Mały ZUS Plus to rozwiązanie, które uzależnia wysokość składki na ubezpieczenie społeczne od uzyskiwanego przez przedsiębiorcę dochodu. Do ulgi można było zgłaszać się od 1 lutego do 2 marca. Automatycznie objęła ona też wcześniej korzystających z Małego ZUS.

- W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mamy 281 tys. przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski do Małego ZUS Plus - powiedziała w środę minister Jadwiga Emilewicz. Przypomniała, że w każdym kolejnym roku termin zgłaszania się do tej ulgi będzie upływał z końcem stycznia.

  


Do nowego rozwiązania, jak powiedziała minister rozwoju, kwalifikuje się przedsiębiorca, którego przychody roczne nie przekraczają 120 tys. zł. Składka liczona jest natomiast od uzyskanego dochodu. - To oszczędność w kieszeni przedsiębiorcy nawet o ok. 500 zł miesięcznie - dodała Emilewicz.

Jak podkreśliła, ZUS przygotował narzędzie do obliczania składek. - Zgodnie z nim przedsiębiorca w bardzo prosty sposób może sprawdzić jakiej wysokości składkę musi zapłacić oraz czy w ogóle kwalifikuje się do Małego ZUS plus - oznajmiła minister.

Ulga dla małych przedsiębiorców

Obecna na konferencji prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wskazała z kolei, że Mały ZUS to kolejna ulga wprowadzona w ostatnim czasie, która ułatwia prowadzenie w Polsce biznesu na niewielką skalę. - Należy jednak pamiętać, że korzystanie z ulg jest dobrowolne. Opłacanie niższych składek wpływa na wysokość emerytury, renty i zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Dlatego przedsiębiorca powinien korzystać z ulgi z rozwagą – podkreśliła prof. Uścińska.

 


Przypomnijmy, że Mały ZUS Plus to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 r. Przepisy, które go wprowadziły zaczęły obowiązywać 1 lutego br. Przewidują niższe, proporcjonalne do dochodu składki na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Rozwiązanie to łączy wysokość składek ubezpieczeniowych z dochodem osiąganym w roku poprzednim, a nie - jak w przypadku Małego ZUS-u - z przychodem. Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli zgłosić się do Małego ZUS-u plus w trakcie roku, np. po wznowieniu zawieszonej aktualnie działalności, czy po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek ZUS.

Czytaj również: Mały ZUS plus to wybór między niższymi składkami a wyższą emeryturą>>