Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki poinformował, że rozszerzenie funkcjonalności RSO o ostrzeżenie wysyłane za pośrednictwem sms-ów to drugi etap tego przedsięwzięcia.

"Jest to element misji publicznej, dzięki któremu podnosimy poziom bezpieczeństwa. Sms-y otrzymywać będą wszyscy posiadacze telefonów komórkowych w danym województwie o ile nie zablokują tej funkcji" - powiedział Halicki. "To unikalny system nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, którego zazdroszczą nam najbardziej rozwinięte kraje" - ocenił szef MAC.

Szefowa UKE Magdalena Gaj podkreśliła, że współpraca między innymi telefoniami sieci komórkowej w tym projekcie to efekt długotrwałej pracy wielu osób. "W sprawach najważniejszych potrafimy usiąść wspólnie do stołu i uzgodnić wiele rzeczy. To świetnia inicjatywa" - powiedziała Gaj.

RSO został uruchomiony 1 stycznia 2015 roku w kanałach TVP Regionalnej. Od 1 lipca obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, a także powiadamianie SMS-owe. W tym drugim przypadku usługa będzie dostępna po zgłoszeniu swojego numeru telefonu do baz wojewódzkich centrów zarzadzania kryzysowego.

Prezes TVP Juliusz Braun podkreślił, że komunikaty RSO, które docierają do obywateli za pośrednictwem telewizorów oraz telefonów komórkowych to element systemu podnoszącego bezpieczeństwo. "Pokazaliśmy, że naziemna telewizja cyfrowa otwiera wiele nowych możliwości" - dodał.

Zobacz:  Regionalny system ostrzega m.in. przed pogodowymi zagrożeniami 

Informacje, np. o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym, będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Warunkiem ich odbioru jest włączenie w odbiornikach telewizyjnych lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa). Komunikaty i ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują kilka kategorii m.in. meteorologiczne oraz hydrologiczne.

W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze telewizorów z dostępem do sieci będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.

Ponadto RSO zawiera informacje drogowe oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Można także używać bezpłatnej aplikacji RSO w telefonach komórkowych; znaleźć ją można w Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store. Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania".

Aplikacja mobilna RSO umożliwia dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy pobrać aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo. (PAP)