Prawo.pl
Minister finansów powołała skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego na nową kadencję. Jej przewodniczącym został Marcin Lachowicz. Komisja składa się z sześćdziesięciu członków - przedstawicieli resortu finansów, sędziów sądów administracyjnych, przedstawicieli środowiska nauki i Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Wiesława Moczydłowska
25.10.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
W 2024 r. w Unii Europejskiej obowiązkowy dla wielu urządzeń elektronicznych, np. telefonów komórkowych, tabletów i słuchawek stanie się port USB-C. W efekcie nie trzeba już będzie kupować nowej ładowarki z każdym nowym urządzeniem. W poniedziałek 24 października zatwierdzona została ostatecznie unijna dyrektywa o uniwersalnej ładowarce.
Krzysztof Sobczak
25.10.2022
Prawo AI Prawo europejskie
Od lat powraca kwestia uregulowania branży pośredników odszkodowawczych i teraz widać, jak słabo chronione są osoby przez nich obsługiwane. Klienci kancelarii odszkodowawczej EuCO, która nie przekazała im należnych odszkodowań, wypłaconych przez ubezpieczycieli na jej konto, mogą mieć problem z wyegzekwowaniem w rozsądnym terminie pieniędzy, o ile dojdzie do otwarcia postępowania sanacyjnego, o które zawnioskował zarząd spółki.
Regina Skibińska
25.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Ubezpieczenia
Uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców zakłada projekt nowelizacji ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy. ZUS będzie mógł uzyskać z rejestru Straży Granicznej informacje o każdorazowym wjeździe i wyjeździe z Polski uchodźcy. Ponadto będą oni partycypować w kosztach mieszkania i wyżywienia w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Z drugiej strony, projekt wprowadza też dla nich ułatwienia.
Maria Dec-Kiełb Robert Horbaczewski
25.10.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Nowela wprowadzająca m.in. prawo holdingowe powoduje, że biznesowi powinna zapalić się „czerwona lampka”. Nieufność wywołuje już fakt, że powstała z inicjatywy i pod egidą ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jego duży dystans do corporate governance i zamiłowanie do Twittera, jako środka wydawania poleceń zarządom spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa, jest powszechnie znane. Pisze o tym prof. dr hab. Michał Romanowski.
Michał Romanowski
25.10.2022
Spółki
Ratyfikacja Protokołu Fakultatywnego do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych nie jest przez Polskę planowana – przekazała w odpowiedzi na wystąpienie RPO Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Według niej, brak ratyfikacji protokołu przewidującego procedurę skargową w najmniejszym stopniu nie oznacza, że Polska nie przestrzega Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, bądź że może odstąpić od gwarantowania praw przez nią przewidzianych.
Grażyna J. Leśniak
24.10.2022
Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Getin Noble Bank: Co z osobami, które nie złożyły skargi do WSA?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Frankowicze zadłużeni w Getin Noble Banku, którzy nie złożyli w terminie skargi do WSA na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji banku, nie są pozbawieni możliwości dochodzenia swoich praw. Mogą oni złożyć wniosek o przywrócenie terminu albo zgłosić swój udział w postępowaniu jako uczestnik.
Regina Skibińska
24.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Rodzice dzieci do lat 8 będą mogli wnioskować o elastyczną organizację pracy, a w jej ramach m.in. o przerywany czas pracy. Pracownik będzie więc np. pracował rano, potem w środku dnia będzie miał przerwę i następnie wróci do służbowych obowiązków po południu. Okazuje się, że za tę przerwę pracodawcy będą musieli... zapłacić. Firmom będzie trudno odmówić takim żądaniom, a za naruszenia w tym zakresie czekają je drakońskie kary - przewiduje nowelizacja kodeksu pracy.
Grażyna J. Leśniak
24.10.2022
Prawo pracy Prawo europejskie

Reklamowy świat influencerów jest bogatszy, niż wytyczne UOKiK

Prawnicy Rynek i konsument Prawo AI Ochrona konkurencji
Wydane niedawno instrukcje co do przestrzegania prawa konkurencji przez influencerów, zaczynają odnosić skutek, ale nasuwają też wiele wątpliwości. Nie określiły konsekwencji namawiania pracowników do promowania działalności pracodawcy na prywatnych kontach internetowych. Nawet nie wszyscy prawnicy wiedzą, że ich profile na Facebooku czy Instagramie trzeba odpowiednio oznaczać.
Paweł Rochowicz
21.10.2022
Prawnicy Rynek i konsument Prawo AI Ochrona konkurencji
Coraz częściej można spotkać się z programami motywacyjnymi, w ramach których pracownicy spełniający określone kryteria, najczęściej dotyczące stażu pracy, otrzymują prawo nabycia papierów wartościowych na preferencyjnych warunkach, które zwykle obejmują niższą od rynkowej cenę nabycia lub częściowe sfinansowanie zakupu przez emitenta. Najczęstszym modelem jest oferowanie nabycia akcji spółki matki przez pracowników jej spółek zależnych – pisze radca prawny Mikołaj Zdyb.
Mikołaj Zdyb
21.10.2022
Prawo pracy Spółki Finanse
Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały w sprawie sposobu naliczania opłaty manipulacyjnej w postępowaniu egzekucyjnym. Sąd przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmiu sędziów, a termin rozprawy wyznaczy z urzędu. Na rozstrzygnięcie kwestii dotyczących naliczania opłaty manipulacyjnej trzeba więc jeszcze poczekać.
Wiesława Moczydłowska
21.10.2022
Ordynacja Finanse
Zmiany wprowadzane w prawie spółek są próbą ustanowienia pewnego minimalnego zakresu dobrych praktyk do sposobu funkcjonowania rad nadzorczych, a w przypadku niektórych spółek może nawet próbą nadania sensu ich funkcjonowania. Ta próba może okazać się udana, przynajmniej w części przypadków - pisze Filip Krężel z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Filip Krężel
21.10.2022
Spółki Prawo gospodarcze
ZUS odmawia pracodawcom możliwości odliczenia 300 zł z podstawy oskładkowania, gdy posiłki pracowników finansowane są z kart przedpłaconych umożliwiających zakupy np. w sieciach handlowych. Jednocześnie akceptuje karty lunchowe, uprawniające do nabywania posiłków w restauracjach. Zdaniem prawników, stanowisko to jest dziś już nie do zaakceptowania, bo odwołuje się do oderwanego od rzeczywistości orzecznictwa sprzed dekady.
Grażyna J. Leśniak
21.10.2022
Prawo pracy
Tegoroczne zmiany w PIT nie poprawiły znacząco pozycji Polski na tle systemów podatkowych innych państw europejskich. Znacząco poprawiła się jedynie sytuacja osób, które przeciętnie zarabiają i mają na utrzymaniu rodzinę. Tymczasem na lidera w łagodności systemów podatków osobistych w Europie wyrastają Czechy.
Paweł Rochowicz
20.10.2022
Domowe finanse PIT
Ruszyła wypłata środków firmom poszkodowanym z powodu zatrucia Odry. Świadczenie wynosi 3010 zł za każdego ubezpieczonego i jest nieopodatkowane. Wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jak dotąd wpłynęło ich kilkadziesiąt.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.10.2022
Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Resort sprawiedliwości przygotował projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił propozycje pozytywnie. Jego zdaniem brak kompleksowej regulacji pozbawia dłużników możliwości obrony ich praw w toku pozaegzekucyjnej windykacji.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.10.2022
Prawo gospodarcze Finanse

W gminach pojawią się koordynatorzy szerokopasmowi

Samorząd terytorialny Prawo AI Prawo gospodarcze
Gminy będą mogły wyznaczyć tzw. koordynatorów szerokopasmowych – zakłada podpisana 18 października przez prezydenta nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Koordynatorzy będą reprezentować gminy w kwestiach związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci szerokopasmowych na terenie gminy.
Robert Horbaczewski
20.10.2022
Samorząd terytorialny Prawo AI Prawo gospodarcze

Zatory płatnicze – jak sobie z nimi poradzić?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Nawet blisko 40 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce może mierzyć się z problemem...
Renata Krupa-Dąbrowska
20.10.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Wyzwania gospodarcze nie powstrzymują Polaków przed zmianą pracy. Aż 38 proc. uczestników najnowszego badania Pracuj.pl aktywnie poszukuje nowego pracodawcy. Zarobki pozostają główną motywacją do zmiany pracy w czasach wysokiej inflacji. Coraz ważniejszą zachętą do rekrutacji staje się możliwość pracy zdalnej.
Grażyna J. Leśniak
20.10.2022
Rynek Prawo pracy
Umowa dotycząca zamówienia oprogramowania dla spółki publicznej nie została należycie wykonana, więc zamawiający nie zapłacił pełnej ceny. Wykonawca zwrócił oryginał gwarancji bankowej. Sąd I instancji uznał, że wobec tego firma nie może żądać od zamawiającego kary umownej. Zdaniem Sądu Apelacyjnego to błąd, który trzeba naprawić i dlatego zwrócił sprawę do pierwszej instancji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2022
Prawo cywilne
Restrukturyzacje firm stają się coraz popularniejsze. Jednym z rozwiązań jest powołanie spółki celowej. Pojawia się jednak dylemat, przyjęcie której formy prawnej będzie najkorzystniejsze. Kwestie podatkowe odgrywają w tym zakresie dużą rolę. Od wybranej formy prawnej będą zależeć podatki płacone przez spółkę - utworzoną, ale i tworzącą - mówi Remigiusz Fijak, partner associate w ID Advisory
Krzysztof Koślicki
20.10.2022
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Organy skarbowe dostają coraz więcej narzędzi z pogranicza inwigilacji. Pozwala im to dokładniej prześwietlać działalność podatników. Niebezpieczny jest jeden z przepisów ustawy o KAS, który zezwala na żądanie danych o podatnikach od podmiotów gospodarczych, np. administratorów portali internetowych. Z uwagi na fakt, że orzecznictwo sądów administracyjnych jest w tej kwestii rozbieżne, eksperci radzą, by działania skarbówki skarżyć do sądów.
Wiesława Moczydłowska
20.10.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Podatnicy częściej niż w poprzednich latach chcą, by fiskus wyjaśnił im zawiłe przepisy. W ciągu ośmiu miesięcy 2022 roku złożyli ponad 21 tysięcy wniosków o wydanie interpretacji prawa podatkowego. Pytania dotyczą najczęściej PIT i VAT. Eksperci przewidują, że pod koniec roku nastąpi nowa fala pytań.
Paweł Rochowicz
19.10.2022
PIT VAT Polski Ład
Czarno-beżowa szachownica nie jest wystarczająco odróżniającym się wzorem i dlatego nie można jej zastrzegać jako znak towarowy - potwierdził Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu. To istotny werdykt w sporze między firmą Louis Vuitton a polskim przedsiębiorcą Norbertem Wiśniewskim.
Paweł Rochowicz
19.10.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Osoby bezrobotne zachowują prawo przynależności do związków zawodowych, a jeśli nie są ich członkami, mają prawo wstępowania do nich w przypadkach i na warunkach określonych ich statutami – twierdzi Główny Inspektorat Pracy. To odpowiedź na wystąpienie RPO w sprawie przepisów ograniczających prawa osób należących do związków zawodowych w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskania statusu osoby bezrobotnej.
Grażyna J. Leśniak
19.10.2022
Prawo pracy
Jeśli prawo krajowe wymaga w odniesieniu do spółki podlegającej przekształceniu odrębnego głosowania w celu wyboru proponowanych przez związki zawodowe przedstawicieli pracowników, taki mechanizm wyborczy musi zostać zachowany – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
19.10.2022
Prawo pracy Spółki Prawo europejskie
Jeżeli ktoś pracował w Polsce i na Ukrainie, po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie mógł wystąpić o „podwójną” emeryturę. Polska ma podpisaną umowę o zabezpieczeniu społecznym z Ukrainą, która weszła w życie w styczniu 2014 r. Zgodnie z nią, osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom społecznym w Polsce i na Ukrainie, emeryturę może uzyskać z obydwu państw. Zasada ta dotyczy zarówno obywateli polskich, jak i ukraińskich – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
19.10.2022
Domowe finanse Emerytury i renty
Polska Grupa Farmaceutyczna nadmiernie opóźniała się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych - wykazało postępowanie przeprowadzone przez prezesa UOKiK. Za opóźnianie płatności prezes Urzędu nałożył na spółkę ponad 4 mln zł kary. Przedmiotem działalności ukaranego przedsiębiorcy jest hurtowa sprzedaż leków i wyrobów farmaceutycznych.
Katarzyna Nocuń
19.10.2022
Finansowanie zdrowia Farmacja
Inwestorzy czekają na wydanie warunków zabudowy nawet rok. Lepiej jest w przypadku pozwoleń na budowę – ponad jedna na cztery decyzje została wydana w czasie nie dłuższym niż 65 dni od chwili złożenia wniosku. Liderem w tej kategorii jest miasto Łódź, w którym wszystkie pozwolenia na budowę dla inwestycji mieszkaniowych wydano w 2021 roku w czasie nieprzekraczającym 65 dni - wynika z Rankingu Miast organizowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.10.2022
Budownictwo
Ostatnie zmiany do kodeksu spółek handlowych niewątpliwie ułatwią radom nadzorczym efektywne wykonywanie ich obowiązków. Możliwość zapraszania do współpracy eksperta, żądania dokumentów, informacji i wyjaśnień od szerokiego grona osób zaangażowanych w spółkę da radzie nadzorczej konkretne narzędzia do faktycznego sprawowania nadzoru - pisze Joanna Fasula, senior associate w Praktyce Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Joanna Fasula
19.10.2022
Spółki