Prawo.pl
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów dotycząca subsydiarnej odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Powód? Regulacje przede wszystkim nie dają możliwości skutecznej obrony i naruszają prawo do sądu. Zdaniem prawników, wyrok TK jest kierunkowo słuszny, ale może spowodować niekorzystne konsekwencje - takie jak wydłużenie postępowań.
Inga Stawicka
13.04.2023
Spółki
Od 7 kwietnia 2023 roku obowiązują przepisy, które na nowo uregulowały zasady pracy zdalnej. Ryczałty wypłacane przez pracodawców nie są przychodem pracowników, nie trzeba od nich płacić podatku, ani odprowadzać składek ubezpieczeniowych. Reguła ta nie wynika jednak z przepisów podatkowych, lecz z kodeksu pracy. Istnieje duże ryzyko, że uzyskanie interpretacji w tym zakresie… nie będzie możliwe.
Krzysztof Koślicki
13.04.2023
PIT Doradca podatkowy Prawo pracy
Od 1 stycznia 2024 r. limit obrotu gotówkowego ma wynieść 8 tys. zł, a nie 15 tys. zł. Ma to się jednak zmienić. Do Sejmu wpłynął projekt posłów PiS, w którym rezygnuje się z tego przepisu. Parlamentarzyści obawiają się bowiem komplikacji w wypadku niektórych rodzajów transakcji, szczególnie tych przeprowadzanych przez małych przedsiębiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.04.2023
Finanse
Aby dokładnie określić, czy dany składnik kosztów jest kosztem produkcyjnym wpływającym na koszt wytworzenia produktu, czy kosztem sprzedaży, należy przeanalizować moment jego poniesienia. Na księgowanie kosztów opakowań wpływa fakt, czy koszt był poniesiony w trakcie produkcji czy później.
Krzysztof Kaźmierski
12.04.2023
CIT Rachunkowość
5,1 mln zwolnień lekarskich wpłynęło do ZUS tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego – podał w środę ZUS. W porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. nastąpił wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej – o 8,6 proc., jak i liczby zaświadczeń lekarskich – o 16,1 proc. W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. na zwolnieniach lekarskich byliśmy przez 42,5 mln dni.
Grażyna J. Leśniak
12.04.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy, które uniemożliwiają byłemu członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obronę poprzez wykazanie, że dana wierzytelność nie istnieje, są niezgodne z Konstytucją. Sąd, który skierował pytanie prawne do TK, zarzucał regulacji niezgodność m.in. z prawem do sądu - to zdanie potwierdził dziś TK, choć do wyroku zgłoszono dwa zdania odrębne.
Inga Stawicka
12.04.2023
Spółki
Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości danej grupy pracowników, pracodawcy mogą ich skontrolować. To nie jest jednostronne wskazanie wszystkich pracowników – uważa Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy. W innych przypadkach taką kontrolę przeprowadzić może policja.
Grażyna J. Leśniak
12.04.2023
Prawo pracy BHP
Do 3 maja br. przedsiębiorcy mogą brać udział w konsultacjach publicznych dotyczących projektów aktów delegowanych do taksonomii Unii Europejskiej, czyli związanych z inwestycjami zrównoważonymi środowiskowo. Projekty mają m. in. zdefiniować techniczne kryteria kwalifikacji celów środowiskowych.
Inga Stawicka
12.04.2023
Środowisko

Nowe zasady zabezpieczenia roszczeń w sprawach własności intelektualnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Nowelizacja procedury cywilnej wprowadza istotne zmiany między innymi w postępowaniu zabezpieczającym. Będą one miały niebagatelny wpływ na sprawy własności intelektualnej. Wiele z nich było wcześniej szeroko dyskutowanych w środowisku prawniczym, a ich wprowadzenie w założeniu miało odpowiadać na postulaty ze strony zawodowych pełnomocników i przedsiębiorców.
Koremba Marta Julia Kostrzewa
12.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Na forach internetowych wrze. Frankowicze, którzy mają kredyt w Getin Noble Bank zaczęli poszukiwać prawnych rozwiązań, które w jakikolwiek sposób pozwoliłyby im zminimalizować straty i odzyskać utracone pieniądze. Pojawił się wręcz pomysł dokonywania cesji roszczeń. Zdaniem większości prawników jest ona możliwa. Natomiast według Związku Banków Polskich to omijanie prawa. Skuteczność takich cesji będą oceniać sądy. 
