Prawo.pl
Zarząd sukcesyjny w firmie, której właściciel zmarł, będzie przedłużany automatycznie do momentu wydania postanowienia przez sąd w tej sprawie. Obecnie często zdarza się, że wniosek o przedłużenie zarządu jest składany tuż przed jego wygaśnięciem, a sądy nie mają wystarczająco dużo czasu na wydanie postanowienia w tym zakresie. To jedna ze zmian mających ułatwić przejmowanie firm.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.04.2023
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Wprowadzona przez Polski Ład ulga na robotyzację przysługuje także na wcześniejsze zakupy robotów przemysłowych oraz funkcjonalnie związanych z nimi maszyn i urządzeń, dokonane przed 1 stycznia 2022 r. Odpisy amortyzacyjne od tych urządzeń stanowią koszty uzyskania przychodu. Potwierdza to w najnowszej interpretacji skarbówka i eksperci.
Wiesława Moczydłowska
19.04.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dość obszernie wylicza czyny będące deliktami nieuczciwej konkurencji. Jak jednak rozpoznać czyny, których ustawa nie definiuje jasno i wprost jako deliktów, a które bez wątpienia szkodzą naszej działalności, a także - jak się przed takimi czynami bronić? - zastanawiają się Marcin Wnukowski i ​Justyna Dereszyńska z Squire Patton Boggs.
Justyna Dereszyńska Marcin Wnukowski
19.04.2023
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ulepszenie środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców dotknie również podatków

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów CIT Doradca podatkowy
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Przewiduje on również zmiany w prawie podatkowym. Chodzi przede wszystkim o ordynację podatkową, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek rolny, leśny i przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Krzysztof Koślicki
18.04.2023
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów CIT Doradca podatkowy
Wdrażając przepisy dyrektywy unijnej ustawodawca pozwolił pracownikom ubiegać się o bardziej stabilne i przewidywalne warunki zatrudnienia. Jednak takie korzyści niosą za sobą utrudnienia dla pracodawców, którzy w trosce o interesy firmy mogą zmienić swoją politykę i dążyć do korzystania z pozapracowniczych form zatrudnienia, np. na kontraktach B2B. Nowe przepisy to także kolejne obciążenie dla działów kadr i płac.
Grażyna J. Leśniak
18.04.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Producenci piwa wprowadzają bardziej czytelne i widoczne dla konsumentów oznaczenia odpowiedzialnościowe, na opakowaniach piwa i w przekazach reklamowych. Dotychczasowe znaki z hasłami „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” oraz „W ciąży nie piję alkoholu” zastąpią piktogramy, ilustrujące te przekazy. Zmiana obejmie również zyskujące na popularności „zerówki”, na których pojawi się znak „18+”.
Krzysztof Sobczak
18.04.2023
Rynek i konsument Opieka zdrowotna
Patrząc wstecz na zakończony niedawno I kwartał bieżącego roku, można stwierdzić wprost, że wnioskodawcy i podatnicy nadal mają liczne wątpliwości dotyczące interpretowania i stosowania przepisów o cenach transferowych. Te ostatnie, mimo (względnie) jednolitego brzmienia od stycznia 2019 r., w wielu obszarach pozostają nadal nieostre i nieprecyzyjne – pisze Radosław Chudy, prawnik w Kancelarii GWW.
Radosław Chudy
18.04.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Aby w Polsce rzeczywiście rozwinął się sektor biometanu, konieczne jest objęcie preferencyjnymi rozwiązaniami wszystkich, nie tylko rolniczych, podmiotów zainteresowanych inwestycjami w biogazownie - podkreśla w swoim stanowisku Polska Organizacja Biometanu. Zaznacza również, że projektowana ustawa to krok w dobrym kierunku, ale powinna zostać uzupełniona o kilka dodatkowych rozwiązań.
Inga Stawicka
18.04.2023
Środowisko Energetyka

