Główne zmiany po przyjęciu rozporządzenia w stosunku do istniejącego systemu oznaczeń geograficznych to wzmocnienie roli grup producentów poprzez nadanie im uprawnień i obowiązków w zakresie zarządzania własnymi oznaczeniami geograficznymi (w tym reprezentowania swoich członków w sieciach zajmujących się egzekwowaniem praw własności intelektualnej) oraz możliwość wyznaczenia przez państwa członkowskie UE grup producentów jako "uznanych grup producentów", posiadających wyłączne prawa wykonywane w imieniu wszystkich producentów produktu noszącego dane oznaczenie geograficzne.

Potwierdzono rolę Komisji Europejskiej w rozpatrywaniu wniosków o rejestrację produktów jako noszących oznaczenia geograficzne. Dodatkowo wprowadzono większą ochronę nazwy oznaczenia geograficznego odnoszącego się do składnika w nazwie powiązanego produktu przetworzonego - w takich przypadkach konieczne będzie powiadamianie uznanych grup producentów i wskazanie udziału procentowego tego składnika. Rozporządzenie wejdzie w życie 20. dnia po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Uzupełnienie ochrony 

Nowe przepisy to kolejny krok w kierunku szerszej ochrony oznaczeń geograficznych na terenie UE. Przypomnijmy, że w październiku ub. roku przyjęto rozporządzenie, które rozszerzyło ochronę oznaczeń geograficznych na produkty rzemieślnicze i przemysłowe. Celem była lepsza ochrona renomowanych produktów nieżywnościowe, z których słynie dane państwo, na gruncie prawa własności intelektualnej. Wśród przykładów takich produktów można wskazać np.: polską ceramikę z Bolesławca, włoskie szkło Murano czy niemieckie sztućce Solingen. 

Czytaj więcej: Szersza ochrona oznaczeń geograficznych na terenie UE - podpisano rozporządzenie