Postępowanie administracyjne zostało wszczęte w styczniu 2019 r. Tymczasem już we wrześniu 2018 r. doszło do zatarcia skazania. Oznacza to, że w dacie wszczęcia postępowania nie istniała już przesłanka do wydania decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Dorian Lesner
13.01.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze
Nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądał nowy wzór do obliczeń poziomu recyklingu, ale gminy są pewne, że jedynym sposobem na osiągnięcie wymaganych wskaźników jest minimalizacja odpadów zmieszanych. Czekają teraz na dane niezbędne do oszacowania poziomów za 2019 rok. W tym roku, jeśli nie osiągną wymaganych poziomów, będą narażone na kary.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Z powodu braku rynny spływająca z dachu woda utworzyła kałużę, która zamarzła na chodniku. Poślizgnęła się na niej przechodząca chodnikiem kobieta. Spółdzielnia odpowiada za wypadek, bo budynek nie był wyposażony w wymaganą prawem instalację – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.
Robert Horbaczewski
11.01.2020
Prawo cywilne BHP Budownictwo
Do końca stycznia 2020 r. PIT-11 będzie można wysyłać drogą elektroniczną tylko w najnowszej wersji formularza – czyli 25 - poinformowało Ministerstwo Finansów. I dodało, że ma to zapobiegać przesyłaniu elektronicznych PIT-11 za rok 2019 na wcześniejszych, nieobowiązujących wariantach formularzy.
Krzysztof Sobczak
10.01.2020
PIT Małe i średnie firmy
Jawność rejestru nie daje prawa do dowolnego przetwarzania danych z niego, w tym nie wyłącza obowiązku informacyjnego. Co więcej powinien on zostać spełniony niezależnie od daty pozyskania danych. Niewspółmiernie duży wysiłek nie może być utożsamiany z wysokością kosztów. To wnioski z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku
Jolanta Ojczyk
10.01.2020
RODO

Nowe zasady znakowania żywności „bez GMO” już obowiązują

Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne
Od początku tego roku można oznaczać produkty jako wolne od GMO. Jednak wyłącznie takie, które mają swoje genetycznie modyfikowane odpowiedniki. Ale producent, który zdecyduje się na takie znakowanie będzie musiał spełnić szereg dodatkowych wymogów formalnych - pisze dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.
Szymecka-Wesołowska Agnieszka
10.01.2020
Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne
Biegły sądowy ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrok oparty na jego wadliwej opinii - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. To pierwsza taka sprawa w Polsce - wskazują prawnicy. Autorka błędnej opinii ma zapłacić poszkodowanemu 80 tys. złotych odszkodowania. Po tym orzeczeniu przybędzie zapewne spraw przeciwko autorom nierzetelnych ekspertyz. A ustawy o biegłych jak nie było, tak nie ma.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
10.01.2020
Prawo cywilne
Zaproponowana przez rząd nowelizacja odsuwa udostępnienie tej usługi osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W efekcie uchwalonej w czwartek przez sejm ustawy nie skorzystają one ze wstępnie wypełnionych przez fiskusa deklaracji w lutym tego, jak wcześniej planowano.
Krzysztof Sobczak
09.01.2020
Ordynacja PIT Małe i średnie firmy
Firmy mają prawo prowadzić papierową ewidencję odpadów zamiast elektronicznej do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Takie zmiany zakłada uchwalona w czwartek nowela ustawy o odpadach.
Jolanta Ojczyk
09.01.2020
Środowisko
Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy, z wyspecjalizowanymi sędziami. Pojawią się też nowe instytucje prawne, które ułatwią prowadzenie spraw. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Nowela przewiduje 'przy okazji" zmiany w kodeksie spółek handlowych.
Jolanta Ojczyk
09.01.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spółka Spoke, dystrybutor sprzętu sportowego mogła ustalać ceny minimalne, po których jej partnerzy sprzedawali rolki i hulajnogi. Mogło to oznaczać, że konsumenci nie mieli możliwości zakupu produktów w cenach niższych niż odgórnie narzucone. UOKiK wszczął więc postępowanie przeciwko firmie za udział w niedozwolonym porozumieniu.
Jolanta Ojczyk
09.01.2020
Ochrona konkurencji
Zgodnie z prawem nikt nie może wymagać od obywatela pozostawienia dowodu osobistego, ale praktyka zatrzymywania dokumentu tożsamości lub jego kserowania ma nadal miejsce, np. w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego. Prezes UODO radzi, by w zastaw nie zostawiać dowodów osobistych ani innych dokumentów potwierdzających tożsamość
Krzysztof Sobczak
09.01.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument RODO
Przedstawiciele firm zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów chcą, by sprawozdania mogły być automatycznie przesyłane do Bazy Danych o Odpadach. Ministerstwo Klimatu nie widzi takiej potrzeby - uważa, że przepisanie danych z systemów firmowych do centralnej bazy nie jest problemem. Przedsiębiorcy wskazują, że utrudni im to działalność.
Jolanta Ojczyk
09.01.2020
Środowisko
W środę 8 stycznia premier Mateusz Morawiecki odwołał ze stanowiska wiceministra klimatu Sławomira Mazurka, odpowiedzialnego między innymi za gospodarkę odpadami, w tym wdrożenie elektronicznego elektronicznej bazy danych o odpadach (BDO).
Jolanta Ojczyk
08.01.2020
Środowisko Administracja publiczna
Wprowadzenie wstępnie wypełnionych deklaracji dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie nastąpi do połowy lutego tego roku, jak planowane tylko zostanie odsunięte w czasie i podzielone na etapy. Od lutego w udostępnionych podatnikom deklaracjach wskazywana będzie tylko kwota ulgi na dzieci.
Krzysztof Sobczak
08.01.2020
PIT Małe i średnie firmy
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził plan kontroli sektorowych na rok 2020. Lista branż jest krótka, liczy tylko trzy pozycje. Wśród nich są banki, gdzie przeprowadzone zostaną kontrole pod kątem kopiowania dokumentów tożsamości.
Jolanta Ojczyk
08.01.2020
RODO Compliance
Kwartalny obowiązek rozliczenia znacznie ułatwiłby pracę przedsiębiorców trudniących się profesjonalnym obrotem pojazdami. Ewidencjonowanie takich transakcji np. w odpowiedniej tabeli i przekazywanie ich z końcem każdego z czterech kwartałów w roku byłoby prostsze i efektywniejsze, a przedsiębiorcy nie odczuliby tak bardzo zmian, które nakładają na nich nowe obowiązki.
Aleksander Hyżorek
08.01.2020
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Wkrótce dokumenty akcji w formie pisemnej zastąpi elektroniczny rejestr akcjonariuszy, co wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami i kosztami. Jeśli dana działalność nie musi być prowadzona w formie spółki akcyjnej, a spółka nie planuje wprowadzenia akcji do obrotu publicznego to może pomyśleć o przekształceniu - pisze Wojciech Ostrowski z Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna.
Wojciech Ostrowski
08.01.2020
Spółki
Konieczność uzyskiwania zezwoleń na przejazd pojazdów ciężkich ma zostać zniesiona. Jednak zakaz poruszania się po danej drodze takiej ciężarówki będzie mógł wprowadzić zarządca drogi, na przykład samorząd uchwałą. Będą też przewidziane kary administracyjne za naruszenie zakazu ruchu.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.01.2020
Samorząd terytorialny
Od kwietnia 2020 roku duzi podatnicy VAT, a od lipca wszyscy, zamiast deklaracji VAT będą już wysyłać do urzędu nowy typ pliku JPK_VAT. Resort finansów obiecywał, że zmiana będzie dużym ułatwieniem dla podatników. Tymczasem okazuje się, że firmy nie będą miały łatwiej - będą musiały nadawać specjalne kody towarom i usługom. Trzeba też będzie dostosować programy księgowe.
Krzysztof Koślicki
08.01.2020
VAT
W nowych budynkach będzie trzeba zapewnić urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, a także okablowanie do którego można podłączyć ładowarkę samochodową. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Jolanta Ojczyk
08.01.2020
Budownictwo
Anguilla, Bahamy, Fidżi, wyspa Guam, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Oman, Panama, Samoa Amerykańskie, Wyspy Samoa, Seszele, Trynidad i Tobago oraz Vanuatu - to raje podatkowe wymienione na liście opublikowanej we wtorek przez francuską administrację podatkową.
Krzysztof Sobczak
07.01.2020
CIT PIT VAT

MF: Generator podatkowy może stworzyć dwa mikrorachunki

Ordynacja CIT VAT Małe i średnie firmy
To nie błąd systemu - generator mikrorachunku podatkowego opublikowany na stronie podatki.gov.pl umożliwia wskazanie zarówno identyfikatora NIP, jak i PESEL, a zatem możliwe jest wygenerowanie dwóch odrębnych mikrorachunków podatkowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Sobczak
07.01.2020
Ordynacja CIT VAT Małe i średnie firmy
Wnioski będzie można składać od 15 marca do 15 maja. Według szacunków ze wsparcia skorzysta ok. 65 tys. hodowców, którzy poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. Decyzję w projekcie w tej sprawie podjął we wtorek rząd.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.01.2020
Wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych zrekompensujemy w 2021 r., kiedy będzie można określić, o ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd w 2020 r. - poinformował we wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Z jego wypowiedzi wynika, że rekompensata będzie ustalana indywidualnie dla każdej rodziny.
Krzysztof Sobczak
07.01.2020
Pomoc społeczna Finanse publiczne
Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od 1 lutego 2020 roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie.
Agnieszka Matłacz
07.01.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Liść marihuany nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy, bo sugeruje, że produkty nim oznaczone mogą zawierać niedozwolone środki odurzające. Jest to sprzeczne z porządkiem publicznym, a ponadto Unia uzupełnia działania podejmowane przez państwa członkowskie w celu ograniczenia szkodliwego wpływu narkotyków. Tak uznał Sąd Unii Europejskiej.
Jolanta Ojczyk
07.01.2020
Prawo gospodarcze
Jeśli sąd ustali, że powód dochodzi oczywiście bezzasadnego roszczenia, to może wydać wyrok oddalający powództwo nawet bez doręczenia odpisu pozwu stronie pozwanej. Zasady rozpoznawania apelacji od wyroku wydanego w tym trybie są też specyficzne. Trudno jednak wskazać, które z żądań są oczywiście bezzasadne, a które „po prostu” bezzasadne.
Aleksandra Partyk
07.01.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Dodzwoniłeś się do infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, jesteś 99 w kolejce – taki komunikat coraz częściej słyszą podatnicy. W każdym miesiącu do informacji dzwoni średnio 218 tysięcy osób, którzy próbują uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące prawa podatkowego lub celnego. Zdaniem ekspertów, winna jest jakość uchwalanych przepisów i presja ze strony skarbówki.
Krzysztof Koślicki
07.01.2020
Ordynacja
Upadłości jednoosobowych przedsiębiorców w aktualnym stanie prawnym nie cieszą się popularnością, co zapewne jeszcze bardziej pogłębi otwarcie dostępu dla takich podmiotów do upadłości konsumenckiej - twierdzi radca prawny Konrad Forysiak z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.
Konrad Forysiak
07.01.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski