Prawo.pl

Wyjazd z biurem podróży bezpieczniejszy niż indywidualny

Rynek i konsument Prawo unijne Koronawirus a prawo
Polacy nastawili się na zagraniczne letnie wojaże, tymczasem pojawił się wariant Delta koronawirusa i niektóre państwa zaczynają wprowadzać ograniczenia. Turystów, którzy wykupili wyjazdy zagraniczne, mogą czekać niemiłe niespodzianki. A w wielu przypadkach na zwrot wpłaconych pieniędzy nie można liczyć. Ryzyko dotyczy wszystkich, ale trochę bardziej bezpiecznie mogą się czuć klienci biur podóży.
Regina Skibińska
10.07.2021
Rynek i konsument Prawo unijne Koronawirus a prawo
W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - napisał na Twitterze rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price. Nawiązał tym do projektu ustawy, której skutkiem może być odebranie koncesji TVN.
Krzysztof Sobczak
09.07.2021
Rynek i konsument Spółki
Od 1 lipca miało nastąpić połączenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Miało, bo połączenie aktualnie nie działa, a notariusze informują pełnomocników by zachowywali papierowe wypisy aktów notarialnych i przesyłali je do sądu. Krajowa Rada Notarialna zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Ceny materiałów budowlanych szybują, a stare umowy bez waloryzacji

Zamówienia publiczne Budownictwo Małe i średnie firmy
Od kilku lat ceny materiałów budowlanych szybują ostro w górę. Problem dotyka przede wszystkim mniejszych wykonawców, którzy zawarli umowy jeszcze przed 1 stycznia br., nie chroni ich więc nowe prawo zamówień publicznych. A brak klauzul waloryzacyjnych w zawartych przez nich umowach powoduje, że zostaje im tylko droga sądowa.
Bolesław Szyłkajtis
09.07.2021
Zamówienia publiczne Budownictwo Małe i średnie firmy
Już od 12 lipca zakup samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym ma być premiowany specjalną dotacją. Program przewiduje także wsparcie dla firm i organizacji oraz dopłaty do leasingu pojazdu. Problem jednak w tym, że podatkowe zachęty są tu niewielkie. Co więcej – pracownicy, którzy korzystają ze służbowych elektryków mogą być zmuszeni do zapłacenia wyższego podatku.
Krzysztof Koślicki
09.07.2021
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Usprawnienie procesu restrukturyzacji banków zakłada uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG). Chodzi o to, aby banki mogły być restrukturyzowane sprawnie i szybko, przy zachowaniu stabilności całego systemu finansowego, jak również przy minimalnym wykorzystaniu środków publicznych.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.07.2021
Rynek i konsument
Przewrotne pytanie i pomysłowo przedstawione uzasadnienie przekonało skarbówkę, że zegarek prawnika może być kosztem uzyskania przychodu. Można powiedzieć, fiskus połknął haczyk. Trzeba jednak teraz się pilnować i na wszelki wypadek nie pokazywać się z nowym gadżetem na rodzinnych czy przyjacielskich spotkaniach. Na pewno też nie można iść z nim po piwo czy ciastka.
Krzysztof Koślicki
08.07.2021
Prawnicy PIT Rachunkowość
Posłowie PiS chcą wyprowadzić zmiany dotyczące udzielania koncesji stacjom telewizyjnym. Tłumaczą to tym, że chcą zapobiegać przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że proponowane rozwiązania mają przede wszystkim uderzyć w TVN. Wkrótce bowiem konczy się koncesja dla kanały TVN24.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.07.2021
Rynek Spółki

Ustalenia podatkowej części Polskiego Ładu ciągle trwają

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, mimo zapowiedzi, nie został dotąd opublikowany. Znamy tylko ogólne założenia. Z wypowiedzi Jarosława Gowina wynika, że prace nad finalną wersją dokumentu jeszcze trwają. Zmiany w zasadach opodatkowania przedsiębiorców i płacenia przez nich składki zdrowotnej nie są jeszcze przesądzone.
Krzysztof Koślicki
08.07.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Facebook nie może usuwać treści publikowanych w jego portalach przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki – przynajmniej do czasu zakończenia procesu sądowego, który organizacja wytoczyła internetowemu gigantowi. Jeżeli SIN wygra, Facebook będzie musiał przywrócić poprzednie konto organizacji, które nagle i bez wyjaśnień skasował w 2018 r., chociaż – jak twierdzą aktywiści – nie naruszono żadnych zasad.
Krzysztof Sobczak
08.07.2021
Nowe technologie
Na parkingach przy sklepach Aldi i Biedronka nakładano czasem kary za nieuprawnone parkowanie nawet przed upływem czasu bezpłatnego przeznaczonego dla klientów. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarządca tych parkingów – TD System - naruszał zbiorowe interesy konsumentów odmawiając uznawania zasadnych reklamacji. Firma ma zapłacić 150 tys. zł kary.
Krzysztof Sobczak
08.07.2021
Rynek i konsument

Restauracja w budynku - tak, hałasy i zapachy - nie

Samorząd terytorialny Rynek i konsument
Nie wszystkim właścicielom mieszkań podoba się, że w parterze budynku wielorodzinnego znajduje się restauracja czy bar. Przeszkadza hałas i zapachy, chociaż sami czasem tam zachodzą. Sposoby na pozbycie się uciążliwej działalności gospodarczej są różne. Najbardziej groźnym orężem jest pozbawienie koncesji na alkohol. Ale często też wspólnoty podnoszą opłaty.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.07.2021
Samorząd terytorialny Rynek i konsument

Warto przeprowadzić badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego

Prawo cywilne Prawo unijne Ochrona konkurencji
Już na etapie pomysłu wprowadzania nowej marki na rynek, wybierania nazwy, pod jaką będziemy działać czy domeny internetowej warto jest pomyśleć o przyszłości. W tym celu dobrze jest „zbadać” czy nowa marka ma szansę na uzyskanie prawnej ochrony w postaci rejestracji znaku towarowego - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska, partner w kancelarii KZ Legal.
Aleksandra Zaliwska
08.07.2021
Prawo cywilne Prawo unijne Ochrona konkurencji

Część krajów rezygnuje z liniowej stawki PIT

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W 2021 roku opodatkowanie pracy nadal spada. Rzeczywisty poziom różni się jednak znacząco w zależności od regionu. Czechy zdecydowały się na powrót z opodatkowania liniowego do progresywnego. Podobnie - Austria, Niemcy, Słowenia, Chorwacja i Słowacja. Najwyższe stawki VAT obowiązują na Węgrzech, w Chorwacji i Polsce. Jednak same stawki to nie wszystko – takie wnioski wynikają z opublikowanego w czwartek raportu Mazars.
Krzysztof Koślicki
08.07.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Sądy różnie podchodzą do kwestii doręczania pism procesowych, a konkretnie orzeczeń przez portal informacyjny sądów. W części - przykładem są sądy krakowskie - zarządzono by sędziowie korzystali na razie z drogi tradycyjnej, z kolei w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu rozszerzono katalog pism doręczanych przez portal. Prawnicy uważają jednak, że potrzebna jest interwencja ministerstwa.
Patrycja Rojek-Socha
08.07.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rodziny, które nie mają własnego mieszkania będą mogły liczyć na bony mieszkaniowe. Mniej będzie formalności w przypadku budowy domów do 70 mkw. Lada dzień powinien zostać upubliczniony projekt w tej sprawie. Na razie informacja na jego temat ma pojawić się w wykazie założeń prac legislacyjnych Rady Ministrów
Renata Krupa-Dąbrowska
07.07.2021
Budownictwo Polski Ład
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że korzyści za namówienie znajomych do subskrypcji aplikacji motywującej do zdrowego stylu życia lub do zakupu pakietu szkoleniowego dotyczącego inwestycji na rynku Forex, to mogą być systemy promocyjne typu piramida. Kary finansowe – do 2 mln zł – grożą czterem firmom, ale też pięciu ich menedżerom.
Krzysztof Sobczak
07.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Skarga o uchylenie wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej przeciwko PZU Życie nie może zostać rozpoznana z powodu wątpliwości strony co do właściwego powołania i bezstronności sędziego. Spór toczy się od ponad 10 lat i był już raz rozpoznany przez Sąd Najwyższy, który dopatrzył się uchybień w wyroku sądu polubownego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.07.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę wzór wniosku o wpis do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Dokument trzeba będzie składać elektronicznie od 31 października 2021 roku. Nowy obowiązek jest związany z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Krzysztof Koślicki
07.07.2021
Ordynacja Rachunkowość Finanse

