Wpisane do rejestru zabytków dawne budynki administracyjne Huty im. Lenina, a potem Huty im. T. Sendzimira są własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym ArcelorMittal – obecnie finalizowane są rozmowy ws.zamiany nieruchomości.

"Celem spółki jest odnowienie tych budynków, ale chcemy, by miejsce to tętniło życiem. Przeniesiona zostanie tam administracja rządowa rozproszona obecnie w kilku budynkach w Krakowie. Będzie to także miejsce, w którym prezentowane będą wydarzenia sprzed 25 lat związane z działaniami +Solidarności+” – mówił wojewoda małopolski Jerzy Miller.
"Jestem wdzięczny ministrowi za przygotowanie rozwiązania, które sprawi, że to ważne miejsce w najnowszej historii Krakowa będzie odnowione i będzie mogło przypominać o latach, kiedy tam budowaliśmy scenariusz dzisiejszej Polski” – dodał Miller.

Nowa spółka po przejęciu budynków od ArcelorMittal ma doprowadzić do ich rewitalizacji i adaptacji na potrzeby biurowe. Pieniądze na inwestycję mają pochodzić ze sprzedaży innych nieruchomości Skarbu Państwa w Małopolsce m.in. działek i dwóch kamienic. Jak mówił prezes zarządu Nowego Centrum Administracyjnego Tomasz Turaj, wartość nieruchomości wniesionych w pierwszym etapie do spółki jest szacowana na 14 mln zł, a docelowo mają to być nieruchomości o wartości 60 mln zł.

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński podkreślił, że wojewoda we
współpracy z samorządami dokonał inwentaryzacji gruntów i nieruchomości, które teraz można wykorzystać przy realizacji inwestycji, której efektem będzie obniżenie kosztów funkcjonowania administracji publicznej. „Chciałbym, aby podobne działania podejmowane były także w innych w województwach” – powiedział Karpiński.

Spółka celowa Nowe Centrum Administracyjne została powołana na 10 lat. Prace rewitalizacyjne w budynkach ruszą najwcześniej jesienią przyszłego roku i w pierwszym z budynków potrwają około dwóch lat. Na adaptację obiektu do potrzeb administracji publicznej ogłoszony ma być konkurs.(PAP)