Podatnik świadczy usługi, które polegają na występach artystycznych. Występuje on przed publicznością jako iluzjonista. Występy te, wymagają od niego nienagannej prezencji. Planuje on zakupić garnitur wraz z innymi ubraniami.

Podatnik wystąpił o interpretację indywidualną. Spytał, czy zakup garnituru, tj. koszula, marynarka, spodnie czy buty może stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jego zdaniem, odpowiedź jest twierdząca, ponieważ zasadność stroju iluzjonisty jest tak samo oczywista jak zasadność stroju aktora w teatrze, który nie posiada logo, gdyż celem takiego stroju nie jest reklama, tylko wcielenie się w rolę.

Czytaj w LEX: Wydatki na cele osobiste a koszty uzyskania przychodów w PIT >>>

Wydatki nie mogą mieć charakteru osobistego

W interpretacji z 6 października br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe (nr 0114-KDIP3-1.4011.756.2022.2.MS2).

Stwierdził, że aby wydatki mogły stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, muszą być poniesione wyłącznie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej. Oznacza to, że wydatki nie mogą mieć charakteru osobistego, bowiem wydatki osobiste nie mają na celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu. W konsekwencji wydatki mające charakter osobisty nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dyrektor KIS uznał, że aby wydatki iluzjonisty na zakup garnituru, tj. koszuli, marynarki, spodni czy butów można byłoby uznać za koszty uzyskania przychodów to ubiór ten musi utracić charakter osobisty, np. poprzez trwałe opatrzenie zakupionej odzieży cechami charakterystycznymi logo reprezentowanej przez niego firmy.

Poprawa wizerunku dzięki odpowiedniej odzieży, nie może stanowić przesłanki pozwalającej uznać przedmiotowe wydatki za koszty uzyskania przychodu.

Czytaj w LEX: Upominki na rzecz klientów i kontrahentów a koszty uzyskania przychodów >>>

Czytaj w LEX: Podatki jako koszt uzyskania przychodu w PIT >>>

 

Eksperci: Brak kosztu mimo związku z działalnością

-  Zasadniczo kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów podatkowych powinien wykazać, że wydatki zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, nawet gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty – zauważa Paweł Płonka, konsultant w Vialto Partners.

Ekspert zwraca uwagę, że podatnik argumentuje, iż głównym celem zakupienia stroju jest kwestia prezentacji, tj. wyglądu iluzjonisty i wzbudzenia w klientach odczucia wysokiej jakości świadczonych usług.

Zobacz również: Zbyt cienka granica między wydatkami osobistymi a firmowymi >>

- Pomimo wykazania związku ponoszonych kosztów z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanym z tej działalności przychodem, Dyrektor KIS uznał, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. W mojej opinii, stanowisko dyrektora KIS jest prawidłowe – stwierdza Paweł Płonka.

Jego zdaniem, należy bowiem zwrócić uwagę nie tylko na celowość i konieczność poniesienia danego wydatku, ale również na art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, zawierający katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Czytaj w LEX: Wykonanie koncertu jako przykład artystycznego wykonania stanowiącego samoistny przedmiot umowy o dzieło >>>

 

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

- Dyrektor KIS zauważa, że wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu powinny być ponoszone na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej, jednakże w praktyce przed rozliczeniem kosztu należy dokonać oceny, czy poniesiony wydatek umożliwi uzyskanie bądź zabezpieczenie źródła dochodu. W przypadku zakupu garnituru bądź nawet jego elementów dodatkowo konieczne byłoby wykazanie utraty ich charakteru osobistego, co mogłoby być związane m.in. z opatrzeniem odzieży logo prowadzonej przez podatnika firmy. O słuszności tego stanowiska świadczą między innymi interpretacje indywidualne dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 lipca 2013 roku (nr ILPB1/415-457/13-3/IM) oraz dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 19 sierpnia 2014 roku (nr IPTPB1/415-285/14-2/AP), również odnoszące się do poniesionych wydatków na zakup garnituru – podkreśla Paweł Płonka.

Ekspert uważa, że dyrektor KIS prawidłowo ocenił, iż wydatki na zakup garnituru nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, gdyż mają charakter wydatków osobistych. Jak pokazuje dotychczasowe orzecznictwo, odzież zakupiona na cele działalności gospodarczej powinna utracić ten charakter.

Garnitur kosztem artysty

Na ciekawy aspekt zwraca uwagę kolejna ekspertka.

- To kolejna interpretacja, w której dyrektor KIS wskazuje, że aby wydatki na odzież i obuwie, można było uznać za koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, to ubiór musi utracić charakter osobisty poprzez np. o trwałe opatrzenie kupionej odzieży cechami charakterystycznymi. Wcześniej interpretacje dotyczyły m.in. zakupu garnituru przez prawnika czy zakupu ubrań przez przewodniczkę turystyczną – zauważa Paulina Biskup-Nawrot, radca prawny w Kancelarii JKP. Legal.

Ekspertka wskazuje, że podobnego zdania są sądy administracyjne, które w wydawanych orzeczeniach podkreślają, że nawet ten, kto występuje w eleganckiej garderobie przed organami podatkowymi, sądami i na spotkaniach z klientami, nie może zaliczyć wydatku na jej zakup do kosztów podatkowych (wyrok NSA z 25 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2213/13, wyrok WSA w Warszawie z 17 marca 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 2222/20).

- Odmienne stanowisko jest wyrażane w przypadku ponoszenia kosztów zakupu elementów garderoby przez artystów. W wyroku z 28 kwietnia 2016 r. WSA w Poznaniu uznał bowiem, że o ile bowiem w odniesieniu do powszechnie realizowanej działalności stanowiącej źródło przychodu trafnie wskazuje organ, że wydatki związane z nabyciem elementów ubioru, zabiegami kosmetycznymi, czy usługami fryzjerskimi nie przyczyniają się do uzyskania przychodu i nie stanowią kosztów jego uzyskania, o tyle w przypadku działalności artystycznej takie wydatki nie tylko wiążą się ze zwykłym funkcjonowaniem w społeczeństwie, ale stanowią niezbędny element ekspresji artystycznej (…) Nie można bowiem wykluczyć, że wydatki na nabycie elementów garderoby, zabiegi kosmetyczne i usługi fryzjerskie w część lub nawet w całości zostały poniesione w celu uzyskania przychodu i stanowią koszty jego uzyskania (sygn. akt I SA/Po 35/16) – podkreśla Paulina Biskup.

Ekspertka dodaje, że specyfika pracy iluzjonisty oraz aktora jest na tyle zbliżona, że organ skarbowy powinien wziąć ją pod uwagę i zaliczyć wydatki na zakup garnituru do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.