Renata Krupa-Dąbrowska
12.04.2023
Banki Kredyty frankowe
Wnioski o pracę zdalną okazjonalną przechowywać będziemy w dziale B akt osobowych. Pracodawca, który prowadzi akta osobowe w formie papierowej, wnioski złożone w postaci elektronicznej będzie musiał drukować. Wynika to z tego, że niestety przy nowelizowaniu rozporządzenia dotyczącego dokumentacji pracowniczej zabrakło chyba refleksji i nie wyodrębniono spod dokumentów związanych z pracą zdalną wniosków o pracę zdalną okazjonalną.
Marek Rotkiewicz
12.04.2023
Prawo pracy

Urzędnicy prześwietlą dom na wylot - zapytają nawet o średnią temperaturę w pokoju

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków przekształci się w megabazę danych o budynkach i lokalach. Będzie gromadzić także informacje o grubości izolacji podłóg, stropów i ścian i średniej temperaturze pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym. Znajdzie się w niej też szereg innych informacji m.in. o przyznanych dotacjach, ulgach, kontrolach.
Robert Horbaczewski
12.04.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Gdy na pomoc dla sektorów energochłonnych wydano niespełna połowę planowanych funduszy, powstaje pytanie, dlaczego tak mała liczba mikro- i małych firm, wystąpiła o rekompensaty. Czy blokadą był stopień skomplikowania programu? Należałoby wyciągnąć odpowiednie wnioski, żeby w kolejnych latach jak największa liczba przedsiębiorców mogła korzystać z dodatkowego wsparcia.
Krzysztof Wiński
12.04.2023
Małe i średnie firmy Energetyka
Po zbyciu udziałów firmy muszą rozliczyć przychód z tej operacji. Można go jednak pomniejszyć o wydatki związane z usługami pośrednictwa i doradztwa prawnego i finansowego, które były niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki. Wcześniej takie podejście nie było jednak oczywiste. Eksperci zalecają więc ostrożność.
Wiesława Moczydłowska
12.04.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy. Pod warunkiem jednak, że pracownik spędza przy monitorze ekranowym co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Dorian Lesner
11.04.2023
Prawo pracy BHP
W piątek, 7 kwietnia 2023 roku, weszły w życie przepisy o pracy zdalnej. Budzą one emocje pracowników i pracodawców, a przede wszystkim oznaczają dodatkową pracę dla działów personalnych. O tym, o co najczęściej pytają pracownicy w kontekście pracy zdalnej i dlaczego oznaczają tyle pracy dla działów personalnych, w rozmowie z Prawo.pl mówi dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska.
Grażyna J. Leśniak
11.04.2023
Prawo pracy
W śmietnikach przy dużych sklepach można znaleźć mnóstwo żywności nadającej się do spożycia, o ile śmietniki te są otwarte, co nie jest regułą. Wprawdzie obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która nakazuje dużym sklepom przekazywanie żywności zagrożonej zmarnowaniem organizacjom pożytku publicznego, ale w praktyce i tak sporo produktów jest wyrzucanych.
Regina Skibińska
11.04.2023
Środowisko Rynek i konsument
​Jednym z ważnych zagadnień związanych z prounijną wykładnią jest pytanie, kiedy należy nie stosować przepisu prawa krajowego, który jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Kwestii tej dotyczy ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Thelen z 2022 roku. Wynika z niego m.in., że prounijna wykładnia nie może dokładać jednostce dodatkowych obowiązków.
Ryszard Markiewicz
11.04.2023
Prawo cywilne
Zarówno wprowadzenie kaucji na opakowania zwrotne, jak i brak takiego systemu uderzą nas po kieszeni. Odwlekanie wprowadzania w życie niezbędnych przepisów z pewnością nie pomoże. Tymczasem, zdaniem ekspertów, z powodu opóźnień w procesie legislacyjnym nie ma szans, by system kaucyjny zaczął działać szybciej, niż w ciągu 3-4 lat - i to w optymistycznej wersji. To z kolei będzie wiązało się z kolejnymi karami nakładanymi przez UE.
Zofia Jóźwiak
11.04.2023
Środowisko Prawo gospodarcze Finanse
Sprzedaż działki, która nie posiada dostępu do drogi publicznej, nie jest zakazana. Jednak zakup takiej działki jest mocno ryzykowny. Bywa bowiem, że nie można zrealizować na niej zaplanowanej inwestycji. Natomiast dostęp do drogi publicznej można zapewnić na kilka sposobów. Nie musi to być typowa droga publiczna, ale np. także wewnętrzna.
