Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie, w par. 94 wymaga, by nowe mieszkania miały co najmniej 25 m.kw. Nie powstrzymuje to wysypu ofert kupna lokali, które tych norm nie spełniają – mają po 15 czy nawet 8 m.kw. Tego rodzaju mieszkania, mieszkaniami są tylko w opisie oferty sprzedaży – prawnie są to lokale użytkowe. Rodzi to pytanie, czy ich mieszkańcy, mogą skorzystać z rekompensat za ogrzewanie dla gospodarstw domowych.

Mikroapartament - oficjalnie lokal użytkowy, a w rzeczywistości mieszkanie>>

Czytaj w LEX: Dodatek na ogrzewanie dla gospodarstw domowych 2022 - komentarz praktyczny >>>

Rekompensaty dla podmiotów wrażliwych

Rekompensaty przyznaje obowiązująca od 20 września 2022 r. ustawa z dnia 15 września 2022 r o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Określa ona zasady ustalania przez wytwórcę ciepła cen wytwarzania ciepła dla odbiorców na potrzeby gospodarstw domowych i potrzeby użyteczności publicznej - są to ceny z rekompensatą, czyli niższe od cen rynkowych.

Według przepisów średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą ustala się m.in. dla:

  •     gospodarstw domowych
  •     wspólnot mieszkaniowych, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048), albo spółdzielni mieszkaniowych, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1208 oraz z 2022 r. poz. 1561), które są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia ciepła w lokalach mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe;
  •     podmiotów, które na mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe albo w lokalach innych odbiorców wrażliwych,
  •     a także - o ile złożą oświadczenie: szkołom, przychodniom, jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej, kościołom, noclegowniom, żłobkom i klubom dziecięcym, uczelniom.


Tańsze ciepło w lokalach mieszkalnych

Pytanie, czy mieszkańcom mikrokawalerki, będącej według prawa lokalem użytkowym, należy się rekompensata, sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii, czy gospodarstwo domowe, w rozumieniu tej ustawy, musi być prowadzone w lokalu mieszkalnym.

- Moim zdaniem z rekompensatą za ciepło zużywane przez mieszkańców lokalu użytkowego – aparthotelu, mikroapartamentu, apartcondo – może być problem – mówi Rafał Dębowski, adwokat z kancelarii Dębowski i Wspólnicy sp.k. – Zwracam uwagę, że ustawa wprost odnosi się do obowiązku zaliczania, raportowania i przyznawania świadczeń dla wspólnot, które są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia ciepła w lokalach mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe.  Lokali mieszkalnych dotyczy też kolejny przepis, który nakłada obowiązki na inne podmioty dostarczające ciepło gospodarstwom domowym – mówi mec. Dębowski.

Sprawdź w LEX: Czy OPS weryfikując złożony wniosek o dodatek węglowy w deklaracjach o odpadach komunalnych, może wskazać cały skład rodziny? >>>

Sprawdź w LEX: Czy należy się dodatek węglowy dla najemcy lokalu w sytuacji, gdy zarządca budynku komunalnego nie dokonał zgłoszenia do CEEB? >>>

Uważa, że art. 4 ust. 1 pkt 1 dotyczący stricte gospodarstw domowych, odnosi się do domów jednorodzinnych. – Choć ustawodawca zdefiniował gospodarstwo domowe w art. 24 ust. 2, to zrobił to jedynie na potrzeby ust. 1 tego przepisu – tłumaczy.

Przez gospodarstwo domowe, o którym mowa w ust. 1, rozumie się:

  •     osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
  •     osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

 

Tam dom twój, gdzie serce twoje

Odmiennego zdania jest natomiast Maciej Śledź, adwokat,  partner w Kancelarii Nowosielski i Partnerzy.

- W mojej ocenie mieszkańcy mikrokawalerek mogą spać spokojnie, gdyż ustawa przede wszystkim zapewnia, że średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą zostanie ustalona dla gospodarstw domowych – mówi serwisowi Prawo.pl. – Jedyną definicją jest ta, wskazana w art. 24 ust. 2 ustawy, nie ogranicza ona jednak możliwości prowadzenia gospodarstwa domowego do lokalu mieszkalnego, spełniającego wymogi techniczne. Tym bardziej, że wprost przesądza, że pod jednym adresem może funkcjonować więcej, niż jedno gospodarstwo domowe – zauważa.

WZORY DOKUMENTÓW w LEX:

 

Podkreśla zatem, że o ile w przypadku wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i innych podmiotów (art. 4 ust. 1 pkt 2 i 3) jest wymóg, aby dostarczanie ciepła odbywało się na rzecz gospodarstw domowych w lokalach mieszkalnych, to w przypadku samych gospodarstw domowych (pkt 1) brak jest wymogu, aby to gospodarstwo domowe było prowadzone w takim lokalu. - Równie dobrze można prowadzić gospodarstwo domowe w wozie Drzymały, czy namiocie i też będzie się objętym zakresem działania ustawy – podsumowuje.