Niedźwiedzie z TPN-u – jako szczególnie zagorzali fani dzikiej przyrody – w swoich hasłach domagają się od ludzi szacunku dla dzikiej natury. Żądają ciszy i spokoju, a przy tym zapewniają, że przestrzeganie reguł dyktowanych przez naturę pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

W toku trwającej do 15 września kampanii o konieczności przestrzegania reguł Tatrzańskiego Parku Narodowego będą przypominały transparenty, flagi, murale, szaliki.

Co tydzień będzie pojawiać się nowe hasło z wyjaśnieniem. Na pierwszym transparencie z napisem "Nauczymy Was szacunku" i wizerunkiem niedźwiedzia znajduje się wyjaśnienie: "Natura potrzebuje naszego szacunku. Postępując zgodnie z zasadami panującymi w Tatrzańskim Parku Narodowym, możemy cieszyć się pięknym otoczeniem nie szkodząc przyrodzie".

"Niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik w naszym Parku. Wchodząc na jego teren musimy pamiętać, że my, ludzie, jesteśmy tylko gośćmi w domu niedźwiedzia. Nie jest to żaden misiek, tylko srogi i niebezpieczny gospodarz" – przestrzega dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

Według twórców, "zamysł kampanii jest taki, by mówić o zasadach panujących w TPN, które należy przestrzegać, żeby zachować dobre relacje między niedźwiedziem a człowiekiem". "Niedźwiedzie utożsamiamy z kibicami. Będą one szerzyć informacje, jak się zachowywać +na dzielni+, żeby mieć szacunek kibica. Będziemy o tym mówić w sposób perswazyjny, ale również lekki, bo będziemy używać narracji kibicowskiej" – powiedziała PAP Justyna Jesionek z agencji Pan Pikto, będącej autorem kampanii.

"Doszliśmy do wniosku, że kibiców znają wszyscy, a niedźwiedzie to też nie są misie do głaskania, tylko dzikie zwierzęta, i nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do tego, że spotkanie człowieka z niedźwiedziem może być niemiłe. Nie chcemy demonizować niedźwiedzia jako pseudokibica, ale chcemy pokazać, że może być niebezpieczny" – wyjaśniła.

Kampania społeczna "Nauczymy was szacunku" ma charakter edukacyjno-informacyjny. Oprócz działań o charakterze promocyjnym w mediach przewidziano także cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz specjalne wydawnictwo poświęcone niedźwiedziowi brunatnemu.

Niedźwiedzie z TPN-u można śledzić m.in. na facebook.com/niedzwiedzieztpnu.

Tatrzański Park Narodowy to jedyny park w Polsce o charakterze alpejskim i jeden z największych parków narodowych w Polsce. Zajmuje obszar ponad 21 tys. hektarów. Najbardziej charakterystycznymi gatunkami zwierząt dla TPN są kozica, świstak oraz niedźwiedź brunatny.

Tatry należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju. Rocznie odwiedza je ponad 2,5 mln turystów. Do ich dyspozycji jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. (PAP)