Martyna Sługocka
08.04.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Pracownik otrzymał w piątek przed świętami Wielkiej Nocy polecenie wykonywania pracy zdalnie przez 3 godziny w niedzielę świąteczną. Zakład pracy działa sporadycznie w niedziele i święta. Nie wprowadzono pracy zdalnej - czy można zatem wydać takie polecenie? Czy pracownik musi je zrealizować? Jak by wyglądała kwestia rozliczenia pracy - pracownik będzie pracować w domu, czy traktować to jako pracę nadliczbową?
Marek Rotkiewicz
08.04.2023
Prawo pracy
Zbliżające się święta ponownie skłaniają do stawiania pytań o to, czy do babcinych przepisów przysługuje jakikolwiek monopol umożliwiający zakazanie ich dalszego rozpowszechniania w przestrzeni publicznej. Ilu z nas bowiem nie usłyszało przy świątecznym stole, że przepis na żurek czy babkę jest najpilniej strzeżoną tajemnicą rodzinną. Zwolenników tej teorii należy niestety rozczarować – nie jest to łatwe.
Agata Witkowska
08.04.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Ceny jaj dynamicznie rosną. Jednak by wybudować kurnik dla własnych potrzeb, na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, trzeba przeanalizować, czy w świetle planu, taka forma zabudowy będzie dopuszczalna. Warto sięgnąć również do regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy.
Joanna Maj
08.04.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wiosna to świetny czas na realizację ogrodniczych pasji, zwłaszcza w czasie, gdy cena bazylii i tymianku powoli osiąga pułap kojarzony raczej z kwotą uiszczoną za gram ziół, których nie używa się na ogół do sałatek. Okazuje się przy tym, że nie tylko takimi ziołami może zainteresować się policja. Szczególnie, gdy odmiana rośliny ma swojego twórcę, który ma do tego dzieła wyłączne prawo.
Monika Sewastianowicz
08.04.2023
Środowisko Prawo gospodarcze
W piątek 7 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy o pracy zdalnej, której definicja została na stałe wpisana do Kodeksu pracy. Co to oznacza dla pracowników? Jakie będą uprawnienia pracodawców? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2023
Prawo pracy
Małżeństwo, które zawarło z bankiem umowę na kredyt mieszkaniowy, przewalutowany na franki szwajcarskie, nie wywiązywało się z umowy, więc bank ją wypowiedział i wystawił bankowy tytuł egzekucyjny. Sąd wydał nakaz zapłaty bez zbadania umowy pod kątem klauzul abuzywnych i zapewnienia ochrony konsumentom jako słabszej strony postępowania. RPO wniósł w tej sprawie skargę nadzwyczajną.
Krzysztof Sobczak
07.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Minęły trzy lata od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce, a modele zdalny i hybrydowy wciąż trzymają się mocno. Widoczna jest też jednak tendencja powracania do biur. 28 proc. pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym. Jeszcze w marcu ubiegłego roku było to o 6 punktów procentowych więcej – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2023
Rynek Prawo pracy
Od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie korzystają z obniżonych względem cen rynkowych stawek za gaz - przewiduje nowelizacja ustawy, która zagwarantuje dopłaty, dzięki którym podmioty te zapłacą 200 zł 17 groszy za MWh do końca roku. Z pomocy będą mogły skorzystać również spółdzielnie spożywcze, dla których działalność piekarnicza nie jest największym źródłem przychodów.
Krzysztof Sobczak
07.04.2023
Małe i średnie firmy
Rząd planuje wprowadzić zakaz handlu cesjami do mieszkań dla zysku. W ten sposób chce ukrócić patologie na rynku i ograniczyć flipping, za co jest przez część ekspertów chwalony. Problem w tym, że nie zabiera się za rozwiązanie problemu we właściwy sposób. Przepisy o zakazie mają być wprowadzone do ustawy deweloperskiej, a ta nie dotyczy flippingu.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.04.2023
Budownictwo
W uchwale 7 sędziów Sąd Najwyższy uznał, że umorzenie wierzytelności upadłego, skutkuje wygaśnięciem hipoteki na nieruchomości stanowiącej własność osoby trzeciej, ustanowionej na zabezpieczenie tej wierzytelności. Co tak naprawdę to orzeczenie oznacza dla wierzytelności hipotecznych? Dlaczego w jego perspektywie hipoteka nie jest już aż tak atrakcyjnym sposobem zabezpieczenia?
Agata Duda-Bieniek
07.04.2023
Prawo cywilne Nieruchomości Restrukturyzacja