Zmiany zasad wykluczenia z przetargu - jest projekt

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Dwie ważne zmiany w zakresie zamówień publicznych przewiduje najnowszy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Po pierwsze zmienia zasady skorzystania z przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania, a po drugie ujednolica zasady udzielania pożyczek dla samorządów przez banki i  parabanki.
Zofia Jóźwiak
18.04.2023
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Jeśli usługi bezpłatnego ładowania samochodu są dostępne dla wszystkich klientów, nie muszą oni płacić podatku. Przychód z nieodpłatnych świadczeń w takim przypadku nie powstanie. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w oczekiwanej od dawna przez branżę e-pojazdów interpretacji. Zdaniem ekspertów, stanowisko skarbówki może mieć jeszcze szersze zastosowanie.
Krzysztof Koślicki
18.04.2023
PIT Doradca podatkowy Finanse
Pracodawcy, którzy nie wdrożyli u siebie kodeksowej pracy zdalnej, zaczynają być pod coraz większą presją pracowników, którzy naciskają na jej wprowadzenie. Są gotowi zrezygnować z ryczałtu, byle tylko móc tak pracować - więcej niż 24 dni w roku kalendarzowym, jak to przewiduje przepis o pracy zdalnej okazjonalnej. Zdania prawników są podzielone. Dominuje jednak pogląd, że zwrot kosztów jest obowiązkowy.
Grażyna J. Leśniak
18.04.2023
Prawo pracy
Intencją powodów było zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, ale też zapewnienie przyszłości trojgu swych dzieci. Wynajmując lokale, zapewniali sobie środki na spłatę kredytów. Zarazem nie sposób uznać, by kredytobiorcy nadużyli swoich praw w sytuacji, gdy bank doprowadził do zawarcia umowy kredytowej o narzuconej im treści, która naraziła ich na nieograniczone ryzyko wahań waluty indeksacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.04.2023
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Projekt kompleksowych zmian prawnych dla przedsiębiorców, nad którym pracuje obecnie resort rozwoju, przewiduje m.in. ograniczenie szeregu postępowań do jednej instancji. Teoretycznie chodzi o usprawnienie procedur, jednak zdaniem prawników część propozycji jest wątpliwa i stwarza ryzyko naruszenia praw stron. Obawy budzi też samo ograniczanie możliwości odwołań od rozstrzygnięć organów i kierunek zmian.
Inga Stawicka
18.04.2023
Prawo gospodarcze
Prowadzenie polityki handlowej względem państw spoza Unii Europejskiej należy do  wyłącznych kompetencji UE. Oznacza to, że działania jednostronne państw członkowskich w tej dziedzinie są niedopuszczalne - twierdzi prof. Aleksandra Kustra- Rogatka z UMK w Toruniu. I zwraca uwagę, że Komisja Europejska już żąda od Polski wyjaśnień w sprawie zakazu importu z Ukrainy, a potem może być procedura naruszeniowa.
Krzysztof Sobczak
18.04.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał karę ponad 60 mln zł dla Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka. Według UOKiK, który nałożył na firmę tę karę, wprowadzała ona konsumentów w błąd skąd pochodzą warzywa i owoce oferowane w jej sklepach, co mogło wpłynąć na decyzję zakupowe konsumentów. Spółka odwołała się do sądu, bo uważała decyzję za nieproporcjonalną i dyskryminującą.
Robert Horbaczewski Krzysztof Sobczak
17.04.2023
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Już wkrótce sprzedając nieruchomość leśną, nie będzie trzeba uzyskiwać zaświadczenia o objęciu działki uproszczonym planem urządzenia lasu - wystarczy tylko oświadczenie. Zmiana nie uprości jednak obrotu, może za to wpędzić niejednego właściciela w kłopoty. Większość z nich nie ma wiedzy na temat planów uproszczonych. Gdy jednak właściciel poświadczy nieprawdę, umowa sprzedaży będzie nieważna. 
Renata Krupa-Dąbrowska
17.04.2023
Prawo cywilne Nieruchomości
Działania samorządów nie były wystarczające, aby skutecznie ograniczać zabudowę terenów zagrożonych powodzią. Potencjalni inwestorzy nie mieli więc rzetelnych informacji o zagrożeniu powodziowym w miejscu planowanej inwestycji. Samorządy zaś świadomości kosztów, jakie będą musiały ponieść z tytułu inwestycji w infrastrukturę chroniącą mieszkańców przed podtopieniami i powodziami – ocenia NIK.
Maria Dec-Kiełb
17.04.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo Kontrola zarządcza
Początek 2023 roku jest rekordowy pod względem pobierania przez Polaków L4. W samym tylko styczniu i lutym zarejestrowano ponad 5 milionów zwolnień lekarskich, co stanowi wzrost aż o 16 proc. względem ubiegłego roku. Pracodawcy coraz częściej więc decydują się na pojedyncze kontrole pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. W 2022 roku takich kontroli było aż o 55 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej.
Grażyna J. Leśniak
17.04.2023
Ubezpieczenia społeczne
Urlop opiekuńczy będzie okresem niepłatnym, ale w pełni zaliczanym do okresów, od których zależą uprawnienia pracownicze, co może mieć szczególnie istotne znacznie dla pracodawców jednostek sfery budżetowej. Pracownik będzie musiał wskazać osobę, w związku z opieką lub wsparciem której chciałby wykorzystywać ten urlop, ale nie będzie musiał przedstawiać dowodów potwierdzających sytuację zdrowotną tej osoby. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
17.04.2023
Prawo pracy

