Zgodnie z projektem ugory te będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. 

Jak informuje polskie Ministerstwo Ronictwa i Rozwoju Wsi, decyzja umożliwi uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa. Na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin.

Odstępstwo nie obejmie ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA. Publikacja decyzji Komisji jest przewidziana w przyszłym tygodniu.

Ministerstwo poinformowało w poniedziałek, że trwają prace mające na celu wdrożenie tej decyzji do przepisów krajowych.

Obszary proekologiczne

Zgodnie z unijnymi przepisami, grunty ugorowane zaliczane są do obszarów proekologicznych. Na gruntach tych w okresie od 1 stycznia do 31 lipca w danym roku nie może być prowadzona produkcja rolna. Nieprowadzenie produkcji rolnej oznacza brak działalności rolniczej (tj.: brak produkcji, hodowli lub uprawy produktów rolnych, w tym zbiorów, dojenia, hodowli zwierząt oraz utrzymywania zwierząt do celów gospodarskich), bez uszczerbku dla wymogów określonych w ramach normy dobrej kultury rolnej dotyczącej obowiązku ustanowienia okrywy glebowej na obszarach erozyjnych. Dozwolone są działania zmierzające do stworzenia zielonej pokrywy glebowej do celów różnorodności biologicznej, w tym siew mieszanki nasion dzikich kwiatów. Po upływie wskazanego terminu można przywrócić grunty do produkcji. Na ugorach obowiązuje:

  •     zakaz stosowania środków ochrony roślin w okresie utrzymywania ugoru;
  •     zakaz wysiewu i uprawy gatunków roślin na cele produkcyjne, w tym zakaz wypasu i koszenia.

Ugory mogą być jednocześnie zaliczone jako uprawa w ramach dywersyfikacji upraw oraz jako obszar proekologiczny.