MF szykuje nowe kary na podmioty powiązane

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Będą nowe terminy nie tylko na sporządzenie Local file, ale także na wysłanie informacji TPR. Jednak instrumentem gwarantującym pewność w zakresie niekwestionowania przez organy podatkowe metody rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, pozostanie nadal tylko kosztowna i absorbująca procedura APA. Będą też nowe kary – pisze Radosław Chudy z Kancelarii GWW.
Radosław Chudy
07.07.2021
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Do 3 lipca Polska miała wprowadzić unijny zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców i naczyń. Do tej pory tego nie zrobiła. Poślizg ministerstwo klimatu tłumaczy tym, że dopiero teraz Komisja Europejska wydała wytyczne w sprawie dyrektywy plastikowej, a prace nad projektem implementującym unijne prawo zablokowały liczne uwagi. Dalej wolno więc pić w plastikowych kubkach
Renata Krupa-Dąbrowska
07.07.2021
Środowisko Rynek i konsument Rynek
Po bardzo burzliwym dla środowiska „frankowiczów” przełomie kwietnia i maja br., mamy do czynienia z pewnym uspokojeniem nastrojów, co nie znaczny, że rozwiano wszelkie wątpliwości dotyczące orzecznictwa w tych sprawach. Jednym z istotnych zagadnień, które doczekały się kolejnych interpretacji, jest kwestia przedawnienia wzajemnych roszczeń kredytobiorców i banków
Izabela Libera
07.07.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe

Drogi zegarek adwokata może być kosztem uzyskania przychodu

Prawnicy Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Skarbówka zaczyna zmieniać podejście do rozliczania kosztów podatkowych przez jednoosobowe firmy. Do tej pory wiele wydatków traktowała jako osobiste i blokowała ich odliczanie. Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednak, że prawnik może odliczyć od przychodów zakup drogiego zegarka z chronografem. Stanowisko skarbówki jest zaskakująco pozytywne – uważają eksperci.
Krzysztof Koślicki
07.07.2021
Prawnicy Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Mediacja w dobie pandemii stała się szansą na odciążenie sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje więc zmiany dotyczące mediacji i list mediatorów. Na pierwszy ogień może pójść jednak kwestia wynagrodzeń - propozycja w tym zakresie znalazła się już w wykazie prac legislacyjnych rządu, a według nieoficjalnych informacji Prawo.pl, ma pomóc mediatorom w sytuacji gdy strony nie chcą zapłacić.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
07.07.2021
Wymiar sprawiedliwości
Będą państwowe egzaminy na stanowisko maszynisty – zdecydował we wtorek rząd. Obecnie maszyniści, jako jedyna grupa zawodowa spośród osób odpowiedzialnych za prowadzenie pojazdów, nie są objęci egzaminem państwowym. Nowe rozwiązanie pozwoli w obiektywny sposób ocenić zarówno umiejętności, jak i jakość szkolenia kandydatów na maszynistów.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2021
Prawo pracy
Państwa członkowskie UE zapewniły wsparcie dla linii lotniczych i organizatorów imprez turystycznych, ale w przypadku linii lotniczych nie powiązały tej pomocy z wymogiem zwrotu kosztów pasażerom – ocenił Europejski Trybunał Obrachunkowy. W okresie od marca do maja 2020 r. anulowano około 50 mln biletów a na pomoc wydano aż  34,7 mld euro
Regina Skibińska
06.07.2021
Rynek Prawo unijne Koronawirus a prawo
Posłowie PiS i Konfederacji chcą tak zmienić Kodeks pracy, aby niedopuszczalna była jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19. Proponują, zobowiązać pracodawcę do przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID19.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
We wtorek 6 lipca Izba Cywilna Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały dotyczacej kredytów indeksowanych we frankach szwajcarskich. Uznała, że roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia, a także w sprawie zwrotu uzyskanego bezpodstawnego wzbogacenia w razie uznania umowy za nieważną lub bezskuteczną, zostały rozstrzygnięte w uchwałach tej Izby z 2021 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Ministerstwo Finansów zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej skutków brexitu. Jest ona skierowana do przedsiębiorców, urzędów i instytucji. Posłuży Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej do opracowania programu pomocowego dla wszystkich, którzy odczuwają konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
06.07.2021
Doradca podatkowy Finanse Brexit

Polka we władzach Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego ICC

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Adwokat Małgorzata Surdek-Janicka, partner kierująca zespołem postępowań spornych w kancelarii CMS objęła stanowisko wiceprezesa w Międzynarodowym Sądzie Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Od 1 lipca br. będzie współkierować największą instytucją arbitrażową o globalnym zasięgu i ponad 100-letnim doświadczeniu w rozwiązywaniu międzynarodowych sporów gospodarczych.
Krzysztof Sobczak
06.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski