Nowe prawo w pierwszych latach pozytywnie wpłynie na gminne budżety. Należy spodziewać się masowego uiszczania jednorazowych opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania. Spowoduje to znaczny przyrost środków w kasach gmin - pisze Mariusz Łubiński, ekspert zarządzania nieruchomościami.
Mariusz Łubiński
17.05.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Nie będzie można pobierać opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej. Co więcej przedsiębiorstwo będzie je musiało wydać w ciągu 30 dni. Gdy przekroczy ten termin, może zapłacić 500 zł kary za każdy dzień opóźnienia. Takie ułatwienia dla inwestorów przewiduje nowela prawa budowlanego.
Jolanta Ojczyk
17.05.2019
Budownictwo
Podmioty świadczące usługi pocztowe w pewnych okolicznościach mają obowiązek dostarczania zawartości niedoręczonych przesyłek staroście. Nowelizacja, która likwiduje odesłania do nieobowiązujących już przepisów Kodeksu cywilnego w tej sprawie, trafi do podpisu prezydenta.
Agnieszka Matłacz
16.05.2019
Rynek i konsument

Więcej gruntów na cele Mieszkania Plus

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Krajowy Zasób Nieruchomości będzie dysponował większą ilością terenów, które będzie można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe.W czwartek Sejm uchwalił nowelizację, która wprowadza zmiany.  
Katarzyna Kubicka-Żach Agnieszka Matłacz
16.05.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Prawie 56 tys. złotych ma zapłacić związek sportowy za ujawnienie numeru PESEL, imienia, nazwiska i adresu zamieszkania 585 sędziów. Zdjęcie opublikowane na stronie Urzędu Ochrony Danych Osobowych wskazuje, że chodzi o związek piłki nożnej.
Jolanta Ojczyk
16.05.2019
RODO
Dotychczasowy dyrektor Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak został w kwietniu wybrany na prezesa tej instytucji. 16 maja złożył w Sejmie ślubowanie.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
16.05.2019
RODO

Premier przesądza - nie będzie testu przedsiębiorcy

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Taki test nie zostanie wprowadzony: chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY" - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. A minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz dodała, że wypowiedź szefa rządu jednoznacznie przecina dywagacje, że trwają prace nad tego typu rozwiązaniami.
Krzysztof Sobczak
16.05.2019
PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna - stwierdził w czwartek Sąd Unii Europejskiej. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa. Jeśli wyrok uprawomocni się, Polska będzie mogła pobierać zawieszony obecnie podatek handlowy.
Krzysztof Sobczak
16.05.2019
CIT PIT Prawo gospodarcze
92 prawników i ekonomistów podpisało manifest przeciwko upolitycznieniu decyzji Komisji Europejskiej w sprawach koncentracyjnych. Podkreślają, że KE powinna być absolutnie niezależna. Decyzje polityczne mogą bowiem przynieść korzyści tylko kilku dużym firmom.
Jolanta Ojczyk
16.05.2019
Spółki Prawo gospodarcze

Compliance officer to polisa na życie firmy

Spółki Prawo gospodarcze Compliance
Każda spółka powinna pomyśleć o zatrudnieniu osoby odpowiedzialnej za zarządzanie zgodnością. I nie tylko dlatego, że rząd pracuje nad rygorystycznymi przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. To już jest kanon dobrego zarządzania, który pozwala uniknąć kosztownych deczyji – mówi prof. Bartosz Makowicz, dyrektor Viadrina Compliance Center.
Jolanta Ojczyk
16.05.2019
Spółki Prawo gospodarcze Compliance
Krzysztof Tchórzewski, minister energii zapewnia, że od sierpnia ruszą wypłaty dla spółek z funduszu rekompensującego różnice cen energii. Eksperci i wiceminister przedsiębiorczości ostrzegają, że projekt rozporządzenia w tej sprawie dyskryminuje małe spółki, które nie kupują energii na giełdzie. Może wręcz doprowadzić do wyeliminowania ich z rynku i sporu z Komisją Europejską.
Jolanta Ojczyk
16.05.2019
Spółki Prawo gospodarcze
Skoro sąd nie może uzupełnić luki w umowie po usunięciu z niej niedozwolonej klauzuli, to nie może też zlecać biegłym ustalenia kursu rynkowego, tzw. kursu sprawiedliwego. Te opinie są zbędne. Ale gdy zapadł wyrok, w którym sąd pozwolił sobie na uzupełnienie umowy, to takie rozstrzygnięcie powinno być zmienione - twierdzi radca prawny Tomasz Konieczny.
Tomasz Konieczny
16.05.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe

KNF wyznacza kuratora dla Idea Banku

Prawo gospodarcze Finanse
Komisja Nadzoru Finansowego powołała kuratora dla Idea Banku. Ma on doprowadzić do poprawy sytuacji banku w związku z powstaniem zagrożenia dla interesów posiadaczy rachunków bankowych.
Jolanta Ojczyk
15.05.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Eliminacja postanowień dotyczących przeliczeń walutowych w umowach o kredyt denominowany powoduje, że niemożliwe jest obliczenie kwoty w złotych, którą bank zobowiązał się oddać do dyspozycji kredytobiorcy. To powinno powodować nieważność umowy. Inaczej będzie w przypadku umów o kredyt indeksowany – mówi Marcin Szymański
Jolanta Ojczyk
15.05.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Partnerstwo publiczno-prywatne miało prosto zastąpić finansowanie inwestycji publicznych, gdy skończą się środku unijne. Styczniowa nowelizacja ustawy o finansach publicznych powoduje jednak, że zaciągnięte przez gminę zobowiązanie związane z umową o PPP może powiększyć jej zadłużenie. Eksperci mówią o sposobach na ominięcie tego zagrożenia.
Sylwia Gortyńska
15.05.2019
Finanse samorządów
Teresa Czerwińska, minister finansów, zapowiedziała, że obowiązujące obecnie przepisy podatkowe i prawa pracy umożliwiające weryfikację samozatrudnienia, przeanalizuje z Radą Dialogu Społecznego. To dalszy ciąg debaty wokół projektu wprowadzenia testo przedsiębiorcy.
Jolanta Ojczyk
14.05.2019
PIT Małe i średnie firmy
We wtorek rząd przyjął projekt tzw. ustawy o zatorach płatniczych. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł karać przedsiębiorców, którzy w trzech kolejnych miesiącach mają zaległości realizacji zobowiązań na kwotę 5 mln złotych.
Jolanta Ojczyk
14.05.2019
Prawo gospodarcze

Opinia rzecznika TSUE korzystna dla frankowiczów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Sąd nie może samodzielnie uzupełnić luki w umowie po wyeliminowaniu z niej niedozwolonego postanowienia, ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, bo będzie to korzystniejsze dla kredytobiorcy. To konsument ma decydujące zdanie, co jest dla niego lepsze. Tak uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.
Jolanta Ojczyk
14.05.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Nie można dzwonić do konsumentów i zapraszać na pokazy garnków, mimo że nie wyrazili na to zgody - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ukarał właśnie za taką praktykę firmę Smak i Zdrowie. Spółka ma zapłacić ponad 35 tys. zł kary i zaprzestać takich praktyk.
Krzysztof Sobczak
14.05.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO
Nasza administracja korzysta co najmniej z pięciu systemów podejmowania automatycznych decyzji, np. losowania sędziów czy blokowania rachunków. Pełną wiedzę o tym, jak funkcjonują algorytmy zwykle ma tylko firma, która je przygotowała.
Jolanta Ojczyk
14.05.2019
Nowe technologie
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w zeszłym tygodniu, że przepisy dotyczące ulgi na złe długi naruszają regulacje unijnej dyrektywy. Sprawa dotyczyła, co prawda, czeskiego podatnika, jednak, zdaniem ekspertów, wyrok ma duże znaczenie także dla polskich przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
14.05.2019
VAT

KE: trwają rozmowy z Polską w sprawie zamrożenia cen energii

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Firmy wciąż nie mają pewności, czy tzw. ustawa prądowa zamrażająca ceny energii na poziomie tych z 30 czerwca 2018 roku jest zgodna z unijnym prawem o pomocy publicznej. Cały czas trwają rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
13.05.2019
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Największa na świecie firma piwowarska - spółka AB InBev - nadużyła pozycji dominującej na belgijskim rynku piwa. Za utrudnianie importu tańszego piwa Jupiler z Holandii do Belgii Komisja Europejska nałożyła na nią ponad 200 mln euro kary.
Jolanta Ojczyk
13.05.2019
Rynek Spółki Prawo gospodarcze
W 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. To oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. Państwowa Inspekcja Pracy oraz najwięksi generalni wykonawcy budowlani zainaugurowali kolejną akcję "Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie", która ma poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Paweł Żebrowski
13.05.2019
Prawo pracy BHP Budownictwo
Od 15 maja w Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za wszystkie międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS. Za połączenia ze swojego kraju do innego państwa UE konsumenci zapłacą maksymalnie 19 centów za minutę (plus VAT) i 6 centów za wiadomość SMS (plus VAT).
Krzysztof Sobczak
13.05.2019
Rynek i konsument
Sprzedawca energii elektrycznej i gazu nie może karać konsumenta za rozwiązanie umowy przed terminem - stwierdził UOKiK, który wszczął postępowanie o uznanie za niedozwolone 47 klauzul stosowanych przez spółkę Polski Prąd i Gaz. Według Urzędu niedopuszczalne jest też automatyczne przedłużanie umów znów na czas określony.
Krzysztof Sobczak
13.05.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Opiekunkę medyczną należy przywrócić do pracy. Pracodawca nie miał zastrzeżeń do jakości świadczonej przez nią pracy. Umowa o pracę została jednak wypowiedziana, gdyż pozwany uznał, że utracił zaufanie do powódki. Wypowiedzenie było jednak nieskuteczne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Aleksandra Partyk
13.05.2019
Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy
Przy towarowym znaku renomowanym obowiązuje niższy stopień podobieństwa - orzekł Sąd Najwyższy. - Omega to jest znak renomowany, a podobieństwo do innych znaków należy rozpatrywać nie tylko w warstwie znaczeniowej, ale także - wizualnej i fonetycznej. W tym używanej w domenie internetowej - uznał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Sąd rozstrzygnie, czy Facebook mógł naruszyć dobra osobiste Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), blokując jej konto za naruszenie zasad społeczności. Organizacja, która prowadzi edukację antynarkotykową, domaga się od portalu przywrócenia konta i przeprosin. Zdaniem prawników powinna powstać możliwość odwołania się od decyzji
Monika Sewastianowicz
13.05.2019
Wprowadzenie dobrowolności uczestnictwa samozatrudnionych w powszechnym systemie zabezpieczenia społecznego może być szansą na nową falę przedsiębiorczości, na którą czeka polska gospodarka - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.
Antoni Kolek
11.05.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy