Chodzi o nowelizację rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czyli o przepisy o patodeweloperce. Pierwotnie miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Jednak pod wpływem licznych apeli Ministerstwo Rozwoju i Technologii zdecydowało się przesunąć tę datę na 1 kwietnia. Okazało się jednak, że to nie wystarczy. Potrzeba więcej czasu na wdrożenie tych przepisów w życie, w przeciwnym razie może dojść do paraliżu inwestycyjnego. Resort rozwoju pod wpływem licznych apeli przesunął więc datę wejścia w życie przepisów o patodeweloperce na 1 sierpnia. Zmianę  opublikowano w Dz.U. z 2024, poz. 474.

Korki w urzędach i paraliż inwestycyjny

Samorządy, organizacje przedsiębiorców oraz eksperci ostrzegali  MRiT, że jeżeli przepisy o patodeweloperce wejdą w życie 1 kwietnia tysiące inwestycji trzeba będzie przeprojektować,  co wiąże nie tylko z koniecznością przygotowania nowych projektów budowlanych, ale i ponownym wystąpieniem o zgody do gestorów mediów  oraz zarządów dróg, co potrwa wiele miesięcy. W efekcie liczba składanych wniosków o pozwolenia na budowę w 2024 r. może znacznie spaść. 

Zarzucano również, że podczas prac nad przepisami nie wzięto pod uwagę wszystkich etapów składających się na proces budowy. Średni czas realizacji inwestycji trwa w Polsce pięć lat, z czego trzy lata zajmują procedury administracyjne.

Dalej od sąsiada, obowiązkowe place zabaw i koniec mikrokawalerek

Przepisy o patodeweloperce mają poprawić komfort mieszkańców inwestycji deweloperskich. Przewidują m.in., że minimalna odległość od granicy działki w przypadku budynku wielorodzinnego o wysokości ponad cztery kondygnacje naziemne będzie wynosiła pięć a nie cztery metry. Między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będzie musiało być minimum cztery metry, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie, konieczne będzie stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości.

Nowela rozporządzenie wprowadza również obowiązkowe place zabaw, tj. deweloper zobowiązany będzie do wybudowania placów zabaw przy bloku lub na osiedlu, w których jest więcej niż 20 mieszkań.

Natomiast minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w nowym budynku będzie musiała wynosić 25 mkw. (tyle ile minimalna powierzchnia mieszkania). Mniejsze lokale użytkowe będą mogły być lokalizowane na poziomie parteru budynku, z bezpośrednim dostępem do nich z ulicy. Chodzi o to, by ukrócić budowę mikrokawalerek jako lokali użytkowych.