06.2020
Prawo pracy HR
Epidemia koronawirusa postawiła przed działami HR nowe wyzwania. Zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników jeszcze nigdy nie było tak mocno w centrum zainteresowania. Warto posłuchać ekspertów i poznać Business Cases o budowaniu odporności pracowników. Bezpłatne webinary pt. "W zdrowym ciele – zdrowy duch, czyli o budowaniu odporności pracowników już 24 i 25 czerwca".
Agnieszka Matłacz
23.06.2020
HR