Inwestor wyłoży pieniądze, a gmina uchwali plan

Samorząd terytorialny Budownictwo
Inwestorzy będą płacić za uchwalenie specjalnych planów, dzięki którym będą mogli zrealizować swoje przedsięwzięcie. Z projektowanych przez rząd rozwiązań nie są zadowoleni deweloperzy i gminy. Pierwsi obawiają się, że koszty ich przerosną, co sparaliżuje inwestycje. A drugie nie chcą być przymuszane do wyrażania zgody na realizację nieakceptowalnych społecznie inwestycji.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.04.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Sądy są podzielone, jeśli chodzi o udzielanie zabezpieczenia w sprawach frankowych, czyli inaczej wstrzymanie spłat kolejnych rat. Podejmują takie decyzje niemal wyłącznie w sytuacji, gdy to kredytobiorcy spłacili tzw. kapitał kredytu, choć takie podejście jest krytykowane przez pełnomocników. Z drugiej strony spłata kapitału nie gwarantuje otrzymania sądowego zabezpieczenia.
Regina Skibińska
17.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Zwykłe zaniedbanie nie upoważnia urzędników do instrumentalnego zastosowania sankcji VAT. Działanie podatnika musi świadomie zmierzać do nadużyć podatkowych oraz uszczuplenia należności budżetowych. Potwierdził to właśnie WSA w Białymstoku. Nadużywanie tej formy kary to jednak częste działanie skarbówki. Potwierdzają to prawnicy, po stronie polskich firm stoi też Trybunał Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Koślicki
17.04.2023
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Rząd zdecydował w sobotę o wydaniu czasowego zakazu importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rozporządzenie zostało opublikowane jeszcze w sobotę i natychmiast weszło w życie. Krytycznie do tej decyzji odniosła się Komisja Europejska, która przypomniała, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne.
Krzysztof Sobczak
16.04.2023
Prawo gospodarcze
Wnioski o pracę okazjonalną składane będą na dni pracy – co do zasady będą to dni oznaczone w rozkładzie czasu pracy pracownika jako te, w których ma on świadczyć pracę. Przepisy nie zawierają jednak wprost zastrzeżenia, że może to być wyłącznie dzień rozkładowej pracy. Jeżeli pracodawca zlecił pracownikowi pracę w dniu wolnym, możliwe jest złożenie i zaakceptowanie wniosku o pracę zdalną okazjonalną na ten dzień.
Marek Rotkiewicz
15.04.2023
Prawo pracy
Od 28 kwietnia zmienią się przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej. Nowe uregulowania mają utrudnić sprzedaż fikcyjnych świadectw przez internet. Za nieposiadanie tego certyfikatu lub nieprawidłowe jego sporządzanie będą grozić kary do 5 tys. zł. Surowsze będą również zasady kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji.
Konrad Dyda
15.04.2023
Nieruchomości Energetyka

Prof. Adamus: Prospołeczna uchwała SN może skutkować inflacją hipoteki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Ostatnia uchwała Sądu Najwyższego dotycząca hipoteki to bardzo prospołeczne spojrzenie tego sądu na problem zadłużenia osoby fizycznej i udzielonego zabezpieczenia. Dzięki temu orzeczeniu grozi nam jednak spora inflacja hipoteki. W następstwie upadłości konsumenckiej wygaśnie bowiem hipoteka ustanowiona na nieruchomości należącej do osoby trzeciej, co budzi kontrowersje. Pisze o tym prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
15.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 14 kwietnia 2023 r.

Samorząd terytorialny VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze
W wieczornym bloku głosowań 14 kwietnia Sejm przyjął ustawę o 300 zł świadczenia emerytalnego dla sołtysów, przepisy wspierające osoby, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, zmiany w prawie o ruchu drogowym. Uchwalono także pakiet SLIM VAT 3 i nowelizację ustawy o służbie cywilnej. Odrzucono veto Senatu do ustawy deregulacyjnej, ale nie udało się posłom odrzucić veta Senatu do tzw. ustawy o jakości w służbie zdrowia.
Robert Horbaczewski
14.04.2023
Samorząd terytorialny VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze
Sejm przyjął w piątek większość senackich poprawek do ustawy o drogach publicznych. Były to głównie modyfikacje o charakterze technicznym i doprecyzowującym. Posłowie nie przyjęli natomiast poprawki, wykreślającej z ustawy jeden z punktów artykułu o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, mówiący o planach funduszu na rok 2024.
Inga Stawicka
14.04.2023
Drogi
Aby uczestnik pracowniczego planu kapitałowego otrzymał dopłatę roczną za 2022 rok, w 2022 roku musiał zgromadzić na swoim rachunku lub rachunkach PPK wpłaty w wysokości co najmniej 632,10 zł. Jeżeli w 2022 roku skorzystał z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, wystarczą wpłaty w wysokości co najmniej 158,03 zł.
Anna Puszkarska
14.04.2023
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Większość Europejczyków w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce i Słowenii chce, aby przedsiębiorstwa działające w UE miały obowiązek redukcji emisji gazów cieplarnianych. Takie są najważniejsze wnioski z sondażu przeprowadzonego w lutym 2023 r. przez kampanię „Justice is everybody’s business".
Regina Skibińska
14.04.2023
Środowisko Rynek