Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE ma przede wszystkim umożliwić rzemieślnikom i producentom, zwłaszcza małym przedsiębiorstwom, promowanie i ochronę nazw ich produktów rzemieślniczych i przemysłowych, których cechy charakterystyczne zasadniczo można przypisać miejscu ich pochodzenia. Wśród przykładów takich produktów można wskazać np.: polską ceramikę z Bolesławca, włoskie szkło Murano czy niemieckie sztućce Solingen. 

Czytaj też: Oznaczenia geograficzne produktów tradycyjnych będą chronione - jest podpis prezydenta​ >>

Procedura prosta i opłacalna

Produkty objęte ochroną mają być przede wszystkim lepiej rozpoznawalne dla przeciętnego konsumenta, co pomoże w ich promowaniu na terenie UE. Przepisy są kolejnym etapem realizacji unijnego planu dotyczącego prawa własności intelektualnej, który został ustalony w 2020 r. To również wypełnienie unijnych zobowiązań międzynarodowych związanych m.in. z aktem genewskim, który ułatwia międzynarodową rejestrację oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia w ramach jednej procedury rejestracji. Istotną rolę w realizacji nowych przepisów będzie odgrywał Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). 

Czytaj też w LEX: Systemy prawne ochrony oznaczeń geograficznych produktów rolnych i środków spożywczych >

Nowe przepisy umożliwią prostą i opłacalną rejestrację oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych. Producenci powinni składać swoje wnioski o oznaczenie geograficzne wyznaczonym organom państw członkowskich, które następnie przedłożą pomyślnie przyjęte wnioski do dalszej oceny i zatwierdzenia do EUIPO. Państwa członkowskie, które nie posiadają obecnie systemu krajowego, mogą wystąpić o zatwierdzenie stosowania w ich przypadku procedury rejestracji bezpośredniej. Po zatwierdzeniu grupy producentów z tych państw członkowskich będą mogły składać swoje wnioski bezpośrednio do EUIPO - wskazano w komunikacie urzędu. 

Czytaj w LEX: Wróblewski Konrad, Odmowa rejestracji unijnego znaku towarowego w świetle decyzji Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem spraw polskich – przegląd orzecznictwa > 


Wejście w życie prawdopodobnie w listopadzie 

Rozporządzenie zostało już podpisane i zatwierdzone przez PE i Radę UE. Tym samym zakończyła się procedura przyjmowania zmian. Jeśli zgodnie z planem zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE na początku listopada, przepisy wejdą w życie pod koniec miesiąca. Państwa członkowskie będą miały jednak więcej czasu na dostosowanie się do zmian - wiele z nich wejdzie w życie dopiero po dwóch latach. 

Czytaj też w LEX: Sztobryn Karolina, Niekonwencjonalne znaki towarowe, cz. 1. Zapach i smak >